Читомо > Фетиш > Made in Ukraine: інді-комікси та інша альтернатива

Фетиш

Made in Ukraine: інді-комікси та інша альтернатива

29.09.2017 1 Автор:

Відеоігри, комікси, музика, кінематограф, незалежні медіа ? все, що є антонімом до масової культури і має дещо схожі риси з андеграундом ? можна зарахувати до інді-культури. Інді (англ. indie від англ. independent — «незалежний») — термін, яким позначають мистецькі рухи й напрямки, незалежні від мейнстріму.

Зазвичай інді-твори, наприклад, інді-кіно чи інді-музика, не мають великого бюджету, хоча іноді приносять досить великі прибутки. І хоч «інді» бере свій початок із Великобританії кінця 70-х, воно популярне й досі. Доказом цього є українські інді-комікси, котрих щораз більшає. А є мальовані історії — є і журнал про них «Черный Лев», з’являються і YouTube-канали, як от «Третя паралель», що розповідають про комікси. Усе найцікавіше про комікс-проекти Читомо не тільки розповість, але й покаже.

 

 

«Муру»

 1

  • Автор: Михаїл Заблодський
  • Видавництво: електронний формат
  • Герої: кіт Муру і його хазяїн Біллі Гугл

Розпочнемо знайомство з інді-коміксами з мальованої історії про кота Муру. Як зазначено на сторінці художника Михаїла Заблодського, основу сюжету саркастичного коміксу «Муру»  складають пригоди кота і його нетямущого господаря Біллі Гугла, «що живуть у Місті-на-Холмах». А на ділі — прилітають інопланетяни, знищують зоопарк, сторож (Біллі Гугл) лишається без діла й вирішує стати художником.

Комікс висміює недоліки сучасної культури, виродження мистецтва, вплив пропаганди на життя людини, а також критикує безліч глибоких переконань і табу за допомогою пародії та чорного гумору. Тут є алюзії на Хокусая і ще на багатьох митців. І навіть на Жириновського та на Матрицю. Комікс екстремально короткий, а оскільки в ньому наявні не зовсім цензурні сцени, автор досі не зміг знайти видавця.

2

У Заблодського є ще один екстремально короткий, правда, кольоровий комікс «За межею»,  героєм якого є хлопець Улісс, ну дуже схожий на Джима Моррісона. В ньому читач знайде і екологічне лихо (постапокаліптична пустеля), і зникнення людської раси (герой самотньо блукає між купи трупів), і силу-силенну демонів (наприклад, Білого Блукача з «Гри престолів»). Обидва комікси у вільному доступі можна знайти на сайті автора.

Читайте також: «Маленький засранець» та інші німецькі комікси

 .greenline.

 «Троє проти Зла»

3

  • Автор: Ярослав Фуджак, Тарас Ярмусь
  • Видавництво: самвидав
  • Герої: Антон, Орко, Ромко

Комікс «Троє проти Зла»  автор Ярослав Фуджак (Yaroslav Fudjack) почав створювати ще у 2012 році, й був він обсягом приблизно 50 сторінок. Тоді сюжет коміксу крутився довкола мережі Інтернет, у яку потрапляють головні герої та зустрічають там різні символи поп-культури того часу, тобто меми. За словами автора, комікс не закінчився, а взяв творчу відпустку. А у 2016-му до Ярослава приєднався Тарас Ярмусь і разом вони  взялися за новий сюжет із тими ж героями.

Львів, Сихів. Двоє друзів ? Антон і Орко ? стрибають через телепорт у паралельний світ, щоб врятувати третього свого друга, якого викрали демони.  Навіщо демонам Ромко? Що у невідомому світі чекає на героїв? Скільки коштує маршрутка на Сихів (у коментарях до опублікованих епізодів навіть виникли суперечки 2 гривні чи 4)? Про все це та чимало іншого якраз і розповідає комікс-історія «Троє проти Зла». І про порятунок Ромка, багато бійок, магії, демонів і магічних істот.

4

Хлопці малювали комікс один рік на домашньому комп’ютері. Обіцяють аж три частини мальованої історії і для першої уже напрацювали 130 кольорових сторінок. Зараз завершується робота над першою частиною коміксу, вихід якої анонсований на осінь 2017-го. А зовсім скоро шукайте проект «Троє проти Зла» на Спільнокошті.

Читайте також: Райнхард Кляйст: Я не великий шанувальник супергероїв у коміксах

 .greenline.

«оNspaiw»

 5

  • Автор: Ольга (Red Bast aka грыгры)
  • Видавництво: SPB Comics
  • Герої: Веракт, Гайст і її мотоцикл-монстр

«оNspaiw» — це постапокаліптичний комікс про пристрасті людські й не зовсім людські у вмираючому світі, куди потрапляє головна героїня. Гайст — дiвчина з крутою вдачею, яка займається пошуками зрозумілих тільки їй проявів енергії, верхи на мотоциклі-монстрі, що харчується свіжим м’ясом. «Пригоди, насильство, секс і рок-н-рол чекають на вас!», — весело зазначила авторка Ольга (Red Bast) на презентації. Перша глава цього графічного роману не знайшла видавця в Україні, лише у східного сусіда — восени 2016 р. вийшла у пітерському видавництві «СПБ-Комикс».

6

Раніше фентезі-комікс авторки «Grrrock it!» брав участь у фестивалі ComART FEST 2013 р., а пригодницький комікс «Уламки Землі: Історія тигренят» був надрукований в альманасі «Комиссия» у 2008 р.

.greenline.

 «Резонанс Шумана. Голос повстання»

 7

  • Автор: Сергій Клименко
  • Видавництво: самвидав
  • Герої: противники системи

Історія манґа-коміксу «Резонанс Шумана. Голос повстання» розповідає про людей, які намагаються запобігти створенню штучного надінтелекту, що спонсорується урядом і який розробляють із метою постійного контролю над суспільством. Ця історія зачіпає таку важливу та актуальну в наш час дилему — що ж краще для людства — свобода, в якій ми не будемо захищені від злочинів і терору, або ж безпека, яка тягне за собою тотальний контроль.

8

Писав сценарій до коміксу Михайло «Karter» Бедарев за ідеєю Сергій «Fakana357» Клименко, а малювала Даря «Bullfinch» Невидимова. Цей манґа-комікс є продовженням короткометражного фільму «Гра в реальність» (2017, Україна) кіностудії Philosopher’s Stone Pictures.

.greenline.

«R.E.R. Studio»

 9

  • Автор: Дмитро Гук
  • Видавництво: самвидав/он-лайн
  • Герої: студенти, лісові духи, воїни АТО й ін.

«R.E.R. Studio» (Robinsons Experimental Recording Studio) розпочала свою діяльність на початку 2015 р., проте зараз її «рушійною силою» є лише ініціатор створення студії — Дмитро Гук (Дмитро Робінзон, Аффтор). Робота над коміксом «Чорні Скелі», заради якого і створювалась студія, продовжилась, і за два роки її існування було створено ще п’ять веб-коміксів: «Погана Погода», «Ukrainian Warfare», «Всяке Різне\Default_NewBase»,  «Записки З Минулого» та «Жарти Лісових Химер».

«Чорні Скелі» — п’ятитомна сага про події, що відбулись на таємничих островах у західній частині Атлантичного океану, куди потрапляє головний герой. За стилем мальовки це буде комбінація малюнку від руки і фотошопу. «Погана Погода» — веб-комікс, який гумористично розповідає про епізоди з життя хлопця Сашка, що потерпає від постійного нашестя поганої погоди. Комікс повністю створюється на комп’ютері й зараз налічує 14 випусків.

10

«Ukrainian Warfare» веб-комікс про українських військових і конфлікт на Донбасі. Стиль малюнку — олівець, зараз налічує 6 частин. Головними героями веб-коміксу «Записки З Минулого» є біблійний персонаж Ной та його друг, мандрівний вчений і писар Ашур. Події історії відбуваються на початку Великого Потопу. «Жарти Лісових Химер» — епічний веб-комікс, створений на комп’ютері, що розповідає про таємничий клуб усілякої лісової нечисті, яка люблять пожартувати над людьми, що необачно опинились у лісі. Головним героєм та оповідачем історії є жартівливий дух Лісова Тінь. «Безіменні\SineNominae»готичний і суворий графічний роман, події якого розгортаються на материку Северненті через рік після багатьох трагічних подій. Сюжет в’ється навколо Безіменного Воєначальника та його війська, яке раптово з’являється на материку, і таємничої особи Безіменного Короля.

Читайте також: Марія Шубчик: Мрію, щоб ми могли говорити на актуальні теми мовою коміксів

«Всяке Різне\Default_NewBase»багатолінійна франшиза, що включає декілька сюжетних ліній, мультсеріал і друкований журнал «Сесія Вже Близько» (2017). Всі лінії об’єднані спільним сетингом і стилем рисунку. Тут є історія і про тріо мафіозі, й історії з життя студентів, наркоманські лабораторні пригоди біснуватого професора і його лаборантів, і навіть про Свідків Єгови. Все мальовано від руки на папері. Франшиза складається з 12 веб-випусків, журналу з 5-ти історій і 5-ти серій однойменного мультфільму. Ці серії є таким собі експериментальним, нульовим сезоном. «У процесі його створення я шукав оптимальні способи для цього мультфільму. Наступний сезон буде в однаковій якості з серії в серію, і складатиме вже 10 серій. Планую створювати мульти і за іншими своїми коміксами», — каже Дмитро.

Звісно, створення коміксів — діло непросте, і, за словами автора, є дві проблеми — кількість робочих рук і кількість ком’юніті. Не допомагає навіть реклама. Проте Дмитро не опускає руки та подовжує малювати, і вже 1 вересня очікується вихід другого журналу «Сесія Вже Близько». Також заплановані випуски по всіх веб-коміксах і відкриття нового сезону мультфільму. А щодо видавців — «тотальний самвидав», — говорить автор, — «зараз друковані комікси «R.E.R. Studio»  можна купити тільки в ком’юніті студії на Facebook. Якість гарантовано, репутація понад усе!».

.greenline.

Медіакомікс Оксани Васьків

 12

  • Автор: Оксана Васьків
  • Видавництво: онлайн
  • Герої: прості й не прості люди

Цьогоріч на Книжковому Арсеналі дизайнерка і художниця-графік Оксана Васьків-Кукул представила свій електронний альманах «Медіакомікс — фабрика коміксів», а на другому поверсі Мистецького Арсеналу можна було подивитись виставку оригіналів.

13

«Mediacomics» — це комікси про українські мас-медіа та інші веселі картинки. Теми найрізноманітніші — від соцмереж і політики до котиків і затятих медіасуперечок. Зазвичай авторка малює свої комікси у блокноті, а потім сканує або фотографує, і викладає в мережу. Дуже часто ідеї для коміксів виникають зі спонтанних діалогів чи конфліктів, а що малює вона на ходу кольоровими фломастерами, тому комікси можуть бути нерівномірно зафарбовані. «…але вони живі», — розповідає карикатуристка.

.greenline.

 «Кривава Мері»

14

  • Автор: Apostate (Вікторія Пономаренко)
  • Видавництво: он-лайн/у процесі малювання
  • Герої: дівчина Лео, її подруги та ін.

Автором коміксу «Кривава Мері» (Bloody Mery) є художниця Apostate (Вікторія Пономаренко), чиї роботи у мережі Facebook можна знайти на  сторінці «Apostate Art». Її комікс — це мікс повсякдення і фентезі, «трохи нашої жахливої реальності та вампірів». Головна героїня коміксу — Лео, студентка університету, живе в гуртожитку, а з нею в кімнаті — ще двоє дівчат і до них часто навідується спільна знайома. Одного вечора вони вирішують викликати Криваву Мері, — саме з цього моменту й починають розгортатися трагічні події. Тож основу сюжету коміксу складатимуть легенди про Криваву Мері, які всіляко обігруватимуться.

Читайте також: Як роман Франка став графічним: кілька секретів «коміксної кухні»

На цьогорічному Kyiv Comic Con авторка презентувала свою роботу, яка була у чорно-білому форматі й починалась епізодом у маршрутці. А вже у середині серпня Apostate виклала на свою сторінку новий, кольоровий варіант коміксу, що починається епізодом викликання Кривавої Мері. Тож комікс дещо змінив формат і тепер буде кольоровим, та й сама назва буде скорочена до «Мері».

15

Зараз в авторки є арти персонажів, сюжет відносно продуманий до шести розділів, та в деталях розроблений поки що лише перший. «Мері» для мене є особистим проектом і викликом одночасно, — розповідає авторка. —  Я хочу довести її до ідеалу, тому зараз, після перших спроб, призупинила роботу й відточую свою техніку, «набиваю руку» над короткими комікс-історіями, які презентую у своїй групі». Apostate ще не знає, чи прийде вона на Kyiv Comic Con 2018 з «Мері», але точно прийде на наступний фестиваль не з порожніми руками.

 .greenline.

 «Падіння Данте»

 16

  • Автор: Сергій Калініченко
  • Видавництво: у процесі малювання
  • Герої: Данте і його пес Вергілій

Сергій Калініченко (HoboRobo) ? незалежний коміксист-початківець, який малює вже три роки. Він розповів про власний проект під назвою «Падіння Данте». Це історія про воїна Данте і його вірного пса Вергілія, які, повернувшись додому, знаходять порожній будинок зі слідами боротьби. Хоробрі герої відправляються на пошуки викраденої коханої Данте.

Раніше Сергій писав багато оповідань і статей в ігрові журнали, а ще намагався знайти своє місце в індустрії розваг. Зараз він мріє про одне ? закінчити свій проект, а також знайти однодумців.

Читайте також: Кай Пфайффер: «Комікси заслуговують визнання»

.greenline.

«Люди ХZ»

17

  • Автор: Владислав Павленко
  • Видавництво: у процесі малювання/електронний формат +
  • Герої: десятикласники

Кілька десятикласників вирішують прогуляти уроки й це їхнє рішення обертається нестандартними наслідками — такий сюжет графічного роману «Люди ХZ», автором і художником якого є Владислав Павленко (колір — Ірина Розуменко). «Втрачене покоління, Покоління «Pepsi», Generation Z… Чи… ХZ? Хто ми? «Люди XZ» — це графічний роман про тебе, про мене… про НАС» — говориться на сайті, створеному під комікс. Напевне, він саме про покоління, яке на будь-яке запитання відповідає «ХЗ» (хезе), а далі звучить уже звичне — «Загугли…». Автори обіцяють багато чорного гумору, а також цікавих персонажів (побачених і почутих автором на Троєщині) і, звісно, інтернет-меми.

18

За задумом, у коміксі має бути 5 частин, кожна з яких буде поділятися на 3–4 випуски, загалом має бути 15–17 випусків по 30 сторінок, які згодом будуть об’єднані в одну книжку. Автори планують випускати комікс як у друкованому, так і в електронному варіантах, і навіть амбітно замахуються зробити його у віртуальній реальності.

.greenline.

Журнал «Черный Лев»

19

Чи не єдиним в Україні періодичним друкованим виданням, після журналу К9, що присвячене мальованим історіям і орієнтоване на дорослого читача є журнал «Черный Лев». Завдяки йому українські творці коміксів мають змогу публікувати свої роботи. Навколо «Чорного Лева» потроху формується творча спільнота художників, сценаристів, редакторів та колористів, які об’єднують свої зусилля задля створення якісних українських коміксів. На сторінках видання читачі знайдуть статті про мальовані історії зі всього світу, персонажів та їхніх творців, огляди різноманітного медіа, створеного на основі коміксів, і найголовніше ? комікси від українських та закордонних авторів. Тексти в журналі друкуються як українською, так і російською мовами.

Читайте також: Ані маски, ані суперздібностей. Наш сучасний герой

«Я давно цікавлюся коміксами. Раніше був журнал К9, я його постійно читав, усі випуски купував. Потім він закрився і нічого не було, утворився вакуум. Ніхто не робив подібного журналу, тож довелося зробити самому. У нас є декілька людей, які колись малювали для К9. Наприклад, ми публікували роботи художника Дмитра Койдана. Але зараз в основному малює у нас молодь і є досить хороші роботи. Наприклад, Наталії Ререкіної, ? художниці, що малює манґу і навіть займає місця на міжнародних конкурсах. Нам пишуть/малюють любителі й аматори. Деякі комікси для рецензій нам дають комікс-шопи, а пишуть статті в журнал різні люди, які знаходяться у різних містах України. Але це ті люди, яким подобаються комікси», — розповідає редактор журналу Роман Рубець.

20

Свого часу проект побував на Спільнокошті, де зібрав потрібну суму на випуск першого номера, а для виходу наступних номерів використовувалися кошти з продажу попередніх. Роман зазначає, що «Черный Лев» ? «це спроба пошуку української аудиторії, як і спроба змінити ставлення українського суспільства до такого виду мистецтва, як мальовані історії».

Сумно, що ця спроба розтягнулася лише на 6-ть випусків, адже, за словами редактора, журнал закрився у липні місяці, але коли настануть «кращі часи», він, можливо, відновить свою діяльність.

.greenline.

Комікс-ресурс «Третя паралель»

21

Для любителів мальованих історій цікавою знахідкою буде YouTube-канал «Третя паралель»,  автори якого — Денис (DramorTram) і Микита (Mykystus)  — спочатку взялися перекладати всесвітньо відомі комікси українською, але зрозуміли, що треба популяризувати українське, тому на їхньому YouTube-каналі час від часу виходять відео-інтерв’ю з українськими коміксистами, Баляднраси та «Історія Коміксів».

Читайте також: Потрійне «Ось!», або Декілька поглядів на комікс-журналістику

Ініціатором створення YouTube-каналу «Третя паралель» став Михайло Карпань зі Творчої Спільноти Струґачка, «він вийшов на нас і запропонував озвучувати короткометражки від Marvel, — розповідає Денис. — Ми переклали декілька, а потім він загорівся робити власний контент — так виникла ідея з «Історією Коміксів». Він написав сценарій до трьох випусків.» Скільки буде епізодів «Історії Коміксів» автори ще не знають, вони орієнтуються за країнами і та роками, але відомо точно, що найближчий випуск буде про українські комікси — до 2012-го і після.

«Усі дуже легко йдуть на контакт, — говорить Микита. — У нас є справжні живі автори і та художники. Я думаю, коли хтось цікавиться тематикою коміксів, їм було б цікаво, як і нам, побачити людину, зрозуміти, яка вона, як говорить, чим ще захоплюється. Недостатньо лише підпису автора на його роботі. Цікаво побачити наживо. Але ми плануємо трохи змінити формат цих інтерв’ю, бо апаратура нам дозволяє лише поставити декілька запитань про комікси, а мені б хотілося довше говорити про сучасність цієї культури. Говорив би навіть на теми, віддалені від коміксів, бо усі ці люди дуже цікаві». Хлопці запрошують до розмови усіх, хто створює або створив якийсь мальопис або комікс українською мовою.

Читайте також: Made in Ukraine: комікси великі й маленькі

 

Графіка: Ната Коваль

Чільна: freepik

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 30.09.2017 в 7:14 am

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe