Читомо > Новини > Що буде на Форумі видавців-2016

Новини

Що буде на Форумі видавців-2016

10.08.2016 0 Автор:

Форум видавців у Львові відбудеться з 15 до 18 вересня. Фокусна тема цьогорічного Форуму – «Межі кордонів». Окрім самої команди, до його організації долучились запрошені координатори тематичних форумів та спецпроектів. Пряма мова від них для Читомо – перший суб’єктивний і комплексний анонс Форуму видавців.

Остап Сливинський,

поет, перекладач, літературознавець, куратор спецпроекту «Література проти агресії»:

slyvynskyiСвітлина gurt.org.ua

«Спецпроект «Література проти агресії» – це цикл панельних дискусій, презентацій і публічних інтерв’ю, які будуть обертатися довкола теми зростання нетерпимості та насильства в сучасному світі і того, чи і як література може цьому протистояти.

Головні питання: як писати про зло і насильство, щоб не помножувати, а блокувати його? Яка роль літератури у світі, де зростають різноманітні нетерпимості: вона – активний гравець чи їй відведена роль спостерігачки, «плакальниці»? Зрештою, чи сама література невинна перед обличчям ширення соціального і політичного зла; чи не виступає вона нерідко сама «співучасницею» насильства, свідомо чи несвідомо пропагуючи різні форми радикалізму та агресії?

Агресія тут розглядається на різних рівнях

Від побутового (домашнього чи вуличного) насильства, через насильство, що має ідеологічне та політичне підґрунтя (нетерпимість до тих, хто належить до інших етносів чи рас, сповідує іншу релігію, має іншу ґендерну ідентичність, є фізично чи психічно неповносправним) до «глобального» насильства: тероризм, «справжня» чи «гібридна» війна тощо.

Окремою темою будуть стосунки між християнським та ісламським світами – і в глобальному, і в нашому локальному, українському, західно-українському, львівському контекстах: чи готове доволі монорелігійне українське суспільство до діалогу з ісламом, чи відкрите воно до інших форм сакрального? До дискусії «Мінус страх: як говорити з ісламським світом без упереджень» будуть, зокрема, запрошені Енес Халілович, письменник-мусульманин, який живе в переважно православній Сербії, та Алім Алієв, львівський кримськотатарський активіст.

Однією з ключових подій буде розмова з видатним австрійським репортером, дослідником малих європейських етносів та етнорелігійних спільнот Карлом-Маркусом Ґаусом (тема розмови: «Полюбити найближчого Іншого. Що може врятувати Європу?»).

Мова також буде йти і про расову нетерпимість (до розмови запрошена письменниця Зукісва Воннер із ПАР, країни, яка пережила апартеїд і досі має багато проблем на расовому ґрунті), і про ґендерну нетолерантність (співрозмовник – перекладач-трансґендер Фрідріх Чернишов), і про нетерпимість до людей з особливими потребами, і про проблеми соціальної адаптації іммігрантів тощо.

Про все це на Форумі будуть окремі короткі 45-хвилинні розмови (публічні інтерв’ю) з письменниками і перекладачами, які в той чи інший спосіб пережили (а то й переживають) досвід соціального відчуження. Цей спеціальний проект має назву «Історії іншості».

Читайте також: Форум видавців-2015: ринок ожив, конкурує і експериментує

Ірина Славінська,

журналістка, перекладачка, співкураторка тематичного форуму «Жінка в темі»:

slavinskaСвітлина Дмитра Ларіна
«Програму традиційно створювали разом із Ларисою Денисенко. У формуванні будь-якої програми зазвичай немає ніяких пригод. Ми просто зустрілися та під час обіду підсумували всі речі, що видаються нам цікавими – буквально склали список того, про що самі хотіли би помислили цього вересня у Львові.
.
Тут дуже прислужилася робота ведучими «Громадського радіо», що ретельно стежить за темою ґендерної рівності.
.

Усі тренди ми брали буквально з власного ефірного та читацького досвіду

 .
Згодом – як же це мене втішило! – до нас звернулася команда «Феміністичної майстерні» з пропозиціями щодо кількох подій. Також дуже допомогти побажання та ідеї Софії Челяк, програмної директорки цьогорічного Форуму видавців.
Тематичне коло доролі широке, тому події програми «Жінка в темі» можуть зацікавити не тільки тих, кому небайдужа тема гендерних студій.
 .
Читачам і читачкам варто записати собі в щоденник плани на презентовані в рамках цієї програми книжки «ПРО НАСильство» (упорядкована Ларисою Денисенко, з десятком оповідань від першокласних письменників), «Мене звати Малала» (Наш формат), «Тато в декреті» Артема Чапая (Віват) і «Середина світу» Андреаса Штайнгьофеля (ВСЛ).
 .
Для медійниць і медійників я би радила звернути увагу на презентацію експертної бази даних «Спитай жінку», створену кампанією боротьби з сексизмом у медіа та політиці «Повага». Дизайнеркам і дизайнерам варто звернути увагу на конкурс, який «Повага» та «Добра листівка» спільно от-от оголосять, і проміжні результати якого буде представлено у вересні у Львові (стежте за анонсами!).
 .
Також заплановано декілька потужних лекцій і дискусій – поговоримо про внутрішню мізогінію,  підліткову сексуальність, конструювання ґендерних ідентичностей книжками-енциклопедіями для дівчат і хлопців, про нетипові ґендерні ролі та квір-теорію в її повсякденних проявах.
Чудовим фіналом стане квартирник із вечірнім читанням – гостинна «Феміністична майстерня» відкриє свої двері для бібліофілів».
 

Олеся Яремчук,

журналістка, кураторка тематичного форуму художнього репортажу «Долаючи кордони»:

olesyayaremchukСвітлина bookforum.ua

«Долаючи кордони» – так звучить фокусна тема тематичного майданчика, що присвячений художньому репортажу і вперше відбудеться на Форумі видавців у Львові. Протягом чотирьох днів насиченої програми будемо говорити про те, як завдяки художньому репортажу можна долати кордони у часі та просторі – кордони географічні, історичні, ментальні, бар’єри стереотипів та упереджень.

Адже занурюючись у добру книгу, написану у стилі наративної журналістики, ми подорожуємо світом, відкриваючи для себе нові культури; читаючи репортаж український – пізнаємо самі себе та краще розуміємо суспільство, у якому живемо.

Це актуальна тема зараз, коли говоримо про Україну як державу, яка в силу суспільно-політичних зсувів починає відкриватися для світу та збільшувати свій кут зору, а також як державу, що переживає війну.

Мовою людських голосів та життєвих історій легше збагнути складну реальність, у якій живемо

У програмі тематичного майданчика – презентації новинок, майстер-класи від провідних репортажистів світу та панельні дискусії. Спеціально на Форум видавців приїде знаний польський репортажист та автор «Газети Виборчої» Вітольд Шабловський. 16 вересня о 19:00 не пропустіть презентацію його нової книги «Танечні ведмеді», в якій він описує досвід посткомуністичних країн у періоді трансформації, а 17 вересня о 17:00 – лекторій «Репортаж без кордонів. Зустріч із Вітольдом Шабловським».

Також буде цикл заходів із австрійським репортером та письменником Карлом Маркусом Ґаусом, книга якого «Зникомі європейці» якраз от-от з’явиться в українському перекладі. Панк-репортер Зємовіт Щерек теж поділиться своїми досвідами написання репортажу.

Читайте також: Художня репортажистика: від Майдану і до сьогодні

Окрім іноземних гостей, багато заходів буде присвячено репортажу українському. Від його зародження у 20-х роках минулого століття – до сучасного. Український читач нарешті зможе прочитати добре видання репортажів Майка Йогансена, а також антологію репортажів 20-х років «Шляхи під сонцем».

Олег Криштопа та Максим Беспалов розкажуть про свої репортажні проекти про 90-ті роки в Івано-Франківську та Дніпропетровську, автори «Самовидця» презентують альманах художніх репортажів «Veni. Vidi. Scripsi. Війна. Життя de facto».

Відбудеться ряд панельних дискусій. Для тих, кому цікаво що ж взагалі таке художній репортаж, відбудеться розмова «Художній репортаж: факт чи вигадка?» за участі дослідниць літератури нон-фікшн Марії Титаренко та Лілії Шутяк, а також перекладача репортажу Андрія Бондаря. А також ми зберемо цікавих авторів та редакторів, які працюють з репортажем у сучасних українських медіа.

Цей жанр на межі журналістики та літератури активно розвивається в Україні протягом останніх кількох років. Відповідно зараз маємо вже багато тем для обговорення. Всі заходи відбудуться у креативному просторі CoMMuna (вул. Галицька, 1, 2-й поверх (на розі Площі Ринок). Вхід вільний, тож чекаємо з нетерпінням».

Читайте також: Воєнна репортажистика: історії, що мають бути розказаними

Поліна Городиська,

головна редакторка порталу «Litcentr», кураторка спецпроекту «Твій Скарб»:

polinagorodyskaСвітлина vum.org.ua

«Спеціальний проект «Твій Скарб» має на меті актуалізацію авторського права та проблем інтелектуальної власності у видавничій галузі. Події практикуму будуть цікаві й корисні авторам, перекладачам, літературним агентствам, молодим видавництвам й усім, хто стикається з проблемами авторського права у видавничій галузі.

Серед спікерів Практикуму юристи (Олена Орлюк, директорка НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, професор, доктор юридичних наук; Володимир Коноваленко, патентознавець, консультант в сфері авторського права; Лілія Олійник, головний юрисконсульт Адвокатського об’єднання «Джі Ес Партнерс» тощо), представники українських видавництв (Видавництво Старого Лева, Наш Формат, Віват, Клуб сімейного дозвілля, Фоліо, Навчальна книга Богдан, Кальварія, Нора-друк) та закордонні видавці.
.
.
Програму Практикуму з авторського права умовно можна поділити на 4 блоки. Під час першого із них, «Автор і авторське право у видавничій діяльності», ми поговоримо про те, хто такий автор й кому належить авторське право; які твори підлягають охороні за Законом України та якими є авторські права. Перший блок можна назвати ознайомчим й теоретичним, адже під час нього ми пройдемося по термінології, класифікаціях та занальних визначеннях. Розкажемо, чому авторське право називають нафтою ХХІ століття і представимо увазі слухачів короткий порівняльний огляд Авторського права в Україні та поза її межами.
.

Для кожного учасника події ми також підготуємо інформаційний пакет, що міститиме усі матеріали, схеми та тези практикуму

.
Під час другого блоку говоритимемо про «Договорні відносини між автором (спадкоємцем) та Видавцем, Агентом», а саме – про «Передачу прав на твори» (види договорів тощо), «Про що потрібно домовитись на березі» (узгодження істотних умов договору; вид ліцензії, права, які передаються за договором, винагорода, субліцензія та інш) та «Що розгойдує човен» (судова практика з авторського права: типові порушення авторського права, позовні вимоги, компенсація за порушення авторського права).
.
.
Третій блок має умовну назву «Купівля-продаж-промоція» – під час нього говоритимемо про досвід, схеми, приватні практики та обговорюватимемо питання з купівлі, продажу й промоції авторських прав на літературні твори чи/та їх переклади.
Останнім заходом Практикуму стане Панель-обговорення «Створення відкритого реєстру прав в Україні», до участі у якій запрошено представників найсильніших гравців книжкового ринку. Під час панелі планується обговорення наявного й бажаного інструментарію забезпечення відкритості стосунків, захисту інтересів, промоції авторів; принципи використання Відкритого реєстру прав в Україні – «за/проти»; умови, необхідні для ефективного функціонування реєстру тощо. Участь у практикумі безкоштовна, зареєструватися можна до 31 серпня тут

Ольга Муха,

керівниця офісу «Львів – місто літератури ЮНЕСКО», завідувачка сектору творчого розвитку Міського Палацу культури імені Г. Хоткевича:

mukhaСвітлина Ілони Ляшенко

«Цьогоріч Форум видавців присвячено темі кордонів і меж. Одним із основних акцентів буде з одного боку – розмивання цих кордонів, а з іншого – критична переоцінка меж.

Відтак уся програма буде таким собі налаштуванням мережі комунікацій на усіх рівнях. Іноземних гостей уже тепер підтверджено понад 70 учасників, із доволі розлогою географією – від сусідніх Польщі, Чехії, Румунії, Литви та Естонії через Німеччину, Австрію, Італію, Нідерланди, Данію, Швецію та Фінляндію і аж до Канади, США, ПАР.

Братимуть участь у 23 Форумі також й учасники з Греції, Грузії, Ізраїлю. Це суцільно зіркові імена і навіть список країн невичерпний, то ж не буду псувати інтригу – слідкуйте за новинами від Форуму та Міста літератури, адже ми щотижня додаємо нові пазли до розмаїтої мозаїки програми.

Серед окремих заходів, на які хочеться звернути увагу, можу назвати «Велике повернення» Нью-Йоркської Групи. Це унікальний прецедент, йдеться про начебто втрачене покоління, яке насправді нам просто незнайоме. Окрім того, не забуваючи про традиційні формати, нагадуємо про рік Івана Франка, який відзначиться ще на початку вересня спеціальною програмою «Франко без порохів», спільно із Богданом Тихолозом, «Сенсотекою», театром «Мельпомена» та «Новим Акрополем». Неформатний захід із живим Франком завершиться на Форумі відповідним тематичним майданчиком.

Читайте також: Львів — місто літератури ЮНЕСКО: важче переконати у цьому українців

А ще – зустрічі і дискусії із нашими друзями у Мережі креативних міст ЮНЕСКО, гостями із Кракова, міста літератури ЮНЕСКО у Польщі. Безпрецедентний практикум з авторського права, як для видавців, так і для авторів – «Твій скарб».

Для тих, хто прийде на Форум із дітьми, – наша фото-зона та майстер-класи для юних читачів та письменників. Можна буде не лише створити власну книгу, проілюструвати, але й її…з’їсти, або ж спільно із дітьми із обмеженими функціональними можливостями долучитися до нашого проекту «Література на дотик».

Назвати форумні must have – задача нереальна, адже за те Форум і любимо, що тут знайдеться і книжка, і програма на кожну потребу і смак».

Чільна світлина – фрагмент афіші 23 Форуму видавців,
розроблений творчою майстернею «Аґрафка».
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe