Візуальні, експериментальні наративи з мінімальним текстом або без нього – один із найкращих шляхів доступитися до емоцій та уяви читачів будь-якого віку.
Кожен малюнок у таких книжках самодостатній. Батьки мають змогу концентрувати увагу на одному або двох малюнках, обраних дитиною, і проговорити їх у деталях, починаючи з базових питань (хто, що, де, коли?), переходячи до розмов про відчуття й мотиви персонажів та до складання власного сюжету.
Книжки, що мають лише візуальний наратив, читаються легко, із задоволенням, тому що їх можна розглядати фрагментарно, відкриваючи на будь-якій сторінці, і обирати те, що найбільше цікавить.
Метою такого читання не є подолати окремий розділ або цілу книжку, зрозуміти та переказати «мораль». (На жаль, чимало батьків надто зосереджуються на кількісних показниках щодо дитячого читання – такі стандарти їм досі диктувала школа). Навпаки, безсюжетна книжка/ книжка без слів орієнтована на критичне мислення у власному темпі, розвиток уяви і творчості та задоволення від повільного розгляданння деталей. Власне, сама концепція «читання» тут постає як гра, сюрприз, відпочинок.
Метафоричні малюнки – багатий матеріал для розмови про почуття, а також для формування емпатії. Інколи дитина розуміє якусь метафору відразу, інколи – ні. Якщо дитина не реагує на певний малюнок чи метафору, вона може обрати інший або відкласти книжку на потім.
Книжки із самою лише візуальною розповіддю цікаві і самим батькам, вихователям та вчителям. Вони зменшують дистанцію між дорослими й дітьми. Опиняючись на одному рівні (матеріал книжки однаково новий і цікавий для обох співрозмовників), діти й дорослі можуть вести бесіду більш відверто й природно. Моріс Сендак казав: «Я не вірю в демаркацію [між дорослими і дітьми]. Я не вірю в «О, не кажіть їм цього». Кажіть їм що завгодно, тільки якщо це правда».
Шон Тан. Червоне дерево (2003)
Shaun Tan. The Red Tree
6+
Австралійський письменник та ілюстратор Шон Тан (нар. 1974), який 2011 року отримав премію Астрід Ліндгрен та Оскар за короткометражний анімаційний фільм «Загублена річ», є автором багатьох книжок із лише візуальними наративами, створених для читачів орієнтовно від 6 років.
Ілюстрації в «Червоному дереві» виконано акрилом, олією та восковим олівцем. Автор також використовує колаж. У книжці йдеться про почуття дівчинки: самотність, меланхолію, очікування чогось, що ніяк не стається, і врешті надію. Привабливість цих ілюстрацій у тому, що в них є елементи водночас знайомі і дивні.
Давно відомо, що діти й дорослі засвоюють будь-яку інформацію краще, коли вони почуваються емоційно захищеними і можуть бути максимально розслаблені. Книжки на зразок «Червоного дерева» можуть допомогти вивести дитину зі стану стресу, тому що не ставлять жодних специфічних цілей і апелюють виключно до внутрішньої мотивації дитини зацікавитися чимось, звернути увагу, піти на контакт.
«Спочатку я планував намалювати серію ілюстрацій про спектр емоцій: страх, радість, смуток, подив тощо. Але чим більше я над цим працював, тим більше я зауважував, що негативні емоції, особливо відчуття самотності і депресії, більш цікаві як із персональної, так і з художньої точки зору. Я не нещаслива людина. Йдеться про те, що ці ідеї зрештою більше спонукають до роздумів».
Шон Тан
Тан майстерно зображує здатність емоцій згущуватися і тимчасово поглинати весь світ людини. Наприклад, у «Правилах літа» (Rules of Summer, 2014) після сварки між братами один із них опиняється всередині чорної печі з маленьким віконцем, на самоті зі своїм довгим очікуванням вибачень від брата. У «Червоному дереві» головна героїня на безлюдді та ще й у скафандрі, зачинена в пляшці (ілюстрація супроводжується текстом «Ніхто не розуміє»). Вона проходить через кілька стадій складних, темних емоцій, але зрештою знаходить надію й натхнення в червоному дереві.
Читайте також: Найкращі ілюстратори світу: Ізраїль
Кріс Ван Оллсбург. Таємниці Харріса Бьордіка (1984)
Chris Van Allsburg. The Mysteries of Harris Burdick
8+
Натхнення для своєї книжки Тан, за його словами, отримав від книжки американського письменника та ілюстратора Кріса Ван Оллсбурга (нар. 1949) «Таємниці Харріса Бьордіка».
За задумом Ван Оллсбурга, Харріс Бьордік приніс видавцеві 14 малюнків і мав повернутися наступного дня з оповіданнями до них, але більше його ніхто не бачив. До кожного малюнка є лише назва оповідання та його перше речення.
За свідченнями вчителів США, ця книжка ефективно працює як заохочення дітей до письмових вправ. На деяких малюнках зображений початок пригоди, на інших – розвиток подій.
Дітям можна запропонувати уявити, що сталося як до, так і після моменту, зображеного на малюнку, обговорити жанрові особливості (детектив, містична історія, гумористичне оповідання тощо), а також після письмової вправи прочитати одне одному написані історії.
Читайте також: Три історії про український комікс
Алессандро Сана. Річка (2014)
Alessandro Sanna. Fiume lento
6+
Автор та ілюстратор Алессандро Сана (нар. 1974) живе біля річки По в Північній Італії і малює аквареллю без попередніх ескізів олівцем. Він починає з чистого аркуша й води і додає кольори, експериментуючи з формами й послідовністю малюнків.
Наскільки ця книжка універсальна в зображенні зміни сезонів, ритуалів і плину часу, настільки ж вона і локальна, бо натхненням для неї стали роки споглядання річки По і рідного містечка автора. Це чудовий матеріал для розмови про екологію, традиції свого краю, циклічність процесів у природі.
Читайте також: Мистецтво для дітей: «Синій та інші кольори з Анрі Матіссом»
Аарон Бекер. «Подорож». «Квест». «Повернення» (2014-2016)
Aaron Becker. Journey. Quest. Return.
4-8 років
Для найменших читачів (орієнтовно від 4 років) існують книжки-картинки без слів, але з чітким сюжетом. Американський ілюстратор Аарон Бекер (нар. 1974) створив трилогію книжок-картинок без тексту «Подорож», «Квест», «Повернення».
У першій частині «Подорож» (2014) дівчинка, яка нудиться у великому місті, вигадує магічну подорож у казкові світи, намагається визволити птаха з полону, сама опиняється в пастці і врешті знаходить нового друга. У другій частині «Квест» двоє друзів і птах опиняються знову в секретному королівстві. Завершення трилогії «Повернення» вийде друком у серпні 2016 року.
Вражають об’ємність та кінематографічність двомірних зображень цих світів і палаців. Читач поринає у світ пригод, небезпеки, надзвичайних архітектурних конструкцій, постійного руху та розмаїття деталей, намальованих пером і аквареллю.
Слід звернути увагу на гендерну рівновагу книги. Головних героїв три: дівчинка, хлопчик і птах. Їхнє оточення магічне – велетенські палаци, екзотична природа та механічні споруди (летючі кораблі, підводні човни, повітряні кулі). Але всі персонажі рівноправні, активні і поділяють цей простір без ролевих стереотипів, таких як приналежність птаха до рослин і лісів або техніка як сфера інтересів хлопчика. Наприклад, усі троє керують підводним човном у «Поверненні».
Читач може ідентифікувати себе з усіма героями, не формуючи стереотипів, а навпаки розвиваючи уявлення про рівні стосунки між дівчатками, хлопчиками та іншими живими істотами. Тут також йдеться про взаємодопомогу, дружбу та допитливість. Можна очікувати, що такі епічні подорожі будуть екранізовані.
Читайте також: 5 англомовних книжок-картонок для найменших читачів
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook