Ми започатковуємо серію публікацій, в яких будемо знайомити читачів із найвидатнішими дитячими ілюстраторами з різних країн світу. Сьогодні наша увага прикута до десяти «класичних» ілюстраторів з Ізраїлю.
1. Йосі Абулафія
Ілюстратор, письменник, графік, карикатурист. Проілюстрував понад 140 книжок для ізраїльських і зарубіжних видавництв. Народився 1940 року в місті Тверія. Навчався Йосі Абулафія в Бецалелі – легендарній ізраїльській академії мистецтв. Працював на телебачені, зокрема на телестудіях США й Канади. Став одним із засновників факультету анімації в Бецалелі, де викладає досі.
Читайте також: Нам треба поговорити: 7 антимілітаристських книжок для дітей
2. Ора Еяль
Ілюстраторка, письменниця. Народилася 1946 року в Єрусалимі. Вступивши до академії Бецалель, за кілька років покинула навчання й вирішила присвятити себе математиці. Потому працювала над розробкою підручників. Першу свою книжку проілюструвала 1974 року – це була одна з найупізнаваніших книжок ізраїльського дитліту «Історія про п’ять повітряних кульок». За свою кар’єру Ора Еяль створила ілюстрації до понад 70 книжок. Померла у віці 64 років від хвороби Паркінсона.
Читайте також: Три історії про український комікс
3. Нахум Ґутман
Художник, скульптор, ілюстратор, письменник. Народився в молдавському місті Теленешти 1898 року. Згодом його родина переїхала до Одеси, а звідти – до Османської Палестини. 1912 року навчався в Бецалелі, згодом здобував знання у Відні, Парижі, Берліні. Вважається одним із піонерів власне ізраїльського стилю в образотворчому мистецтві. Проілюстрував чимало дитячих книжок. Отримав найвищу державну нагороду, Премію Ізраїлю, за досягнення в дитячій літературі. Помер 1980 року. У Тель-Авіві діє музей Нахума Ґутмана.
Читайте також: 5 англомовних книжок-картонок для найменших читачів
4. Гіла Хавкін
Ілюстраторка. Народилася 1953 року в Тель-Авіві. Навчалася на архітектора в Міланській Політехніці. Працюючи в Італії, Англії, Канаді, займалася архітектурою та науковим малюнком. З 1980 року почала працювати з книжковою ілюстрацією, створювала листівки та оформлювала письмове приладдя для дітей. Проілюструвала понад 160 дитячих книжок. Двічі була номінована на міжнародну премію Астрід Ліндґрен, стала лауреаткою міжнародного конкурсу книжок-картинок «Ошіма».
Читайте також: Українські супергерої – альтернатива голлівудським персонажам
5. Шмуель Кац
Ілюстратор, художник, карикатурист. Народився 1926 року у Відні. Після початку Другої світової війни й аншлюса Австрії родина переїхала до Угорщини, де опинилася в гетто. 1944 року Шмуель утік до Будапешта. Він був одним із тих, чиє життя врятував швейцарський дипломат Карл Лутц. Після закінчення війни Шмуель Кац переїхав до підмандатної Палестини. Був серед засновників кібуца Ґаатон, членом якого лишався до останнього дня. Проілюстрував сотні книжок. Отримував ізраїльські і міжнародні відзнаки як ілюстратор дитячих книжок і як карикатурист. Помер 2010 року.
Читайте також: Мар’яна Кондзелка: Виправдовуємо комікси перед дорослими, а діти в захваті
6. Ар’є Навон
Ілюстратор, автор коміксів, аніматор, художник. Він вважається першим карикатуристом в Ізраїлі. Народився 1909 року в Дунаївцях, Україна. У віці 10 років прибув до Османської Палестини на легендарному кораблі “Руслан”. Проілюстрував десятки книжок, зокрема авторства Шмуеля Йосефа Аґнона, Натана Альтермана, Авраама Шльонського. Спільно з Леєю Ґольдберг робив дитячі комікси. Став автором першого мультфільму на івриті. Помер 1996 року.
Читайте також: Ілюстраторка Лєра Схемка: Я вірю в стиль, коли він спонтанний
7. Алона Франкель
Ілюстраторка, письменниця. Народилася 1937 року в Кракові. Під час Другої світової війни опинилася з батьками у Львівському гетто, після ліквідації якого родина переховувалася в місті. По війні вони повернулись до Кракова, а 1949 року прибули до Ізраїлю. Починала як ілюстратор, а згодом стала також писати книжки, сама їх ілюструючи. Головний герой її книжок – кучерявий хлопчик на ім’я Нафталі. Вона проілюструвала близько 40 книжок інших авторів і 35 своїх. Здобула чимало престижних премій.
Читайте також: Мальована обкладинка: сотня української періодики у Музеї друкарства
8. Хаїм Гаузман
Ілюстратор, рекламіст. Народився 1921 року в Німеччині. Прибув до підмандатної Палестини незадовго до початку Другої світової. Учився в сільськогосподарському інтернаті. Відтак став працювати ілюстратором. Першою книжкою, яку він проілюстрував, була праця його викладача «Анатомія і морфологія рослин». За рік до заснування Держави Ізраїль, у 1947 році, переїхав до Сполучених Штатів. Вивчав там графіку й дизайн, працював у галузі реклами. Помер 2006 року в Нью-Йорку.
Читайте також: 8 запитань ілюстраторам Pictoric
9. Міхаль Ефрат
Ілюстраторка. Народилася 1928 року в Чехії. Під час війни побувала в кількох концентраційних таборах, втратила всіх рідних. Після 1945 року повернулася до вивчення образотворчого мистецтва у Празі. Іще до закінчення навчання переїхала в Ізраїль. Там стала членом кібуцу Гіват Хаїм Меухад, в якому живе й нині. Проілюструвала безліч дитячих книжок, спеціалізуючись переважно на картонках. Стіни всіх будинків її рідного кібуца прикрашено її малюнками.
Читайте також: 7 питань ілюстратору: Катерина Степаніщева
10. Дані Керман
Ілюстратор, письменник, карикатурист, дизайнер. Народився 1940 року в поселенні Каркур. У віці 15 років облишив систему загальної освіти й почав вивчати образотворче мистецтво та ілюстрацію. Навчався в академії Бецалель, зокрема вивчав графічний дизайн, якому присвятив 15 років життя. З 1974 року вирішив зосередити сили на ілюстрації. Проілюстрував близько 450 книжок, переважно дитячих. Впродовж 30 років викладав ілюстрацію в Бецалелі та в коледжі Вейцав у Хайфі. Живе й працює в Тель-Авіві.
Читайте також: 7 питань ілюстратору: Бімба Ландманн
Чільна ілюстрація: Дані Керман
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook