Новий сервіс книговидавничого ринку «Книжкова біржа» позиціонує себе як перший книжковий склад-мультимаркет. Біржа пропонує видавцям, дистриб’юторам і авторам безкоштовно зберігати свої книжки, незалежно від їх кількості. Як мультумаркет допомагає реалізовувати передану на зберігання продукцію серед інших учасників біржі та поза нею.
Читомо побувало на презентації проекту під час Форуму видавців, де про біржу присутнім розповідав її директор Артем Лобанов.
Де розташована?
«Книжкова біржа» (далі КБ – ред.) – це складський комплекс, площею 22 тисячі квадратних метрів, який розташований на околиці Києва – Столичному шосе, 100. Наразі ми обладнали більше 5 тисяч квадратних метрів, інвестувавши на це обладнання понад $400 тисяч.
Хто заснував?
Заснував проект Володимир Школьнік, крім нього, КБ має ще чотирьох власників. Як генеральний консультант до роботи над біржею долучається Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів.
Які принципи співпраці?
Учасники «Книжкової біржі» поділяються на дві основні категорії: партнери й клієнти. Перші – це юридичні чи фізичні особи, що зберігають свої книжки на складах КБ (видавці, дистриб’ютори, автори). Обов’язки партнерів полягають у тому, що вони мають зберігати весь наявний асортимент з будь-якою глибиною та продавати його КБ за найнижчою ціною і робити це лише за передоплатою. Водночас партнери мають право безкоштовно зберігати свої книги (хоч цілі наклади) у нашому складі, отримувати оперативну та якісну логістику від КБ, купувати у КБ книги всіх її учасників за найнижчими на ринку цінами. Друга категорія – клієнти – це юридичні та фізичні особи (кінцеві споживачі), що можуть купувати книги на КБ за гуртовими цінами (за умови підписання угоди) та за роздрібними цінами.
Зауважу, що безкоштовне зберігання книг на складі ми пропонуємо всім учасникам КБ, незалежно від обсягів їхньої продукції. Видання до нас потрапляють на умовах договору про відповідальне зберігання, тож право власності лишається за клієнтом, як і право повністю своїми виданнями розпоряджатися.
Співпрацюючи з КБ, учасники мають право на придбання товарів, що зберігаються на складах. Це працює таким чином: передавши свої книжки на відповідальне зберігання, учасники відразу отримують право доступу до товару своїх «колег по складу». І відповідно за спеціально встановленою ціною мають змогу придбати цей товар. КБ як юридична особа є гарантом цієї угоди. Таким чином, якщо до нашого партнера надходить замовлення, то замовником обов’язково є ТОВ «Книжкова біржа».
Із тими, хто книжки продає, ми розраховуємося протягом того ж платіжного дня. Стосовно покупця видань, якщо він не може розрахуватися відразу, то має змогу оплатити придбане в кредит під відсотки.
Які можливості біржі?
Як слідкувати за «міграцією книжок»?
Усі операції на КБ максимальні прозорі, відстежувати їх можна за допомогою спеціального ПЗ, яке отримують учасники. Розроблення ПЗ триває вже майже рік і триватиме ще довго.
«Крім складу, ми створили портал для учасників. Це закритий проект, і поки нічого на зовнішній світ не розповсюджується. Після реєстрації на нашому ресурсі кожен із учасників отримує логін і пароль для доступу до власного віртуального кабінету, де може працювати зі своїми складськими запасами. Користувач також має доступ до всього каталогу, де може шукати й замовляти книги. Після придбання книги змінюється її власник: попередній власник отримує гроші від біржі, а новий розраховується з біржею. При цьому товар фізично нікуди не переміщується. Замовник заходить до свого кабінету і вирішує, чи він хоче розвантажити придбані видання, чи розмістити їх для продажу, в останньому випадку він повідомляє нам нову ціну на книгу, яка відтак стає доступною для продажу», – пояснив під час презентації Олександр Хіной, один із засновників проекту, який власне займається питанням автоматизації процесів КБ.
Яка вартість послуг?
*від погодженої мінімальної відпускної ціни
Проте через економічну ситуацію в країні вартість стандартного списку обслуговування зростатиме.
Серед інших послуг КБ: забезпечення повного документообігу, маркування книжкової продукції, безкоштовне зберігання книг, вартістю понад 500 грн, у спеціально облаштованій VIP-зоні. У нашій компетенції також транспортне обслуговування угоди. Так КБ вже підписала угоди з сімома найбільшими транспортними компаніями України.
У VIP-зоні є спеціальні рукавички для VIP-книг
Хто є учасниками КБ?
Кількість учасників КБ на сьогодні сягає 25, серед них і найбільші видавці, книгорозповсюджувачі й навіть автори, які довіряють нам свої книги, щоб ми допомогли зреалізувати ці видання. Уже налагоджена співпраця з такими видавництвами: «Махаон-Україна», «Фоліо», «Віват», «Ексмо-Україна», «Ранок», «Майстер-Клас», «К. І. С.», «АДЕФ-Україна», «Самміт-книга».
Чи буде співпраця з закордонними видавництвами?
Із закордонними видавцями й книгорозповсюджувачами ми також намагатимемося працювати. Тут питання механізму, адже багато хто прагне зекономити на імпорті книг з інших країн, а ми прозора структура й не можемо собі такого дозволити. І тут питання політичної ситуації. До РФ, наприклад, ми подали інформацію про себе, але є всі підстави вважати, що якщо наші відносини й далі так розвиватимуться, то на певний час росіяни втратить нас як ринок, а ми їх як виробників книжок. Водночас КБ налагоджуватиме зв’язки з білорусами, прибалтами, країнами, де велика українська діаспора, – Португалією, Ізраїлем тощо. Крім цього, ми можемо приймати в роботу книжки іноземними мовами.
Проект інноваційний. Бо якщо система централізованого зберігання-розповсюдження існує у Німеччині та Нідерланди (там видавець не має права продавати самостійно), то з точки зору можливості проведення біржових операцій між учасниками із майже відсутніми видатками на логістику, ми перші.
Насамкінець
Зараз ми разом з Олександром Афоніним і Книжковою палатою ведемо переговори щодо створення єдиної каталогізації, тобто вимог до товарної одиниці під назвою книга. Як не соромно це визнавати, але в Росії така система існує, тож поки їхня Книжкова палата не отримає повної інформації про видання, воно не має права з’являтися на ринку. Це ж ми хочемо зробити і в нас. Я як директор проекту дуже хочу, щоб книжковий бізнес у нашій країні став дійсно цивілізованим, нарешті «виліз» із кравчучок і спортивних костюмів.
Олександр Афонін, президент УАВК, генеральний консультант КБ
«Книжкова біржа – це моя мрія з кінця дев’яностих. Тоді ми пробували її сформувати, але зрозуміли, що не маємо таких грошей, щоб створити величезний автоматизований склад, електронну логістичну систему відстеження продажів, маркування тощо. І зараз ця система з’явилася. Уже сьогодні біржа готова взяти на себе всі логістичні функції видавця.
Це означає, що видавцеві не обов’язково забирати зі складу товар, потрібно лише, щоб була погоджена ціна. КБ має угоди з логістами, транспортними компаніями, «Новою поштою», «Укрпоштою» тощо. Таким чином, якщо видавець отримує замовлення, він може просто його передати КБ, сказавши: «Оформіть, завантажте, відправте». При цьому видавець бачить у себе на екрані складську довідку, де вказано, скільки книг він замовив, скільки завантажили, і та ж веб-камера фіксує наявність товару, тож можна стежити за ним хоч щодня».
Олександр Красовицький, директор видавництва «Фоліо», один із учасників КБ
«Із КБ ми співпрацюємо десь півтора місяці. При цьому користуємося тільки складськими послугами і поки всю свою продукцію не перевозили, тож на складі біржі перебуває небагато нашого асортименту. Із продажем книжок інших членів КБ справи не маємо, оскільки ще не підписали відповідну угоду. Як тільки підпишемо, радо працюватимемо і в цьому напрямку, оскільки маємо не тільки власні видання, але й свої книгарні. Після того, як отримаємо пропозиції щодо продажу книжок інших учасників КБ, будемо перевозити на склад біржі всю свою продукцію. Оцінюючи співпрацю з КБ, скажу, що це сучасне підприємство, якого не вистачало Україні. Зважаючи на те, що в нас книжкова торгівля має незначний асортимент українських книжок, то є шанс його розширити за рахунок того, що до КБ зможе потрапити продукція і маленьких українських видавництв. Отож, завдяки такому інтеграторові, як КБ, Україна покращить показники торгівлі».
Читайте також: Сервіс: «Сампродав» для шукачів рідкісних книжок
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook