Читомо > uncategorized > Крізь терни до дитячого нон-фікшну: 4 серії біографій для дітей

uncategorized

Крізь терни до дитячого нон-фікшну: 4 серії біографій для дітей

08.03.2018 0 Автор:

Дитячий нон-фікшн набирає популярності! Раніше український книжковий ринок не пропонував широкий вибір біографій. Кілька років тому виходила пізнавальна серія «Життя видатних дітей» у видавництві «Грані-Т», яка об’єднувала понад 30 книжок сучасних українських авторів, з’являлися окремі видання біографій. Але впродовж попереднього року ситуація дуже змінилася. З’явилося кілька цікавих серій, з якими ми пропонуємо ознайомитися в цьому огляді.

І це тільки початок! Адже #Книголав планує видати переклад відомої у світі «Історії на добраніч для бунтарок» – збірки невеличких біографічних казок про успішних та видатних жінок з усього світу. А Видавництво вже активно працює над кількома книжками під назвою «Це зробила вона», які будуть присвячені нашим співвітчизницям.

 

Серія «Маленьким про великих»

726250_5_original-7583962e-club

 • Автор: Марія Ісабель Санчес Веґара
 • Видавництво: КМ-Букс
 • Вік: 3+

Серія «Маленьким про великих» для найменших читачів створена у форматі книжок-картинок. Через це текстової інформації тут мінімум, а основне смислове навантаження несуть ілюстрації. Формат книжки-картинки – чудовий спосіб передати побіжно основні моменти біографій видатних жінок сучасної історії. По одному-два речення на сторінці не перевантажать увагу маленьких читачів.

Оскільки серія розповідає лише про жінок, то і сам візуальний текст дуже специфічний і місцями трохи відрізняється від реального стану речей.  Життя героїнь зображено безхмарим, ідеалізованим, у пастельних тонах. Жінки завжди мають приємні усмішки та гарний вигляд – такі собі порцелянові лялечки. Але водночас дуже важливо, що в цій серії з’явилася книжка про жінку-науковицю – Марію Кюрі.

Читайте також: Задоволення від читання: чого хочуть діти та їхні батьки

 

Авторка знаходить прості слова, щоб розповісти про її внесок у світ науки та благородну мрію – зробити щось для більшого блага кожного. У книзі показано, що її революційні відкриття змінили обличчя сучасних медичних досліджень, ядерної фізики та лікування пухлин.

Сучасне покоління може вразити той факт, що Марії було заборонено навчатися в університеті, де здобував освіту її брат, просто тому, що вона була дівчиною.  Але, попри заборону навчання дівчат у рідній країні, майбутня науковиця переїхала до Парижа, щоб мати подальші перспективи.

 

Коко та маленька чорна сукня

koko

 • Автор: Анемарі Ван Герінген
 • Видавництво: Артбукс
 • Вік:  5+

Особистість Шанель одна з найпопулярніших у всіх серіях біографій. Перед читачами маленька історія про одну з найяскравіших жінок у світі моди, чий геніальний винахід – маленька чорна сукня – став обов’язковим складником гардеробу сучасних жінок.

Основна частина тексту книги присвячена будням у притулку, переселенню та експериментам з одягом. Маленька Коко майже все своє дитинство провела у сирітському притулку, хоча мала живого тата. Під пильним наглядом вона змушена була важко працювати. Але саме в той час дівчинка твердо вирішила для себе, що нізащо не буде бідною.

Читайте також: «Вовк під вікном»: впустити казку в дім

222159

Також у книзі маленькі читачі мають змогу разом із героїнею поспівчувати тогочасним модницям, які змушені проводити дні у важких та багатошарових сукнях, крислатих капелюхах та тугих корсетах, від затягування яких подеколи непритомніли. Текст пояснює, що тогочасні жінки втомилися вже від усієї пишності та незручності, навіть попри багатство та розкіш: «Як узагалі можна думати, коли на голові у тебе капелюх з огидним голубом?» А ще показує, як юна модельєрка допомогла жінкам відчути себе вільнішими, а також мати змогу на рівні з чоловіками їздити на велосипедах чи верхи.

Приємно також, що оформлення «Коко та маленької чорної сукні», як і стиль Шанель, легке та вишукане у своїй лаконічності.  

 

Серія «Міранда»

Без именицывыфвфыв

 • Автор: Ітзіар Міранда, Хорхе Міранда
 • Видавництво: Nebo BookLab Publishing
 • Вік: 6+

Серія «Міранда» розповідає про видатних жінок, які змінювали світ і не боялися випробувань долі. Родзинка її у тому, що розповіді ведуться від імені восьмирічної дівчинки Міранди. Вона понад усе у світі любить слухати історії, особливо ті, що відбувалися насправді. Скажімо, одного разу, коли дівчинка нудьгувала, оскільки була змушена залишитися вдома через травмований мізинець, мама запропонувала повісити на стелі її кімнати  дзеркало, як у Фріди Кало.

Саме так розпочинається оповідка про художницю, яка вже стала символом епохи та своєрідним модним трендом. У схожий спосіб розпочинаються й інші історії з книжок цієї серії про Коко Шанель та Амелію Ергарт. Ці видання покликані чіткіше зосередити увагу на переживаннях та емоціях постатей, бо зазвичай за розрекламованими брендами та шаблонними образами губиться сутність цих видатних людей.

Читайте також: Читомо в гостях у Мистецької книгарні Nebo

коко6

 

У книжках серії чимало кумедних, по-дитячому наївних висновків та думок, що покращується сприйняття тексту маленькими читачами. Міранда чудово аналізує ситуації й на кожну має власний коментар. Наприклад, коли у книзі Фріда Кало та Дієго вирішили пожити окремо, у різних будиночках, Міранда звертає увагу, що колір будиночка Фріди синій, а Дієго – рожевий. І вона зовсім не розуміє, чому люди змушують дівчаток виглядати як полуничний торт. Ніби на світі немає інших кольорів.

Тонко і проникливо Міранда допомагає зрозуміти, що життя художниці із книги «Фріда» було далеко не ідеальним. Її життя було складним із самого початку, починаючи від хвороби, перенесеної в дитинстві, і загострення після пережитої аварії. Вона змалечку мріяла про дітей, але через автомобільну катастрофу, не могла їх мати. Тож, як бачимо, книжки цієї серії не уникають таких важливих теми, як гендерна рівність чи переживання каліцтва.

 

Серія «Від А до Я»

 

complect_3_knug_vid_a_do_ja_0

 • Видавництво: Видавництво Старого Лева
 • Вік: 7+

Ці книги від львівського видавництва покликані у легкій формі зацікавити читачів українськими митцями та діячами, які зробили великий внесок до розвитку історії та культури. На сьогодні видано біографії Івана Франка, Андрея Шептицького, Тараса Шевченка та Богдана-Ігоря Антонича.

ВСЛ_шевченко-від-а-до-я_розворот

Почесна місія відкривати серію не дарма випала саме цим діячам. Адже вони є фундаторами української культури, поважними та канонічними образами, які одразу виникають в уяві при згадці про українську культуру. Але є колосальна відмінність між поданням інформації загальними джерелами та серією «Від А до Я». Річ у тім, що завдяки цим книгам Франко, Шевченко та інші стають набагато ближчими нам, адже зображені через побут, кумедну колажну форму та цікаву для сприйняття інформацію. Це більше не далекі іконічні образи, а близькі нам за вподобаннями й життєвими моментами люди.

antonuch_vid_a_do_ja_3

«Антонич від А до Я» – найновіша книжка із серії. За літерами української абетки розкриваються основні події життя поета та важливі деталі. Наприклад, улюблений колір, чому захоплювався вокзалами, які пісні любив співати, що дарувало натхнення, а що, навпаки, викликало журбу.

 

Серія «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей»

about_img

 • Видавництво: Агенство «ІРІО»
 • Вік: 8+

«Видатні особистості» – серія альтернативних та цікавих підручників-біографій, які можуть задовольнити потреби сучасного покоління і водночас подати важливі знання. Особливістю книг цієї серії є те, що видатні особистості  постають перед читачами, як герої пригодницьких творів: разом з ними можна переживати пригоди, вчитися і долати перешкоди.

Невеликі за обсягом розділи – це історії, з яких ми можемо дізнатися, як видатні люди почувалися у школі, які в них були дитячі мрії та погляди на світ. Наприкінці кожного розділу також містяться запитання, щоб закріпити найважливіші моменти, а також веселі ілюстрації. Ці історії можуть навчити дитину вірити у власні сили, ніколи не боятися труднощів та завжди досягати успіху. Адже так важливо мати приклади, які не дозволять опустити руки у відповідальні моменти життя.

advantages

Концепція книжок така: вони допомагають визначити читачам правильний  шлях, щоб досягти всього, чого вони самі забажають. Позитивні емоції, отримані від такої мотиваційної літератури покликані заохотити та зацікавлять до вивчення наук.

Наприклад, книжка «Нікола Тесла» розповідає про «батька» інтернету, мобільного зв’язку, радіо та двигуна на сонячній енергії та багатьох не менш неймовірних відкриттів. Майбутній науковець був великим мрійником і фантазером, саме цей момент показує читачам, що багата уява може стати в пригоді. Життєвий шлях Тесли сповнений загадок та містичних таємниць.

Він народився опівночі, в грозу. Символічно, що згодом увесь світ назве його не інакше як «повелителем блискавок». Неможливо навіть уявити, як би сьогодні жили люди без його геніальних винаходів. Книжка залишає відчуття, що Тесла першим перетворив тогочасну наукову фантастику на речі, які сьогодні для нас стали звичними та буденними. Він є яскравим прикладом, який може мотивувати та навчити читачів нестандартно мислити, підкорювати нові вершини.

Щоправда, хотілося б більшої уваги до жіночої частини серій, адже тут згадуються постаті більш «жіночих» професій, Коко Шанель та Одрі Хепберн. На жаль, стереотип, що дівчатка можуть проявити себе здебільшого в індустрії краси досі побутує.

Читайте також: Романізовані біографії Селінджера, Кеннеді, Гойї та інших

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe