Читомо > Book Art > 5 невиданих казок. Студентський самвидав

Book Art

5 невиданих казок. Студентський самвидав

31.08.2015 0 Автор:

Ми продовжуємо слідкувати за студентськими книжковими проектами, які незабаром можуть стати повноцінними книжками. Цього разу ми вирішили розширити межі огляду і розповісти не лише про дипломні проекти, а й про «незалежний студентський самвидав» – книжки, створені від душі і не для оцінки. Видавців запрошуємо придивитися.

 

Марія Фоя, «Шведські народні казки»

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»,
Видавничо-поліграфічний інститут

Студентський самвидав – шведські казки

Студентський самвидав – шведські казки

shvedski4

shvedski5

shvedski3

Ця книга розповідає про Швецію з її холодними краєвидами та особливою міфологію. Саме через любов авторки до міфів Скандинавії і з’явилася збірка казок. Тут їх всього п’ять. Розрахована книжка на дітей молодшого шкільного віку, а також усіх, хто любить читати казки.

«Моєю метою було зробити атмосферну книгу, щоб читач міг зануритися у світ шведського фолкльору й відчути всю казкову свіжість Скандинавії», – ділиться задумом Марія. «Хотілось, щоб усе в ній було гармонійно: від зеленого листка на колонцифрах до макету в цілому».

Ілюстрації виконані у змішаній техніці. Це комп’ютерна графіка та фактури, зроблені за допомогою акрилових та масляних фарб. Для одягу персонажів окремо використані фактури полотна.

Текст казок надрукований російською мовою, оскільки професійного українського перекладу саме цих казок ще немає.

Романа Рубан, «Сампо-Лопарик»

(казка фінського класика Захаріаса Топеліуса, pop-up книга)
Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

Romana_R kolom_3

Казка «Сампо-Лопарик» взагалі розрахована на молодший та середній шкільний вік, але завдяки об’ємним pop-up ілюстраціями може сподобається поціновувачам незвичаних книжок незалежно від віку.

Головне завдання ілюстрацій – створити особливий простір всередині книги та зацікавити маленьких і дорослих читачів різноманіттям образів. Книжковий блок має розглядатися розгорнутим під кутом 90 градусів: в такому положенні сторінки перетворюються на небо і засніжену землю, а лінія згину виконує роль лінії горизонту. Об’ємні pop-up конструкції створюють багатоплановість у побудові сцен за участі персонажів книжки.

Перші декілька ілюстрацій досить стримані – це своєрідний вступ до казки, що розповідає про Лапландський край та сім’ю лопарів. Наступні вже відображають пригоди головного героя Сампо, і що далі читач рухається по тексту, то наповненішими стають ілюстрації, де поступово введено безліч маленьких героїв: гномів, тролів, оленів, ведмедів, вовків, пацюків та інших. Перед читачем розгортається конфлікт гірського короля, що уособлює всі страхи північних народів, та маленького Сампо, врятованого священником.

В ілюстраціях є безліч доповнень і деталей, які були створені не дублючи текст, а немов паралельний міні-сюжет, що дає змогу маленькому читачеві пофантазувати на тему казки. Казка унікальна у своєму роді, де через пригоди маленького хлопчика висвітлена ідея перемоги добра над злом через взаємопоміч та духовну силу героїв. Письменник у цій казці створює надзвичайно яскраві, метафоричні образи, які можуть стати чудовим початком знайомства дитини з фінською літературою, з побутом лопарів (лапландців) та в казковій манері зобразити проникнення християнства на терена північних племен.

Самі ілюстрації виконані в техніках лінориту й кольорової гравюри на картоні. Кожен елемент був вирізаний окремо. Потім уже з відбитків було створено об’ємні конструкції для книжкового блоку.

Юлія Коломоєць, «Шовкова держава»

(українська народна казка)
Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури

kolom_2

kolom_1

Kolom_

Казка має характерну конструкцію та класичних персонажів. Особливо цікавим є образ Царя, що одним оком плакав, тому що сумував за найкращим другом, а іншим сміявся, бо радів, коли бачив свою сім’ю та державу. Цей персонаж є емоційним уособленням усієї казки.

«Шовкова держава» разрахована на дітей дошкільного віку та поціновувачів книжкового мистецтва. Ілюстрації побудовані як один великий лист, де центром і основою композиції є Цар. Таким чином у роботі є масштаб: середній та малий. Зображення великої фігури Царя дозволяє існувати роботі як окрема монументальна композиція, а наявність великої кількості деталей робить можливим ділити аркуш на менші фрагменти.

Ілюстрації виконані у техніці офорту (травлений штрих, відкрите травлення). Велика композиція складається з 36 цинкових та мідних пластин різного розміру, які загалом складаються у квадрат розміром 1,6 м х 1,6 м. В техніці відкритого травлення особливими є сходинки між багатьма площинами на пластинах. Спочатку планувалось надрукувати всі пластини на одному полотні, але друк на тканині великого розміру виявився технічно незручним та дуже примхливим, тому кожна пластина друкувалася на окремому шматку полотна і потім все зшивалися разом в єдине ціле. Таким чином друк вийшов якіснішим, а шов між відбитками надав додаткових естетичних якостей роботі. Для друку авторка обрала стримані кольори (англійський червоний, араратську зелений та умбру), що у поєднання з технічними особливостями створили ефект старих офортних відтисків.

Текст«Шовкова держава» включений у збірки українських народних казок.

Антон Славінський, Романа Рубан

«Смугасті віршики містера Борсука»

Smugasti_1

Smugasti0

Smugasti3

Smugasti_2

«Смугасті віршики містера Борсука» – це невеличка книжечка, де автори намагалися поглянути на дорослий світ очима дитини.

У віршиках та ілюстраціях до них зображено борсуків та інших тварин в образах людей різних професій та характерів, які живуть у злагоді та радості. Борсук-фермер, борсук-мандрівник, борсук-кондитер, борсук-силач та інші герої уособлюють працьовитість, цілеспрямованість та готовність підтримати один одного в будь-якій ситуації.

Книжка має 8 невеличких віршів, 16 ілюстрацій, виконаних простим олівцем. Ілюстрації доповнені висічками-віконцями та відкидними сторінками, що створюють елементи несподіванки та гри.

Наклад книжки складав 100 штук, але наразі залишилося лише 20 (до речі, їх можна придбати онлайн через chytomo@gmail.com або на Форумі видавців у Львові – на стенді Малих видавців)

«Створюючи цю книжку, ми хотіли б донести до маленьких і дорослих читачів думку про те, що завдяки любові та працелюбності, вірі в найкраще та найсвітліше можна створити щось справді добре й цінне, нехай навіть дуже маленьке», – розповідає авторка ілюстрацій.

Юлія Коломоєць, «Як ішли неквапи зиму зимувати»

(казка Миколи Вінграновського, книжка-гра)

nekvapy2

nekvapy1

nekvapy3

Ця книжка-гра для дітей була створена у 2014 році. Неквапи взагалі дуже цікаві персонажі, адже ніхто не знає, як вони виглядають, тож їх образ можна придумати самому. Концепція полягає у тому, що книжку можна не лише читати, але й використовувати її як настільну гру.

Виконана вона в техніці ліногравюри і складається з основної дошки та трьох додаткових. Також до неї в комплекті йдуть гральні кубики і правила гри. Вручну було надруковано приблизно 20 книжок (кольрові та чорно-білі). Зараз вже не залишилось жодної книжки.

Студпроекти-2015: Кіплінг у деревориті, розмальовка, музична збірка та рання дитяча спеціалізація

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe