100-річчя «Чорного квадрата» Казимира Малевича запам’ятається не тільки виданням багатьох книжок з творчістю художника і про його творчість, виставками та гучними подіями, а й виходом нового шрифту Malevich. Читомо дізналося у розробниці Ольги Терещенко про концепцію, використання та інтерпретацію нового продукту.
Про концепцію
Ідея розробки шрифту виникла як творча реакція на 100-ту річницю з дня створення найвідомішої роботи художника Казимира Малевича «Чорний квадрат». Рекламне агенство BBDO студіо, у якому я працюю, вирішило відсвяткувати цю подію створенням ініціативного фанового проекту, який би міг більше взаємодіяти з людьми та популяризувати творчість великого майстра.
Ми шукали таку динамічну проектну форму, яка б стала сполучною ланкою між нашим минулим, сучасним та майбутнім, а під час взаємодії з творчими людьми перетворювалась у нові форми постсучасного дизайну та арту. І такою формою став для нас створений шрифт Malevich.
Читайте також: Кирило Ткачов про текст з усіх боків
Про потребу в самовіддачі
Робота над проектом, до повної фіналізації, тривала приблизно півроку. Обсяг був досить великим та потребував багато часу і повної творчої самовіддачі. Основною особливістю цього акцидентного шрифту є те, що кожна літера має чотири альтернативних варіанти накреслення для можливості створення більшої кількості різноманітних гармонійних поєднань літер в наборі.
Шрифт налічує 290 символів латинського алфавіту, цифри, розділові знаки та діакритику. Кирилиця на сьогоднішній день також знаходиться в процесі розробки.
Читайте також: Київський проект українізації Малевича, спроба №2
Про використання
Шрифт не є комерційним замовленням, а ініціативним арт-проектом, що може мати багатофункціональне призначення. Це не просто шрифт для набору текстів, а певний декоративний код, який може бути втілений у багатьох творчих проектах, присвячених як Малевичу, так і у будь-яких сміливих сучасних пошуках.
Очевидним є те, що гарнітура не підходить для набору та прочитання великих об’ємних текстів, так як є досить складною для сприйняття, але сфера її використання надзвичайно широка.
Читайте також: Новий шрифт Kobzar KS і лист від Шевченка
Шрифт добре підходить для розробки логотипів. При цьому його можна використовувати як у чистому вигляді, так і в самих різноманітних трансформаціях та суміщеннях, наскільки вистачить фантазії і сміливості.
Також Malevich – непоганий варінт для створення типографічних або абстрактних постерів, айдентики, арт-проектів та навіть системи візуальної комунікації. Завдяки своїй динамічності та декоративності він є вдалим для створення сучасних патернів та абстрактних картин.
Про інтерпретацію
Основною позицією у роботі було те, що шрифт Malevich створили як сучасну інтерпретацію та дещо особисту реакцію на творчість художника. Більшість форм та принципи динаміки і контрасту ми взяли з його робіт та ескізів. Багато матеріалу було переосмислено особисто людьми, які працювали над проектом, тому деякі спроектовані форми та кольори не є сліпим копіюванням.
Цей проект є вже нашою сьогоденною історією, глибоке коріння якої закладено таким всесвітньовідомим митцем як Малевич, і його творчий здобуток, безумовно, є базовим фундаментом сучасної школи дизайну в Україні.
Читайте також: 10 фактів про мистецтво від Казимира Малевича
Шрифт і «мистецтво бунту»
Роботи, які створював Малевич стали надзвичайно революційним мистецтвом, «мистецтвом бунту». І саме це ми намагались підкреслити у нашому проекті за допомогою використання контрастних та яскравих кольорів, які наголошують, що створений проект також є небезпечним, незручним, сміливим і навіть зухвалим, у певному сенсі. У таких проектах, безумовно, наша сила.
Читайте також: Андрій Шевченко: Шрифтовому дизайнеру потрібна терпляча дружина
Вони мають виникати, надихати і бути реалізованими у повній мірі, для того щоб школа дизайну в Україні набувала сили та більш чітких окресленнь через переосмислення власної історії та культури.
Про команду
Над проектом працювала команда, загалом п’ять людей. Це були керівник дизайн студії BBDO – Мартінас Біршкіс, креативний директор – Анже Йереб, копірайтер – Юлія Колісник та дизайнери – я та Юрій Шипота.
Шрифт був створений для популяризації творчості Малевича, це його основна мета і моя найбільша мрія, щоб він був реалізований і зміг жити в місті у вигляді айдентики, системи візульної комунікації тощо.
У цьому році з’явилась ідея перейменувати аеропорт «Бориспіль» у аеропорт імені Казимира Малевича. І це, на мою думку, чудовий шанс реалізувати проект у таких міжнародних масштабах.
Про доступність
На сьогоднішній день шрифт продається на одному з найпопулярніших шрифтових сайтів MyFonts. Але під час проведення днів Малевича у Києві команда BBDO вирішила відкрити вільний доступ до шрифту, кожен міг безкоштовно завантажити його для власних потреб.
Читайте також: Віталій Мітченко: Нечитома буква – це мистецтво для мистецтва
У планах на майбутнє – зробити вільний доступ до шрифту для української аудиторії, тому слідкуйте за оновленнями на сторінці BBDO y Facebook.
Світлини behance.net/bbdoukraine
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook