Понад рік тому Пошта Майдану з’явилася задля листування між майданівцями, а зараз її засновники отримують листи зі всієї України та з-за кордону. Про послуги Пошти Майдану, популярність посткросингу серед українців, «ляпи» Укрпошти й оригінальні серії марок – у розмові з Юрієм Реглісом, одним із засновників Пошти Майдану та голови однойменної ГО.
Про появу Пошти Майдану
Спочатку ми діяли як суто майданівська пошта, носили листи від намету до намету, щоби розрадити людей. При цьому жодних марок ми не мали. Згодом до нас підійшов один хлопець і запитав, де наші марки. Ми відповіли: «Навіщо нам марки? Марка – це спосіб оплати, а ми це все робимо безкоштовно». На що він заперечив: «Ні, справжня пошта повинна мати марку. Я вам її зроблю». І наступного дня він зробив марку, на якій було написано «Українська революція – одна добра справа». Ми взяли десять аркушів з такими марками і почали клеїти на своїх листах.
Про принципи роботи
Ми розробляємо дизайн, виготовляємо і розповсюджуємо марки, листівки, конверти, які популяризують українську культуру й історію, зокрема, історію Майдану. Виходить, що ми також популяризуємо листування, а ще заохочуємо людей до добрих справ.
Щовихідних Пошта Майдану працює на Майдані Незалежності – взимку нас можна знайти в будівлі Головпоштампту, а в теплу пору – поруч із Головпоштамптом. Будь-хто може підійти до нас і написати листа своїм рідним, друзям, знайомим, це також можуть бути листи підтримки нашим воякам. Кожному, хто звернувся до нас із проханням написати листа, ми даємо листівку чи/і конверт. Ще можна доклеїти наші марки й поставити наші майданівські печатки.
Про умови користування
Раніше у нас не було жодних правил, а коли почалися різні спекуляції, ми ввели таку умову, що кожен може відправити до трьох листів за один раз. Якщо хтось хоче відправити більше, то наші марку і конверт ми обмінюємо на державну марку. Жодних грошей за конверти, листівки, марки чи відправлення ми не вимагаємо. Якщо люди хочуть віддячити нам, вони купують і приносять нам державні марки.
Довгий час ми були взагалі поза будь-якою комерцією. Але з’явилися люди, які підробляли і продавали наші марки. Тож, якщо є запит, то його якось треба задовольняти. Так ми вирішили, що з Нового року можемо займатися комерційною діяльністю. Працює вона таким чином: пошта у будь-якому разі залишатиметься безкоштовною, але ми дамо людям вибір: ти можеш прийти і абсолютно безкоштовно відправити листа, але якщо ти хочеш віддячити матеріально, то ми проти не будемо.
Окрім цього, минулого літа ми ввели таку опцію, що кожен, хто не має змоги прийти на Майдан, може написати нам, і попрохати у нас листівку, марку, конверт.
Про листи, які надходять команді Пошти Майдану
Спочатку ми раділи кожному листу, який до нас приходив – їх було по два, по п’ять. Потім ми дуже тішилися, коли почали приходити перші листи з-за кордону. Але зі збільшенням кількості листів давати з ними раду ставало складніше, адже на кожен треба відповісти. І ми обов’язково відповідаємо, до того ж у цьому процесі прагнемо зберегти таку душевність, щоб це не було механічною роботою. Коли ми не встигали відповідати, то кидали в соцмережах меседж, щоб кияни допомогли нам, і люди відгукувалися.
Щодо України, то нам листи надходили зі всіх областей. Цікаво, що писали із Донецька. Я теж відправляв листи до Донецька, при цьому думав, що пошта туди не ходить, але виявилося, що деякі відділення працюють.
Про листування з іноземцями
З-за кордону листи надходять переважно англійською, одна дівчинка пише французькою. Там про нас дізналися, мабуть, через посткросинг, бо ми не робили жодних закордонних оголошень. Найцікавішим у цьому міжнародному листуванні був період, коли нам писали з таких країн, як Малайзія, Філіппіни, Таїланд, Тайвань, В’єтнам. Також надходили листи з Китаю та Японії.
Одного разу нам надіслали схему метро в Пекіні, порівняно з яким київська підземка – маленький трамвайчик:) Ми їм, здається, у відповідь відправили схему київського метрополітену. Один із останніх листів – з Бразилії, і адресований він українським воякам.
Загалом іноземці у своїх листах просять надіслати наших марок та листівок. Ще часто бажають Україні миру, пишуть, що підтримують нас, що знають, яка тут ситуація, і просять детальніше розповісти про наші справи.
Про співпрацю з Укрпоштою
Ми не намагаємося замінити Укрпошту, просто у суспільстві є запит на щось нове. Протягом останнього року паралельно з державними інститутами активно з’являються громадські. Пошта майдану не є чимось новим із цього погляду. Ми діємо на засадах громадської організації.
Я пропонував Укрпошті зробити якусь акцію допомоги військовим. А вони говорять: «Розумієте, щоб нам поставити якусь скриньку внизу, треба зібрати багато підписів, виконати купу бюрократичної роботи, це все не так легко». Але я не розумію, що там складного, спускаєшся вниз і ставиш скриньку. Все! Ця державна система сковує. Й ініціатива не заохочується.
Ми були більш вільними, були частиною майдану. Коли треба щось зробити – ти береш і робиш. Наша громадська діяльність – це новий виклик для державного апарату і стимул до того, щоби він трансформувався.
Укрпошта надала нам спеціальний штемпель «Пошта майдану», при чому не попередивши про це. Нас почали вітати, а ми не були в курсі, бо це була ініціатива Укрпошти. Нам не потрібно ніяких нагород, але могли хоча б повідомити, щоб ми не дізнавалися від сторонніх людей.
Про марки
У нас є такі серії марок, як «Свято весни», «Шевченко». Остання досить революційна: молодий Шевченко, стилізований під Елівса, Шевченко супер-герой, Шевченко з Грушевського. Сюди ми додали також марки із Сергієм Нігоняном, бо всі пам’ятають, як він на Майдані цитував поему «Кавказ». Найпопулярніша наша серія – це «Світ майдану». Тут всі ключові елементи, без яких не можна уявити Майдан – намет, шина, бруківка, йолка, вільний мікрофон.
Ще одна серія присвячена століттю з дня заснування легіону УСС.
Марки серії «Шевченко» вийшли якраз 9 березня 2014 року, коли відзначалося 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Укрпошта до цієї дати взагалі нічого не випустила через зміни у керівництві. Так само й УСС вони не надали уваги.
Є марка, присвячена Василю Стусу, вона вийшла в день його загибелі – 4 вересня. У нашій колекції також марка з унікальним виконанням – золотим тисненням.
Наприкінці березня вийшла нова серія – «Крим – це Україна», мета якої нагадати, що попри те, що Крим тимчасово окупований, він залишається частиною України.
Художниця Юлія Овчаренко перфорує марки
Про команду
Ідея створити Пошту Майдану виникла у Марти Чабанюк, яка зараз не в Україні. Авторкою більшості сюжетів є художниця Юлія Овчаренко, яка, зокрема, створила серію «Світ майдану». Ще одна художниця – Тетяна Черевань дала дозвіл на свої малюнки, і ми випустимо марки, присвячені Дню матері. Також ми запрошуємо всіх охочих допомогти з ілюстраціями для марок. Якщо роботи будуть високої якості, ми обов’язково додамо їх до серії.
Пан Андрій, філателіст зі Львова, з середини літа взяв на себе всі витрати щодо друку Пошти Майдану. Спочатку друкували по 50, 200, 1000 листівок і він все оплачував. Але коли почали випускати вже десятки тисяч, то з пан Андрій сказав, що йому складно таку суму подужати. А тому вирішили, що з 1 січня Пошта Майдану має сама себе окуповувати.
Хоча б собівартість ми йому повертаємо. У нас є рахунок, на який кожен охочий може перерахувати пожертву. Але люди не дуже активно перераховують, тому ми пропонуємо тим, хто надіслав гроші, у подарунок, наприклад, блоки марок.
Щодо мене, то я займаюся Поштою Майдану постійно.
Про паралельні проекти і найближчі плани
У нас є конкурс «Добрі справи 2015». Люди пропонують одну добру справу, робити яку зобов’язуються протягом місяця. Ми голосуванням обираємо цю добру справу і починаємо процес розробки марки. Кожен може намалювати свою марку і запропонувати на голосування. Ми її друкуємо і роздаємо протягом місяця усім охочим. У минулому місяці була допомога солдатам, у цьому – саджання дерев. Автор найкращої доброї справи отримає від нас приз – це може бути набір унікальних листівок чи блок марок.
У Пошти Майдану також є інші проекти. Минулої весни ми реалізовували акцію «Підтримай наших вояків. Напиши листа в Крим», яка, трансормувавшись з огляду на розвиток подій, нині триває вже під іншою назвою – «Листи на фронт нашим воякам». Влітку ми проводили захід «Розмалюй бруківку – збережи історію».
Зараз буде стартувати проект «Шкільний лист», який полягає у листуванні дітей шкільного віку з різних регіонів. До шкіл ми передамо карту України, але вона буде сіра і тьмяна. Окрім цього, дітям роздадуть конверти і марки, щоби вони змогли написати в інший регіон. У конверт до свого листа дитина вкладатиме яскравий стікер, який точно повторює контури її області. А школяр з іншої області, отримавши листа, наклеїть цей стікер на свою карту. Так ця область стане яскравою. Ми хочемо, щоб у дітей не було стереотипів, що у Львівській області тільки бандерівці, а у Донецькій тільки вугілля. Особливо цей проект важливий в цей час, бо що б там не казали, є непорозуміння між Сходом та Заходом. І діти можуть дати приклад своїм батькам. Час уже руйнувати ці стереотипи.
Ми також плануємо випускати газету «Пошта Майдану», уже майже готовий перший випуск.
Ще серед запланованого – випуск каталогів марок: перший технічний, у якому буде інформація про дату виходу марок, а другий більш художній, у якому буде інформація про заснування Пошти Майдану, які були періоди, про кожну марку буде якась інформацію, щоб все увійшло в історію.
Сторінка Пошти Майдану на Facebook
Світлини з профілю Пошти Майдану у соцмережах
Читайте також: Про філателію всім: Имя Ленина слилось с ядовитыми грибами
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook