Поряд з Hay Festival, Edinburgh Festival, Berlin International Literature Festival, Read My World Festival та рештою списку знакових літературних подій світу ви завжди знайдете Jaipur Literature Festival в Індії. І зовсім не просто так.
Фестиваль проводиться щорічно, починаючи з 2006 року і, за цей час, виріс із камерного заходу до найбільшої літературної події в Азії, а потім і на планеті. Його гостями в різні роки ставали Джозеф Кутзее, Салман Рушді, Ірвін Уелш, Охран Памук та багато інших.
Сюди мене і запросили виступити.
Цьогоріч учасниками фестивалю були майже чотириста спікерів з усього світу, серед яких такі фігури як Лейла Слімані та СЕО видавництва Penguin. Дуже приємно було зустріти серед гостей і свого літературного агента з Astier-Pecher Agency, запрошеного виступити в рамках майданчика Book Mark, створеного спеціально для перекладачів, агентів та інших представників книжкової індустрії, задля обміну досвідом та стимуляції міжнародних контактів.
Паралельно на фестивалі відкрито кілька основних сцен, на кожній з яких присутні кількасот слухачів, а у моменти виступів ключових гостей — місць для всіх просто не вистачає, навіть не зважаючи на прекрасну організацію заходів.
Зима — ідеальний час для проведення такого шоу. В січні у індійській провінції Раджастан вдень температура досягає позначок, про які українці так мріють з осені до весни, коли можна нарешті спокійно читати книжку в парку, не згадуючи про в’язаний светр. Небо в Джайпурі безхмарне та чисте і якщо живеш тут вперше, і достатньо довго: з незвички все чекаєш на рясну зливу, одну з тих, яка заливає Київ дощенту хвилин за п’ять. Чекаєш і все боїшся, що через ту зливу шоу скасують. Боїшся, бо шоу — неймовірне.
Читайте також: Південна Азія: Світовий видавничий хаб
Тут на одній сцені сценарист фільму Террі Гілліама «Бразилія», поки на іншій — найвідоміші репортажисти планети. Часто і не знаєш, куди податися. Та від саморозриву на шмаття рятує хіба кількість зустрічей, на яких маєш бути присутнім, тож на відвідини більшості заходів просто не вистачає часу.
Літературна програма фестивалю рясно розбавлена фуршетами та вечірньою музикою. І в цьому випадку організатори JLF теж підійшли зі смаком та розмахом. Це, зазвичай, традиційна індійська музика, виконана близько середини ночі у серцях історичних пам’яток, під водоспадами вогнів з різнобарвного світла.
Читайте також: Понад 30 найважливіших книжкових ярмарків світу-2018
Джайпурський фестиваль, точно так само, як і Hay Festival — масштабне явище, тож має свої філіали та аванпости в різних частинах світу. Так, JLF The British Library відбудеться 8-10 червня 2018 року в Лондоні, а JLF Boulder — 21-23 вересня 2018 року в місті Боулдер, штат Колорадо. Це теж масштабні івенти: в минулому році гостем JLF Boulder був лауреат Пулітцерівської премії В’єт Тан Нгуєн, наприклад.
Підкуповує і тутешній дух відкритості та демократичності. Організатори джайпурського шоу не роблять вхід на фестиваль платним, оскільки робити таке в країні, де безліч людей живуть у бідності — зайве. Тут панує атмосфера братерства та рівності, в якій старші автори не наганяють на себе пафосу, а волонтери фестивалю — вільно контактують зі спікерами.
Джайпурський літературний фестиваль — місце сили. Світ без кордонів та рангових правил. Світ так само прекрасний, як і солоний Etonnants Voyageurs у французькому Сан Мало. Так само прекрасний, як і залитий травневим сонцем Арсенал.
Читайте також: «Махабхарата» Ігоря Баранька: повернути індусам героїв
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook