Читомо > Місця > «bOtaN»: оренда нон-фікшину й корпоративні бібліотеки

Місця

«bOtaN»: оренда нон-фікшину й корпоративні бібліотеки

10.08.2015 0 Автор:

У трохи глузливій, на перший погляд, назві нової бібліотеки співзасновники взяли за основу фразу «Вotan is the new sexy», але загалом вважають, що слово «ботан» звучить гордо. Єдине правило цієї бібліотеки – не ставити книги на місце. Бібліотекарі рекомендують: узявши книгу з полиці, залишіть її там, де читали.

 Історія

За 10 місяців чотирьом друзям, об’єднаним любов’ю до книг (теперішньому керівникові бібліотеки Олені Івановій, креативному директору Олексію Іванову, директорці з розвитку Яні Ібрагімовій і HR-менеджеру Ані Стороженко), вдалося створити місце, якого їм самим давно бракувало – бібліотеку нового формату. Заклад отримав промовисту назву «bOtaN».

«Кожен з нас уже реалізований у своїй професії, є інші справи, але коли ти у певній сфері стаєш професіоналом, робота перетворюється на рутину. Саме тоді хочеться чогось для душі, щось залишити після себе. Ми створили місце, якого нам не вистачало самим. Ми не вивчали ринок, а вибрали шлях: робити все, як для себе», – ділиться історією втілення проекту Іванова.

Багато знайомих вважали засновників «bOtaN» божевільними: «У світі цифр займатися буквами – дивно, були скептики, але фетиш паперової книги для нас визначальний».

красивий стіл

 Асортимент

На момент відкриття бібліотеки у фонді було 700 книг, за перші три місяці роботи полиці поповнили ще кількасот одиниць, і нині у «bOtaN» – близько тисячі томів.

На відміну від інших бібліотек, книжковий фонд поповнюється майже щодня, також працюють експерти, які рекомендують закладу окремі списки книг. Нехудожня література у «bOtaN» займає більшу частину, її поділено на 4 розділи: «Особистість», «Досвід», «Справа», «Наука».

У «bOtaN» представлено ??переважно нон-фікшн: мотиваційні книги, видання, присвячені піару, історії, політиці. А для тих, хто любить белетристику, у нижньому залі стоїть окремий стелаж.

«Підбирали скрупульозно, визначивши пріоритетні тематичні напрями, а зараз намагаємося орієнтуватись на читацький запит, тому всі розділи розвиваються нерівномірно, але ми вже точно знаємо, що докупити, що цікаво і необхідно людям. В основному, це – література нон-фікшн. Белетристика – справа смаку, як правило, вона є вдома, а ділова література – не та, яку варто мати в домашній бібліотеці і залишати дітям, вона буде неактуальною вже за кілька років. Тому ділові книги у нас не старші 5 років або ж бестселери, які витримали шалену кількість перевидань», – розповідає керівник бібліотеки.

У «bOtaN» вже оформили передплату на велику кількість щомісячних журналів з різних країн світу. Тематично – це якісний модний діловий глянець, наприклад, «Vogue», «Tatler», «Snob», «Time», «Kinfolk», оригінальний «Esquire», а також щоденні українські газети. За словами Іванової, пресу вона спочатку розглядала як доповнення до основної колекції, але потім помітила, що нею цікавляться багато читачів.

Є невеликий стенд з книгами на продаж. Тут можна купити дитячу літературу, щоденники, розмальовки для дорослих і кулінарні видання.

«Ми співпрацюємо з українськими видавництвами і радіємо, коли з’являється якісний український продукт світового рівня», – ділиться  Іванова. Найтісніше співпрацюють з «Видавництвом Старого Лева», «Основами» та «Махаоном», із закордонними працювати важче.полицяч

Читання

У бібліотеці можна знайти списки рекомендованої літератури від успішних українських бізнесменів, топ-менеджерів, піарників: Олександра Ольшанського, Сергія Дідковського, Валерії Бородіної, Артура Фрідлянда. Деякі з них надіслали не список рекомендованої літератури, а одразу книги.

«Є читачі, які приносять книги, і це справжнє диво. Ми ніде про це не писали, не просили, у нас немає буккросингу, але ми з радістю приймаємо книги і перетворюємо їх на години», – захоплено ділиться Іванова.

У бібліотеці створено єдину систему управління часом: відвідувач платить 30 гривень за годину. На картку можна покласти будь-яку кількість годин: вони не будуть списані, поки їх не використає читач. Взяти в оренду вподобану книгу теж можна за допомогою цієї ж картки: на ній має бути 10-годинний депозит, і за кожний тиждень оренди з абонемента буде списано годину. Відповідно, вартість оренди – тридцять гривень на тиждень.

На цій же картці буде збережено всю інформацію про діяльність читача: яку книгу він брав, як давно, на якій сторінці зупинився. Йдеться про повноцінний інтелектуальний профайл «bOtaN». Є корпоративні та сімейні абонементи – 100 годин по 25 гривень, найближчим часом планують робити подарункові сертифікати на 20, 30, 50 годин.

Акції

«bOtaN» активно співпрацює з PocketBook: компанія поставили у бібліотеці свої рідери, на кожному з яких – 500 художніх книг на чотирьох мовах.

«Ми туди додали ще аудіокниги й аудіоспектаклі. На них доступна навіть рідкісна і поки не перекладена українською ділова література», – додають ініціатори.

«Ми зовсім не проти того, аби люди робили нотатки на полях, але по-особливому. Наприклад, кожен з нас, читаючи книгу, часто виділяє для себе цитати, які потрібно терміново записати, а потім запостити», – пояснює Іванова.

Для цього у «bOtaN» є прозорий планшет, який можна покласти зверху на паперову сторінку, на ньому обвести маркером вподобану цитату і сфотографувати – таким чином і фразу запам’ятаєш, і книгу не зіпсуєш.

крісла

 Приміщення

Простір поділено на дві зони. Верхній поверх – бар-буфет і робоча зона. Тут можна випити каву, чай, з’їсти десерт, почитати свіжу пресу і поспілкуватися. Нижній поверх умовно називають «Грот». Плетений кремового кольору гамак, крісло-капсула, виготовлене в єдиному екземплярі, мішки, пледи, столики і сидіння на підвіконні – все створює атмосферу для читання і саморозвитку.

Тут люблять тишу, навіть напої наливають у паперові кухлики, щоб уникнути зайвих звуків.

гамак

Типовий читач

За спостереженням персоналу бібліотеки, клієнти – це в основному люди 20-40 років. «Відвідувачі – насамперед прогресивна міська молодь. Часто люди приходять парами або навіть цілими сім’ями. Протягом перших тижнів роботи у червні люди приходили до нас майже, як на екскурсію, намагалися зрозуміти принципи роботи, відчути місце, його філософію», – розповідають засновники.

Середня відвідуваність у будні дні – 30-50 людей, на вихідних кількість відвідувачів збільшується до 100-120.

Кожний відвідувач бібліотеки отримує персональну пластикову картку, на якій зберігається інформація про доступні години та прочитані книги.

У базі можна навіть залишити електронну закладку – інформацію про те, на якій сторінці книги зупинився читач.

відвідувачі

Плани

Зараз у «bOtaN» готуються до осені, коли у місто повернуться відпочивальники, активізуються студенти, а прохолодні дні сприятимуть читанню. У планах – створювати цікаві івенти. Команда бібліотеки продумує оптимальний формат, хоча зацікавлена і в презентаціях, і в публічних читаннях та автограф-сесіях. «Думаємо, як це поєднати і не заважати читачам. Людина з книгою – все ж пріоритет №1», – наголошують засновники.

 У «bOtaN» планують запустити мобільний додаток, де будуть особисті кабінети кожного читача з абонементом бібліотеки, а також рейтинги, рецензії і відеолекції, які відбуватимуться в просторі.

затишно у темряві

 

 

Прибуток

На швидку монетизацію проекту засновники не сподіваються: «Тепер, після тестового режиму, ми розуміємо, що період монетизації триватиме близько 5-6 років».

Монетизація проекту відбувається за рахунок відвідувачів, оренди книжок, корпоративних абонементів і додаткових послуг, серед яких – крамничка  подарункових книг та кав’ярня. «bOtaN» планує позиціонувати себе як корпоративна бібліотека для малих та середніх компаній.

кафе

Контакти

вулиця Воздвиженська, 9-19,

режим роботи 10:00 – 23:00

Телефон: (044) 227 00 51

FacebookInstagram

Сайт: bebotan.com

 Світлини надано бібліотекою «bOtaN»
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe