Вокалістка гурту «Джалапіта», донька відомого українського поета Грицька Чубая, мама 7-річного Олекси, в якого є особливість — синдром Аспергера, Соломія Чубай розповіла «Читомо», які книжки вони із сином люблять читати найбільше. Олекса віддає перевагу книжкам про космос, літаки, автомобілі. Також взимку вони з мамою часто перечитують повчальну історію про зайчика Руфуса і — незалежно від пір року — зворушливу казку «Мед для мами».
1. «Мишачий дім Сема і Джулії» Каріни Схапман (ВСЛ)
Перша книжка — ми її якраз закінчили читати — «Мишачий дім Сема і Джулії». Вона про двох друзів, двох мишок — Сема і Джулію — та їхні пригоди в цьому домі. Придумала, зробила і написала її голландська художниця та письменниця Каріна Схапман. Книжка цікава тим, що авторка сама робила ці ігрошкові мишки, все вручну. І книжка оформлена фотографіями цих ручних робіт. Тобто цей будиночок і ці мишки існують насправді. Олексі було дуже цікаво слухати та спостерігати, дуже гарний текст і гарно оформлено.
2. «Різдвяна історія для малят» Анжели МакАллістер («Mikko»)
Ще одна улюблена книжка Олекси, яку він любить читати на Різдво, оскільки вірить у Миколая — це «Різдвяна історія для малят» британської письменниці Анжели МакАллістер. Олекса сам вибрав собі цю книжку.
Вона про зайчика Руфуса, який був справжнім непосидою, дуже вертким, багато сміявся. І вся сім’я була не дуже ним задоволена. Одного разу вони грали в хованки, і цей зайчик забіг задалеко. І тут його підібрав Санта Клаус. Виявилося, що Санта оцінив Руфуса за його швидкість, за те, що він такий прудкий — і зайчик допоміг Миколаєві роздати подарунки.
Санта подарував Руфусу дзвіночок — на пам’ять про те, що дива бувають і про те, що кожна особистість — особлива. У книжці гарно показано для діток, що яким би ти не був, тебе все одно полюблять і приймуть. І кожен начебто твій мінус насправді може стати плюсом.
Читайте також: “10 дитячих книг для читання дорослим від фотографа Олени Ведмідь”
3. «Як змайструвати літак» Мартіна Содомки (ВСЛ)
Наступна книжка — це «Як змайструвати літак» Мартіна Содомки. Тут розповідається історія друзів і повністю розказано технічно про літак, як все відбувається — про те, як майструється літак, як він готується до зльоту. Олексі уся ця техніка неймовірно подобається.
4. «Як змайструвати автомобіль» Мартіна Содомки (ВСЛ)
Друга книжка з цієї ж серії — це «Як змайструвати автомобіль», теж Мартіна Содомки. Герої книжки — ті самі друзі, які тепер майструють автомобіль. Дуже добрі ілюстрації, дуже гарно все розписано.
Скажу чесно, це дві книжки, які мені найважче читати Олексі. Тому що там дуже багато технічних слів. Але дуже добре, що там вони всі пояснюються. Іноді буває, що ми цю книжку читаємо два тижні, кожного вечора потрошки.
5. «Мед для мами» Івана Малковича та Софії Ус (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Одна з улюблених книжок, що лишилася незмінною для Олекси, яку він постійно витягає і все одно просить прочитати. Я вже купила третій примірник, бо вона вже була пошарпана. Це «Мед для мами» Івана Малковича. Дуже гарне оформлення Софії Ус.
Книжка про зайчика, в якого мама захворіла, і він вирішив купити їй меду. І пішов з дому. З ним стаються різні пригоди. Дуже неймовірно зворушлива історія. Скільки разів я її не читаю, завжди плачу, і Олекса теж плаче.
Мама думала, що це зайченятко загубилося, вона неймовірно переживала. І тут дуже важлива є річ у цій книжці: мама не насварила зайчика, що він пішов за тим медом, що він такий-сякий, а сказала, що він найдорожчий в неї і що вона цінує те, що він зробив. Вона його оцінила, хоча сильно переживала, куди він пропав.
Це досить психологічна книжка — для батьків і майбутніх батьків. Вона вчить бути вдячними і розуміти, який подвиг зробила дитина заради тебе, підтримати її, а не сварити.
Читайте також: “Книжки для себе, для обговорення з чоловіком і для малюка від Росави”
6. «Крамничка тітоньки Мальви» Сашка Дерманського (ВСЛ)
Неймовірна книжка, яку мені самій було дуже цікаво читати — «Крамничка тітоньки Мальви» Сашка Дерманського. Олекса був у дикому захопленні. Книжка про хлопчика, який втратив батьків і жив з дідусем.
Така гарна повчальна історія, про боротьбу зла і добра. І про те, що кожна людина є особлива і має свій талант. І коли в людини цей талант забрати, то вона стає порожньою, нікому не потрібною, сірою.
7. «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Звичайно ж, читали «Маленького принца», видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Дуже гарні ілюстрації Владислава Єрка, Олекса із захопленням їх розглядав. Єрко — улюблений наш художник. Ми дочитали цю книжку до кінця, але вона дуже важко нам ішла. Хоч Олексу теж називають Маленьким принцом.
Він був у дикому захопленні він Маленького принца, але багато його критикував, казав, що він багато чого робить неправильно і дивно поводиться. Знаю, що від «Маленького принца» всі у захваті. Я кілька видань його перечитувала, але для мене він теж ще залишається такою загадкою.
8. «Український космос» (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
Ще одна книжка, яку Олекса дуже любить читати — це «Український космос». Ми купили її, коли Олексі було три чи чотири рочки. І він практично постійно вимагає її читати. Це така науково-популярна література. Він із цією книжкою спить, і йому це все дуже-дуже подобається.
Читайте також: “Нам треба поговорити: 7 антимілітаристських книжок для дітей”
9. «Ілюстрований атлас. Всесвіт» (“Махаон-Україна»)
Ще у нас є «Ілюстрований атлас. Всесвіт». Це дуже важлива книжка в нашому житті. Її мені подарували на Форумі видавців. І Олекса теж неймовірно її любить. Про всесвіт, сонячну систему, зорі.
Він постійно вивчає це все. У нас є вдома телескоп. Недавно було дуже добре видно Сатурн зі всіма його кільцями. Періодично Олекса дивиться на ці планети і намагається зрозуміти, як це все відбувається. А я для себе намагаюся з’ясувати, де його планета. Бо він багато про неї розказує. Спочатку казав, що він — із Місяця. Але тепер каже, що його планета розташована близько до Місяця і з ним контактує, але все ж таки ховається, оскільки її переслідують і хочуть знищити. Тому цей атлас для нас дуже важливий.
10. «Страшенно голосно і неймовірно близько» Джонатана Сафрана Фоєра (КСД)
Позиція, якою я б хотіла закінчити, це книжка, яка вразила мене, і я її читала вголос Олексі — «Страшенно голосно і неймовірно близько» Джонатана Сафрана Фоєра. Це насправді книжка для дорослих.
Мені порадив почитати її мій барабанщик Лука. Вона про хлопчика, як потім вже з’ясувалося, наскільки я зрозуміла, теж зі синдромом Аспергера. У нього батько загинув 11 вересня, у цих двох вежах-близнюках. У цього хлопчика був дуже тісний зв’язок із батьком. І він упродовж цілої книжки намагається з’ясувати, до якого замка підійде ключ, залишений батьком. З хлопчиком стаються різні пригоди, є багато цікавих сюжетних ліній.
Дуже цікава історія про ІІ Світову війну, під час якої жили його бабця і дідусь. Також є історія про його маму. Неймовірно цікава книжка. І коли я її читала, Олекса періодично до мене підсідав. І, власне, по цій книжці він вчився читати. Я казала: «Дивись, Олексо. Я зараз перестаю читати. Якщо тобі цікаво довідатися, який кінець, давай будеш читати букви». І ми, власне, по цій книжці, потрошки, потрошки, вчилися з ним читати.
Чільна світлина Маші Вейсберг
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook