14-15 квітня у приміщенні СК «Іллічівець» вперше відбулася «Маріупольська книжкова толока» – міжнародний літературно-мистецький фестиваль. Протягом двох днів мешканці та гості Маріуполя могли ознайомитися з книгами на стендах 31 видавництва та 2 літературних осередків (з Тернопільщини і Львівщини), а також взяти участь у понад 200 літературно-мистецьких заходах, що відбувалися на 10 локаціях.
Вадим Джувага, журналіст, краєзнавець, начальник штабу Донецької обласної організації Українська самооборона УНА-УНСО, волонтер Маріупольської книжкової толоки: «Толока – це дуже позитивне явище для нашого міста. Тут мешканці Маріуполя вперше побачили насправді велике скупчення української книжки. Такої кількості саме україномовної літератури в нас, мабуть, у всій Донецькій області ніколи не було».
Попри численну кількість видавництв, які долучилися до книжкового ярмарку, лише 5 подало свої новинки на премію «Найкраща книжка «Маріупольської книжкової толоки». У підсумку, більшість нагород отримало харківське видавництво «Vivat», зокрема, і гран-прі.
Загалом, першу «Маріупольську книжкову толоку» відвідало 3000 мешканців та гостей міста.
Олеся Лапікова, координаторка книжкового ярмарку: «Я дуже радію, що прийшло так багато людей! Це доводить, що у Маріуполі є інтерес до українського книговидання. Нам справді потрібні такі мости між різними містами та регіонами країни для того, щоб об’єднати її в єдине культурне поле. З огляду на кількість відвідувачів ми розуміємо, що запит на це є».
Читайте також: 10 причин відвідати книжковий фестиваль «Маестро» у Черкасах
Перша «Маріупольська книжкова толока» стала для організаторів уже четвертим масштабним проектом. Попередні три книжкові толоки відбулися у Запоріжжі.
Ігор Гармаш, директор фестивалю: «Центр мистецтв «Арт-Простір» організував першу «Запорізьку книжкову толоку» у 2015 році й хотів змінити сприйняття Запоріжжя як провінційного промислового міста, яке не має серйозних шансів стати помітним на культурній мапі України. Демонструючи очевидне зростання впливу на культурний розвиток громади протягом трьох років, фестиваль привернув увагу донорів до можливості розширити географію проекту, використовуючи напрацьований досвід, створюючи мережу в містах з подібним реноме.
Першим у переліку став Маріуполь, що завжди був у «тіні» Донецька і має дуже схожу з Запоріжжям славу — міста металургів з «букетом» проблем екологічного характеру».
Також Ігор зазначає, що зважаючи на особливу вразливість міста від початку війни 2014 року та складну культурну ситуацію, яка склалася ще за радянських часів, організатори вважають, що робота саме в Маріуполі є надзвичайно важливою та доречною. Наразі організатори та донори мають спільне бачення того, що треба рухатись вздовж лінії військового конфлікту, створюючи свій «Культурний фронт».
Читайте також: Книжковий Арсенал 2017: бестселери, ціни, тенденції
Юрій Ганошенко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри культурології та українознавства Запорізького державного медичного університету: «Толока – це захід, проведений завдяки спільним зусиллям організаторів, видавців і читачів.
Три книжкові толоки у Запоріжжі допомогли людям більше дізнатися про українську літературу і сформувати повноцінний запит на українську книгу.
Маріупольська книжкова толока за кілька років також принесе свої плоди, оскільки серед місцевих жителів зацікавлення є. Можливо, поки ще не текстами, а, власне, подією. Проте вже на другий-третій рік вона сформує постійного споживача. Крім того, сюди приводять багато дітей, яким купують якісну українську книжкову продукцію. Ці діти виростуть свідомими споживачами української книги».
Директор фестивалю Ігор Гармаш розповів Читомо, що книжкова толока протягом 2018 року може відбутися також у Слов’янську або Сєвєродонецьку «якщо музи і донори порозуміються».
«Кожен проект, який ми створюємо, планується як щорічний. Наразі ми готуємося до четвертої Запорізької книжкової толоки. Нагадаю, що останню толоку в Запоріжжі відвідало 12 000 осіб, і фестиваль став брендом, за яким ідентифікують наше місто у культурному середовищі.
Запускаючи стартап «Маріупольська книжкова толока» ми знайшли низку партнерів, закоханих у своє місто і готових працювати над фестивалем і надалі. Це дає впевненість, що Толоці в Маріуполі бути! І в 2019, і потім!», — розповів директор.
Читайте також: Запорізька книжкова толока: події, продажі, тенденції
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook