На початку вересня в Одесі відкрився новий бібліотечний простір — читальний зал на першому поверсі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського. Подія привернула до себе неабияку увагу містян, адже приміщення після ремонту більш походить на модне антикафе, аніж на звичну українську книгозбірню: сучасні меблі, місця для сидіння на широких підвіконнях і рухомі стіни-стелажі. Читомо напередодні Всеукраїнського дня бібліотек відвідало оновлене місце.
Зміни торкнулися не тільки зовнішнього вигляду, а й внутрішнього наповнення. У новому залі більш демократична атмосфера, за планами дирекції тут проходитимуть презентації нових книжок, музичні та літературні вечори, скайп-зустрічі з іноземними письменниками, у найближчому майбутньому планують здати невеликий куток під кав’ярню. У це складно повірити, але, здається, в Україні з’явилася перша сучасна державна бібліотека.
Історія
Історія бібліотеки тісно пов’язана з історією єврейства в Одесі. Книгозбірню заснував у 1875 році Самсон Львович Бернфельд при Одеському товаристві взаємної допомоги прикажчиків-євреїв. За наступні 60 років у фондах бібліотеки назбиралася унікальна колекція книг давньоєврейською мовою, які, на жаль, були знищені під час окупації Одеси у 1941-44 роках. За словами заступниці директора з наукової роботи Тетяни Полянко, лишился тільки каталоги, над якими можна плакати, так багато цінних книг втрачено.
У новій залі раніше розташовувався відділ юридичної літератури. У червні 2016 року до бібліотеки прийшов благодійний фонд «На благо Одеси» з пропозицією зробити сучасний простір. Директорка Юліана Омельченко запропонувала саме це приміщення з чисто господарських міркувань: воно найбільше потребувало ремонту. В успіх і швидку реалізацію задуманого керівниця бібліотеки особливо не вірила: «Я все-таки зроблена в СРСР, тому подумала, що рішення рішенням, а зроблено усе буде не завтра». Яке ж було здивування усіх працівників, коли через кілька днів прийшла дизайнерка робити перші заміри.
Два місяці напруженої роботи, чотири мільйони гривень, екстренний переїзд фонду юридичної літератури на 30 тисяч книг — і на початку вересня у Грушівці, як називають бібліотеку постійні читачі, відкрився новий відділ сучасної літератури.
Читайте також: Мультимедійність і поліфункціональність: принципи успішних бібліотек України
Асортимент
Сучасні видання збирають з усіх відділів: юридичної, краєзнавчої та виробничої літератури, відділів мистецтв, періодичних видань, літератури гуманітарних та суспільних наук. Так само будь-який читач бібліотеки може прийти до публічного простору з книгою із іншого відділу і почитати її у приємній, сучасній атмосфері.
Асортимент відділу тільки формується — до відкриття не встигли заповнити всі полиці. Поки там можна знайти книги сучасних українських авторів, історичну літературу, видану нещодавно, зарубіжну літературу ХХ століття.
Читайте також: «bOtaN»: оренда нон-фікшину й корпоративні бібліотеки
Інтер’єр
Сучасний інтер’єр у мінімалістичному скандинавському стилі — перше, що впадає в очі, коли потрапляєш до нової зали Грушівки. Раніше бачила таке хіба на картинках, у сучасних коворкінгах або кафе. А тут — обласна бібліотека. Так і хочеться засісти з книжкою на сірий затишний диван між величезними вікнами або вмоститися на широке підвіконня, також обладнане подушками для сидіння. Яскраво-жовті стільці за дерев’яними столами незвичної форми і стильні лампи так і просяться в якийсь естетичний інстаграм або на сторінки журналу Kinfolk.
Новий простір не тільки гарний ззовні, але й більш функціональний, ніж до ремонту. Наприклад, раніше високі стелі історичної будівлі ніяк не були задіяні — стелажі з книгами стояли тільки внизу. Завдяки продуманому дизайну у залі з’явилися балкони з книжковими полицями, що дозволяють розставляти книги від підлоги до стелі. Додаткову функцію отримала одна зі стін відділу сучасної літератури: вона перетворилася на рухомий стелаж, який з одного боку є глухою стіно, а з іншого — книжковими полицями. До того ж — це альтернативний вихід з приміщення, такий собі потаємний хід, як у шпіонських фільмах.
Читайте також: Відкритість Бібліотеки в Амстердамі
Атмосфера
Директорка бібліотеки каже, що атмосфера в новому залі максимально комфортна для молоді: «У нас можна сидіти на підвіконнях, лежати і ніхто на зробить тобі зауваження. Це зала, де люди себе інакше почувають. Молоді люди мають почувати себе вільно, як господарі бібліотечного простору».
Слова Юліани Омельченко повністю збігаються з реальністю — сучасний простір дійсно надихає і приваблює. У ньому почуваєшся як риба у воді, як досвідчений турист у поході, як йог в будійському монастирі. Тобто гармонійно, впевнено і просвітлено. «Сучасна бібліотека це все одно книги і люди. Я завжди кажу, що бібліотека — це категорія вічності. Вона має бути трошки консервативною, адже саме консервативність допомогла нам встояти протягом 10 тисяч років. І бути сучасною, що означає чуйно реагувати на виклики часу», — пояснює Омельченко.
Читайте також: Бібліотека як бренд – досвід Мюнхена
Умови доступу
Доступ до нового простору відкритий для усіх читачів бібліотеки. «Ми в першу чергу бібліотека, тому моя позиція, що сюди можуть приходити лише читачі, що записані і мають читацький квиток. Все-таки у нас є цінні книги, наприклад, видання 1646 року, яке ми показали на відкритті простору. Для вечірніх подій ми будемо робити винятки, можливо згодом, як Літературний музей, будемо продавати квитки на окремі заходи», — ділиться планами на майбутнє директорка.
Втім, стати читачем бібліотеки неважко: треба прийти з паспортом і фотографією 3 на 4 см і завести формуляр у залі на першому поверсі, двері просто напроти нової зали. Абонемент на рік коштує 15 гривень 50 копійок.
Адреса:
м. Одеса вул. Троїцька, 49/51 (на розі з Преображенською)
Режим роботи:
вт-пт 10.00 – 19.00
сб-нд 10.00 – 18.00
Вихідний – понеділок, останній четвер місяця – санітарний день.
Світлини авторки
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook