Свого часу івано-франківське кафе «Під лиликом» було тією локацією, де часто тусувалися письменники та художники, причетні до так званого «Станіславського феномену». Три місяці тому це культове місце отримало друге життя завдяки подружжю Дмитра та Дарини Шегди, що відкрили тут галерею-книгарню, яку й відвідало Читомо.
Історія
Деякий час Дмитро та Дарина мешкали в Києві. Повернувшись до Івано-Франківська, вони хотіли зайнятися чимось цікавим і потрібним.
«Вирішив відкрити книгарню Дмитро – він у нас дуже читомий. Це місце якраз було вільне та здавалось в оренду. А я полюбляю живопис», – зізнається Дарина.
Слід відзначити, що теперішні власники книгарні надто молоді, щоб бути відвідувачами культового закладу в часи його популярності. Та вони добре усвідомлюють важливість цього місця розташування галереї-книгарні для історії Івано-Франківська.
Зрештою, у затишному дворику ще видніється старе приміщення кав’ярні з мальованою вивіскою, щоправда, дуже занедбане.
Читайте також: «bOtaN»: оренда нон-фікшину й корпоративні бібліотеки
«За словами Прохаська, 1993-1995 роки – час розквіту клубу. Тут зависали сам Тарас, Юрій Андрухович, Мирослав Яремак, Богдан Бринський?Ярослав Яновський, Володимир Єшкілєв, Юрко Іздрик, Галина Петросаняк, Марія Микицей, Ярослав Довган і багато інших, яких ми можемо несправедливо забути.
Бажання взяти іншу назву не було. Назва «Під лиликом» – нам не належить. Це історична назва локації, назва культурного пласту. І ми на неї ніколи не претендуватимемо. І якщо ми звідси можемо колись піти – то лилик тут залишиться назавжди», – розповідає Дмитро.
! Лиликоподібні – це ряд ссавців, які більш відомі як рукокрилі, до якого належать кажани
«Десь на початках цього клубу Яновський, за ящик вина, намалював на будівлі кажана (до речі, кажуть, що це перший франківський воларт), звідти й пішла назва. «Під лиликом» – фоносемантично правильно складений ряд, з теплим і яскравим асоціативним набором. Це впізнаваний код, добре адаптований в нашому логотипі, до сфери діяльності, де кажан складений з книг. Автори логотипу «Brendari» ? дружня нам дизайн-студія», – продовжує Дмитро.
Галерея-книгарня «Під лиликом» відчинила двері для відвідувачів 31 жовтня минулого року.
«Від взяття в оренду до відкриття магазину пройшло 46 днів, з яких 8 днів ми займалися концептом, 18 днів – ремонтом, 10 днів – підбором асортименту і закупкою, 3 дні ? власне підготовкою до відкриття, і ще тиждень сиділи чекали, поки вщухнуть виборчі хмари, бо відкривалися ми між першим і другим туром місцевих виборів», – пригадує Дмитро.
Асортимент
Власники «Під лиликом» прагнуть зосередити увагу на книжках різноманітної тематики, відповідно, в книгарні представлена як художня чи дитяча література, так і книжки з філософії, психології, архітектури, зокрема й фахова література.
«Я замовляю маст-хеви, які користуються популярністю, художню, дитячу літературу. А є стенд з книжками з філософії, психології – їх замовляє Дмитро. Ми стежимо за новинками. Я архітектор і намагаюсь, щоб у нас була література для студентів. З мене не вийшло Захи Хадід, то, може, з когось вийде. Крім того, ми стараємось бути гнучкими. Якщо вам потрібна якась книжка, напишіть нам на Facebook. Ми її знайдемо, замовимо і вам привеземо», – розповідає Дарина.
Читайте також: Книгарня «Небо»: акцент на мистецтві
На полицях книгарні представлені книжки як українських («Видавництво Старого Лева», «Основи», «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Літопис», Видавництво Анетти Антоненко», «Дискурсус», «Книги-ХХІ», «Видавництво Жупанського», «Фоліо», «Темпора», «КСД», «Брайт Стар Паблішинг», «Ніка-Київ», «Фонтан Казок», «Дух і Літера», «Кальварія», «Наш формат», «Країна мрій», «Видавництво Українського католицького університету», «Богдан», «Лілея-НВ», «Мантикора», «Рабарбар», «Махаон», «Видавництво Львівської політехніки»), так і російських видавництв («Манн, Иванов и Фербер»).
«Дев’яносто відсотків книжок ми купуємо у видавців», – діляться власники.
Окрім книжок, в галереї-книгарні «Під лиликом» покупці можуть придбати картини відомих івано-франківських художників (Бринського, Яремака, Стецика, Красьохи, Буяка та інших) та ексклюзивні вироби ручної роботи місцевої майстрині Олени Шкварок.
Типові відвідувачі
В першу чергу, відвідувачами галереї-книгарні є прогресивні молоді люди, серед яких багато студентів. Також сюди залюбки заходять «сімейні» з дітьми. «Наш типовий відвідувач – нетиповий», ? посміхається Дмитро.
Цінова політика
«Книгарню ми відкрили не для того, щоб заробляти гроші. Відповідно, ми робимо дуже малі націнки. Якщо на сайті видавництва чи в прайсі книжки мають рекомендовану ціну, ми ніколи не ставимо більшу. Також моніторимо вартість книжок в інших книгарнях Івано-Франківська. Якщо хтось прийде і скаже, що бачив певну книжку на 3 гривні дешевше, то ми відразу знизимо ціну. До того ж, у нас завжди можна торгуватися та просити знижку. І ми обов’язково її зробимо», – зазначає Дарина.
Акції
Власники галереї-книгарні «Під лиликом» у Фейсбуці час від часу розігрують книжки. «Беремо якусь книжку, формулюємо завдання, і переможець отримує подарунок», – говорить Дарина.
«Всі події заплановані на теплу пору року. Вони будуть відбуватися в саду книгарні», – додає Дмитро.
Плани
В планах ? запустити сайт, який уже зроблений. Залишилось наповнити його контентом. Планують розширювати як асортимент книгарні, так і картинної галереї.
«Зараз шукаємо свій формат проведення заходів. Ми не хочемо, щоб це було просто читання, як зазвичай у книгарнях. З весни хочемо відновити дворик. Примарафетимо там все, поставимо лавиці і зробимо щось круте і цікаве: перегляд фільмів за допомогою проектора, гаражні розпродажі, музику. А загалом, плануємо, що у нас все буде добре», – посміхається Дарина.
Світлини Дарини Шегди
Контакти:
вул. Шевченка, 12, м. Івано-Франківськ, 76018
Тел.: 0342 559 977
Графік роботи:
пн. – пт.: 10:00 – 20:00
сб. – нд.: 12:00 – 17:00
Читомо знайомить вас із незвичайними книжковими місцинами зі всієї України.
З попередніх матеріалів ви вже знаєте про книгарні: «Бук» в Одесі,
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook