На прохання Читомо співзасновник Відкритої бібліотеки кра?сних мистецтв Владислав Головко підготував список із шести must-read – чи-то пак must-see – альбомів про сучасну візуальну культуру. Усі альбоми можна власнооч подивитися й власноруч погортати щонеділі у Відкритій.
1. Paul Moorhouse. Cindy Sherman
Phaidon, 2014.
Добірка робіт американської художниці Синді Шерман від видавництва Phaidon чи не найкраще дозволяє осягнути, що відбулося з концептуальним мистецтвом відразу після Воргола. Куратор лондонської Національної портретної галереї Пол Моргаус відібрав роботи Синді Шерман від середини сімдесятих до кінця вісімдесятих і доточив до них критичний текст.
Синді Шерман використовувала свій образ як медіум для роботи з соціо-культурними явищами, мистецькими напрямками та історичними епохами. Її образ об’єднує все: від ренесансного портрету та знайомих кадрів із фільмів Гічкока до обкладинок «журналів для дорослих» і репортерської фотографії. Одна з найвідоміших і найважливіших митців двадцятого сторіччя, з роботами якої варто ретельно ознайомитися всім, хто зацікавлений у питаннях зовнішності та ідентичності.
Читайте також інтерв’ю із засновниками Відкритої бібліотеки кра?сних мистецтв
2. Walter Erben. Joan Mir?
Taschen, 2008.
Ретроспектива одного з найвідоміших сюрреалістів, «вбивці живопису» та провідника модерної каталонської культури Жуана Мір?, укладена його другом і співрозмовником, викладачем красних мистецтв Вальтером Ербеном, – це, щонайменше, чудова книга.
«Ташенівське» видання – збірка розмов Ербена з Міро про Міро, його життя, його твори, про мистецтво взагалі. Ілюстраціями до розмов слугують репродукції картин Міро, знімки його скульптур і муралів, фотографії митця в процесі творчості.
3. Wolfgang Tillmans. Neue Welt
Taschen, 2012.
Четвертий альбом сучасного німецького фотографа Вольфґанґа Тильманса для німецького Taschen – доволі різкий ухил від попередніх досліджень себе та простору навколо себе, тепер він занурюється у зовнішнє. Екзотичним здається усе: і Лондон, і Папуа-Нова Гвінея. Дедалі менше вже звичного панку – а натомість різнобічне різноманіття: вулична фотографія, аерозйомка спальних кварталів, макро- тварин у тропічному лісі, медичні операції, зоряне небо, сміттєзвалище, колажі світлин із ринків і супермаркетів.
Фотографії не мають жодних підписів під чи збоку, але їм передує розмова з директором цюрихської Кюнстхале Беатрікс Руф.
Читайте також: Михайло Педан: Фотокнига – перехід на вищий професійний щабель
4. Contemporary European Architects
Taschen, 1991.
Видання 1991 року «Сучасні європейські архітектори» навряд чи можна вважати книгою про сучасних нам архітекторів: більшість проектів було реалізовано ще на початку вісімдесятих, і лише кілька архітекторів працюють по сьогодні. Це видання – зафіксований у конкретній точці зріз усього найцікавішого в класичному модернізмі, постмодернізмі та деконструктивізмі.
У країні, де новітня історія почалася саме з 1991-го, набагато легше наблизитися до розуміння того, що і чому будують сьогодні, заглибившись у те, що будували вчора.
Читайте також: Культура фотобуків ? це відповідь, в якій формі буде далі існувати фотографія
5. Araki. Tokyo Lucky Hole
Taschen, 2015.
Поглинаючи японську культуру в переважно вестернізованому форматі, відкривати для себе її справжню доволі важко й незвично. Відкривати для себе сексуальну японську культуру (чи коректніше культуру японської сексуальності) – ще важче. Та від цього, здається, лише цікавіше.
Живий класик японської фотографії Нобуйосі Аракі у проміжку між 1978 і 1985 роками устигнув зафіксувати індустрію так званих «Но-пан кісса» (буквально «кафе без трусиків»). Протягом років він перебував на марґінесі культурного процесу, пробивався крізь табуйоване та відкидав звинувачення в дешевій епатажності.
Урешті-решт, Аракі виробив свій неповторний та упізнаваний стиль, розповів і задокументував історії, які крім нього так не зняв ніхто. Якби не більш ніж 800 фотографій Tokyo Lucky Hole, у все це зараз ніхто б не повірив.
6. Jolanda Bucher, Eric Hattan. Hannah Villiger
Scalo, 2001.
Книга, що спершу може здатися альбомом з фотографіями, виявляється артбуком із скульптурами. Ганна Віліджер із Швейцарії зламала кордон між видами мистецтва: проголосила фотографію лише медіумом, скульптуру ж позбавила не просто об’єму, але й форми взагалі.
Аскетичне видання від віденського Scalo з коментарями кураторів і критиків, цитатами самої скульпторки, митців і філософів, що вплинули на її творчий метод, – книга, яка може цілком перекроїти сприйняття мистецтва взагалі.
Читайте також: 5 книжок для фотографів від Віктора Марущенка
Світлини Відкритої бібліотеки кра?сних мистецтв
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook