Читомо > uncategorized > Made in Ukraine: вікінги, кіборги і навчальні комікси

uncategorized

Made in Ukraine: вікінги, кіборги і навчальні комікси

02.02.2018 0 Автор:

Ми пересвідчилися, що про комікси говорять на усіх українських книжкових і коміксових фестивалях, у подкастах і на YouTube-каналах, і пишуть про них перші критичні статті. А головне ? їх купують, ними зачитуються і просять у авторів чим швидше видавати наступні частини.

2017-й вже від пройшов, а останні комікс-підсумки підбиваємо ще й досі, що не може не радувати, адже, враховуючи і цей матеріал, Читомо вже написало про понад три десятки українських коміксів. Серед них і ті багатообіцяючі, що вперше були опубліковані цьогоріч («Воля», «Троє проти Зла», «Сага про Сонценосців»), й ті, у яких вже вийшла наступна частина («Серед овець», «Герой поневолі»), і чимало обіцянок, які вже кортить посмакувати («Тиша», «Відлюдники», «Пітмен»).

 

«Сага про Сонценосців»

 1

  • Автори: Денис Скорбатюк, Артьом Бурлик
  • Видавництво: UA comics
  • Герої: хоробрі вікінги

«Сага про Сонценосців» — перший спільний проект перекладача коміксів українською, засновника і керівника «Студії Ворон» Дениса Скорбатюка і студента КПНУ ім. І. Огієнка, художника, ілюстратора та коміксиста Артьома Бурлика.

«Я дуже люблю графічну прозу, а з 2014-го у межах своєї спільноти «Студія Ворон» із однодумцями перекладаю американські та європейські комікси українською. І хоч перекладацька діяльність займає у моєму серці велике місце, бажання створити щось своє мене ніколи не полишало, — розповідає Денис. — Я надзвичайно люблю скандинавську міфологію та фентезі, й мені не зрозуміло, чому українське фентезі, якщо й з’являється, то це переважно щось для дітей. Мені бракувало чогось дорослого, брутального й кривавого. Подібна ситуація й зі скандинавською міфологією: чимало вже було сказано про популярних персонажів норманських міфів, але в їхніх сагах є ще багато цікавого. Ось через такий синтез бажань створити щось фентезійне, доросле й скандинавське і народилась ідея «Саги про Сонценосців».

2

Денис довго шукав ілюстратора-співавтора і якось у відео свого доброго друга Тайлера Андерсона з каналу Geek Journal, побачив малюнки Тайлерового друга Артьома, а далі — почалася співпраця. І вже після презентації на третьому КомікКоні, хлопці знайшли свого видавця — Дмитра Хмару.

Загалом «Сага про Сонценосців» — епічна пригода у жанрі дарк-фентезі в суворих скандинавських барвах. Коли сонце спустилось за обрій і більше ніколи не зійшло, світ поринув у вічну пітьму. Найхоробрішим воїнам острова Фарінмарк випадає нелегка місія: запалити нове Сонце у храмі Одіна. Але темрява приховує чимало жахіть…

Читайте також: Ані маски, ані суперздібностей. Наш сучасний герой

 

«12! Поїхали! Алекс»

 3

  • Автор: Андрій Хохолкін, Олександр Корешков
  • Видавництво: Цивілізахія
  • Герої: звичайні люди

На позаторішньому КомікКоні тандем двох талановитих митців ? автора Андрія Хохолкіна та художника Олександра Корешкова представив невеличкий самвидавний комікс «12! Поїхали! Хакер», який розповідає про хлопчину-айтішника, що хотів підзаробити й зв’язався з нехорошою компанією. Він дістається до цінної інформації та щодуху тікає від дебелих охоронців. Напевно, на ньому є жучок, бо переслідувачі знаходять його всюди, а найсмішніше, що GPS-сигнал зникає, коли хлопець заскакує просто у тролейбус.

4

Тут стандартний сюжет, але гарна мальовка, динаміка, продумані кадри. Та історія дуже коротка і хочеться продовження. А «12! Поїхали! Алекс» — друга частина коміксу, видрукувана до КомікКону 2017 у видавництві «Цивілізахія», ? зовсім про інше: про чоловіка, що взяв 25 тисяч кредиту на нову квартиру, а витратив їх на байка, на якому погнався рятувати свою родинну реліквію. Словом, цей комікс ? продовження попереднього, лише з іншою історією. Але всіх об’єднає, напевне, добрий старий тролейбус. Чекаємо продовження, що має вийти під назвою «12! Поїхали! Гопота».

 

«Кіборги»

5

  • Автори: воїни АТО і студенти
  • Видавництво: самвидав
  • Герої: українські військові

Комікс «Кіборги» розповідає історії про захисників Донецького аеропорту. Пілотний випуск «Кіборги. Історія трьох» був презентований ще 2016-му і тираж його налічував 10 тис. примірників українською і 2 тис. англійською, з яких лишився тільки англомовний варіант. Наступним був комікс «Кіборги. Початок. 26.05.2014», про той самий 3-й полк спецназу, який першим зайшов на летовище, яких і назвали «кіборгами». Є ще дві серії ? це «Кіборги. Незламні: місія ? ДАП. 25.11.2014» і «Кіборги. Штурм. 17.01.2015», які розповідають про 93-тю бригаду. Поки з цих чотирьох серій вийшло лише по одному випуску, проте у жовтні було презентовано другий випуск «Кіборги. Початок».

7

Усі персонажі та події, які відбуваються в цих коміксах є реальними, адже їх розповідають самі «кіборги». Замість імен тут реальні позивні бійців і їхня пряма мова, з усіма військовими термінами, сленгом та ін. Тільки для того, щоб намалювати «Кіборги. Початок», було опитано 32 людини.

8

 

Комікси малюють студенти і над кожною серією працює інший художник: «Історію трьох» малював Дмитро Ткаченко, «Початок» малює Левко Квіт, «Незламних» ? Віталій Міщук, а «Штурм» ? Павло Приймич. Направду один із коміксів малює двоє художників під псевдонімом одного. А щоб зрозуміти усю складність ситуації, художників возять на полігон, вони вивчають техніку, беруть до рук автомати, заряджають магазини.

9

 

«До мене приїжджають хлопці з АТО на реабілітацію, і один з моментів реабілітації ? це те, що за кавою боєць розповідає мені сою історію. Йому важливо, щоб його хтось почув. А якщо він ще й знає, що його історію можуть намалювати… Звісно, ми не малюємо геть усе. Я даю художнику, наприклад, 10 історій, а він сам вибирає, що малювати. Усі історії збирає ГО «Вірні традиціям» ? об’єднання кіборгів, їхніх друзів, добровольців, лікарів та інших небайдужиху період Майдану та початку російсько-української війни», ? розповідає активістка ГО «Вірні традиціям».

10

Цей комікс є документальним описом подій з життя захисників аеропорту, які прописані/намальовані в хронологічній послідовності. Як наголошують активісти на кожній презентації, проект «Кіборги» має на меті популяризувати образ українського воїна-захисника та відобразити справжні події очима очевидців, котрі вижили і продовжують воювати за Україну.

Читайте також: Як роман Франка став графічним: кілька секретів «коміксної кухні»

 

«Оселя грішників»

11

  • Автор: В’ячеслав Кокошкін
  • Видавництво: самвидав
  • Герої: Оксана Ломаченко та ін. кримінальні авторитети

Комікс-бойовик «Оселя грішників» В’ячеслав Кокошкін друкує ще з кінця 2015-го. Перші частини можна було знайти у «Вконтакті» у вільному доступі ще раніше, але автор вирішив їх видалити, перемалювати та видати у 2017-му окремим томом. Розділи з 6 по 8 В’ячеслав друкував синглами малими накладами та поширював через крамницю коміксів упродовж 2016 року.

«5?8 розділи я видавав у форматі японської манґи, бо вважаю, що стилістично близький до нього. Типу експеримент. У збірці ж повернувся до класичної схеми», ? розповів автор.

12

На створення власного коміксу В’ячеслава надихнула манґа Хірое Рей (?? ?? / Hiroe Rei, «Black lagoon») «Чорна лагуна», що публікується у видавництві Shogakukan Inc. (??????? / Kabushiki gaisha Sh?gakukan) з 2002 року і по сьогодні.

Автор і надалі планує продовжувати малювати комікс про кримінальні розборки в американському місті Каракс.

 

«Відлюдники»

13

  • Автори: Володимир Кузнєцов, Катерина Пархоменко
  • Герої: кат і баронеса

На фестивалі LiterraCon‘17, що відбувався у листопаді в Києві, була анонсована графічна новела під назвою «Відлюдники». Її автори — сценарист Володимир Кузнєцов і художниця Катерина Пархоменко. Вони характеризують її, як похмуре кельтік-фентезі. За літературну основу «Відлюдники» мають оповідання Володимира, адаптоване для комікс-формату. Хоч він є дебютним мальописом для обох авторів, вважати їх новачками не варто. Володимир тільки за останні три роки має більше десяти публікації, серед яких дарк-фентезі роман «Ртуть і Сіль» (що отримав премію «Рукопис Року?2016»), повісті та оповідання в жанрі горор, фентезі, містики та магічного реалізму. Катерина ? молода професійна художниця, одна з останніх її робіт ? оформлення «Тіней забутих предків» Михайла Коцюбинського. Її ілюстрації дихають гуцульським міфом і фантасмагоричною вишуканістю образів.

14

Загалом дія «Відлюдників» відбуватиметься у похмурій атмосфері альтернативної Шотландії XVII століття, а головними героями коміксу будуть справжнісінький кат і баронеса, яка творитиме таємничі справи у стінах свого замку. «Похмура атмосфера й епатажні образи головних героїв, насправді, ховають у собі багатошаровий сюжет і певний літературний шифр мета-образів. Що ж до зовнішньої сторони ? не варто чекати кривавого гротеску, як наприклад в «Реквієм Лицар-Вампір» Мілса-Ледруа. Пітьма «Відлюдників» більшою мірою внутрішня, а зовнішні прояви ? лише вогняні спалахи на синьо-чорному тлі», ? розповідають автори.

Найбільше роботи зараз у художниці Катерини, бо ж вона промальовує кожну деталь, образи і тло для створення відповідної динаміки та естетичної привабливості. Коміксовий малюнок має бути чорно-білим із вкрапленнями червоного, а виходитиме він у вигляді синглів по 30?40 сторінок. Реліз запланований до Kyiv Comic Con 2018.

Читайте також: Марія Шубчик: Мрію, щоб ми могли говорити на актуальні теми мовою коміксів

 

«Суперкоманда проти мін»

15

  • Автор: Unicef
  • Видавництво: онлайн
  • Герої: звичайні школярі Марина, Костя та Діма; супергерої Гостре Око, Провідник, Леді Антипанік, Зв’язківець

Практично з самого початку конфлікту на Донбасі міжнародна організація ЮНІСЕФ почала роботу з інформаційно-освітніми програмами на тему мінної безпеки для дітей, підлітків та їхніх сімей, які проживають на постраждалих територіях. Бо навіть коли обстріли припиняються, залишається велика небезпека від мін та боєприпасів. А в найбільшій небезпеці знаходяться діти, які в силу своєї цікавості, ігнорують правила безпеки.

16

У «Суперкоманді проти мін» йдеться про чотирьох супергероїв, кожен із яких розповідає одне з основних правил поводження з мінами. Тут стикаються два світи: реалістичний, де живуть звичайні школярі, які готуються до чемпіонату з екстремального спорту; і фантастичний ? з командою супергероїв ІНФОРС, які існують у найближчому майбутньому. Команда отримує сигнал про небезпеку, зв’язується з дітьми і допомагає їм рятувати життя.

На онлайн сторінці коміксу  можна прочитати сам комікс, інформацію про суперкоманду ІНФОРС та їхні правила. Також на сайті є інформація про десяток мін і місце, де вони можуть знаходитись. А ще можна зіграти у гру і навчитися шукати міни самому.

 

«АГЕНТИ К.Л.І.М.А.Т»

17

  • Автори: Світ освіт
  • Видавництво: креативне агентство «365 creative»
  • Герої: Юка і Маркіян

Перше видання коміксу «АГЕНТИ  К.Л.І.М.А.Т» отримало назву «Енергетичний колапс». Це «кліматичні» пригоди студентів Юки і Маркіяна, які потрапили до секретного відділу Ради безпеки планети (РБП). Вони не лише дізнаються про надзвичайний екологічний стан Землі, а й натрапляють  на приховані загрози. Студенти не очікували, що звичайна практика перетвориться на спецоперацію.

18

«Зміна клімату ? це серйозна загроза для людства у ХХІ столітті, але багато хто не сприймає цю інформацію як важливу. Дітям та підліткам не завжди цікаво слухати лекції про екологічні проблеми, і тому ми вирішили використати сучасні методи донесення інформації, а саме візуалізацію через комікси», ? розповіла Ольга Лаврик, очільниця ГО «Світ Освіт».

Комікс «АГЕНТИ  К.Л.І.М.А.Т» надрукований на переробленому папері креативним агентством «365 creative». Розповсюджується він на фестивалях, екологічних заходах, а також його можна замовити у мережі Facebook. Автори вже планують наступний випуск, а в майбутньому, можливо, навіть мультфільм.

Читайте також: Райнхард Кляйст: Я не великий шанувальник супергероїв у коміксах

 

Правозахисні комікси

19

  • Автор: Amnesty International Ukraine
  • Видавництво: онлайн
  • Герої: правозахисники і єдиноріг

Amnesty International Ukraine організовує Марафон написання листів ? глобальну щорічну правозахисну кампанію, що проводиться напередодні Дня прав людини (10 грудня) у понад 200 країнах світу. Щороку за допомогою Марафону звільняють несправедливо засуджених, змінюють репресивні закони та допомагають жертвам порушень прав людини не здаватись.

20

«Розмалюй на захист прав» ? правозахисні комікси на Марафоні написання листів. А Марафон ? це чудова нагода і для дітей відчути себе, можливо вперше у житті, юними правозахисниками та правозахисницями. Для цьогорічного Марафону AIU підготувала кілька цікавих малюнків та коміксів, які можна використати, розповідаючи про порушення прав людини дітям.

Талановита активістка AIU Оля Максименко створила два комікси-розмальовки у кольоровій та чорно-білій версіях. Один з коміксів-розмальовок за мотивами історії кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку. Другий ? про еко-активіста Кловіса Разафімалалу (Мадагаскар).

21

Окрім того, координатора AIU зі зростання й активізму Леся Харченко залучила до Марафону милу міфічну істоту ? єдинорога, який теж закликає підтримати героїв: Кловіса Разафімалалу (Мадагаскар), Сакріса Купілу (Фінляндія) та Еміра-Усеїна Куку (Крим, Україна).

Читайте також: «Маленький засранець» та інші німецькі комікси

 

Комікси видавництва «Fireclaw»

23

  • Видавництво: Фаеркло Україна
  • Герої: діти, зомбі, 21 невідома раса і лицарі

Видавництво Fireclaw (Фаеркло Україна) ? міжнародна компанія, заснована в травні 2015 р. в Ноттінгемі (Англія) для створення коміксів, книжок та ігор різними мовами та в різних жанрах. У квітні 2017 р., після довгого підготовчого періоду, було засновано компанію в Києві.

Вона публікує фантастичні, науково-фантастичні та стім-панківські комікси з акцентом на жахах. Поки у планах Fireclaw видавати комікси українською, англійською, російською та італійською. Вони прагнуть зайняти в Україні нішу коміксів із періодичними (щомісячними) випусками і залучають українських художників до співпраці.

24

Стім-панк горрор «CallmeKate»авторства Едварда Блейда, відкриє світ альтернативної Вікторіанської епохи. Його події розгортаються в Англії кінця ХІХ століття, в часи великого наукового піднесення. Головна героїня Кейт, яку взяв на виховання професор Ван Хельсінг, має надзвичайні здібності та бореться з вампірами, перевертнями, зомбі та іншою нечистю. Маємо тут і королеву Вікторію, і угорську дворянку леді Баторі, доктора Джекілла і багато крові, як у справжніх вампірських сторі.

25

Науково-фантастичний підлітковий комікс «Earthborn» ? це пригоди групи дітей у відкритому космосі. У космічний корабель із колоністами з планети Земля врізався величезний інопланетний об’єкт. Звісно, десятки гібернаційних капсул, люди в яких знаходяться в анабіозі, розбилися, але декілька дітей все ж вижило. Вони блукають кораблем у пошуках відповідей на свої запитання, а роботи-інопланетяни тим часом розривають його на шматки. У кінці коміксу є міні-інтерв’ю з авторами ? письменником Стівом Діном і Художником Маттео Галардіні, а також досьє на усіх героїв.

26

Комікс «Orlando» ? фентезі про лицарів, на яке авторів ? сценариста Едварда Блейда та художника Іллю Угнівенка ? надихнули середньовічні поеми. А розповідає він про вірність та зраду, кохання втрачене та віднайдене знову, магічну зброю та міфічних істот. У цьому коміксі наратором є бард, який у речитативному поетичному стилі й розкриває історію Орландо. Мальовка тут двох типів: динамічна (коли мова йде про теперішнє) і епічна (коли йдеться про давнину). А в другій частині ? «Зваблива Анжеліка», має з’явиться король Галіції Гавриїл.

27

Про світ, сповнений магії, демонів, жахів та героїв розповідає дарк-горрор фентезі комікс Едварда Блейда «Nohalia»Тут демони проникають у свідомість необачних людей і примушують їх робити жахливі речі. Люди можуть захиститись від них лише магією, проте нею володіють тільки обрані. Як вижити у такому жорстокому світі й лишитись людиною? Цей комікс зі складним фентезійним світом, у якому співіснує 21 раса. На сайті компанії створюється спеціальна онлайн енциклопедія, яка матиме інформацію про різні раси і окремих персонажів.

Ще один комікс авторства Едварда Блейда, який скоро вийде, називається «Ringsun» і оповідатиме він про двох друзів Фасто і Хербі, які випадково знайшли карту скарбів і вирушили у далеку подорож. Їх чекають нові товариші, незвичайні пригоди та, як то ведеться у шукачів скарбів, чимало проблем.

 

Читайте також першу частину матеріалу про українські комікси та про вітчизняне інді

 

Графіка: Ната Коваль

Чільна: s3.envato.com

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe