У публічно-шкільній бібліотеці села Грем’яче Острозького району Рівненської області нікого не здивуєш проведеним інтернетом, іміджевою поліграфічною продукцією, випусками відеороликів про книжкові новинки на YouTube й активними групами у соцмережах. Молода бібліотекарка Лариса Лаптєва зуміла не тільки знайти спонсорів для книгозбірні, зробити бібліотеку популярною серед школярів-студентів і літніх людей, а й отримати чимало нагород на конкурсах за справу, яку вона справді любить, – бібліотечну. Хоч Лариса зараз перебуває на стажуванні у Польщі, вона знайшла час поговорити з Читомо.
До бібліотеки щодня приходять різні люди. Це й маленькі діти, і школярі та молодь, люди старшого віку. Моє завдання як бібліотекаря зробити так, щоб всі відвідували бібліотеку якомога частіше. Для цього необхідно знати, що цікавить користувачів сьогодні, а також потрібно вміти передбачати їхні завтрашні інформаційні потреби. Саме тому бібліотека періодично проводить опитування своїх користувачів (в тому числі й через соціальні мережі).
Про складнощі
Найбільші складнощі в роботі сільської бібліотеки – це відсутність фінансування… Сьогодні на плечі бібліотекаря покладається пошук додаткових джерел фінансування чи то на передплату періодики, придбання книг, чи на ремонт та проведення масових заходів. Адже на сьогодні (судячи по нашому Острозькому районі) у бюджеті закладаються кошти лише на заробітну плату працівникам та передплату 1-2 газет. Звичайно, хотілося б кращого фінансування для сільських бібліотек, адже крім інформаційних потреб користувачів, нестачі достатньої кількості нових сучасних книг бібліотеки потребую кошти на оновлення інвентарю (меблі, стелажі та ін.). Хоч у мене є історії успіху у залученні коштів з додаткових джерел фінансування (наприклад, оплата інтернету здійснюють спонсори), бібліотека все одно потребує державної підтримки.
Про державне й альтернативне поповнення фондів
За минулих три роки до бібліотеки надійшло 1230 примірників, в тому числі 750 підручників (підручники надходять від Управління освіти). З художньої літератури надходили в основному перевидання класиків української та світової літератури, невелика кількість дитячих книг та книг сучасних авторів. На сьогодні у нас немає такої практики, щоб сільська бібліотека могла замовити собі книги, які їй потрібні. В основному поповнення фонду від держави іде по програмі «Українська книга».
У моїй бібліотеці практикується залучення подарункових книг від користувачів бібліотеки, що деякою мірою допомагає поповнити фонд бібліотеки. Крім того як окрема історія є випадок онлайн співпраці (контакти підтримувалися через «Фейсбук») з видавництвом дитячого журналу «Стежка», яке одноразово подарувало у бібліотеку 50 нових журналів. При організації зустрічей з письменниками, бібліотека також отримує по 1-2 примірника книг цих авторів.
Про конкурси, інтернет й самовдосконалення
У 2011 році я писала проект на конкурс «Організація нових бібліотечних послуг на основі надання безкоштовного доступу до інтернету» від програми «Бібліоміст». Бібліотека як переможець отримала безкоштовно три комплекти комп’ютерного обладнання.
З відкриттям пункту доступу до інтернету у бібліотеці суттєво збільшило відвідуваність бібліотеки. Кількість користувачів збільшилась на 5%. Відтепер інформаційну «дірку» у бібліотеці, через відсутність достатньої кількості нових книг, читачі почали задовольняти за допомогою пошуку в мережі інтернет. Крім того у роботі бібліотеки відтепер активно використовуються технології Веб 2.0 для підтримки віртуального контакту з користувачами. На сьогодні бібліотека Грем’яче представлена у соціальних мережах Facebook, «Вконтакті»…
Але на цьому я не зупинилась. У 2013 році мій проект перемагає на обласному конкурсі інновацій «Бібліофест» і в бібліотеці з’являється електронна книга. Тепер користувачі можуть читати книги в бібліотеці у форматах FB2, EPUB, MOBI, PDF, RTF, TXT та інші.
Про співпрацю зі школою
На сьогодні наша бібліотека – інформаційний центр села. Бібліотека стала надійним помічником в освіті та самоосвіті, надає цілеспрямовану допомогу вчителям у підготовці уроків, а учням і студентам в опануванні навчального матеріалу. Тому я приділяю особливе місце у популяризаційній роботі співпраці з місцевими навчальним закладами: Грем’яцькою ЗОШ І-ІІІ ст. та ДНЗ «Струмочок». Саме у бібліотеці багато учнів місцевої школи готуються до уроків, а студенти – пишуть дипломи. І школярі, і студенти долучаються до створення позитивного іміджу бібліотеки. А успішні історії жителів села стають кращим каналом поширення інформації про роботу бібліотеки.
Крім того, останні 3 роки бібліотека стала центром реєстрації на проходження зовнішнього незалежного оцінювання для подальшого вступу у ВУЗи.
Також у бібліотеці практикується проведення уроків чи засідань гуртків, групи продовженого дня. Бібліотека стає помічником у проведенні занять: знайти та показати відеофільм, який відповідає темі уроку; надати можливість читачам – учням Грем’яцької ЗОШ дізнатись більше про книги та бібліотеку на уроці англійської мови.
Про рекламну продукцію
У бібліотеці створюється, постійно оновлюється інформаційно-рекламна продукція: закладки, листівки, настінний календар та кишенькові календарики. А перед великими масовими заходами з допомогою волонтерів серед жителів села розповсюджуються іменні запрошення, виготовлені на відповідній техніці в бібліотеці.
Про власний розвиток
Крім того, я як бібліотекар постійно навчаюсь. На сьогодні кожен бібліотекар має бути добре обізнаний у роботі з ІТ-технологіями і це потребує додаткового часу на навчання та власних зусиль. Мене особисто цікавить участь у різних навчальних програмах та проектах, адже вважаю, що дуже важливо, щоб користувачів обслуговував компетентний бібліотекар.
Наприклад, минулого року я була учасницею всеукраїнського навчального проекту від Української бібліотечної асоціації для молодих бібліотекарів як Літня школа молодого бібліотекаря «Nе-формаt», що проходила у ГК «Буковель». Я була учасницею Львівського регіонального ярмарку інновацій та Всеукраїнського ярмарку «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади». Крім того мені пощастило побувати на Форумі молодих бібліотекарів у Луганську. А найбільшим своїм досягненням минулого року стала участь у навчальному проекті «Сучасний бібліотекар» від програми «Бібліоміст», у якому я пройшла від самого початку 1 і 2 тури, а як результат потрапила у фінал, який проходив у Києві і куди потрапили 27 кращих бібліотекарів України. Сьогодні я готуюсь до участі в Польсько-українському форумі молодих бібліотекарів, що буде проходити з 25 по 28 червня у місті Жешув (Польща).
Судячи з мого досвіду, читачі дуже слідкують за участю бібліотекаря у різних професійних конкурсах, фестивалях, ярмарках і разом зі мною вболівають за перемоги та поразки. Успішний бібліотекар наче змушує жителя села завітати до бібліотеки і скористатись всім тим, що тут є.
Про обмін досвідом між бібліотеками
Говорячи про обмін досвідом між сільськими бібліотекарями, варто сказати, що у нашому Острозькому районі постійно проводяться виїзні семінари та майстер-класи у сільських бібліотеках. Такий досвід дуже важливий для активізації власної діяльності, адже часто приклад роботи окремих бібліотек змушує втілювати у своїй роботі якусь нову послугу чи проводити цікаві й нові масові заходи. Крім того, особисто я маю досвід проведення навчальних зустрічей для бібліотекарів України. Так у кінці травня 2014 року у моїй бібліотеці була делегація з 45 бібліотекарів з Чернігівської області, а 5 червня до моєї книгозбірні завітали 16 бібліотекарів з різних областей України також з навчальним візитом.
Про імідж бібліотекаря
Крім того бібліотекарі мають самі змінитись, показати, що вони вболівають за бібліотечну справу, за свою власну бібліотеку та громаду, яку обслуговують. Кожен бібліотекар має регулярно навчатись, щоб іти в ногу з часом і не залишатись осторонь від усього, що відбувається у сучасному світі. Треба самим собою показати як користувачам, так і керівництву, що сільський бібліотекар ініціативний, компетентний і здатний працювати краще.
Світлини з соцмереж бібліотеки
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook