Читомо > Book Art > Фестиваль принту, або Що ми маємо знати про ручний друк

Book Art

Фестиваль принту, або Що ми маємо знати про ручний друк

06.04.2016 0 Автор:

Ручний друк зайняв свою нішу в світі мистецтва. Ліногравюра, ксилографія, літографія для художників та дизайнерів стали ще одним шляхом творчого пошуку і реалізації. 9-10 квітня у столичному просторі IZONE пройде фестиваль друкованої графіки «Принт_фест 1/100», на якому українські автори представлять сучасний принт. 

 

Ксилографія

Одна з найдавніших технік, що з’явилася у країнах Далекого Сходу ще в V-VI столітті. На відшліфовану поверхню дерев’яної дошки (якщо передбачається тиражувати гравюру на друкарському верстаті, то завтовшки близько 2,5 сантиметрів) наноситься малюнок, після чого лінії цього малюнка обрізаються з обох боків гострим ножем, а фон вибирається широкими стамесками до глибини 2-5 міліметрів. Після цього дошку можна прокатувати фарбою і виконувати відтиснення на папері.

The_Great_Wave_off_Kanagawa_ цветная ксилография

Касуціка Хокусай

Нині ксилографія адаптована до сучасних умов. Багато художників працюють на оргсклі, бо цей матеріал більш доступний і дешевший, а найголовніше – не потребує попередньої обробки. По суті, використовуючи нові матеріали та техніки, сучасні автори виходять за межі тієї чи іншої техніки.

Читайте також: 5 невиданих казок. Студентський самвидав

Ліногравюра

Ліногравюра технологічно схожа на ксилографію. Зображення вирізається на лінолеумі або інший полімерній основі і друкується на аркуші паперу. Вперше ця техніка з’явилася на початку XX століття, коли художники спробували використовувати для друку великих плакатів лінолеум замість дерев’яної дошки.

picasso-линогравюра

Пабло Пікассо

Основна перевага ліногравюри перед іншими видами ілюстрації – можливість тиражувати зображення, при цьому зберігаючи його якість. Відтиск вважається хорошим, якщо тон фарби темний і глибокий, а шар не дуже густий і не рідкий, коли добре і чітко протягнутий в пресі кожен штрих, не забиті фарбою дрібні білі штрихи, немає слідів подряпин і інших дефектів лінолеуму.

Читайте також: Ліногравюрна листівка з Катериною Рахмановою

Літографія

Літографію винайшов у 1796 році баварець Алоїс Зенефельдер, який згодом відкрив першу літографську майстерню у Мюнхені. Літографія використовується для друку текстів або зображень на папері або іншому матеріалі. Нині здебільшого використовується офсетна літографія (офсетний друк).

Henri_de_TOULOUSE Lautrec_lithography

Анрі Марі Раймон де Тулуз-Лотрек

Матеріалом для друкованої форми служить головним чином літографський камінь – плита з твердого однорідного вапняку.

На відшліфованій поверхні каменя малюють спеціальним літографським олівцем або літографською тушшю, що містять жир. На зроблений таким способом малюнок наносять слабкий розчин азотної кислоти з доданим до нього декстрином. Завдяки такій обробці поверхні каменю, вільні від малюнка місця здатні приймати воду і відштовхувати жир, а отже, і друкарську фарбу.

salvador dali_литография

Сальвадор Далі

Літографія широко використовується для кольорового друку. Художник для кожного кольору виконує малюнок на окремому камені, і потім них у певній послідовності (зазвичай світлі тони перші) друкують на один аркуші паперу, поєднуючи відбитки на малюнку. Для автолітографії застосовують зазвичай близько п’яти кольорів.

Читайте також: Шедеври на лінолеумі від Іллі Вікторова

Офорт

На початку XVI століття виникає ще один вид гравюри на металі, який став улюбленим жанром для багатьох великих художників – офорт.

Основна його перевага – легкість у виготовленні, чого не можна сказати, наприклад, про ксилографію. Якщо в цій техніці потрібно прорізати вручну лінії на дереві або металі, то в офорті всю цю важку роботу виконує кислота. Металеву дошку (в XVI ст. частіше залізна, в XVII-XVIII ст. – мідна, пізніше – цинкова) покривають спеціальною основою, яка стійка до впливу кислоти.

rembrandt_офорт

Рембрандт

На дошку за допомогою гострої сталевої голки, проникаючи крізь основу, наноситься малюнок. Після цього дошку кладуть у розчин азотної кислоти (мідну – хлорного заліза), і заданий голкою малюнок профарбовується до бажаної глибини. Після цього основа змивається з дошки, втирається фарба і робиться відбиток.

Читайте також: Екодрук вручну від Романа Черпака

 11225339_931494196971603_2308635234180627076_n

Ілюстрації надано організаторами  «Принт_фест 1/100»

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe