Читомо > Дайджест > Дитяче читання: 10 «не» від 0 до 100

Дайджест

Дитяче читання: 10 «не» від 0 до 100

02.11.2017 0 Автор:

Ваша війна за дитяче читання зайшла в глухий кут? Ви роздратовані й знесилені? Підіть випийте вина почитайте улюблену книжку. А потім візьміться за поради нижче.

1. НЕ ЗАБОРОНЯЙТЕ дітям від 0 до 2-3-х років тісний фізичний контакт із книжками.

Звісно, шкода відірвати від серця кількадесят гривень на гарне барвисте видання, а потім побачити його замацьканим, почерканим, розламаним-розшарпаним. Але це початок дитячого контакту з важливим предметом, і якщо малюк чутиме «ні!» та «ой!», бачитиме сповнені болю та жалю батьківські очі, цей смуток він довго пов’язуватиме зі своїм першим досвідом спілкування з книжками. Бачите такі схильності у свого книгодрузяки? Для плюндрування видавайте йому спеціально вигадані видання, в яких можна малювати-стирати, які можна намочити тощо. І поступово пояснюйте, чому іншим книжкам можуть не підходити купелі чи відірвані вуха зайчика на ілюстрації.
.

vector-storytelling-woman-reading-a-book-illustration.
2. НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ нікому втирати своїм книгодрузякам від шести до 16-ти, що вони мусять читати і що вони зобов’язані любити книжки.

І самі цього, звісно, не робіть. Жодне насилля не спричиняє любов. Краще створити умови, в яких читаки оцінять радощі й корисності (ну тут же треба деталізувати, так?) художньої та пізнавальної літератури.

3. НЕ ЗАБОРОНЯЙТЕ дітям відкладати нудні книжки. Навіть якщо йдеться про надважливе домашнє завдання від супер-суворої вчительки укрліт.

Ви самі цінуєте свій час? От і дітям марнувати його на дочитування того, що дратує чи викликає стійку нехіть, не варто. Але ж ой! Буде погана оцінка, і це жахливо! Не жахливо. Дитина росте й розвивається не за чиїмись оцінками. Важливо дати їй можливість вирощувати самооцінку. Для цього і потрібні різноманітні виклики.

Читайте також: Азбукове королівство Магів і Янголів №7: читання у темряві, гра на барабанах і багато майстер-класів

4. НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ дітям від двох до восьми й більше років ставати ногами на книжкові полиці без підтримки дорослого!

От це – реальна небезпека для життя та здоров’я читаки. Час від часу розставляйте дитячі книжки на різних полицях своєї домашньої бібліотеки (вона ж у вас є? інакше навіщо ви читаєте цей порадник?) й допомагайте дитині пройти цей квест, дбаючи про безпеку. Намалюйте (для тих, хто ще не читає) чи напишіть (хто вже вміє прочитати слово) послідовність пошуку персонажів (вовк-лисичка-розбедзявка-тарасшевченко-…) чи кольорів обкладинок, і нехай ваш малюк відчує себе на полицях людиною-павуком. Після такої фізичної активності книгодрузяка не відмовиться відпочити, а ви тут як тут із читанням.
.

the-nanny-with-children-vector-illustration

.
5. НЕ ЗАБОРОНЯЙТЕ книгодрузякам від 2-х до 100 самостійно купувати книжки.

Навіть започаткуйте таку традицію! По-перше, діти – Великі Власники, і трішки допомогти їм із вибором власності – не гріх. Кошти? Заведіть майбутньому власнику бібліотечки “тематичну” скарбничку, час від часу кладіть туди кошти. Або просто запрошуйте дитину до книгарні, обирайте книжку собі й дозвольте обрати малюку й дайте гроші на книжку. За потреби можна попередньо обмежити дитину певною сумою (бо може ваш випадок – колекційні видання), заодно й повправляєтеся в лічбі.

Читайте також: «Казкові світи» братів Грімм: місце, де живе Рапунцель

Якщо дитина дуже наполягає на придбанні дорожчої книжки, не відмовляйте категорично, а скажіть про наступний раз. Це одночасно кілька стимулів. Але який жах! Ваш вибір не збігтся! У дитини немає смаку! Спокійно. Поки що може й немає, і з цим треба змиритися. Це ж тільки початок. Що робити з тим несмаком? У жодному разі не знецінювати вибір юного покупця. Читати. Не подобається сюжет? Вигадайте разом інший. Малюнки “вирвиоко”? На бога, гляньте скільки навколо пістрявих диваків. Наступного разу буде краще.

6. НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ дитині сидіти струнко, коли ви читаєте вголос.

Ваш слухач чи слухачка постійно рухається, щось майструє, малює, жує чи старанно «не слухає»? Це абсолютно нормальний стан для 3+ (ну і до того віку, до якого дитина взагалі готова слухати читання вголос). Може статися, що коли ви обережно спитаєте щось по змісту або навмисне почнете додавати в текст абсурдних детальок, ви здивуєтеся, наскільки усвідомленим було слухання книгодрузяки.
.

nanny-with-two-little-children-vector

.
7. НЕ ЗАБОРОНЯЙТЕ втручатися в авторський текст книжки. Іноді діти хочуть “читати” (розповідати) власні історії за малюнками в книжці.

Не сперечайтеся, підтримуйте. Це класно! Можливо, поруч із вами росте майбутній нобеліат, і то не обов’язково – письменник. Саме тепер закладаються й матимуть розвиток креативні здібності дитини. Дайте їм волю.

8. НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ собі сердитися, гніватися й дратуватися, якщо потенційний читака не хоче бути читакою, а хоче бути розглядакою.

Ваше рідненьке дитя не хоче тексту, а хоче самих тільки картинок? Нічого дивного. Це загальна світова тенденція цілого покоління, ба навіть двох: кліпове сприйняття спричиняє миттєве охоплення й засвоєння образу (чи художнього, чи фактичного) і в них «немає часу», точніше – немає потреби такого повільного типу пізнання, який характерний для текстового контенту. Саме тому книжки-картинки та комікси дедалі активніше мігрують у бік графічних історій, назустріч підлітковому й «дорослому» читанню.

Читайте також: Саміт дитячої книги: чому соцмережі стимулюють читання

9. НЕ ЗАБОРОНЯЙТЕ дітям читати одночасно кілька книжок.

Навіть більше! Нехай книжки лежать на всіх вузлових станціях вашої домівки. Біля ліжечка до сну – книжка, серед іграшок, щоб почитати зайчику – книжка, біля улюбленого маминого крісла – дитяча книжка (застрибує маля до мами на руці, а вона така хоп – давай-но дізнаємося, чим же все скінчилося з тими розбедзявками). Емммм… Щодо книжок біля унітаза та на обідньому столі. То вже вам вирішувати, залежно від традицій родини.

vector-children-listening-storytelling

10. НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ підліткам читати!

Це SOS-порада на випадок, якщо всі розумні підходи у залученні тинейджера до Світу Книжки вичерпано. Не спрацював власний приклад, не заохотили розповіді про читацький досвід Важливої Людини (підліткові опініан-лідери – музиканти, шоументи тощо), не зацікавили комікси й графічні романи. Купіть кілька книжок із секс-драгс-подерв’янський (звісно, гарненько протестуйте все спершу самі, аби чогось шкідливого рідній кровиночці не підсунути!), цнотливо обгорніть у газетку й «демонстративно» ховайтеся з читанням. Дозвольте своєму чаду почути фразу, що цю книжку йому читати занадто рано, і що от хоч одна користь від того, що чадо не читає, не треба книжку старанно ховати (наприклад, скажіть це друзям телефоном в присутності об’єкта).

Ну що, допили своє вино дочитали свою книжку? Тепер можна почитати й дитячу.

Читайте також: Франц Голер: «У моїх казках я говорю про те, що з нашим світом не все в порядку»

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe