Читомо > uncategorized > Пізнавати, подорожувати, смакувати: три книжки для знайомства з сучасною Україною

uncategorized

Пізнавати, подорожувати, смакувати: три книжки для знайомства з сучасною Україною

07.03.2018 0 Автор:

Минулий рік потішив кількома виданнями які так і спокушають скласти мінімум речей у торбу, залишити свої страхи та буденну сірість вдома й вирушити в подорож. Або ж як мінімум зануритися у світ знаних мандрівників і поспілкуватися з книжкою, аби за кілька годин, довірившись прочитаному, помандрувати в уяві. У 2017-му з’явилося кілька книжок, точно вартих уваги, аби здійснити ревізію ваших уявлень про сучасну Україну, її туристичне та буденне повсякдення.

 

 

 

#MADEINUKRAINE. КУПУЙ СМАКУЙ МАНДРУЙ

Юлія Савостіна, Лала Тарапакіна, Юлія Аврора Огородник. #MADEINUKRAINE. КУПУЙ СМАКУЙ МАНДРУЙ. Самміт-книга, 2017. – 256 с.

Це книжка-подорож. Подорож сучасною, красивою та дуже різною Україною. У книзі  #MADEINUKRAINE ви не знайдете сухої інформації про роки зведення культових споруд, прізвища знаних українців. Але зустрінете Юру, який у свої 16 вже проводить екскурсії серед розвалин Тараканівського форту, чи Миколу, який вправно управляє своїм коником, сидячі на возі із сіном. Авторки у власних текстах зробили найправильнішу річ – акцент на людині. І це тішить. Людський фактор є на кожній сторінці, і неважливо чи це розповідь про ресторан, сімейний бізнес, чи просто маршрут до малознаного озера.

MadeinUkraineSai-t

Книжка складається з трьох розділів. Перші 109 сторінок для спраглих за новими враженнями та відкриттями. Він про МАНДРИ. Тут як малознані місця – села Хрещатик, Біле озеро на Рівненщині, так і вже добре відомі туристичні місцини – Замок Вороніних на Тернопільщині, резиденція Миколая чи культовий Косівський ринок. І хоча всі вже полюбили легкі інтернет-сервіси бронювання  номерів у готелях, де є і відгуки, і ціни, у цій книзі тільки перевірені Лалою Тарапакіною унікальні готельні комплекси, яким є що запропонувати мандрівнику (окрім чудового сервісу, що зрозуміло).

Другий розділ скеровує нас до дії – КУПУЙ. Готувала його Юлія Савостіна, яка знає про українського виробника такі речі, що вистачить і на путівник, і на роман. Справа у тім, що Юля почала цікавитися українським виробником до того як це стало популярним. У 2013 році провела експеримент «В пошуках made in Ukraine». Цілий рік Юля користувалася речами, виробленими в Україні. Купувала, писала свої враження контактувала з виробником. Тож українські торгові марки, презентовані у книзі, пройшли ретельний відбір.

1

 

Якщо ви не стежите за вітчизняним виробниками (як це роблю я), то для вас цей розділ стане справжнім ВІДКРИТТЯМ. Ви дізнаєтесь як багато красивих, якісних речей народжується у майстернях приватних виробників. Великих і малих. Я читала цей розділ із приємністю. Адже знайшла на сторінках знайомі та улюблені товари –  яскравий посуд від талановитої родини Майстренків, завжди якісне і смачне варення Confiture, безпечну побутову хімію DELAMARK, одяг, сувеніри, взуття та навіть іграшки.

Читайте також: «Книга-мандрівка. Україна»: одна книжка та понад 500 гостей

Врахуйте це, коли вкотре будете шукати презент друзям з інших країн. Тож, ніяких матрьошок, які продаються в Борисполі (матрьошок, йолки-палки!) і китайських сундучків-бурундучків, на які соромно навіть дивитися, не те що купувати. Загалом більшість виробників пройшли свою апробацію на фестивалі «В пошуках Made in Ukraine», ініціатором якого є Юлія Савостіна. Під відкритим небом на кілька днів формується цілий універмаг українських виробників, останніх кілька років він проходить на Контрактовій площі в Києві.

4

 

Третій розділ книжки #MADEINUKRAINE  на десерт. Так, цей розділ – СМАКУЙ, без чаю та канапки навіть не починайте гортати. Бо ці звабливі фото та текст від Юлії Аврори Огородник – спонукають вас не раз відкрити дверцята холодильника у пошуках смачного. Сири із Закарпаття, фрукти, вина, ковбаси, масло – про все це з ніжністю пише Аврора. А вона знається на сучасній гастрономічній культурі. Познайомить вас і зі смачними перевіреними ресторанами, садибами, які пропонують щось унікальне та неповторне для своїх відвідувачів. Про здорову їжу, новітні фермерські господарства, дивовижні страви, автентичні заклади – усе знайдете на сторінках цього розділу.

7

 

Не сумнівайтесь, подорож із цією книжкою буде інформативна, цікава та смачна. Ви пізнаєте Україну, яка вміє працювати  й насолоджуватися життям. І, як на мене, то це чудова цеглинка для позитивного іміджу сучасної країни!

BLUE_LINE

Лала Тарапакіна. Маленька чарівна подорож

Лала Тарапакіна. Маленька чарівна подорож. Терра, 2017.

Ще більше місць і незнаних краєвидів пропонує Лала Тарапакіна у власному виданні. Та нехай назва «Маленька чарівна подорож» не вводить вас в оману. Щоб видати такий путівник команда «Знайдено в Україні» проїхала понад 150 тисяч кілометрів. Свою книжку авторка позиціонує як путівник у світ загадкових енергетичних місць, які допоможуть відновити рівновагу.

ййцйцй

 

Можна скептично поставитися до таких термінів, як «місця сили», «енергетика місця», але ця книжка напевно допоможе по-новому побачити українські землі, пам’ятники архітектури чи просто готельні комплекси, що пропонують окрім спальних місць такі цікавинки, як спілкування та прогулянки на конях. На мою думку, важливо те, що багато українців вже люблять подорожувати у пошуках так званих місць сили. Але їхні пошуки себе переважно відбуваються в Індії, Гоа, Тибеті, завдяки тому що це готові «маршрути пізнання», пропоновані на тренінгах чи туроператорами. А тут виявляться, що перезарядити батарейки чи втекти від міста можна на 1-3 дні в межах своєї рідної країни.

Читайте також: Книжки про Україну: розкажи іноземному другу про батьківщину

Дуже хочу акцентувати на важливому звертанні авторки до читача. Через історії реальних людей та їхні складних ситуацій, які переповіла Лала, вона фактично підбадьорює кожного, хто бере до рук книжку. Мені так відчувалося, ніби до мене між рядків хтось промовляв: «Гей, поглянь який дивовижний світ навколо, так, він складний, химерний, часом незрозумілий, але ж і прекрасний». Авторка розповіла також власну історії стосунків із собою, дітьми й навіть державою. Тож якщо вас зовсім не цікавлять туристичні маршрути, але цікавлять маршрути людських доль – не минайте книжку. Вона красива, настроєва.

BLUE_LINE

Наталка Фіцич. Культ предків. Нетуристичні звичаї України

Наталка Фіцич. Культ предків. Нетуристичні звичаї України. Харків : Фоліо, 2017. — 176 с.

Про мандри знайдете і в книзі Наталки Фіцич. Авторка спільно з етнографом Олексієм Долею провели 2016 і частину 2017 року у пошуках сучасної обрядовості. Тож ця книжка ознайомить вас зі святами, обрядами різних українських місцевостей. Ви побачите (так я не помилилася, бо у книзі є QR-код, що дасть змогу переглянути відео), як сьогодні святкують Великдень, Трійцю, Івана Купала, Андрія, Різдво та інші свята в Україні. І це не збірні образи свят, а конкретні приклади сучасних святкувань.

26853013_1569698589790526_851816293_o

 

Звісно у ній немає туристичних маршрутів чи готових рішень для подорожі. Але гортаючи її, ви відвідаєте насправді нетуристичні місцевості. Села які не мають ні культових споруд, ні давніх пам’яток архітектури, ні унікального природного ландшафту. Але в тому й полягає сила цієї книжки. Адже відкриває невидимий пласт, понівеченої радянським режимом, але досі збереженої традиційної культури.

Для мене (а я теж іноді працюю в полі) це щемлива історія про наші села, гостинні, відкриті та доброзичливі. Коли ти вперше заходиш до хати, знайомишся – а далі відбувається магія. Від сором’язливості й небажання спілкуватися поступово людина розкривається, розповідає і про життя, і про буденність, і про свята. І ти не помічаєш, як твій диктофон стає розпеченим залізом від отриманої інформації, а тебе вже пригощають, як найбільш бажаного гостя.

dsc04286

Хто не мав такого досвіду, зрозуміє про що я, прочитавши навіть перших десять сторінок книжки. І дуже добре, що Наталка Фіцич вирішила поділитися не лише враженнями та етнографічним матеріалом, а й рецептами страв, якими її пригощали. Отже, смакувати є що і в цій  книзі. До кожного свята, про яке пише авторка, додано кілька народних страв. Не варто розраховувати на покрокову інструкцію приготування чи точні пропорції, бо на те вони й народні. Але певна, що знайдете для себе якийсь цікавий рецепт. Я вже чекаю на літо, щоб спробувати заквасити кавуни за підказкою, що знайшла в книжці.

Тож у 2018 році є всі шанси ПОБАЧИТИ Україну.

 

Для кого ці книжки?

  • Для ВАС, адже вони про атмосферну, затишну, цікаву та успішну Україну.
  • Для ваших ДІТЕЙ, бо допоможуть побачити таку країну, з якої не захочеться їхати.
  • Для ваших БАТЬКІВ, щоб перекрити негативний шум телевізійних новин і розповісти про вдалий український бізнес, незнані куточки України, магію народного свята.
  • Для ваших БАБУСЬ/ДІДУСІВ, оскільки подарують можливість, нехай і віртуальну, книжкової подорожі. І хтозна, можливо вже на найближчих вихідних вони вирушать подивитися, приміром, як годуються кізочки та зріють сири у приватного фермера на Львівщині.
  • І, звісно, для ваших ДРУЗІВ, адже спонукатимуть їх разом поїхати смакувати вітчизняне вино в прикуску з шовдарем, занурюватися у цілющі джерела чи споглядати спокій лісів.

 

Фото: Громадське радіо, Книжкова шафаFireart Studio

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe