На оновленому «Читомо» вестиму блог у замальовках, ділитимусь враженнями від навколокнижкових подій. Почну з «Самвидаву».
6-7 вересня 2013 відбувся «САМВИДАВ. Київ vol1» – дводенний воркшоп на тему незалежних видань. Організатори Аріанна Хмельнюк і Тарас Гімірович із інді-видавництва Niice заявили мету проекту: “підняти теми культури, естетики і самоосвіти”.
Подія безкоштовна, потрапити можна було за попередньою реєстрацією.
ПЕРШИЙ ДЕНЬ, «Я Галерея»
1. Ілюстратор, викладач Варвара Перехрест провела заняття на тему «Путівник по ідеях».
Поговорили, навіщо нам ідеї, звідки вони беруться, які є методи пошуку ідей (мозковий штурм, mind-mapping, метафори, латеральне мислення, списки Кіплінга та Осборна, вільні асоціації, провокуючий стимул та ін.).
Розглянули когнітивні теорії виникнення ідей, складності генерації ідей в групах, типи ідей. Після теорії почалася практика: присутні поділилися на три групи і випробовували різні методи продукування ідей.
2. Куратор, дизайнер, засновник «Я Галереї» Павло Гудімов прочитав імпровізовану лекцію про артбук, artist’s book – книгу художника. Розповів про творчість українських художників Павла Макова, Алевтини Кахідзе, Анатолія Бєлова.
З історії появи артбуків: автор одного з перших артбуків у світі – Франсіско де Гойя (серія гравюр «Капрічос», 1799). Серед перших українських артбуків – часопис «Кремнюк» за часів фестивалю «Вивих» у Львові.
Також Павло Гудімов показав свою колекцію артбуків і розповів про колекціонування книг художника як соціальну просвітню функцію.
3. Художники мистецького об’єднання Вал (Олег Грищенко, Андрій Сакун, Олена Старанчук) розповіли, чому займаються артбуками, та продемонстрували власні реалізовані самвидавні проекти: “Валка”, “Київська абетка”, «Шрифторит» та ін.
ДРУГИЙ ДЕНЬ, «Konica Minolta Ukraine»
1. Дизайнер Тарас Гімірович прочитав лекцію «Етапи створення друкованого продукту від концепції до реалізації», якщо простіше – розповів, як продумував дизайн і готував до друку набір листівок у коробці.
Отже, основні етапи такі:
– продумати формат листівок: наприклад, А6 чи А5;
– подивитися, як подібне завдання вирішували інші дизайнери;
– намалювати ескізний проект;
– продумати матеріал упаковки (картон, гофрокартон чи інший, де купити матеріал, випробувати, як картон поводиться при згинанні);
– тираж продукту, кількість і формат листівок, спосіб друку;
– папір для листівок;
– побудова викрійки коробки, розкладка на листі картону, створення паперового прототипу;
– примірка і корекція прототипу.
2. Відбулося практичне заняття від графічної майстерні «Гачі Прічі» та об’єднання «Вал» на тему «Симбіоз ручного і цифрового видів друку». Всі охочі могли подрукувати власноруч, тобто зробити візерунки-відбитки типографською фарбою на папері, поімпровізувати. Потім були зроблені ксерокопії одержаних плакатів, своєрідний тираж самвидаву. Тут я не маю мальованих ілюстрацій, бо разом із усіма друкувала постери 🙂
3. Оглядач моди Олена Мартинюк розповіла про модний самвидав: «Toilet Paper», «Purple Fashion», «Acne Paper», «Dansk» і заснований в Україні «Playing Fashion».
4. Текстовий дизайнер, викладач Микола Ковальчук прочитав лекцію з основ верстки. Розповів про типографію, шрифт, летеринг, історію виникнення літер і провів короткий майстер-клас із роботи в Adobe InDesign.
Книги, які варто прочитати зацікавленим у шрифтах: Маршалл Маклюен «Галактика Гутенберга», Олександра Королькова «Живая типографика», Віллу Тоотс «Современный шрифт», Jan Middendorp «Shaping text».
Два дні минули швидко, враження дуже приємні: цікаві лектори й учасники, атмосфера відкритості й орієнтації на співпрацю, бездоганна організація.
Організатори – «Niice» проведуть подібні майстер-класи й лекції в рамках «MakeLab» під час »Гогольфесту», раджу відвідати 🙂
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
В абзаце “Книги, які варто прочитати зацікавленим у шрифтах…” следует исправить Олександр Корольков на Олександру Королькову.
дуже дякую! зараз попрошу редакторів:)