У рамках ІІІ-ого конгресу «Література в Дії» спеціалістка з комунікацій EU-Eastern Partnership Culture and Creativity Programme Анастасія Нуржинська розповіла про труднощі в комунікації культурних проектів та шляхи їх подолання, а також тренди у промокампаніях книжок та культурних ініціатив. Якщо ви досі не знаєте, як побудувати професійну комунікацію у сфері культури, читайте нотатки Читомо.
.
1. Відсутність комунікаційної стратегії
Комунікація відрізняється від подання інформації тим, що під час комунікації ми маємо бути впевнені в тому, що інформація отримана, що її зрозуміли і вона викладена таким чином, що ви переконали чи отримали підтримку і, якщо це потрібно у вашому випадку, досягли зміни дій.
Оцінка комунікаційної складової вашого проекту:
- розробка стратегії з комунікацій;
- опис процесу розповсюдження інформації про заходи та результати проекту;
- достатньо часу та ресурсів на комунікації;
- поширення знань та досвіду у середині сектору та ширше;
- доступність інформації на місцевому/ регіональному/національному/ міжнародному рівнях.
Читайте також: Про що говорили на конгресі «Література в Дії»: найцінніше
.
2. Непроаналізована ситуація
Креативні ідеї повинні бути частиною стратегії: навіть добре втілені візуально, вони можуть не досягати мети чи не спрацювати для певної цільової аудиторії.
Необхідно:
- прописати задачу;
- розкласти її на частини;
- до кожної задачі визначити аудиторію.
Для кожної ЦА визначити канал комунікації та інструмент. Якщо ви намагаєтесь комунікувати з усіма – ви не комунікуєте ні з ким.
Дослідження становлять більше 50 % рекламного бюджету великих компаній, лише 40 % залишається на промоцію. Тому перед стартом проекту обов’язково потрібно зібрати факти, проаналізувати проблеми, з’ясувати, що вже було зроблено раніше, яка статистика, які є приклади реалізації, які дослідження вже робили.
Якщо ви не зберете факти, не дослідите аудиторію, все, що будете потім витрачати, не матиме сенсу. Ви можете потрапити у ціль, але це буде випадковість. Натомість піар – це все ж таки математика.
Читайте також: Про що (не)мовчить книжковий піарник?
.
3. Нечіткі цілі та завдання
Недостатнє знання проблеми стає наслідком того, що ви не знаєте завдання. Наприклад, відеозгадка на 40 секунд у новинах, очевидно, не буде дієвою, якщо ви шукаєте інвестора. Потрібно будувати комунікацію вузькоспеціалізовано та з чітким знанням, навіщо ви використовуєте той чи інший засіб для досягнення мети.
До прикладу, серія зображень із критикою соціальних мереж – не є комунікацією. Це лише одне креативне вирішення із серії заходів. Це лише ідея, меседж, емоція, яку намагаються викликати. Для проведення дієвої кампанії, потрібно зібрати життєві історії, провести різні заходи – спрямовані на аудиторії, серед яких ви плануєте популяризувати книжки, контактувати зі ЗМІ.
Іноді неважливе візуальне рішення – головне, щоб меседж був зрозумілий цільовій аудиторії. Якщо використовуємо впізнаваного героя, це добре працюватиме, тоді навіть не обов’язково тестувати перед запуском.
.
.
4. Одна цільова аудиторія
Аудиторія різна: ті, хто в соціальних мережах, активна робоча сила, родини, люди літнього віку. Об’єднати їх навколо одного джерела інформації неможливо. Повідомлення та мотивації для різних груп повинні відрізнятись.
Один прес-реліз, розісланий одним каналом комунікації, охопить лише певну аудиторію, для якої буде зрозумілий цей текст і ваш мотив та які стежать саме за цим каналом. Розробіть таблицю ЦА – для кожної з них застосовуйте різний підхід.
Читайте також: «Гравці є, немає гри»: чим ділилися видавці у Школі книжкового бізнесу
.
5. Один канал комунікації
Визначте основні канали для кожної ЦА. Перевіряйте статистику. Підтримуйте приватні контакти зі ЗМІ, щоб знати реальну ситуацію зсередини
Каналом комунікації не завжди повинне бути ЗМІ – це може бути інтерактивний матеріал, зовнішня реклама, прямий контакт на заходах, виставках тощо.
.
6. Одне повідомлення для всіх аудиторій
Повідомлення має бути сформоване з врахуванням того, з ким ви плануєте говорити. Не можемо говорити «всім важливо читати». Для молодої людини може бути: «Читай, щоб отримати роботу» або «Читай, бо це модно».
Потрібно відчути, що саме потрібно і цікаво зараз самій аудиторії, і поєднати ваш інтерес і їхню зацікавленість.
.
.
7. Впровадження комунікації без тестування та оцінки
У міжнародних організаціях є виділений ресурс на дослідження – у проектах для них виділяють перший рік.
Можна використовувати соціальні дослідження, які є у відкритому доступі: статистика ЗМІ, дослідження аудиторій, чим цікавляться та до яких каналів зв’язку звертаються інвестори.
Читайте також: Міжнародні книжкові проекти: варіанти співпраці
.
8. Лише традиційний підхід
Будьте в тренді або створюйте тренди. Краще говорити про людину, ніж про організацію: це можуть бути окремі сторінки для ваших героїв у соцмережах.
Правило семи «С» (скандали, сенсації, страх, смерть, секс, сміх, $): новинний формат, який використовується в Україні та за кордоном для відсіювання інформації, яка не потрапить у ефір.
9. Підготовка неякісного контенту
Розробляючи контент, намагайтеся працювати з практичністю (гроші, робота, розвиток) або думайте про розвагу. Ці два аспекти зараз є основою будь-якого контенту – буклету, прес-релізу, веб-сайту тощо.
Можете робити ставку на освіту, викликати емоції, додавати думку експертів,
10. Відсутність партнерів
Міжнародні донори прагнуть, щоб проекти співпрацювали. На кожному заході, який відвідуєте, намагайтесь визначати для себе 5 потенційних партнерів:
- приєднайтесь до професійної мережі;
- відвідуйте міжнародні заходи;
- слідкуйте за учасниками Креативної Європи;
- додайте інформацію про себе до баз даних;
- зверніть увагу на онлайн-ресурси.
Читайте також: Ірина Вікирчак про міжнародну літературну співпрацю: вартісні ресурси
Чільне зображення profitguide.com
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook