Ми вже писали про актуальні світові мистецькі резиденції, тепер пропонуємо вашій увазі гід українськими. Останні кілька років в Україні починає набирати поширення ця практика, що вже давно є популярною у світі. Для представників творчих професій створюють спеціальний простір, де певний час вони можуть займатись творчістю та комунікацією з колегами. Читомо відшукало резиденції в Україні, що можуть бути цікаві письменникам та є актуальні на сьогодні або відбулись нещодавно. Детальніше про них розповіли самі організатори.
Локація: місто Бучач, Тернопільська область.
Учасники резиденції: Євгенія Сенік, Остап Сливинський, Софія Андрухович.
Термін проведення: серпень – жовтень 2016 року.
Короткотермінова літературна резиденція у межах проекту «Аґнон: 50 кроків, щоб зрозуміти» від Літературного центру імені Аґнона. Резиденція є частиною ширшої програми за однойменною назвою, яка має на меті вшанувати ювілейний рік з часу отримання Шмуелем Йосефом Аґноном, уродженцем Бучача, Нобелівської премії у галузі літератури, що відбулося у грудні 1966 року, а отже, 50 років тому.
У цей проект входить не лише резиденція, але й вулична виставка та програма зустрічей із сучасними українськими письменниками. Кожен із резидентів (ними стали українські письменники Євгенія Сенік, Софія Андрухович й Остап Сливинський) під час перебування в Бучачі та опісля напише свої враження про місто, людей, минуле та сучасне, і таким чином зможе стати своєрідним «Нічним постояльцем» у Бучачі, яким у міжвоєнний період минулого століття був Аґнон, відвідуючи рідне місто.
Мар’яна Максим’як і Євгенія Сенік
У текстах резидентів очікується відтворення атмосфери сучасного міста та порівняння із його минулим. Письменнкіів заохочують самостійно ознайомлюватись із додатковими ресурсами щодо біографії та долі Шмуеля Йосефа Аґнона, проте попередньо їм надають базову інформацію, що стосується Аґнона і інших митців, що походять з Бучача: від корисних лінків до тематичних екскурсій містом.
Резиденти напишуть кожен по три тексти обсягом до 6 000 знаків, де описують свої враження про перебування в Бучачі, а також певні рефлексії стосовно малих міст, літератури у таких містах і власне постаті самого Шмуеля Йосефа Аґнона.
Їхні тексти під час перебування в Бучачі та опісля будуть опубліковані на ресурсах медіа-партнерів, а також наприкінці року ввійдуть у загальну друковану публікацію, що стане підсумком проекту.
Мар’яна Максим’як,
програмна директорка Літературного центру імені Аґнона:
«Короткотермінова літературна резиденція в Бучачі не є типовою. Перш за все тому що не є довготривалою, а також не є конкурсною. Я б назвала її спробою, своєрідною репетицією уже дійсно постійної резиденції в Бучачі, яка у близькому майбутньому цілком можлива.
Головною ідеєю проекту є дати можливість резидентам відчути себе гостями, постояльцями у Бучачі, як це зробив свого часу Аґнон, і описати власні спостереження у текстах. Цією резиденцією ми хочемо привернути увагу до Бучача, як рідного міста Нобелівського лауреата, а також до постаті Шмуеля Йосефа Аґнона і загалом теми малих міст і їх літературної спадщини.
Ми обирали учасників резиденції заздалегідь і дуже уважно. Йшлося про те, аби ці письменники були у своїх текстах чутливими до теми малих міст або ж юдаїки. Оскільки ми очікуємо від кожного резидента декілька текстів у вигляді есе, нам також залежало на тому, аби ці люди були добрими публіцистами або прозаїками, готовими спробувати себе у такому жанрі.
Читайте також: Література у провінції: 5 книжкових ініціатив українських міст
Ми запрошували резидентів, опираючись на тексти і досвід кожного, і разом з тим хотіли дати можливість прозвучати новим іменам, і не лише з Галичини, як це сталося у випадку з Євгенією Сенік, котра родом з Луганщини, а також є учасницею декількох освітніх програм із юдаїки.
Кожен резидент для нас особливий і важливий. З огляду на це, для кожного є розроблена своя програма перебування в Бучачі, яка містить зустрічі з громадськістю, презентації, екскурсії та приватні мандрівки містом. Також ми наголошуємо на тому, що кінцевим результатом резиденції стане загальна друкована публікація текстів усіх резидентів, котру ми очікуємо наприкінці цього року».
Читайте також: Безкоштовні резиденції для письменників: актуальні пропозиції-2016
Локація: місто Івано-Франківськ.
Журі: Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, Василь Карп’юк Володимир Єшкілєв, Галина Петросаняк.
Резиденти: Катерина Гладка, Олександр Коба, Маргарита Сурженко, Сергій Шкабара, Юлія Кручак, Наталя Єрьоменко, Анжела Богаченко, Ірина Роік, Роман Повзик, Роман Чихарівський, Назарій Заноз, Олена Герасим’юк, Євген Мехеда.
Термін: щороку у липні протягом місяця.
Умови участі та перебування: для участі в резиденції учасникам слід проживати за межами Івано-Франківської області, писати українською, бути віком від 18 до 30 років, надісилати заявку, в якій вказати короткі біографічні відомості, основні творчі здобутки (книги, публікації тощо), мотивацію на свою участь у резиденції ,а також обов’язково надіслати зразки творчості (2 – 10 с.)
Читайте також: Можливості для літераторів: актуальні пропозиції зі світу
Перша і найдовготриваліша в Україні резиденція для молодих україномовних письменників. Свою назву «Станіславський феномен» отримав від однойменного феномену в літературі й візуальному мистецтві, що був в Івано-Франківську наприкінці 80-х – на початку 90-х років і вплив якого вийшов далеко за означені часові й географічні межі.
Катерина Гладка, Тарас Прохасько й Олександр Коба
Світлина fenomen.in.ua
Протягом одного місяця резиденти проживають в хостелі, де гостює чимало цікавих людей: мандрівники, музиканти, письменники, з якими резиденти мають нагоду поспілкуватися. Крім того, резиденти стають учасниками мистецьких експедицій в карпатські села та містечка. Одна з переваг резиденції – це, безумовно, спільні трапези з культовими письменниками Івано-Франківська, творцями того ж таки «Станіславського феномену»
Резиденти повинні за підсумками кожного тижня писати есе розміром 3-5 тисяч знаків, які оперативно публікуватимуться в низці авторитетних ресурсів. Також ці тексти увійдуть до альманаху, який буде видано за підсумками кількох заїздів. Разом з тим резиденти зобов’язані періодично спілкуватися з місцевими журналістами для висвітлення подій навколо Резиденції.
Організатори забезпечують резидентам:
– проживання в хостелі «Феномен» в загальній кімнаті. Зручне розташування хостела дозволяє за 10 хвилин неквапної ходи дістатися центру міста, і за 2 хвилини – міського озера. В проживання включено сніданок;
– дворазове харчування (обід та вечеря) в партнерських закладах;
– відшкодування вартості проїзду в обидві сторони.
Читайте також: Я – літератор. Що мені робити?
Василь Карп’юк,
один із засновників резиденції, письменник, директор Літературної агенції «Discursus»:
«Оскільки наша резиденція – приватна ініціатива, то, справді, важко витримувати стабільний графік. Фінансовим забезпечення завжди займається Віталій Чупак, а я – культурною складовою, тому зараз точних дат проведення наступної резиденції не можу сказати, але плануємо, що наступних гостей будемо приймати у наступному році. Можливо, дещо змінимо формат.
Вочевидь, все-таки будемо запрошувати молодих україномовних письменників, але також хотілося б підтримати перекладачів, які за кордоном перекладають наших письменників на інші мови. Тому буде ще й така категорія гостей. А мотивація дуже проста – нам це цікаво. Нам хочеться, щоб література розвивалася, щоб було що читати, а також, щоб наших письменників читали за кордоном».
Читайте також: Проба пера: 10 актуальних літературних конкурсів
Локація: село Ластівка, Львівська область.
Мистецька резиденція для літераторів, перекладачів, менеджерів культури та художніх репортажистів. Упродовж двох тижнів учасники проживатимуть на території готельно-відпочинкового комплексу «ТАОР Карпати» у комфортабельному дерев’яному котеджі, де матимуть змогу працювати над своїми літературними творами та іншими авторськими проектами. Краса довколишньої природи, спокійна та затишна атмосфера якнайкраще сприятимуть творчості та новим проектам, що без сумніву народяться тут.
Дедлайн подачі заявки: 01 березня 2017 року.
Терміни проведення: з 01 до 15 квітня та з 16 до 30 квітня 2017 року.
Умови участі та перебування: потрібно підготувати авторський проект (не менше 5 тисяч знаків з пробілами), який розгляне спеціальне журі і на конкурсній основі відбере учасників (загалом — 6 чоловік). Проект повинен стосуватися літератури, перекладу, культурного менеджменту або художнього репортажу. Кожен учасник додає також коротку автобіографічну відомість. Стати учасниками можуть тільки повнолітні.
Учасникам Резиденції забезпечується проживання на території комплексу, харчування та відшкодовуються транспортні витрати.
Читайте також: Поза альма-матер: на хвилі майстер-класів, шкіл і турів
Богдан Коломійчук,
письменник, куратор резиденції:
«Карпатська літературна резиденція» особлива тим, що окрім, власне, літераторів, ми запрошуємо також менеджерів культури, художніх репортажистів та перекладачів. У ритмі сучасності важко знайти можливість відірватися від побуту і щоденних клопотів й поринути в улюблену роботу. І от саме її, цю можливість, ми надаємо.
Упродовж двох тижнів, резиденти втілюватимуть свої проекти в життя, перебуваючи у комфортабельному котеджі посеред Карпат. Тут можна розпочати роман, розробити план фестивалю тощо. Заявки-проекти оцінюватиме спеціальне журі, серед яких Ірина Вікирчак, Олеся Яремчук, Андрій Любка.
Взяти участь у Карпатській літературній резиденції варто тому, що тут найкраще поєднуються комфорт і дика природа. Кращого місця для творчості просто не знайти. Крім цього, Резиденція докладатиме зусиль для подальшої промоціії творів чи проектів наших учасників».
Читайте також: 6 книг від Гліба Гусєва про те, як писати
Чільна світлина – хостел «Феномен» в Івано-Франківську
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook