Читомо > Інтерв’ю > У «Картографії» не будуть перемальовувати український Крим

Інтерв’ю

У «Картографії» не будуть перемальовувати український Крим

22.09.2014 2 Автор:

iryna_rozenkoПровідні світові картографи позначають півострів Крим як частину території України, тоді як у Російській Федерації змушені передруковувати силу-силенну атласів й мап.

Ірина Руденко, головний редактор Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» заявила, що Крим є частиною України, тому про ніяке особливе маркування півострова не може бути й мови. Окрім того, пані Розенко розповіла Читомо про електронні карти та необхідність постійного оновлення мап.

Ні в якому разі ми не будемо переробляти мапи. Крим є частиною України, і він залишиться на наших картах. Ми й не збираємося якось його маркувати.

Нещодавно ми випустили просвітницьку мапу, яка називається «Україна – материк і півострів» – це третя карта з проекту «Україна – єдина», яка якраз показує відносини між материковою частиною України й півостровом Крим, починаючи від київського князівства й закінчуючи сучасним станом. Крим наш).

Проте в Російській Федерації з мапами не все так просто. У Росії була фірма Мелітел, яка створює на увесь світ навігаційні мапи. Її господар, він же й ідеолог, закінчував КНУ ім. Тараса Шевченка – українець, добре ставиться до України, але бізнес розпочинав у Москві, після анексії російські ФСБ примушували його показати Крим на навігаційних мапах іншим кольором і написати, що півострів належить Російській Федерації. Він відмовився й відтак – були дуже некрасиві акції збоку ФСБ, йому підпалили будинок, офіс, тому він забрав увесь свій бізнес з Москви і переїхав у Прагу – зараз працює там. Крим на їхніх мапах український.

Читала в інтернеті, що угорські картографи, а саме видавництво «Переліс» показали, що Крим – тимчасово окупована територія. Нещодавно у розмові історик Роберт Магочій нас запевнив, що американські й канадські картографи показують Крим також у складі України.

До речі, дуже багато на цій виставці до нас підходило кримчан, які казали, що сумують за Україною і вірять у те, що Крим через певний час повернеться у склад нашої країни й буде такою ж адміністративною одиницею, що і був.

Ми випускаємо багато електронних карт, і під час цього форуму ми презентували електронні карти якраз для навчання, зокрема інтерактивні, які на 100 % замінюють стінні. І одна така електроонна мапа містить у собі понад 40 стінних. І ці карти дозволяють вчителю й учню створити власні мапи завдяки тому, що інформація записана пошарово. Там є можливість створити географічну основу України й межі її території, межі областей, річки, озера, водосховища. А далі наносити – будь-яку тематичну інформацію: можна як завгодно підписувати їх, домальовувати фігури.

У нашому доробку є цифрові мапи крупного масштабу – 50 тисяч і дрібнішого, мільйонного масштабу, які ми продаємо державним установам відповідних інформаційних систем, тобто включаючи базу даних по таблицях, ви можете створювати електронні мапи, наприклад для логістики, враховуючи свої послуги. І також ми надавали такі мапи Міністерству надзвичайних ситуацій – вони створювали інтерактивні мапи найшвидшого проїзду до того чи іншого об’єкта.

Для того, щоб оновлювати мапи (а ми свої видання оновлюємо щороку, а деякі й через шість місяців), користуємось послугами Інформаційного картографічного бюро, що збирає по всіх частинах світу  зміни – це можуть бути прокладені нові дороги, назви населених пунктів, водойм, чисельність населення, морські й річкові порти, вершини. Щороку зазвчай приходить понад 80 оновлень, які ми використовуємо для наших мап. Відтак ми передруковуємо наклад відповідно до ситуації. Нещодавно випускник нашого топографічного технікуму зазначив: дороги ще не побудовані, а вони на мапах уже показані. Тобто коли буде продаватися атлас, то дорога може й побудуватися.

Складно оновлювати, це займає багато часу. Хочу сказати, що створення однієї, навіть найменшої карти – це як мінімум 9 місяців роботи, навіть маючи електронні карти. Це величезна робота коректора, укладача, редактора. У видавництві працює 170 людей.

18_19

До речі

Провідні картографічні компанії, як Oxford Cartographers, World Atlas, Rand McNally заявили, що поки що не змінюватимуть своїх карт.

Російська ІТ-компанія Яндекс на своєму блозі зазначила, що компанія «працює для своїх користувачів у різних країнах світу і відображає для них ту дійсність, яка їх оточує». Саме тому, користувачі української версії yandex.ua бачитимуть Крим як частину території України, а російські – у складі Росії.

Тим часом у Google заявили, що консультуються із багатьма джерелами, перед тим, як таким чином виділяти територію. Але поки при заході і з української, і з російської версії Google статус Криму залишається незмінним і схоже ресурс найближчим часом своєї позиції не мінятиме, попри вимогу російських депутатів.

Онлайн ресурси MapQuest та Bing також не вносили змін до своїх карт. Так само українським виглядає Крим і на картах найбільшого китайського пошуковика Baidu.com.

Американська компанія-виробник навчальних карт та атласів Rand McNally отримує вказівки від Державного департаменту США, тож вона точно найближчим часом не визнає анексії Криму Росією на своїх картах.

Отже, поки єдині картографи, які заявили, що вже передруковують карти, – це Російське географічне товариство.

Kryim-na-kartah

Сторінка нової мапи окупованого Криму для російських школярів

 Чільна картинка – Український тиждень

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 25.09.2014 в 9:57 pm

    Не Розенко, а Руденко!

  2. 26.09.2014 в 6:49 am

    виправили, дякуємо)

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe