Читомо > Казкарка > Премії та рейтинги > Як політики світу популяризують дитячу літературу

Казкарка

Як політики світу популяризують дитячу літературу

27.04.2017 1 Автор:

Увага перших осіб держави до дитячої літератури працює не тільки на імідж політиків, але й справді є важливим внеском у популяризацію дитячого читання.

Коли президенти та перші леді, принцеси та кандидати в канцлери читають дитячі книжки для широкої аудиторії – у лікарнях, бібліотеках, дитсадках чи школах – відвідують книжкові ярмарки, вручають премії дитячим авторам та ілюстраторам або діляться своїми вподобаннями щодо дитячого читання – це завжди набуває розголосу в ЗМІ й додає вагомості в очах дорослих читанню разом з дітьми. Пропонуємо переглянути хто ж із перших осіб у світі, попри дуже напружений графік, усе ж знаходить час для дитячої літератури.

Одними з найяскравіших популяризаторів дитячих книжок серед перших осіб у США, про що неодноразово сповістили світ усі ЗМІ, є Барак та Мішель Обами. За виразністю читання книжки Моріса Сендака «Там, де водяться дивовиська» минулого року на традиційному пасхальному святі в Білому домі (White House Easter Egg Roll) конкурентів серед політиків у них не знайшлося. Загалом колишній президент США Барак Обама був неодноразово помічений за читанням школярам у бібліотеках та школах.

Читання дітям першими леді в США стало вже традиційним доброчинним обов’язком, і, попри самопіар, приносить багато користі. Тому Меланія Трамп разом з іншими новими обов’язками отримала ще й можливість 3 березня дві години читати дітям Нью-Йоркської лікарні свою улюблену книжку в дитинстві – «Oh, the Places You’ll Go!» Доктора Сьюза. Перша леді Америки розповіла, що приїхала підтримати маленьких пацієнтів, «спонукати до читання й роздумів про те, чого вони прагнуть досягти в житті». Усе було досить невимушено.

Читайте також: Як і скільки читають українські батьки з дітьми: дослідження

Також на традиційному пасхальному святі цього року Меланія Трамп читала дітям книжку Кеті Лі Гіфорд «Party Animals». Церемонія відбулася вже в 139-те й бере свій початок з дев’ятнадцятого сторіччя.

У Німеччині 2013 року долучитися до промоції дитячого читання вирішила одна з основних партій СДПН, яка під час святкування свого 150-річного ювілею в парламенті разом з іншими святковими заходами запропонувала виборцям читання дитячих книжок.

Кандидат у канцлери від СДПН Пеер Штайнбрюк та його дружина Гертруда читали дітям книжку відомого німецького письменника Міхаеля Енде «Джим Ґудзик та машиніст Лукас». А Франк-Вальтер Штайнмаєр, колишній міністр закордонних справ та віце-канцлер Німеччини, а нині Федеральний президент ФРН (з 2017 року), читав книжку Астрід Ліндґрен «Діти з Гамірного» (фото з сайта за посиланням).

Також не оминають промоцію дитячої літератури й перші особи Швеції. Шведську премію за досягнення в дитячій літературі, яку 2002 року заснув саме уряд Швеції на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндґрен, щороку вручають члени королівської родини, зокрема королева Сільвія та кронпринцеса Вікторія.

Читайте також: Коли українська дитяча книжка отримає найвищу нагороду

З рук кронпринцеси Швеції 2014 року отримала почесні відзнаки письменниця Барбру Ліндґрен (однофамільниця авторки книжок про Карлсона та Пеппі), 2013-го – Ісоль, аргентинська дитяча письменниця та ілюстраторка, 2016-го – американка Меґ Розофф, в інші роки – інші письменники, ілюстратори та навіть диктори, чия натхненна творчість відповідає баченню дитячої літератури, закладеному Астрід Ліндґрен.

Торік у Польші президент Анджей Дуда разом із дружиною Агатою підтримали соціальну акцію «Уся Польща читає дітям». Вони читали байки дітям у державному дитячому садку Le?ne Skrzaty” w Micha??wce. У межах цього соціального проекту було створено багато соціальної реклами для популяризації читання дітям в голос серед батьків.

Наразі у Польщі через зменшення популярності читання як серед дорослих, так і дітей розгорнуто не одну кампанію з метою просування культури читання. Разом із проектом «Уся Польща читає дітям», діють «Не читаєш – не піду з тобою в ліжко» та «Книга на всі пори року».

У Чехії дітям читають цілим міністерством закордонних справ. У дитсадку при міністерстві, який має на меті створити комфортні умови, аби батьки могли поєднувати роботу та родинне життя, започатковано нову активність серед працівників – знайти час і прийти почитати дітям казки. Міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралєк читає в дитячій групі садочка «Zami???ek», що розташувався у приміщенні міністерства.

Українська перша леді Марина Порошенко також намагається підтримувати традиції читання дітям. 2015 року вона разом зі своєю родиною взяла участь у проекті «Книжка від зірки» Дитячого форуму у межах 22 Форуму видавців у Львові, під час якого читала з дітьми уривок із книжки патріотичних оповідань.

Читайте також: 25 знакових книжок «А-БА-БИ-ГА-ЛА-МА-ГИ» за 25 років

2016 року дружина президента як голова Благодійного фонду Порошенка, відкривала VI міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» На захід були запрошені діти з особливими потребами, а сама перша леді наголосила на тому, що для неї велика честь долучитися до такої важливої події в культурному житті країни.

Колишня перша леді України Катерина Ющенко теж мала нагоду популяризувати українську дитячу літературу. Вона переклала англійською книжку Івана Малковича та Софії Ус «Мед для мами». 2007 року Катерина Ющенко як голова наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» презентувала свій переклад дружинам керівників іноземних дипломатичних місій в Україні.

Чільне фото: Olivier Douliery / EFE

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 27.04.2017 в 5:37 pm

    прогон хрумером логин скайпа kai230361

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe