У Черкасах вже вдруге з 20 по 22 квітня пройшов книжковий фестиваль «Маестро», цього разу розмістившись в обласній філармонії та ще 11 локаціях по місту. Близько 10 000 відвідувачів з усієї України, понад 100 подій і гостей, та 58 видавництв. Ці числа свідчать, що черкаський фестиваль впевнено набуває всеукраїнського значення.
Організаторка фестивалю Людмила Фіть на відкритті зауважила: «Ми робили фестиваль усім містом разом, тому він черкаський, усього міста. Він обласний, бо до нас завітали жителі навколишніх районів. І він уже всеукраїнський, адже до нас приїздять з Луцька, з Чернівців, з Полтави, зі Львова. Нам допомагали з Франції, допомагали з Америки».
Зрештою, збирали кошти на фестиваль і через краудфандингову платформу «Спільнокошт», де кожен охочий міг ділом, а не лише словом, допомогти справі – усього зібрали 72 тисячі гривень. Фінансово допомогли і Черкаська обласна державна адміністрація, і Аграрна партія України. До фестивалю активно долучилися навчальні заклади (забезпечивши фестиваль студентами-волонтерами), усі бібліотеки, музеї.
Читайте також: 10 причин відвідати книжковий фестиваль «Маестро» у Черкасах
Культурна залученість
А мету цього заходу та й, власне, усіх заходів регіонального рівня сформулювала Оксана Забужко під час творчої зустрічі «Повернення класиків»: «Це робиться для комунікації, культурної комунікації, щоб люди, які живуть у цьому місті, почували себе включеними у розетку саме тих культурних комунікацій, котрі не мають меж і кордонів, чи то в межах країни, чи то в межах Європи, чи то в межах світу – залежить від кількості грошей.
Але в дійсності це є та включеність до світової мережі культурних комунікацій, в яких немає понять провінція чи центр. Закордоном нобелівські лауреати не цураються приїздити до навіть менших містечок ніж Черкаси. Тому я тут, забезпечуючи інформаційну підтримку. Я вітаю Черкаси не тільки з природною, а й культурною весною».
Майбутнє Черкас
Вражала кількість дітей на фестивалі, на зустріч з улюбленими дитячими письменниками їх водили групами із майже 15 шкіл. Молода авторка фентезі «Стожар» Ярина Каторож після своєї презентації каже: «Думаю, корисно, що дітей так приводять, адже навіть якщо не всі читають, дехто таки може зацікавитися. Після зустрічей в школах, куди, здавалося б, їх приводять добровільно-примусово, дуже багато дітей потім додається в друзі та пише з усілякими різними запитаннями».
Дара Корній навіть спізнилася на вручення черкаської нагороди «ЧеЧитка» за найкращу книжку, яку здобула за збірку оповідань «Місячне насіння», тому що її затримали школярі та студенти, не бажаючи відпускати авторку: «В мене була змога поспілкуватися сьогодні зі школярами та студентами, і можу сказати, що у вас чарівне, чудове майбутнє Черкас, бо якщо діти читають впевнено, вперто, багато, то в нас з вами все буде добре. Ми рухаємося у правильному напрямку».
Оксана Забужко навіть запропонувала зробити своєрідну дитячу кімнату: «Це сімейний захід, де має бути куточок для малят, де їм читатимуть казочки і з ними бавитимуться, де тато й мама залишать малят на цілий день, і у них буде своя програма, а у мами, тата, бабусі, дідуся – своя».
Та насправді, на фестивалі була локація із майстер-класами, де діти могли зробити щось власними руками: закладку, паперову аплікацію тощо.
Читайте також: Література у провінції: 5 книжкових ініціатив українських міст
Великий фестиваль
Більшість письменників у Черкасах не вперше, зокрема Макс Кідрук повертається сюди, наче додому. Цього разу він приїхав із фінальною презентацією про тур #100містНОІМ, яку до цього показували лише в Києві. Врешті, черкасці на неї заслужили своєю активністю.
«Під час туру я усвідомив необхідність виведення єдиної формули для оцінки культурних заходів, тому що міст було дуже багато. Черкаси у цьому рейтингу є другим містом після Києва, але Київ переміг лише коштом кількості відвідувачів. Утім, зверніть увагу, що ви посунули моє рідне місто – Рівне, і навіть Львів. В усякому випадку, я вже приїжджаю сюди майже як додому», – говорить Кідрук.
А ось черкасець Артем Чех, який відвідав своє рідне місто вперше за два роки, відзначає культурні трансформації, які тут відбуваються: «Для мене як для черкасця це дуже важлива подія, оскільки, коли ще я тут жив, такого не було. Якщо якісь книжкові ярмарки і відбувалися, то це було щось дуже маленьке, локальне, на три ятки, а зараз – це повноцінний ярмарок, повноцінний фестиваль, і це круто».
Відвідувачі радо купували книжки, брали автографи та спілкувалися з авторами. Автограф-сесія Дари Корній затягнулася на цілу годину, а її книжка «Чарівні істоти українського міфу», яка вийшла у видавництві Vivat, розпродалася повністю.
Ігор Зарудко, креативний директор видавництва Vivat зазначає, що продажі на рівні очікуваних, але для покупців стоїть і питання ціни: «Я для себе трішки завищив планку продажів, зазвичай я люблю переступати через неї, а зараз десь на її рівні. Дуже класно, що цей фестиваль відбувається, але громада мала якось піти на зустріч організаторам і прийти. Я розумію, що містечко невелике, але якщо взяти до уваги, що третина людей тут – це волонтери, то відвідувачів в цілому небагато, але ті, що є, справді цікавляться книжками, літературою, купують її.
Питання ціни тут присутнє. Можливо, ціни трохи кусаються для людей, але, походивши по усіх ятках, вони розуміють, що це нормальна ринкова ціна – так зараз книжка коштує, на жаль. Ще один маленький пункт, який є дуже важливим – спілкування із кінцевим споживачем – читачем. Ми чуємо побажання, слова вдячності, зауваги – і це допомагає далі випускати книжки, враховуючи думку тих, для кого ми це робимо».
Читайте також: Chebookfest: спроба започаткувати великий літфестиваль у Черкасах
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook