Читомо > Література на літо > Топ-20 від Ростислава Семківа

Література на літо

Топ-20 від Ростислава Семківа

20.02.2011 7 Автор:

На першій лекції, коли Ростислав Семків тільки знайомиться зі студентами, то пропонує їм цікавий тренінг.  Зміст такий: вибрати для читання книжку, яка сподобалась би бабусі, студенту-інформатику і подрузі зі школи, що давно виїхала з України. Нелегке завдання, правда ж? На думку пана Ростислава, ми не можемо тішити себе думкою, що людина прочитає все, тому треба на чомусь зупинятися, щось обирати. І цей вибір повинен відразу «бити у десятку», захопити людину, особливо, коли мова йде про молодого читача, або ж читача-іноземця.

І програма для читання повинна вибудовуватися так, щоб людина від легших і цікавіших текстів прямувала до складніших, із певним інтелектуальним навантаженням. Інакше – можна просто  втратити читача й прихильника української літератури.

Книги, які не просто варто прочитати, щоб почувати себе освіченим, а ті, які залишаються актуальними, до яких хочеться повертатися, Ростислав Семків вибудував не за рейтингом, а за хронологією. «Є канон, тобто тексти, які освічений українець не може не прочитати, вважає пан Ростислав. У принципі, цей канон так чи інакше проговорюється у школі, але те, про що я повім – дещо інше, це тексти мого особистого канону й вони не заперечують існування першого, нормативного, який має, врешті, кожна держава». На його думку, в українській літературі багато цікавих творів, які можуть захопити людину. Отож…

З давньої української літератури таким текстом є Києво-Печерський патерик. Це дуже цікава збірка оповідань про житія київських монахів, авантюрна розвідка й справді читабельна книжка. Для контрапункту, що важливо, можна прочитати роман «На полі смиренному» Валерія Шевчука. Такий спарадійований чи трансформований Києво-Печерський патерик, у якому теж розповіді про монахів, але з просвітницької перспективи.

XIX сторіччя – найбільш проблемна територія, де багато великих за обсягом текстів, які дуже віддалені від сучасних проблем і дуже мало піддаються до реактуалізації. Наприклад, Борис Грінченко – серйозний просвітник, але його романи про тяжку долю селянства можуть у декого відбити бажання читати. Натомість із цього періоду пан Ростислав найбільше радить психологічну повість «Лель і Полель»  Івана Франка.

Також у рейтинг входять новели Михайла Коцюбинського. «Тіні забутих предків» – це, безперечно, шедевр, але для його розуміння потрібен добрий досвід читання. «Дуже складний текст, насправді глибокий, цікавий, але в школі, на мою думку, його давати зарано», – вважає Ростислав Семків.

Важливими видаються три романи Віктора Домонтовича: «Доктор Серафікус» (для науковців, щоб вони не зазнавалися), «Дівчинка з ведмедиком» (для того, аби зрозуміти відносини між старшими й молодшими), «Без ґрунту» (цинічно-реалістична повість). Контрапунктом до «Без ґрунту» є «Собор» Олеся Гончара, патетичний, натхненний і романтичний твір.

Про собор йдеться також у романі «Диво» Павла Загребельного, що, як і «Роксоляна», є найвідомішим і центральним у творчості письменника. Також у Загребельного надзвичайно сильними є чотири романи про Київську Русь:  вже згадане «Диво», «Смерть у Києві», «Первоміст», «Євпраксія». Якщо читати вдумливо й зрозуміти суть ідеологічних кліше, то книжки принесуть справжнє задоволення.

У цьому контексті радимо прочитати  «Роксоляну» Осипа Назарука, легку й белетристичну, таку собі Роксоляну-лайт.

Дуже цікавий Яновський. Його революційні «Чотири шаблі» й «Вершники» варті вашої уваги, але не в першу чергу. Спочатку спробуйте «Майстер корабля», «дуже гарну штуку, легку, романтичну, натхненну, еротичну». Тут близький Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію».

Не можна обминути «Місто» Валеряна Підмогильного, це справді добрий роман. І взагалі те, що писали Підмогильний і Микола Хвильовий можна читати все, адже обидва письменники дуже сильні.

Для підлітків передусім раджу Всеволода Нестайка. А далі  можна давати твори Володимира Малика «Таємний посол» і «Князь Кий», а також Зінаїди Тулуб «Людолови», авантюрні романи про бравих козаків.

є

.

Із сучасного чтива Ростислав Семків найперше радить Юрія Винничука, сексистського й грайливого автора. Винничук, безперечно, найчитабельніший із сучасних авторів, тому гарно ідуть і його переклади на кшталт «Вар’ятів» Богуміла Грабала, і його роман «Мальва Ланда», і фікшини «Секрети львівської кави», «Кнайпи Львова», готичні оповідки тощо.

Також у цьому списку два романи Оксани Забужко «Notre Dame d’Ukraine» і «Музей покинутих секретів». Щодо останнього, то це найбільший роман за всі 20 років незалежності, авантюрний, сентиментальний, мелодраматичний, викличний.  Але, на думку пана Ростислава, було б геніально, аби він мав 300 сторінок. «Польові дослідження українського сексу» меншою мірою читомий, але більшою – інтелектуальний і  проблемний, тому не для всіх.

З Юрія Андруховича найліпше – «Дванадцять обручів», роман, який абсорбує у собі всього попереднього Андруховича. Але не завадять «Московіада» і «Рекреації».

Варто прочитати щось із Сергія Жадана, і тут парадоксально, що немає значення що саме. Напевно, це буде «Ворошиловград», бо Жадан «з кожним романом розвивається і кращає». Також немає значення, який роман читати Світлани Пиркало, але зупиняємось таки на «Не думай про червоне».

З Анатолія Дністрового треба обов’язково прочитати «Пацики». «Це ж знову мій особистий погляд, бо ми з Дністровим обоє із Тернополя. У романі досить така непогана реконструкція 90-х років, а ще підліткова атмосфера, якої уже немає,  на тлі соціальних негараздів», – розповідає Ростислав Семків.

Якщо люди читають, довкола менше проблем, неврастенії і психотичних вибухів!


«Загалом цей рейтинг – хлопчачо-чоловіко-центричний. Я не маю відповіді, наприклад, на запитання, як краще зацікавлювати літературою дівчаток-дівчат. Бо процес зацікавлення дуже такий втаємничений, ґендерно-зорієнтований. Це не так просто й примітивно: хлопчикам – про війну, а дівчаткам – про любов. Дівчатам, мабуть, підійдуть новели Ірина Вільде чи «Царівна» Ольги Кобилянської,  хлопцям – можуть видатись нуднуватими. А всім дев’ятикласницям раджу обов’язково прочитати «Без мужика» Євгенії Кононенко».

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. Karno - Сергій Бочечка
    21.02.2011 в 12:08 am

    Умгу, непоганий вибір ) Хвильовий, Підмогильний, Домонтович, Дністровий, Винничук, Рекреації Андруховича… Даже якось дивно, що Ви ЛІну Костенко не вибрали. Який ужас )))))))Чи вам тільки про прозу йшлося? ) Як нє, то я іще додав би Семенка )

  2. abyrvalg
    21.02.2011 в 9:07 am

    Слабенько.

  3. 21.02.2011 в 5:06 pm

    Олексію, а що саме слабенько? Поясни!

  4. Oleg
    21.02.2011 в 7:15 pm

    Такий собі гиденький снобізмик

  5. jane
    21.02.2011 в 8:55 pm

    цікавий перелік, і дуже правильний підхід – зацікавити і поступово ввести в курс. “жіночий” канон тепер ще треба було би озвучити від когось з жінок-літературознавцІв – для рівноваги.
    дякую автору і Читомо за матеріал.

  6. Julie
    22.02.2011 в 1:05 am

    не знаю, я би цьому переліку не слідувала.
    є, звичайно, хороші речі, які й без чужих порад вже прочитала або ж читатиму найближчим часом. але я тут не бачу жодної вмотивованості.
    наша література має багато вартісних творів. то чому саме ці, а не інші? що їх так істотно відрізняє?

  7. 22.02.2011 в 4:50 am

    Ну, люди! Є перелік, а Вам самим визначати, що з ним робити. Щодо вмотивованості, то Ростислав Семків точно знає, що і до чого, і кожну позицію аргументує, як на мене, дуже влучно.

    Сенс цієї рубрики показати ті вартісні твори, яких, на жаль, не так і багато, і про які не так і знають.

    Це особистий канон однієї людини. У кожного він може бути інший – залежно від читацьких вподобань. Але є люди, до думки яких хочеться прислухатися.

    Я, наприклад, ще дуже багато з переліку не прочитала. І в мене азарт – порівняти свої враження з уже наявними.

    У кожного вмотивованість своя. У когось – нема жодної)).
    Але, перш, ніж сперечатися, треба прочитати ці твори. Про що може бути мова?

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe