На першій лекції, коли Ростислав Семків тільки знайомиться зі студентами, то пропонує їм цікавий тренінг. Зміст такий: вибрати для читання книжку, яка сподобалась би бабусі, студенту-інформатику і подрузі зі школи, що давно виїхала з України. Нелегке завдання, правда ж? На думку пана Ростислава, ми не можемо тішити себе думкою, що людина прочитає все, тому треба на чомусь зупинятися, щось обирати. І цей вибір повинен відразу «бити у десятку», захопити людину, особливо, коли мова йде про молодого читача, або ж читача-іноземця.
І програма для читання повинна вибудовуватися так, щоб людина від легших і цікавіших текстів прямувала до складніших, із певним інтелектуальним навантаженням. Інакше – можна просто втратити читача й прихильника української літератури.
Книги, які не просто варто прочитати, щоб почувати себе освіченим, а ті, які залишаються актуальними, до яких хочеться повертатися, Ростислав Семків вибудував не за рейтингом, а за хронологією. «Є канон, тобто тексти, які освічений українець не може не прочитати, – вважає пан Ростислав. – У принципі, цей канон так чи інакше проговорюється у школі, але те, про що я повім – дещо інше, це тексти мого особистого канону й вони не заперечують існування першого, нормативного, який має, врешті, кожна держава». На його думку, в українській літературі багато цікавих творів, які можуть захопити людину. Отож…
З давньої української літератури таким текстом є Києво-Печерський патерик. Це дуже цікава збірка оповідань про житія київських монахів, авантюрна розвідка й справді читабельна книжка. Для контрапункту, що важливо, можна прочитати роман «На полі смиренному» Валерія Шевчука. Такий спарадійований чи трансформований Києво-Печерський патерик, у якому теж розповіді про монахів, але з просвітницької перспективи.
XIX сторіччя – найбільш проблемна територія, де багато великих за обсягом текстів, які дуже віддалені від сучасних проблем і дуже мало піддаються до реактуалізації. Наприклад, Борис Грінченко – серйозний просвітник, але його романи про тяжку долю селянства можуть у декого відбити бажання читати. Натомість із цього періоду пан Ростислав найбільше радить психологічну повість «Лель і Полель» Івана Франка.
Також у рейтинг входять новели Михайла Коцюбинського. «Тіні забутих предків» – це, безперечно, шедевр, але для його розуміння потрібен добрий досвід читання. «Дуже складний текст, насправді глибокий, цікавий, але в школі, на мою думку, його давати зарано», – вважає Ростислав Семків.
Важливими видаються три романи Віктора Домонтовича: «Доктор Серафікус» (для науковців, щоб вони не зазнавалися), «Дівчинка з ведмедиком» (для того, аби зрозуміти відносини між старшими й молодшими), «Без ґрунту» (цинічно-реалістична повість). Контрапунктом до «Без ґрунту» є «Собор» Олеся Гончара, патетичний, натхненний і романтичний твір.
Про собор йдеться також у романі «Диво» Павла Загребельного, що, як і «Роксоляна», є найвідомішим і центральним у творчості письменника. Також у Загребельного надзвичайно сильними є чотири романи про Київську Русь: вже згадане «Диво», «Смерть у Києві», «Первоміст», «Євпраксія». Якщо читати вдумливо й зрозуміти суть ідеологічних кліше, то книжки принесуть справжнє задоволення.
У цьому контексті радимо прочитати «Роксоляну» Осипа Назарука, легку й белетристичну, таку собі Роксоляну-лайт.
Дуже цікавий Яновський. Його революційні «Чотири шаблі» й «Вершники» варті вашої уваги, але не в першу чергу. Спочатку спробуйте «Майстер корабля», «дуже гарну штуку, легку, романтичну, натхненну, еротичну». Тут близький Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію».
Не можна обминути «Місто» Валер’яна Підмогильного, це справді добрий роман. І взагалі те, що писали Підмогильний і Микола Хвильовий можна читати все, адже обидва письменники дуже сильні.
Для підлітків передусім раджу Всеволода Нестайка. А далі можна давати твори Володимира Малика «Таємний посол» і «Князь Кий», а також Зінаїди Тулуб «Людолови», авантюрні романи про бравих козаків.
є
.
Із сучасного чтива Ростислав Семків найперше радить Юрія Винничука, сексистського й грайливого автора. Винничук, безперечно, найчитабельніший із сучасних авторів, тому гарно ідуть і його переклади на кшталт «Вар’ятів» Богуміла Грабала, і його роман «Мальва Ланда», і фікшини «Секрети львівської кави», «Кнайпи Львова», готичні оповідки тощо.
Також у цьому списку два романи Оксани Забужко «Notre Dame d’Ukraine» і «Музей покинутих секретів». Щодо останнього, то це найбільший роман за всі 20 років незалежності, авантюрний, сентиментальний, мелодраматичний, викличний. Але, на думку пана Ростислава, було б геніально, аби він мав 300 сторінок. «Польові дослідження українського сексу» меншою мірою читомий, але більшою – інтелектуальний і проблемний, тому не для всіх.
З Юрія Андруховича найліпше – «Дванадцять обручів», роман, який абсорбує у собі всього попереднього Андруховича. Але не завадять «Московіада» і «Рекреації».
Варто прочитати щось із Сергія Жадана, і тут парадоксально, що немає значення що саме. Напевно, це буде «Ворошиловград», бо Жадан «з кожним романом розвивається і кращає». Також немає значення, який роман читати Світлани Пиркало, але зупиняємось таки на «Не думай про червоне».
З Анатолія Дністрового треба обов’язково прочитати «Пацики». «Це ж знову мій особистий погляд, бо ми з Дністровим обоє із Тернополя. У романі досить така непогана реконструкція 90-х років, а ще підліткова атмосфера, якої уже немає, на тлі соціальних негараздів», – розповідає Ростислав Семків.
Якщо люди читають, довкола менше проблем, неврастенії і психотичних вибухів!
«Загалом цей рейтинг – хлопчачо-чоловіко-центричний. Я не маю відповіді, наприклад, на запитання, як краще зацікавлювати літературою дівчаток-дівчат. Бо процес зацікавлення дуже такий втаємничений, ґендерно-зорієнтований. Це не так просто й примітивно: хлопчикам – про війну, а дівчаткам – про любов. Дівчатам, мабуть, підійдуть новели Ірина Вільде чи «Царівна» Ольги Кобилянської, хлопцям – можуть видатись нуднуватими. А всім дев’ятикласницям раджу обов’язково прочитати «Без мужика» Євгенії Кононенко».
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Умгу, непоганий вибір ) Хвильовий, Підмогильний, Домонтович, Дністровий, Винничук, Рекреації Андруховича… Даже якось дивно, що Ви ЛІну Костенко не вибрали. Який ужас )))))))Чи вам тільки про прозу йшлося? ) Як нє, то я іще додав би Семенка )
Слабенько.
Олексію, а що саме слабенько? Поясни!
Такий собі гиденький снобізмик
цікавий перелік, і дуже правильний підхід – зацікавити і поступово ввести в курс. “жіночий” канон тепер ще треба було би озвучити від когось з жінок-літературознавцІв – для рівноваги.
дякую автору і Читомо за матеріал.
не знаю, я би цьому переліку не слідувала.
є, звичайно, хороші речі, які й без чужих порад вже прочитала або ж читатиму найближчим часом. але я тут не бачу жодної вмотивованості.
наша література має багато вартісних творів. то чому саме ці, а не інші? що їх так істотно відрізняє?
Ну, люди! Є перелік, а Вам самим визначати, що з ним робити. Щодо вмотивованості, то Ростислав Семків точно знає, що і до чого, і кожну позицію аргументує, як на мене, дуже влучно.
Сенс цієї рубрики показати ті вартісні твори, яких, на жаль, не так і багато, і про які не так і знають.
Це особистий канон однієї людини. У кожного він може бути інший – залежно від читацьких вподобань. Але є люди, до думки яких хочеться прислухатися.
Я, наприклад, ще дуже багато з переліку не прочитала. І в мене азарт – порівняти свої враження з уже наявними.
У кожного вмотивованість своя. У когось – нема жодної)).
Але, перш, ніж сперечатися, треба прочитати ці твори. Про що може бути мова?