Читомо > Казкарка > Автори та ілюстратори > Найкращі ілюстратори світу: номінанти на премію Андерсена 2016 року (Ч. 1)

Book Art

Найкращі ілюстратори світу: номінанти на премію Андерсена 2016 року (Ч. 1)

27.10.2016 0 Автор:

 Згадки про сучасних найвідоміших у світі дитячих письменників усе частіше з’являються в українському культурному просторі. Перекладних книжок виходить більше й більше. Однак із художниками справи гірші. Їхня творчість залишається здебільшого об’єктом приватних професійних зацікавлень тих чи інших читачів і представників нашого книжкового світу. Премія Андерсена дає чудову можливість компактно познайомитися з тими обраними художниками світового рівня, які щороку представляють свої країни.

Це цікавий просторово-часовий зріз, який стане джерелом натхнення для багатьох українців. У цьому матеріалі йдеться про номінантів 2016 року. Не згадано переможця Ротраут Сюзанну Бернер, яка вже доволі відома в Україні, а також мексиканця Луїса Ґабріеля Пачеко, з яким читачі вже мали нагоду познайомитися в оглядовому матеріалі про художників Мексики.

Дієґо Бьянкі (Diego Bianchi, Bianki), Артентина – художник-ілюстратор, дизайнер, видавець, автор дитячих книжок. Він народився 1963 року в Ла Платі. Був членом Національної ради Мексики з питань культури. Співзасновник Латиноамериканської премії за найкращі ілюстрації.

nariz-de-higo

Бьянкі був членом журі Іберо-американської премії за найкращі ілюстрації. Співзасновник і директор маленького видавництва Peque?o Editor. Співпрацює з видавництвами та періодичними виданнями. Учасник міжнародних книжкових ярмарків.

Bianki-3

Окрім художньої творчості відомий як майстер скульптур, інсталяцій та перформансів, зокрема й епатажних.

Bianki-5

Дослідники й поціновувачі характеризують його постановки як симбіоз людей і речей, хаос, невідомість, недосказаність та невизначеність, знецінення загальноприйнятого та віднайдення парадоксальних, часто абсурдних зв’язків між предметами й деталями, що породжує несподіване відчуття гармонії.

Bianki-2

Бронвін Бенкрофт (Bronwyn Bancroft), Австралія – художник-ілюстратор, дизайнер, у тому числі одягу та текстилю. Вона народилася 1958 року в Тентерфілді. Засновниця магазину «Нова мода». Здійснила покази своїх робіт у Парижі. Проілюструвала понад 20 дитячих книжок.

Bancroft-1

Бенкрофт брала участь у дизайнуванні спортивного центру в Сіднеї. Член Ради Національної Галереї Австралії та Ради художників Музею сучасного мистецтва в Сіднеї. Директор Школи корінних мешканців Австралії. Володар ряду відзнак і нагород.

Bancroft-5

Бенкрофт стала своєрідним посередником між самобутнім, досить закритим світом австралійських аборигенів та світом, у якому живе сучасне людство. Свою творчість та суспільно-громадську діяльність вона присвячує не лише культурі й символіці корінних жителів цього материка, а й організаційно допомагає їхнім митцям заявити про себе.

Bancroft-4

Художниця була одним із засновників Boomalli Aboriginal Artists Cooperative і так привернула увагу австралійців до суспільної пам’яті та стародавніх культурних надбань та започаткувала моду на стиль етно.

Bancroft-3

Її творчість вважають експериментальною і гармонійною переважно тому, що вона змогла перевтілитися, дійти до суті, а не залишатися просто транслятором певних образів і символів.

Bancroft-2

Читайте також: Ілюстрований Андерсен: найкращі українські видання

Лінда Вольфсґрубер (Linda Wolfsgruber) –  австрійський художник-ілюстратор. Вона народилася 1961 року в італійському місті Брюнек. За освітою художник та графічний дизайнер. Навчалася в Італії та Німеччині. Працювала фрілансером. Навчала дівчат у Тегерані. Вона співпрацює з видавцями й періодичними виданнями, також розробляє дизайн CD. Володарка ряду відзнак і нагород.

Wolfsgruber-2

Кожну нову книжку Вольфсґрубер розглядає як художній експеримент. Дослідники пишуть, що її ілюстрації чимало читачів вважають провокативними, сприймають спершу напружено, а вже пізніше розуміють глибину й красу образів. Це наче заховати щось трепетне під грубуватою маскою.Wolfsgruber-3

Художниця проводить багато семінарів та майстер-класів із дітьми й молоддю, залучаючи їх до співтворчості та спонукаючи відкривати власні таланти.

Wolfsgruber-5

Читайте також: 25 найкрасивіших видань Німеччини

Паскаль Нотте (Pascal Nottet, Rascal), Бельгія – письменник та художник-ілюстратор в одній особі. Він народився 1959 року в Намурі. Працював у сфері реклами, створював театральні плакати, а потім вирішив присвятити свою творчість дитячим книжкам. Був викладачем візуальної та графічної комунікацій у школі мистецтва La Cambre в Брюсселі.

Rascal 1

Свої тексти Нотте переважно не ілюструє, і навпаки – ілюструє чужі. Загалом він автор та ілюстратор понад 100 книжок. Володар ряду відзнак і нагород. Цей художник має власний міф – про людину, що не вписується в оточення, у час, у навколишній світ.Rascal-4

Нотте розповідає, що в підлітковому віці мріяв стати волоцюгою, що втік зі школи, наче з охопленого полум’ям будинку. Що не був сильним у математиці, любив трохи французьку мову й трохи малювання, а найсильнішим був у мрійництві. Його кумиром став французький художник Томі Унжере. І додає, що раніше зовсім нічого не знав про дитячі книжки, а нині знає про них лише трохи більше, ніж нічого.Rascal-3

Сіса Фіттіпальді (Ci?a Fittipaldi) – художник-ілюстратор з Бразилії. Народилася в Сан-Паоло. Займалася класичним балетом. Вивчала архітектуру, дизайн і художнє мистецтво в університеті Бразилії, а також візуальну культуру в Національному університеті імені Ґойї.

Fittipaldi-1

Фіттіпальді захоплюється культурою корінних народів Бразилії, а також культурою африканських племен. Володарка низки відзнак і нагород.

Fittipaldi-4

Натхнення Фіттіпальді черпає з творчості корінних жителів Південної Америки, що мешкають в глухих лісах Амазонки. Тривалий час вона й сама жила з племенем Nambiquara, і згодом це вилилося в низці проектів, лейтмотивом яких стала єдність людини, природи та космосу, їхня енергія й ритми.

Fittipaldi-3

Ілюстраторка бере участь у суспільних ініціативах, пов’язаних із життям та освітою аборигенів.

Fittipaldi-5

П’єр Пратт (Pierre Pratt) – дизайнер, художник-ілюстратор та письменник з Канади. Він народився 1962 року в Монреалі. Вивчав графічний дизайн. Малював комікси та карикатури, потім почав ілюструвати дитячі книжки.

Pratt-5

Пратт співпрацює з періодичними виданнями Квебеку. Автор та ілюстратор понад 50 книжок. Володар низки відзнак і нагород.

Pratt-4

Пратт вважає, що ілюстратор є також оповідачем. Дослідники відзначають його гру з перспективою та кінематографічні трюки. А сам художник полюбляє й іншу гру.

Pratt-3

Пратт дуже любить музику, сам навчився грати на великій кількості музичних інструментів. Улюблений серед них – акордеон. Художник розповідає, що частенько грає саме на ньому, чекаючи, доки малюнки висохнуть.

Pratt-2

Джу Чен Ліан (Zhu Chengliang), Китай – художник-ілюстратор, дизайнер, письменник, видавець. Народився 1948 року в Шанхаї. Вивчав художнє мистецтво. Працює в характерній китайській художній техніці. Нині – заступник головного редактора видавництва Jiangsu Fine Arts. Володар низки нагород і відзнак.

Chengliang-2

Цього художника можна сміливо назвати і ліриком, і живописцем. Про свою роботу розповідає, що шукає спочатку душу історії, потім уявляє ряд кадрів, наче фільм, а вже потім починає малювати.Chengliang-1

Попри зосередженість на традиційній китайській культурі, його ілюстрації популярні в багатьох країнах світу. Художник вважає, що тепло людської природи виходить за межі національних кордонів.

Chengliang-3

Клаудія Руеда (Claudia Rueda) – художник-ілюстратор з Колумбії. Народилася в Боґоті. Має юридичну та художню освіту. Займалася політичною карикатурою, оформлювала книжки на політичну й екологічну тематику. У Сан-Франциско вивчала комп’ютерну графіку та анімацію. Руеда зацікавилася ілюструванням дитячих книжок і сама почала їх писати, чим займається й донині. Володар низки відзнак і нагород.

Rueda-1

Руеда вважає, що всі діти народжуються з художнім талантом. І коли настає час закрити коробку з олівцями й покласти її туди, де зберігаються старі іграшки, дехто вирішує цього не робити, не ховати олівці.

Rueda-3

А писати для дітей, на її думку, – це дозволити грі, допитливості й бажанню досліджувати світ створювати історії та слідувати за ними. Художниця погоджується з думкою, що діти – найвимогливіша читацька аудиторія, яку потрібно перш за все поважати й дивитися на неї на рівні її очей, а не згори донизу.

Rueda-2

Ліліан Брьоґґер (Lilian Br?gger), Данія – художник-ілюстратор. Народилася 1950 року в Норді-на-Фано. Навчалася у Школі мистецтв та ремесел у Копенгагені (нині – Школа дизайну). Проілюструвала понад 100 книжок. Володар низки нагород і відзнак.

Brogger-5  Brogger-3

Брьоґґер розповідає, що в дитинстві мріяла знайти спосіб об’єднати всі мови світу – і це їй вдалося в книжкових ілюстраціях. Це наче створити нову універсальну мову.

Brogger-2

А дослідники пишуть, що туалет чи сигарету вона малює з таким самим трепетом і ретельністю, як яблуко чи дерево. Її стиль не завжди впізнаваний. Немає нічого ідеально красивого, але немає й геть потворного. Сила її творчості – у згладжуванні протиріч між серйозним та легким, грайливим.

Brogger-1

Читайте також: Найкращі ілюстратори світу: Мексика

Франсуа Пляс (Fran?ois Place) – французький художник-ілюстратор, письменник. Народився 1957 року в Езанвілі. Здобув літературну освіту, потім навчався в школі мистецтв та візуальної комунікації Estienne.

Place-5

Пляс працював ілюстратором у рекламних компаніях, у періодичних виданнях, потім зацікавився ілюструванням дитячих, насамперед науково-популярних книжок для видавництва Gallimard. Працював над молодіжним сайтом Лувру. Володар багатьох нагород і відзнак.

Place-4 Place-3

Художню кар’єру Пляс почав з ілюстрування книжок про подорожі й відкриття. І так захопився, що цей напрям досі залишається для нього найцікавішим. Він створив вигаданий атлас світу, який заворожує не лише дітей, а й дорослих.

Place-2

У спілкуванні з дітьми найважливішим вважає довіру. А дітей варто навчати, на його думку, не боятися діяти, адже все можна виправити. І головне – потрібно вміти розважатися.

Place-1

Читайте також: Global Illustration Award 2016: найкращі книжкові ілюстрації світу

Ліда Варварусі (Lida Varvarousi), Греція – художник-ілюстратор, письменниця. Народилася 1961 року в Афінах. Вивчала мистецтво й дизайн. Працювала ілюстратором та арт-директором у сфері реклами.

Varvarousi-5

Варварусі на запрошення Національного педагогічного інституту брала участь у створенні підручників для молодших школярів. Співпрацювала з грецьким представництвом Еврокомісії в низці проектів. Проілюструвала й написала понад 200 книжок. Володар низки нагород і відзнак.

Varvarousi-4

У Греції художницю вважають почесним учителем, хоча вона й не працює в школі. На величезній кількості зустрічей із дітьми та вчителями вона показує справжні перформанси – розповідає історії, при цьому ще й співає, і паралельно малює персонажів на дошці. А діти тим часом стають не лише глядачами вистави, а й її творцями та учасниками.

Varvarousi-1

Читайте також: Книжки без слів: розвиваємо критичне мислення і фантазію в дітей

Пейман Рахімізаде (Pejman Rahimizadeh), Іран – художник-ілюстратор. Народився 1970 року в Тегерані. Дитиною пережив революцію, політичні й соціокультурні зміни. Має ступінь магістра в галузі візуальної комунікації. Працював у сфері реклами, видавництва й поліграфії. Був викладачем у Тегеранській школі мистецтв. Нині викладає, а також працює позаштатним художником-ілюстратором.

Rahimizadeh-5

У своїй творчості Рахімізаде використовує знаки і символи іранської культури. Проілюстрував понад 60 дитячих книжок і створив понад 500 обкладинок. Володар низки відзнак і нагород.

Rahimizadeh-3

Художник вважає, що секрет роботи ілюстратора полягає в сукупності основоположних моментів: мати базові знання, шукати й експериментувати, знати й відчувати літературу. Тут немає коротких шляхів. А зв’язок «ілюстрація-читач» він вважає глибинним.

Rahimizadeh-2

Малюнок – це повідомлення художника, яке людина сприймає у зовсім іншій часовій та просторовій точці. І весь секрет у тому, щоб вони з’єдналися, щоб читач сприйняв та зрозумів послання. Малювати – це значить перетворити досвід внутрішній на зовнішній, спільний.

Rahimizadeh-1

Читайте також: Найкращі ілюстратори світу: Ізраїль

Алессандро Санна (Alessandro Sanna) – художник-ілюстратор з Італії. Народився 1975 року в Ноґарі. Навчався в Художній школі в Римі, став професором прикладних мистецтв. Вивчав графічну рекламу в Інституті Палладіо у Вероні, а також там викладав. Проілюстрував понад 70 книжок.

Sanna-1Стиль Санна називають поетичним. Він викладає в Академії художніх мистецтв у Болоньї, ілюструє книжки. Володар низки нагород і відзнак.

Sanna-2

Санна вважає, що в його творчості найважливіший колір – білий. Без нього інші кольори не дають бажаних результатів. Білий колір – це наче зародок, думка, що шукає форму, і це чарівний момент. Також вважає, що справжній майстер не повинен відчувати інструменти у своїх руках, адже під час роботи вони просто «зникають», а є лише очі художника.

Sanna-4

Премію імені Г. Х. Андерсена (Hans Christian Andersen Author Award) вручають з 1956 року за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книжки. Її було засновано Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією письменниці й громадської діячки Йєлли Лепман.

 Читайте також: 5 книжок про мистецтво, на які не шкода грошей

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe