Читомо > uncategorized > Майдан у книжках

uncategorized

Майдан у книжках

28.05.2014 0 Автор:

Президентські вибори відбулися, Майдан, схоже, скоро завершиться. Але вже зараз помітний справжній бум книжок на майданну тематику, ще кілька видань — у планах.

«Євромайдан. Хроніка відчуттів» — це колекція текстів Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана та Юрія Винничука, видана літературною агенцією Discursus. Есеї, які увійшли до книжки, писалися від самого початку Євромайдану — з кінця листопада і публікувалися на сайті ТСН та в газеті «Галицький кореспондент». Ідея обкладинки — Оксани Галушки. Її втілювали модель Іванна Берчак, фотографи Юрій Бакай та Ярема Проців, а також дизайнер Микола Шкварок. На фото — дівчина, яка навіть із зав’язаними очима, таки зшиває національний прапор червоною ниткою, що символізує цілісність України за будь-яких обставин.

2_107

“Євромайдан. Хроніка відчуттів” (“Discursus”)

Також Discursus видав книжку «Євромайдан. Лірична хроніка», яка зібрала вірші українською та російською мовами про Євромайдан від 31 поета. Серед авторів — Маріанна Кіяновська, Євгенія Більченко, Катерина Калитко, Борис Херсонский, Павло Коробчук, Олексій Бик, Василь Махно, Марічка Гуменюк, Мар’яна Савка, Карина Тумаєва, Василь Кузан, Дмитро Андрощук, Галина Крук, Олена Герасим’юк та інші. «Текстів у книжці небагато, але всі вони добірні. Кожен вірш є цінним не лише тому, що стосується Євромайдану, а як вірш. Не може одночасно бути 200 геніїв, які напишуть 200 геніальних текстів. В нашому виданні серйозні автори й серйозні тексти, які залишаться», – пояснив видавець Василь Карп’юк. На обкладинці антології використана робота художниці Марисі Рудської.

evromaydan

“Євромайдан. Лірична хроніка” (“Discursus”)

Водночас видавництво «Букрек» зібрало понад 200 віршів про Євромайдан у поетичній збірці «Небесна Сотня: антологія майданівських віршів». Навколо цього видання виник скандал через порушення авторських прав. Після виходу антології, автори окремих ілюстрацій та віршів обурилися, що не давали дозвіл на публікацію їхніх творів у виданні. Після цього «Букрек» був змушений заморозити продаж антології, а згодом, за словами представників видавництва, вони налагодили контакти з авторами і вирішили конфліктну ситуацію.

титулка-книги

“Небесна Сотня: антологія майданівських віршів” («Букрек»)

Ще одна поетична збірка – «Борітеся – поборете! Поетика революції». До книги увійшли вірші поетів різних поколінь, поєднаних однією ідеєю – боротьбою за незалежність, свободу і соборність України. Книга оздоблена світлинами, і навіть вийшла під двома обкладинками. Упорядкувала книгу О. Уліщенко, а вийшла вона у видавництві «Віват». Як на поетичну збірку, ціна не з дешевих.

file_8_2

«Борітеся – поборете! Поетика революції» («Віват»)

Читайте також про виставку революційних плакатів із «Голосу миру»

До майданнівської тематики долучилося і видавництво «Наш формат», що підготувало книгу «Материнська молитва. Українки – героям Майдану». У ній читачі не здайдуть прізвища топ-письменниць, а здебільшого це вірші звичайних жінок, яким болить доля рідної країни і доля тих, хто став на шлях боротьби за неї. Серед авторок – матері, сестри, дружини, доньки, наречені загиблих.

014_Materynska-molytva_obkl_02c

 «Материнська молитва. Українки – героям Майдану» («Наш формат»)

Також почали виходити не антології, а й збірки одного письменника. Так поетка, лауреатка премій імені Василя Стуса та Олени Пчілки Антоніна Листопад представила невеличку збірку «Солоний Хрещатик». Цією книжкою видавництво «Світ Успіху» розпочало благодійний проект, в рамках якого відбувається збір коштів для видання книг про Майдан та його героїв. Цікаво, що тираж книги передали безкоштовно бійцям Самооборони. Видавці обіцяють, що  книги, які будуть видані у рамках проекту, безкоштовно передаватимуться читачам.

unnamed(1)

Антоніна Листопад «Солоний Хрещатик» («Світ Успіху»)

 

Читайте також: 10 найкращих книжкових ініціатив Майдану

Також у березні, на Майдані Незалежності, було представлено ще одну книгу «Небесна сотня». Зі сцени Майдану її представив громадський діяч і керівник Центру соціальних проектів «Хочу жити» Роман Савчак. Його називають автором цього видання, але сам він говорить, що над книгою працювало багато людей. На сторінках книги – історії кожного героя Небесної сотні.

У книзі формату А4 зібрані історії кожного із загиблих під час трагічних подій на Майдані. Для кожного героя окремо підбирали так званий заголовок їхнього життя. Це могла бути цитата про цю людину, фраза або життєве кредо. Про кожного героя Майдану спочатку вказана коротка довідка і обставини смерті. Як зазначив Савчак, усі, хто працював над створенням книги, робили це на добровільних засадах. Єдине, на що планували витратитися – це друк книги. Проте навіть у друкарні сказали, що хочуть допомогти і надрукувати все безкоштовно. Від активістів був потрібен лише папір. Початковий тираж книжки  – 1 тис. примірників.

787404 787403

Книга-реквієм «Небесна сотня»

Водночас у німецькому видавництві «edition.fotoTAPETA» вийшов німецькомовний (здебільшого, перекладний) збірник коротких статей та есеїв  про Євромайдан “Majdan! Ukraine, Europa”. Книжка з’явилася друком завдяки праці перекладацького проекту «translit».

majdan_gross

“Majdan! Ukraine, Europa” (“edition.fotoTAPETA”)

У збірці «Майдан! Україна, Європа» представлено, насамперед, тексти українських есеїстів (Євгенія Бєлорусець, Тамара Гундорова, Роман Дубасевич, Ярослав Грицак, Володимир Кулик, Андрій Портнов, Миколя Рябчук, Остап Сливинський) та письменників (Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Андрій Любка, Наталка Сняданко, Олександр Ірванець, Тарас Прохасько).

Також опубліковані німецькі переклади аналітичних текстів Тимоті Гартона Еша та Тимоті Снайдера.  Дописи інтелектуалів доповнюють у збірці низка текстів німецьких політиків (Ельмар Брок, Конрад Шуллер, Ребекка Хармс). Українські політики в книзі не представлені за винятком хіба що письменниці-депутатки Марії Матіос.

Готуються до друку

  • Водночас видавництво «БрайтБукс», у рамках «Теплої серії», планує видати книжку з історіями людяності з Євромайдану. Творча команда проекту «Каралєвна» розпочала збір історій людяності, які відбувалися на Євромайдані ще з листопада минулого року. Майбутня книга так і називатиметься – «ЄвроМайдан. Історії людяності».
  • У цьому ж видавництві готується до друку збірник Крістіни Бердинських “Єлюди. Теплі історії з Майдану”. Щодня, починаючи з 20 грудня, Крістіна вела у Facebook щоденник із життя учасників Майдану, подаючи їхні історії та портрети. При цьому журналістка концентрувалася на позитивних рисах своїх героїв та подіях Майдану. Видавець Дмитро Кириченко поділився з Читомо робочою версією обкладинки книжки.

10374427_10202435971802585_1671735615_n

“Єлюди. Теплі історії з Майдану” («БрайтБукс»)

  • Видавництво «Nebeskey / Небесний ключ» разом із художником Олександром Ком’яховим працюють над коміксом за мотивами Майдану. Як розповів Читомо засновник видавництва Максим Прасолов, це буде комікс очима стрімера. «Це буде величезна кількість окремих історій про людей, які були на Майдані», – зазначив він.

52
Малюнок з майбутнього коміксу

  • Рівненський художник та соліст гурту Ot Vinta Юрій Журавель з першого дня Майдану публікує у соцмережах свої малюнки-карикатури. На Майдані було організовано виставку його робіт, яка налічувала понад 50 малюнків. Незабаром художник планує видати книжку-роздруківку.

1554337_668436296532664_1659644013_n

Карикатура Юрія Журавля

  • Видавництво «Основи» разом із агентством ArtManagement готують до випуску ілюстроване видання, що у фотографіях розповість про революційні події 2013 – 2014 років. Ініціаторами проекту #EUROMAIDAN – History in the making виступили Володимир Кадигроб, Богдана Павличко та Катерина Тейлор. Головна мета видання – не тільки відтворити хронологію подій Майдану за допомогою унікальних знімків, а й розкрити сутність соціального феномена, який змусив цілий світ заговорити про Україну. Тексти в книзі будуть представлені українською та англійською мовами. Вихід #EUROMAIDAN – History in the making запланований на кінець літа.
  • Журналісти-волонтери, з ініціативи журналістки Ірини Соломко, планують запустити на базі «Української правди» сайт про героїв «Небесної сотні» та згодом видати однойменну книгу у видавництві «Фоліо».
  • Письменник Андрій Курков також працює над книжкою про Євромайдан. Твір, назва якого поки що невідома, міститиме особисте «щоденникове» бачення революційних подій, проте призначений він більше для іноземного, аніж українського читача. Книжка спочатку має вийти французькою, німецькою, англійською, литовською та норвезькою мовами, і лише потім – українською та російською.

Читайте також: Десять книжок про Майдан-2004

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe