Читомо > Місця > Бібліотека як бренд – досвід Мюнхена

Місця

Бібліотека як бренд – досвід Мюнхена

30.09.2015 0 Автор:

Під час 6-го Бібліотечного Форуму, який традиційно проходив в рамках Форуму видавців у Львові, Українська бібліотечна асоціація та Ґете-інститут організували зустріч із Астрід Ліпельт-Калуш – заступницею директора з питань управління центральними службами Мюнхенської міської бібліотеки. Гостя розповіла про те, яку стратегію обрали їхня книгозбірня, щоби бути ефективною структурою міста й відповідати на запити сучасної доби. Про необхідність кардинального оновлення візуального іміджу, формування мультимедійного фонду й пошук способів привернути увагу молоді до публічної бібліотеки – в нашому конспекті.

Про бібліотеку як привабливу пропозицію

Міська бібліотека Мюнхена (M?nchner Stadtbibliothek) розташована в столиці Баварії і є найбільшою в Німеччині муніципальною бібліотечною мережею, до якої загалом входить 22 книгозбірні.

update_4

Розробляючи нову стратегію, ми орієнтувалися передовсім на молодь і прагнули зробити так, щоб бібліотека стала привабливим місцем для проведення вільного часу. Ця пропозиція базується на п’яти основних аспектах:

  • кваліфікований персонал;
  • мультимедійність фонду (медіатека);
  • бюджет для розбудови фондів книгозбірні;
  • різноманітнисть заходів;
  • створення широкої партнерської мережі.

Update – це проект осучаснення книгозбірень, який ми реалізували у двох філіях Мюнхенської міської бібліотеки – у Центральній бібліотеці на вулиці Gasteig та районній бібліотеці Hasenbergl.

Читайте також: Перша львівська медіатека: за рамки традиційної книгозбірні

Про комплектування фондів

За нашим задумом, в Мюнхенській бібліотечній мережі частки друкованих видань та видань в аудіо- чи відеоформаті складають 30% і 70% відповідно. Ми акцентуємо увагу на аудіовізуальних медіа. Дуже важливо, щоб всі нові мультимедійні надходження відразу інтегрувалися у систему книгозбірень і були доступні відвідувачам. Ми вирішили, що наш фонд має формуватися з урахуванням трендових тем. Йдеться про те, що британці називають «лайфстайл» – мода, модні види спорту, ігри, техніка й нові медіа. Серед аудіовізуальних медіа центральну частину нашого фонду складають фільми в DVD та Blue-Ray-форматах. Також ми маємо потужний фонд із іграми для приставок різних форматів.

Читайте також: Як зробити сільську бібліотеку відвідуваною: історія успіху 

За придбання медіа для бібліотечних фондів відповідає бібліотекар і його асистент. Зауважу, що перш ніж формувати медіатеку, ми відслідковуємо, які ж теми цікавлять нашу аудиторію, а вже на основі цього формуємо списки видань. Проводити згадане відстеження інтересів нам допомагають наші партнери – книгарні, радіостанції тощо.

Ми помітили, що кількість користувачів, які використовують наші фонди, виявилася значно більшою, ніж ми очікували. Популярністю користувалися аудіовізуальні медіа, водночас друковані художні твори замовляли нечасто.

Читайте також: Євгенія Напуда: Українці повинні частіше отримувати культурний шок у бібліотеках

Про візуальний імідж бібліотеки

Важливо не тільки сформувати фонди, але й належним чином представити їх у приміщенні бібліотеки, яке також має бути облаштоване з урахуванням новітніх тенденцій.

update

Спеціально для проекту Update ми замовили дизайн інтер’єру, зокрема, й меблів. Ми свідомо обрали відкриті полиці у формі сенсорного екрану, щоб відразу демонструвати всі наявні у нас медіа, до яких можна підійти і вільно користуватися.

stadtbibliothek1_1024x576-1024x576

У Центральній бібліотеці на вулиці Gasteig у вільному доступі представлено 185 тис. одиниць. Водночас 1,15 млн одиниць зберігаються у наших сховищах. Користуватися виданнями з цих сховищ можуть постійні читачі. Однак просто відвідувач може користуватися тільки тим, що є у вільному доступі.

update_7

Цей дизайн відображає сучасні звички, крутизну молоді. Білі кольори, багато світла в інтер’єрі стали впізнаваними, тому людина, потрапляючи в таке приміщення, зразу розуміє, в якому відділі бібліотеки вона перебуває. Що ж стосується місць для сидіння, то перші зразки цих меблів уже були списані, бо молодь часто дозволяла собі малювати по них маркерами чи олівцями.

update_2

Зазначу, що ми оновили візуальний імідж Мюнхенської бібліотеки до найменших дрібниць – навігація, рекламна продукція, дизайн сайту тощо.

stadtbibliothek_46

Читайте також: Оціум-Бібліотека: як громаді зробити радянську книгозбірню «своїм» місцем

Про заходи

У рамках Update ми влаштовуємо заходи для відвідувачів у віці 15-20 років. Під час таких подій, з одного боку, ми маємо зберегти власне обличчя і показати особливість нашої бібліотеки, а з іншого боку нам потрібно використовувати чи розбудовувати широку мережу партнерських зв’язків передовсім зі школами. Отож, тут також можна говорити про різноманіття форматів.

Зауважу, що з проектом Update ми можемо йти до інших інституцій і там проводити свої заходи. А з іншого боку ми охоче надаємо наші приміщення партнерам для їхніх подій. У нас дуже насичений календар заходів: на рік ми маємо десь 200 масштабних подій.

stadtbibliothek_47

Про витрати й фінансування

Для втілення подібних задумів дуже важливою є підтримка місцевої влади і політичних структур. Спочатку ми хотіли зробити проект Update в усіх наших філіалах, однак усвідомили, що це нераціонально, бо пов’язано з великими витратами. На реалізацію Update у Центральній бібліотеці ми отримали 150 тис. євро, у районній Hasenbergl – 90 тис.

update_8

Крім того, у нас з’явилося чотири нові бібліотеки на колесах – кожен з автобусів обійшовся у 400 тис євро. Ще 250 тисяч євро пішло на запуски цілодобового бібліотечного онлайн-сервісу Onleihe.

update_3

Зазначу, що загалом щорічний бюджет Мюнхенської міської бібліотеки складає близько 37 млн євро, при чому 21 млн йде суто на заробітні плати працівникам, яких у штаті нараховується 500 осіб. Річний прибуток мережі сягає 3 млн євро.

Фото з презентації Астрід Ліпельт-Калуш, avepro.net

Нагадаємо, зустріч відбувалася під час Форуму видавців #22 у Львові. Читайте наш звіт по спецпроектах Форуму і про його ринкову складову.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe