Читомо > Book Art > Ілюстраторка Лєра Схемка: Я вірю в стиль, коли він спонтанний

Book Art

Ілюстраторка Лєра Схемка: Я вірю в стиль, коли він спонтанний

27.11.2015 0 Автор:

Видавництво «Основи» продовжує серію свіжого, сучасного і нестандартного погляду на класику. Незабаром світ побачить «Кайдашева сім’я» з ілюстраціями молодої художниці Лєри Схемки. Вона не працює у звичайних майстернях, і найкраще їй працюється у товаристві друзів. Зустрічаємося із Лєрою у дощовий холодний ранок понеділка в одній із кав’ярень в центрі Києва, щоб поговорити про шкільний досвід читання, роботу над твором, натхнення та власний стиль.

? Це твій перший досвід ілюстрування книги? Чому взялася саме за «Кайдашеву сім’ю»?

? У такому масштабі вперше. До цього були особисті невеликі проекти. Перший мій гігантський проект ? це робота над малюнками в оновленому «Сільпо» на площі Перемоги у Києві. Це дало досвід і поштовх до роботи над чимось більшим.

Але робота зі 170 сторінками тексту, ілюстрації та верстка ? це нова, відповідальна і не менш серйозна робота. Це мій перший досвід верстки книги. Коли я починала роботу, то розуміла, що вона приверне увагу та сприйматиметься неоднозначно, що викличе різну реакцію, зокрема і негативну. Дехто закидає у постах на Facebook, що ілюстрації схожі на роботи першокласника. Я готова до конструктивних розмов, але зазвичай такі закиди — із серії «фрази, випущені в повітря».

Богдана Павличко: Українській класиці потрібне нове дихання

Skh_14

? Пам’ятаєш, як сприймала цей твір у школі?

? Я знайомилася з твором заново і детально, бо у школі більшість літератури не проживається, а коли стаєш дорослим, розумієш, що все це темна і невідома сторінка.

? Розкажи коротко, який процес проходить книга з моменту, коли тобі пропонують її ілюструвати і до моменту, коли її публікують. Як будувалася концепція, тривав процес роботи над створенням ілюстрацій? Скільки часу тривала робота?

? Мені написала Аня Копилова (кураторка видавничих проектів видавництва «Основи» ? авт.) і запропонувала роботу над книгою із шкільної серії. Уже під час зустрічі вона сказала, що це буде «Кайдашева сім’я». Я думаю, що багато людей не читають українську літературу, бо часто вона подається не під тим соусом. Предмет «українська література», на превеликий жаль, залишив після школи нечітку картину. Тому пропозицію прийняла доволі скептично.

Але коли почала працювати, вчитуватись у текст ? зрозуміла, що справа рухається вперед, а людські якості, змальовані в книзі, за минулі більш ніж 100 років не змінилися. Хотілося показати саме це ? розказати історію людини з 1878 року мовою 2015, незважаючи на те, місто це чи село. У головах зараз все те саме — і над цим варто задуматись.

Skh_10_1

Ми почали обговорювати книгу ще рік тому, а взимку я почала роботу над ілюстраціями. Робота йшла кроками, ривками, іноді я поверталась, щось змінювала, переосмислювала ? це давало змогу дивитись свіжим поглядом. Мені здається, що книгу потрібно прожити, і на це було достатньо часу.

 Читайте також: Ілюстрації до «Заплутаної історії» Льюїса Керрола

— Звідки ти береш такий цікавий контент для своїх колажів?

— В інтернеті :). Ніякого секретного сервісу немає . Іноді цікаві фотографії можна знайти в книгах або журналах на барахолках.

??Skh_18

? Чи мають резонувати зміст та оформлення книги? Чи все ж ілюстрація ? це нова історія?

? Мені здається, якщо ілюстрація напряму показує текст, то вона не може бути хорошою. Я розумію, що це історія не про те, як виглядає Мотря чи хтось інший з героїв. Повість побудована на стосунках між героями, це я і показувала.

Я не намагалась знайти чіткий портретний образ героїв, мені важливо було показати ситуацію, тому ілюстрація ? це, насамперед, емоційна складова. Крім того, на кожній сторінці книги ми графічно зобразили емоції. Це емоції не героїв, а читачів. Внизу сторінок (біля або замість нумерації), я ставила емоджи, смайлики з телефону, з головною емоцією сторінки.

Читайте також: Як створювалось нове видання «Лісової пісні»

Skh_15

Я дивилася ілюстрації до різних видань «Кайдашевої сім’ї» ? і це просто жах, хтось же приймав рішення це друкувати!

? Чи виникають труднощі під час роботи, коли маєш певний вироблений стиль?

? Я не тримаюсь за стиль. Щоразу, коли працюю над проектом, не маю заздалегідь продуманого сценарію в голові, покроково роблячи механічну роботу. Мені здається, що це скоріше внутрішній research, розумінння для мене, а візуальна складова витікає поступово. Все це потрібно відчути і прожити.

Я вірю в стиль, коли він спонтанний. Візуальна складова — завжди дуже гнучка. Всі проекти, над якими працюю, внутрішньо для мене різні. У мене немає вузької доріжки, по якій я іду, це, швидше, коридори і лабіринти.

 Читайте також: Ілюстрації до п’єси Бертольда Брехта «Матінка Кураж і її діти»

? Чи важливо, щоб твій меседж дійшов до конкретної аудиторії?

? Хотілося б, щоб це були і школярі, які зараз вивчають «Кайдашеву сім’ю», і люди старшого віку. Я розумію, що є люди, які знають видавництво «Основи», це така нішева продукція. У видавництва чітко виставлений і вихований клієнт, люди з активною життєвою позицією і свіжими ідеями в голові. Але так хочеться, щоб книга потрапила і до людей, які хочуть свіжого погляду на класичну українську літературу.

Skh_19

 ? На завершення розкажи, як ти працюєш і що сприяє творчості?

? Світ прекрасний. Коли постійно перебуваєш в русі, надихає все навкруги. Нещодавно була на концерті групи «Самое большое простое число». Кирило Іванов (засновник гурту ? авт.) показує світ таким, як він є. Це надихає, як прохолодне гірське джерело. Мене надихають люди, які поруч, завдяки ним створюється м’яка повітряна подушка. А зіткнення з реальністю для мене дуже болісні. Тоді я малюю скетчі. Скетчінг ? це якраз рефлексії на світ (Лєра ? співзасновниця проекту Urban Sketching Project Kyiv http://uspkyiv.tumblr.com – авт.).

Добре іноді працювати з друзями, тоді не мушу відволікатись на листування і пошту. Мої друзі дуже чекають на книжку і презентацію.

Skh_7

 

? Поки тривала робота над «Кайдашевою сім’єю», не виникало бажання проілюструвати ще якийсь твір?

? Мені цікаво працювати над чимось невідомим чи забутим, тоді виникають цікаві ідеї і виклики. Ми з «Основами» почали працювати ще на однією книгою, це цікаво і відповідально. Такий своєрідний внутрішній challenge. Я розумію, що книжки, які зараз купують, цінуються, і це має бути якісний продукт.

Більше робіт ілюстраторки можна побачити тут:

http://sxemka.tumblr.com

https://www.behance.net/sxemka

https://www.flickr.com/photos/sxemka/

Замовити книжку за 200 грн можна, написавши на [email protected]

Світлини зі сторінки видавництва «Основи»

та особистої сторінки ілюстраторки у Facebook

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe