Девід Маккі. Елмер. — Харків: Асса, 2017. — 30 с.
Світова дитяча класика останні кілька років упевнено завойовує український ринок: нинішні діти й підлітки, як ніколи раніше, добре знають героїв і твори, які давно полюбилися юним читачам з усього світу. Зараз до компанії класичних дитячих персонажів, які заговорили українською, долучається і картатий слоник Елмер.
Тільки подумати, перше видання книжки про кольорового Елмера вийшло п’ятдесят років тому! А «оновленому» виданню, яке знають нині в усьому світі, скоро виповниться тридцять. У мережі можна знайти чимало відгуків людей, які самі читали «Елмера» в дитинстві, а тепер купують книжку своїм дітям.
Але про все по порядку. Автор знаменитого слоника — британський художник Девід Маккі. Іще від початку кар’єри він створював книжки-історії, але також ілюстрував тексти інших письменників, зокрема перевидання відомих класичних творів. Крім цього, Маккі — автор кількох анімаційних серіалів. Картатий Елмер уперше з’явився друком 1968 року, оновлене видання цієї книжки вийшло 1989-го і започаткувало цілу серію книжок про кольорового слоника: нині їх налічується аж 39. Різні історії перекладено на більше ніж 20 мов.
Українською виходить найперша книжка про Елмера (видавництво «Асса», переклад Катерини Дудки). У книжці розказано про те, як у стаді слонів, веселих і дружних, і всіх різних, ріс маленький слоник. Він дуже відрізнявся від решти, бо був не сірим, а кольоровим і картатим. Усі любили веселуна, та одного дня йому набридло бути не таким, як інші…
Елмер перефарбувався в сірий колір, але коли решта слонів зі стада не впізнали його й сумували, слоник повернув їм гарний настрій, а собі — звичні кольорові клітинки. На радощах слони запровадили свято: один день на рік усі вирішили розфарбовуватися в різні кольори, а Елмер мав ставати сірим.
Найголовніша цільова аудиторія книжки — діти 3-6 років, які в цьому віці вперше свідомо входять у колектив і починають бачити несхожість на себе інших людей і власну несхожість на інших. Важлива перевага цієї історії — принципова неконфліктність ситуації: так, Елмер радикально відрізняється від інших, але це не стає причиною його відторгнення; навпаки, всі дуже раді, що життєрадісного слоника так легко впізнати.
Читайте також: 5 класичних дитячих книжок в унікальному українському оформленні
Важливо, що всіх слонів у книжці зображено різними: стадо — не гомогенна сіра маса, кожен слон має власну індивідуальність і навіть відтінок. У цій ситуації взаємного прийняття, на перший погляд, не зовсім зрозуміло, чому Елмерові раптом набридло бути не таким як усі. А проте малій дитині важливо відчувати спільність зі своїм колективом; часи бунту й бажання виділятися настануть пізніше. Тому так зворушливо виглядає жест усього стада назустріч своєму улюбленцю: слони, побачивши, як важливо Елмеру бути «як усі», вирішують хоч на один день ставати «як Елмер».
Історія про те, як світ приймає інакшого; історія про те, як інакший приймає сам себе. По-справжньому терапевтична книжка, яка, можливо, далеко не розкриває всієї складності світу, але здатна втішити малюка на його порозі. Мало хто знає, що Елмер має старшого тезку, діснеївського слоника, який «народився» 1936-го, через рік після Девіда Маккі. Елмеру з мультика добряче дісталося всього лише за те, що він мав хобот, і власні переваги довелося відстоювати… Втім, до цієї історії малюкові ще треба дорости, а тим часом із книжкою про картатого Елмера, такого схожого на м’яку іграшку, можна гарно повчитися в процесі гри.
Повторити кольори, порахувати слонів і пташок, назвати звірів, які живуть у джунглях. Можна поговорити про настрій кожної тваринки — а вирази облич промальовано дуже яскраво. Можна перетворити Елмера на розмальовку. Із Елмером можна навіть вчитися читати, адже на кожній сторінці тексту мало, а малюнки продовжують історію, додають до неї цікаві деталі, які можна проговорити, відпочиваючи від читання.
Тому добре, що українські діти зможуть познайомитися з цією гарною історією. І долучитися до «спільного фонду» світового дитячого читання.
Читайте також: Асортимент дитячої літератури в Україні 2017 року: головні тренди
- з дітьми 3-6 років;
- батькам, які готові говорити з дітьми про інакшість;
- творчим дорослим, які люблять рахувати слонів і називати відтінки кольорів.
- тим, кого не цікавлять джунглі, жарти і кольорові слони.
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook