Чемберс Р. Король у Жовтому / Роберт Чемберс ; пер. з англ. та фр. Євген Лір. – Київ : Вид-во Жупанського, 2018. – 248 с. – (Майстри готичної прози). ISBN 978-966-2355-89-5
Роберт Вільям Чемберс /Robert William Chambers/ (1865–1933) – американський письменник і художник, продовжувач традицій химерної і готичної літератури, започаткованих Едґаром По та Амброузом Бірсом. Попри те, що Роберт Чемберс ще за життя зажив слави успішного й талановитого письменника, в чиєму творчому доробку близько дев’яноста опублікованих книжок, найвідомішою його книжкою і понині залишається збірка оповідань “Король у жовтому”. Ці твори значною мірою вплинули на всю світову літературу в жанрах містики й жахів, здобувши цілу армію поціновувачів дивовижного й таємничого світу Жовтих міфів, створеного генієм Роберта Чемберса. Дослідник фантастичної літератури Еверет Блейлер називає книжку «найважливішою в американській традиції горору», а творці надзвичайно успішного серіалу “Справжній детектив”, який є своєрідним взірцем естетики американської південної готики, складають пошану Чемберсові, наповнивши свій сюжет багатьма алюзіями і посиланнями на “Короля у жовтому”.
Центральним елементом, який пов’язує між собою першу частину оповідань збірки, є загадкова і заборонена книжка “Король у жовтому”, прочитавши яку, люди втрачають глузд і коять жахливі речі. Другу ж частину збірки становлять реалістичні і почасти автобіографічні оповідання, присвячені Франції і рокам навчання Роберта Чемберса у Національній вищій школі красних мистецтв у Парижі. Написані легким і дотепним стилем, вони змальовують сповнене романтичних почуттів і легковажних витівок богемне життя студентів-художників у Парижі початку ХХ сторіччя.
Говард Філіпс Лавкрафт у своєму відомому есеї «Надприродний жах у літературі» захоплено відгукується про «Короля у жовтому» і цим увічнює творчий спадок Чемберса у царині літератури жахів.
Ціна: 110 грн
КАМІЛА: Ви повинні зняти маску, сер.
НЕЗНАЙОМЕЦЬ: Невже?
КАСІЛЬДА: Так, вже час. Усі зняли маски, крім вас.
НЕЗНАЙОМЕЦЬ: На мені нема жодної маски.
КАМІЛА (перелякано, в бік Касільди): Жодної
маски?! Жодної!
«Король у Жовтому», акт І, сцена друга.