Читомо > Казкарка > Студії > Формат коміксу формує завзятих читачів

Казкарка

Формат коміксу формує завзятих читачів

15.12.2016 0 Автор:

На курсах із дитячої літератури, які я викладала в університеті, комікси завжди були найтяжчим форматом для читання. Студенти, в майбутньому – вчителі, зізнавалися, що вони не розуміють, як читати комікси, чи що їм тяжко зосередитися на читанні, або що вони не можуть зрозуміти, про що саме йдеться в книжці, а також – навіщо їм брати комікси для читання в класах. Однак цей формат є найчитабельнішим серед дітей. 

Комікси: читання й труднощі

У різних культурних колах за коміксами закріплено чимало стереотипів. Найпоширеніші, ймовірно, такі: 1) комікси читають лише для розваги; 2) комікси тільки про супергероїв; 3) комікси не дають глибини.

Небагато дорослих читачів мають бажання вчитуватися в комікси, особливо коли йдеться про добірку книжок для читання в класі, а в українському читацькому ландшафті то й поготів.

Clip2net_161215184503

Фото: Видавництво «Основи»

Комікси різного змісту виходять друком в Україні вже частіше. Серед них, наприклад, комікси за мотивами творів про Мумі Тролів Туве Янссон (видавництво «Основи»). Та все ж якісних коміксів, які б читалися й обговорювалися в широких колах читачів, нам бракує.

Саме зараз, у час активного переосмислення дитячого читання й виходу хрестоматій сучасної дитячої літератури, було б варто звернути увагу на формат коміксу й ті важливі функції, які він закладає, аби надалі мати змогу розширювати добірки для читання в класах та поза ними. А головне, формувати завзятого, постійного читача.

Функції коміксів

За визначенням одного з провідних дослідників дитячої літератури та коміксу зокрема Скотта МакКлауда (Scott McCloud), комікс – це співставлення візуальних та вербальних образів у спеціальний послідовний ряд, який має на меті донести інформацію та/чи принести естетичне задоволення читачеві. Комікси бувають різних жанрів та мають широкий спектр історій, як реальних, так і вигаданих.

Сьогодні використання коміксів у шкільній системі США лише набирає обертів, тоді як в Японії, до прикладу, комікси вже давно закріплено в системі шкільних читань. Чому?

Комікси дають можливість формувати грамотність, зокрема розвивають дитячі навички читання й письма та візуальні навички.

1 mccloud

Щоб зрозуміти, як працюють комікси, студентам рекомендують читати дві теоретичні роботи: «Розуміючи комікси: невидиме мистецтво» (Understanding Comics: The Invisible Art) Скотта МакКлауда (Scott McCloud) та «Комікси й секвенційне мистецтво» (Comics and Sequential Art) Вілла Ейзнера (Will Eisner). У цих роботах науковці не лише ретельно проговорюють деталі створення коміксів, але й загострюють увагу читачів на їхніх комплексних функціях.

Функції, які виконують комікси, широкі, та в освітянській системі вони часто залежать від мети читання. Та все ж є основи основ. Ці загальні функції коміксів завжди лишаються ключовими для читання.

Комікси:

1)    залучають до читання дітей-візуалів, тобто тих, які краще навчаються з візуальних рядів, ніж вербальних;

2)    допомагають бачити різноманіття можливостей у подачі сюжету, а саме за допомогою зіставлення візуального й вербального текстів;

3)    нарощують словниковий запас і вчать бачити пунктуацію, подану в прямій мові;

4)    вчать бачити логічний чи/та нелогічний ланцюжок розвитку подій;

5)    вчать упізнавати нелінійні сюжети;

6)    допомагають семіотично розкодовувати картинки й проговорювати промальовані коди;

7)    розвивають уміння організовувати інформацію в певний логічний ряд;

8)    за умов якісного проговорювання прочитаного розвивають дитяче мовлення;

9)    розвивають уяву й фантазію;

10)  в умовах креативних занять формують креативні навички;

11) заохочують дітей до дослідження різних жанрів та форматів, формуючи цікавість до літератури загалом.

comics_sequential_art

Читайте також: Райнхард Кляйст: Я не великий шанувальник супергероїв у коміксах

Усвідомлюючи ці важливі функції коміксів та загострену увагу до формування грамотності, вчителі в США об’єдналися в асоціацію Comics in Education і продовжують ділитися основними теоретичними знаннями й навичками з учителями, що тільки вчаться використовувати комікси в шкільному читанні. Крім того є багато англомовних ресурсів, які допомагають учителям розробляти уроки й добирати та складати книжки в класну бібліотеку.

Комікси розвивають цікавість до читання. Особливо, якщо йдеться про читачів, які тільки починають читати самостійно. Комікси широко радять читати в молодших шкільних класах, адже саме в цей час активно формується любов до читання, а з нею й загострюються потреба пізнання нового та активно закладаються найважливіші основи грамотності.

Комікси: якісні приклади

Видавцям в Україні варто було б звернути увагу на різноманіття коміксів на книжкових ринках багатьох країн. У цьому розділі я зазначу лише ті комікси, які популярні серед дітей-читачів, а також відзначенні чи рекомендовані освітянами та ентузіастами дитліту США.

9781596435575

Читайте також: Найзнаменитіші герої франкофонного коміксу

Комікс «Дивна качка» (Odd Duck) Cесіль Кастеллуччі (Cecil Castellucci) та Сари Варон – це історія про качку, яка намагається «наклеїти» ярлик дивкуватості на іншу качку. Врешті-решт стає незрозуміло, хто ж насправді дивкуватий і чому? Цей комікс вдало та з гумором обігрує концепт Інакшості, а відтак подає сильний меседж щодо саморефлексії та саморозуміння. Це найкраща книжка 2013 року за версією A Kirkus Reviews Best Book.

Серія коміксів «Бейбі-миша» (Babymouse) Дженніфер Голм (Jennifer L. Holm) та Метью Холма (Matthew Holm) – це репрезентація різних реалістичних чи настроєвих сюжетів. Бейбі-миша, головний і дуже харизматичний персонаж, то хоче стати співачкою, то супер-героєм, а то президентом… Їй не все вдається, але з цих невдач вона виходить із певним життєвим досвідом, який часто показано з тонким психологічним чуттям дитини.

rockstar

Бейбі-миша – це дуже популярна серія, яка читається добре не залежно від гендерних груп, хоча візуальне виконання – здебільшого в рожево-чорно-білих тонах. Отже, навіть візуально книжка розбиває стереотипи щодо кольорових гам, які часто прописуються в медіа.

Серія коміксів «Совеня» (Owly) Енді Рантона (Andy Runton) – це історія про совеня, яке вчиться дружити, допомагаючи іншим істотам у лісі. Також совеня вчиться шанувати і любити, розуміє, що прощатися тяжко, навіть якщо не назавжди.

Covers_all_5_books1

Читайте також: Мар’яна Кондзелка: Виправдовуємо комікси перед дорослими, а діти в захваті

Ця серія майже безслівна. А отже, читачеві доведеться шукати слова, аби відтворити візуальний текст. Серію схвалили чимало професійних критиків. Її рекомендовано для читання в класі.

Серія «Бінкі» (Binky) Ешлі Спаєрс (Ashley Spires) розповідає про пригоди домашнього кота Бінкі, який часто потрапляє в різноманітні халепи. Бінкі – не просто симпатичний персонаж, він насправді дуже впливовий. Слідкуючи за ним, не можна не розвинути емпатію навіть у старших читачів. І малі, і старші впізнають себе в ньому в тяжкі чи легкі хвилини.

binky the space cat spread

Читайте також: «Маленький засранець» та інші німецькі комікси

Спаєрс отримала багато нагород за цю серію, зокрема Silver Birch Express Award, що вручається округом Онтаріо за найкращі книжки для дітей 8-12 років.

Серія «Полохлива білка» (Scaredy Squirrel) авторки-ілюстраторки Мелані Вотт (Melanie Watt) починається з розповіді про білку, яка боїться полишити свою зону комфорту. У кожній книжці є пригода, яка демонструє, як білці врешті доводиться пережити багато пригод, які ведуть її не лише до виходу із зон комфорту, але й до саморефлексії та самопізнання. Цю книжку неодноразово нагороджували преміями в Канаді.

scardey squrirel

Читайте також: Як роман Франка став графічним: кілька секретів «коміксної кухні»

Комікс «Малий робот» (Little Robot) Бена Хатке (Ben Hatke) – це історія про дівчинку, яка знаходить у лісі робота й безстрашно натискає на кнопку, щоб оживити його. Так у неї з’являється друг. Утім дівчинці доводиться відстоювати цю дружбу, рятуючи робота з великої халепи.

У цьому коміксі мало слів, але попри 144 сторінки комікс-стріпів, він читається легко й швидко. Книжку нагороджено Премією Ейзнера за найкращий комікс 2015 року.

Фото: benhatke.com

Фото: benhatke.com

Розширення літературних горизонтів

Розширюючи літературний вибір для дітей у класі та поза ним, ми розширюємо дитячі горизонти грамотності й порозуміння, ставимо акценти на плюралізм і розвиваємо навички читання згідно з вимогами й трендами 21 століття.

Якісні комікси надають нам ці та інші  можливості і естетично, і з акцентуванням тих чи тих функцій. Активно переосмислюючи й критично опрацьовуючи канони української дитячої літератури, було б важливо не обійти увагою коміксів, аби формувати грамотних та завзятих читачів не лише українських культурних кіл, але й читачів у ширшому розумінні – світових читацьких спільнот.

Переклад якісних коміксів і синтезоване запозичення певних аспектів із якісних коміксів допоможуть нам розширювати світогляд юних українських читачів теперішніх і майбутніх поколінь.

Чільне зображення: benhatke.com

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe