Регіональна література України – розмаїта й креативна. У цьому переконалися, готуючи до друку другу частину публікації про книжкові ініціативи у різних містах нашої країни. Молоді ентузіасти шукають усе нові ідеї: діляться своєю творчістю на клубних засіданнях та фейсбучних посиденьках, організовують фестивалі, привчають до книги наймолодших читачів, співпрацюють зі студентами та викладачами своїх навчальних закладів. Читомо дізналося про те, як об’єднати мешканців провінційних міст у затишному літературному просторі.
1. Запоріжжя: Літературний клуб «99»
.
Спеціалізація: літературні зустрічі, читання, дискусії, участь у мистецьких акціях та культурних проектах.
Локація: Запорізький національний університет
Заснування: 1999 рік
Організатор: Лада Хортич
Олесь Барліг, голова літературного клубу «99», організатор літературних презентацій і читань, упорядник збірок
Наприкінці 90-х клуб виник як закономірна реакція пошуку однодумців серед молодих творчих людей. Інтернету у нашому житті ще не було. Літературний фестивальний рух у країні лише набирав обертів. Єдина можливість задовольнити свій комунікативний голод із людьми зі схожими інтересами – відшукати їх у своєму місті. Тому ідея й виникала саме як клубна, тобто зовсім неформальна, заснована на живому спілкуванні, без розуміння літератури як важкої прометеїстичної праці на благо суспільства, без наставництва і формалізму, як певна альтернатива офіційним кабінетам молодого автора чи літоб’єднанням. Природно, що епіцентром такого життя став університет. Студентські роки – це коли у тебе ще є вільний час і ти можеш дозволити собі після пар потеревенити кілька годин про поезію, послухати чужі твори, поділитися враженнями від почутого. Згодом люди зникали з клубу: робота, шлюб, діти… Хтось раптом відчував, що написання віршів – це юнацьке захоплення і не більше, виникали інші пріоритети. Від цього вони не переставали бути членами «99», ці автори досі для нас є поетами та прозаїками. І, попри те, що клуб досі зацікавлений у появі нових облич, він перетворився на герметичне коло. Деякі вчорашні студенти – вже викладачі, які можуть оцінювати почуті творі не лише з позиції читача, а й фахового літературознавця.
Чому «99» досі не зник? Звісно, можна ввернути патетичну фразу про те, що час провів свою селекцію, залишивши людей, для яких література має виняткове значення у їхньому житті. Однак це вторинне. Головне (це теж прозвучить патетично) – ми стали чимсь на кшталт «химерної родини». У нас у клубі люди і одружувалися, і ставали один одному кумами, ми зустрічаємо разом Новий рік і дні народження, ходимо на пікніки… Це і є, мабуть, той «клей», що тримає нас разом. Це й не дивно, бо на сьогодні «99» об’єднує по суті три літературних покоління: двотисячників, двітисячідесятників та авторів, котрі хоч і стартували у нульові, однак за своєю художньою природою близькі до дев’яносників.
Здається, слухання творчості один одного поступово відходить на другий план, адже обмінятися критикою можна за допомогою інтернету. Тож кілька годин зустрічі здебільшого віддаються на відкуп балочок: останні прочитані книги, побачений фільм або вистава, враження від поїздки на фестиваль, погляди на події в країні та місті… Для цього у нас навіть використовується спеціальне слово «шеринг»: це коли кожен по черзі у колі (а саме так традиційно відбуваються зустрічі) може розповісти те, що має у цей час особливе значення.
Минуло кілька років – й роман Тетяни Савченко, нашої членкині, «Мануал до черепахи», фрагмент якого надрукували у тому журналі, випустив «Клуб сімейного дозвілля». Можна згадати й про першого запорізького лауреата видавництва «Смолоскип» із книгою «Як зникнути повністю» Олега Шинкаренка (наразі він живе у Києві, однак досі залишається членом «99»). А ще була збірка сучасної придніпровської поезії «Гімн очеретяних хлопчиків», до якої з восьми авторів включено четверо дев’ятківців. Твори членів клубу перекладалися іноземними мовами й виходили друком за кордоном.
2. Полтава: літературне угрупування «Magnum Opus»
Спеціалізація: організація літературних і мистецьких заходів, розвиток творчих здібностей молоді.
Локація: Полтава
Заснування: вересень 2011 р.
Організатори: Роман Повзик, Андрій Коновалов, Анна Єгорова, Денис Стерн, Катя Кролевська
Роман Повзик, організатор
«Magnum Opus» почав існувати з ініціативи студентів, які писали вірші, навчаючись у вишах, але бажали, щоб їхня творчість вийшла за межі цих закладів. У місцевому педагогічному університеті функціонувала студія «Заспів», яка здебільшого і виховала зачинателів «Магнусу». Згодом до угрупування приєдналися й інші поети.
Упродовж півтора року після створення «магнумці» провели низку різноманітних за форматом вечорів, серед яких літературні зібрання, слеми, «природники», «Мегамарші у вишиванках», кінофест «Відкрита ніч», перфоманс, зустрічі з письменниками (Любком Дерешем, Павлом Коробчуком, Максимом Кідруком)…
Ми взялися за «Magnum Opus», тому що хотіли організовувати цікаві заходи на високому рівні. Кожна нова зустріч такого формату для мене – шалений екстрим. Без хвилювання не обходиться: чи всім вистачить місць? Чи все чітко організовано? Щоразу відчуваю новий азарт, дужчий, ніж у «Лото-Забава».
Найбільшим досягненням «Magnum Opus» вважаю проведення кінофестивалю «Відкрита ніч» у Полтаві (ми виступали співорганізатором цього заходу). Добірки з найкращими стрічками останніх років позичили в директора цього фесту в Києві, режисера Михайла Іллєнка.
Ми створюємо культурний осередок у Полтаві, популяризуємо сучасне мистецтво, чого нашому місту не вистачає. І цю тенденцію намагаємося змінити з огляду на власні можливості.
3. Бучач Тернопільської області: мистецький проект «Арт-Двір»
Спеціалізація: мистецький майданчик, де відбуваються музичні, літературні й театральні проекти.
Локація: Бучач
Заснування: травень 2012
Організатори: ініціативна група проекту
Мар’яна Максим’як, координатор літературних проектів «Арт-Двору»
Ідея створити мистецький простір, який би зацікавив та об’єднав мешканців малого міста, виникла ще на початку 2012 року. За локацію ми обрали єдиний у Бучачі внутрішній дворик в одному із центральних кварталів міста. За декілька місяців нам, ініціативній групі проекту, вдалося облаштувати простір двору та на початку травня 2012 року зробити старт цього проекту. Його мета – створити умови та своєрідну платформу для культурного розвитку міста. Щороку впродовж травня-вересня щонеділі в «Арт-Дворі» відбуваються мистецькі події, часом дискусії, обговорення та кінопокази.
Після сезону 2012 року, де було проведено декілька книжкових презентацій та зустрічей із письменниками, стало очевидним, що попит на довкола літературні проекти існує. З огляду на це, в 2013 році ми провели в «Арт-Дворі» цілу низку літературних подій. В першу чергу, ми зосереджувались на тому, що районний центр – це дуже специфічна містечкова аудиторія. Потрібно тонко та вміло знайти підхід до цих людей, щоб не злякати їх, а зацікавити. Надто інтелектуальний продукт міг би відштовхнути людей, але й до примітивізму вдаватись не хотілось.
Загалом було проведено декілька дуже цікавих літературних подій: зустріч із стипендіатами літературної резиденції «Станіславський феномен», презентація книг та проектів Міжнародної літературної корпорації Medirian Czernowitz, обговорення довкола перекладу книги Анджея Хцюка «Атлантида. Місяцева земля» із перекладачкою Наталкою Римською, презентація перевиданої книги рецептів Осипи Заклинської «Нова кухня вітамінова».
Зрештою, популярність літературних подій, мабуть, зумовлена ще й тим, що «Арт-Двір» розташований у дворику одного із будинків, в котрому народився Шмуель Агнон – єврейський письменник, Нобелівський лауреат з літератури 1966 року. Бучач насправді просякнутий цим – такою доволі давньою лінією зв’язку з літературою.
Відтак успіх не забариться, якщо є лідер і коло зацікавлених та небайдужих осіб. Незважаючи на третій рік існування, це свіжий і цікавий продукт для провінційного містечка. І найголовніше – він справді розвиває та змінює місто. Приємно, що нам це вдалося.
4. Черкаси: молодіжна організація «Книжковий Маестро»
Спеціалізація: презентація книг, мультиформатні зустрічі з авторами, літературні ігри, заходи для дітей.
Локація: місто Черкаси
Заснування: 2011 рік
Організатор: Фіть Людмила
Моль Вероніка, учасниця громадської організації «Книжковий маестро», модераторка зустрічей:
«Книжковий Маестро» з’явився на світ восени 2011 року, коли учасниці майбутньої організації вступили до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького на спеціальність «Видавнича справа та редагування» й познайомилися з куратором групи – Фіть Людмилою. Наша академічна група й запропонувала ініціативу.
Перший рік ми зосереджувалися на тому, аби популяризувати читання серед школярів. Організували серію заходів «Книжкові мандри» у початкових та старших класах черкаських шкіл: за попередньою домовленістю школярі читали одну дитячу книгу, на основі проводили урок-гру. Також «Книжковий Маестро» долучався до мистецьких фестивалів, які відбувались у нашому місті. На подібних заходах ми проводили літературні квести як для дітей, так і для дорослих.
Згодом «Книжковий Маестро» «подорослішав» – ми почали запрошувати сучасних українських авторів до нашого міста. Хотілося охопити якомога більшу аудиторію, тож інколи графік міг бути просто шаленим – за день автор мав до чотирьох-п’яти зустрічей. У черкаських університетах та коледжах автори зустрічались із студентами у форматі відкритих лекцій, де вони мали змогу презентувати останню книгу та порозмовляти. Автор обов’язково спілкувався і з іншими жителями міста.
Маленька особливість нашої організації – ми суто жіночий колектив. Спочатку кожна з нас виконувала різні ролі при підготовці заходів. Одного разу ти можеш проводити урок в школі, а вже наступного – відповідати за стан апаратури або поширення оголошень. Проте на етапі розробки майбутньої події ми працювали разом. А тепер уже знаємо, хто що може робити ліпше.
Формат наших заходів щоразу різний: для кожного автора розробляємо індивідуальний сценарій і сюрприз від черкаської аудиторії. Нині проводимо один основний захід на місяць: презентацію нової книги чи зустріч з автором. На кожній такій події у нас буває від 80 до 100 осіб. Ми намагаємося розбурхати наше місто, хочемо, щоб для жителів стало нормою хоча б раз на місяць відвідати авторську зустріч, придбати книгу, поспілкуватися з іншими читачами.
Також ми долучаємося до місцевих подій. Приємно розуміти, що «Книжковий Маестро» запрошують на масштабні івенти Черкас і співпрацею з нами залишаються задоволені. За три роки існування налагодилися теплі стосунки з місцевим видавцем Чабаненко Юлією (яка є співорганізатором громадської організації), Черкаським художнім музеєм та бібліотеками міста.
«Книжковий Маестро» проводить такі заходи, які б учасниці хотіли відвідувати самі.
5. Одеса: літературне об’єднання «Нова література Одеси»
Спеціалізація: літературно-музичні вечори, вуличні читання, перформенси
Локація: Одеса
Заснування: березень 2010
Організатор: Олекса Губський
Олекса Губський, фундатор угрупування
21 березня, у Всесвітній день поезії, на літературній карті України з’явилося НЛО – «Нова література Одеси». Із однодумцями хотіли знайти таланти у своєму місті, які, вочевидь, існують, але не реалізовуються, бо не гуртуються навколо творчого середовища. Відтак поставили перед собою завдання – зробити політ «НЛО» цікавим, таємничим, захоплюючим і неординарним.
Почали розклеювати оголошення по вишах, де повідомляли про різні літературні заходи. Таким чином вдалося привернути увагу здібної молоді. Тепер до угрупування входять поети, письменники, музиканти й усі, кого цікавить сучасна українська література.
Проводимо різноманітні літературно-музичні вечори, вуличні читання, перформенси. Орієнтуємося на твори сучасників, жодної радянщини.
У перспективі хочемо запалити нові імена та зробити Одесу повноцінним учасником сучасного літературного процесу України, а то й Європи. Утім, наразі важко прогнозувати долю проекту – революція та війна.
Читайте також про літературні об’єднання у Криму, Луцьку, Рівному, Тернополі, Дніпропетровську.
Окрім того, вас напевне зацікавить три незвичних місць-локацій для поезії від фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ, що проходить у Чернівцях.
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook