Читомо > Дайджест > 10 найкращих книжок 2015 року за версією The New York Times

Дайджест

10 найкращих книжок 2015 року за версією The New York Times

08.12.2015 0 Автор:

Судячи з усього, ця десятка свідчить про те, що всі згадані у The New York Times книжки мають шанс стати світовими бестселерами. Читомо намагається тримати вас в курсі, тож пропонує актуальну добірку зарубіжного читання з усього світу – про жіночу дружбу,  експлуатацію праці, подвиги ековченого й темний бік Скандинавії.

Двері

the door

Маґда Шабо

У романі з привидами Маґди Шабо описано стосунки між письменницею і її служницею, літньою жінкою, чиє ставлення до авторки поступово змінюється: від відстороненої байдужості до незрозумілої щедрості, а потім –  до гарячої, непримиренної люті. Ці інтенсивні взаємини дають письменниці глибші знання про людей і світ, ніж довгі дні сам-на-сам з друкарською машинкою. Шабо померла ще 2007 року, а її роман «Двері» вперше побачив світ у 1987 році, в останні роки комуністичного правління. Проте сучасний гнучкий переклад твору показує, як історія про двох жінок, що мешкають у ХХ столітті в Угорщині, може резонувати із зовсім іншим часом і місцем. Поєднуючи чорний гумор і майже надприродну атмосферу абсурду, Шабо прослідковує підступний плин історії і трагічний перебіг життя.

Читайте: Найкращі дитячі книжки світу від Bologna Award-2015

Інструкція для прибиральниць: Вибране

berlin

Люсія Берлін. За редакцією Стівена Емерсона

Люсія Берлін, що померла у 2004 році, залишила по собі значний, але маловідомий скарб – оповідання, які за життя авторки з’являлися переважно в літературних журналах і збірках з невеликим накладом. Книжка «Інструкція для прибиральниць» містить 43 оповідання і має познайомити ширшу аудиторію з творчістю Берлін – безкомпромісного щиросердного спостерігача за життям, чиї симпатії – завжди на боці розумних, балакучих жінок, які намагаються отримати від світу максимум. Адже такою була сама Берлін: жінкою, що страждала від алкоголізму, проте змогла самотужки виховати чотирьох синів. Оповіді Берлін з їхнім емоційним максималізмом і незвичною неприкрашеною мовою за тоном нагадують те, що жінка з пісні Тома Вейтса могла б сказати новому знайомому, зустрівши його після довгої ночі випивання на парковці.

Читайте: Найкращі лекції від TEDx про літературу, книжки й читання

Контур

cusk

Рейчел Каск

Тонкий, нешаблонний і вбивчо розумний «Контур» – це восьмий роман Рейчел Каск. Формально він побудований як низка монологічних реплік. Наратор, розлучена жінка, що мандрує Грецією, говорить, чи, радше, слухає людей, яких вона зустрічає дорогою. Вона поглинає їхні розповіді про любов і втрату, обман, гординю і дурість. Заяложені теми: перелюб, розлучення, нудьга – постають завдяки уважному погляду Каск у новому світлі. Розум письменниці видається таким гострим і проникливим, що мимоволі починаєш боятися вторгнення і впливу на власну свідомість.

Читайте: Топ-книжки від Забужко

Розпродаж

Beatty

Пол Бітті

У найбільш обурливій і гостро сатиричній книжці цього року йдеться про бажання молодого темношкірого чоловіка запровадити сегрегацію у місцевій школі і відновити рабство у своєму будинку. Крім того, автор уважно розглянув майже 400 років виживання темношкірих в Америці, і він не соромиться пускати шпичаки у кожен «благочестивий» момент історії. Різкий, розумний і неправдоподібно богохульний роман Бітті – це безстрашний, метафоричний, мультикультурний казан, майже загарячий, аби його торкатися.

Історія загубленої дитини: Книга 4, Неаполітанські новели: «Зрілість, Старість»

ferrante

Єлена Ферранте

Як і три попередні книги авторки, блискуче неаполітанське «завершення» квартету від Ферранте – це галасливе, нестримне дослідження жіночої дружби, що постає на тлі бідності, честолюбства, насильства і політичної боротьби. Суперниці у юні роки, Єлена та Ліла (чиїм стосункам і присвячено серію романів), досягають середнього віку – території шлюбу і материнства. Ферранте, як і раніше, глибоко досліджує внутрішній радикалізм ідентичності сучасної жінки. Особливо яскраво авторка описує боротьбу жінки-митця проти її біологічної і соціальної наперед визначеної долі.

Читайте також: 7 збірок українських поетів, написаних за кордоном, від Василя Махна

Між Світом і Мною

ta-nehisi

Та-Нехісі Коутс

Забудьте на мить всюдисутні порівняння з Джеймсом Болдуїном: хоча вони доволі доречні, та все ж можуть завадити зрозуміти, якою насправді оригінальною є книга Коутса. Цей стрункий, своєчасний публіцистичний твір, структурований як лист до сина-підлітка, є проникливим дослідженням того, що означає виростати із темною шкірою у країні, побудованій на рабській праці і «знищенні чорних тіл». Коутс відкидає химерні абстракції на користь неподоланної конкретики і пише синові з позиції чистого реалізму про красиву і страшну боротьбу, що постає перед нами у плоті і крові.

Топ-20 від Ростислава Семківа

Імперія бавовни: Загальна Історія

cotton

Свен Беккерт

Якщо цукор був головним товаром ХVIII століття, а олія – ХХ, то, звичайно, бавовна була королевою ХІХ століття. У цьому широкому, амбітному і захопливому дослідженні Беккерт проводить нас крізь кожен етап існування всесвітньої індустрії виробництва бавовни, що спиралася на мільйони робітників у полі, працівників млинів, а також рабів, до яких жахливо ставилися. Беккерт зазначає, що бавовняна індустрія утворена на фундаменті насильства, і її історія безпосередньо відображає розвиток сучасного світу. Навіть сьогодні, як зазначає Беккерт, галузь, де постійно шукають дешеву робочу силу, приречена брати участь у «гігантському  змаганні, хто швидше піде на дно».

Топ-8 книжок сучасної прози від Тараса Антиповича

Я – це Яструб

macdonald

Хелен Макдональд

Макдональд – поетеса, історик і сокольничий, описує у цих захопливих мемуарах власні незабутні враження від взаємодії із запеклими хижаками. Не зумівши ніде кинути якір після смерті батька, вона тікає від світу і вирішує на самоті виростити і вивчити жорстокого хижака – яструба великого. Яструб супроводжує поетесу у її найглибших зануреннях у горе і власну природу, місця темряви й дивовижного світла. Все це постає у прозі, де поєднано вірші й науку, заклинання і правдиві свідчення.

Як винайшли природу: Новий Світ Александра фон Гумбольдта

wulf

 

Андреа Вулф

Александр фон Гумбольдт був видатним вченим своєї епохи, що поступався славою, можливо, лише Наполеонові. Проте за межами його рідної Німеччини слава Гумбольдта потьмяніла. Андреа Вулф чимало робить, щоб відродити нашу вдячність німецькому екологічному провидцю. Авторка жваво і виразно описує подорожі і подвиги вченого, а також нагадує нам про його головну і досі впливову ідею: Земля – єдиний організм, який через наші руйнівні дії може бути катастрофічно пошкоджений.

Один з нас: історія Андерса Брейвіка і різанина у Норвегії

Breivik

Асне Сеєрстад

У цьому шедеврі репортажистики норвезька журналістка Сеєрстад досліджує темний бік Скандинавії крізь призму життя і злочинів Андерса Брейвіка. 22 липня 2011 року Брейвік на знак протесту проти прав жінок, культурного розмаїття і все більшого впливу ісламу вбив 77 людей, більшість з яких були підлітками. Сеєрстад «тче» розповіді підлітків навколо центральної оповіді про Брейвіка і його тривожне, відчужене дитинство. Через це книга набуває майже нестерпної ваги. Ця трагедія не літературна чи символічна – це реальні речі.

Оригінал статті: тут  

Всі фото з сайту www.nytimes.com

 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe