Конкурсний відбір рукописів підручників для 4-х та 7-х класів цього року проходив прозоріше та за участі громадськості. Перший етап цього відбору завершився 26 лютого, наступного дня про його результати звітували заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський, представники Інституту модернізації змісту освіти та члени конкурсної комісії під час відкритої зустрічі . Захід транслювався в онлайн-режимі, а завітати на нього могли всі охочі. Читомо там також побувало й ділиться новинами у галузі підручникотворення.
Згаданий перший етап складався з трьох ключових кроків. Спочатку автори мали подати рукописи своїх підручників, потім експерти їх оцінювали. Експертів обирали шляхом жеребкування в онлайн-режимі серед кандидатур, яких подавали як науковці, так і громадськість. Третім кроком була робота спеціально створеної конкурсної комісії, що узагальнила висновки експертів і визначила перелік тих видань, які візьмуть участь у другому етапі конкурсного відбору.
«Конкурсна комісія не досліджує зміст підручників, адже це функція експертів. Завдання членів комісії – перевірити правильність оформлення експертних висновків та узагальнити результати експертизи оригінал-макетів підручників з кожного навчального предмету. Ті підручники, що набрали дві третини позитивних висновків експертів, допускаються конкурсною комісією до фінального етапу конкурсу», – пояснив Павло Полянський.
Комісія складається з п’яти осіб, серед яких немає жодного працівника МОНу. Так до складу конкурсної комісії ввійшли:
- Галина Усатенко, голова правління Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України, віце-президент фонду «Європа ХХІ», доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
- Володимир Ковтунець, доцент кафедри інформаційних технологій і математики Національної академії управління, експерт проекту «Вибори та політичні процеси» USAID.
- Віктор Громовий, директор Міжнародної благодійної організації «Центр тестових технологій».
- Максим Опанасенко, журналіст у бюро журналістських розслідувань «Свідомо»
- Юрій Шухевич, директор Фінансового ліцею міста Києва і голова Асоціації директорів шкіл міста Києва.
«Найближчим часом всі без винятку експертні висновки будуть оприлюднені у відкритому доступі, ознайомитися з ними зможе кожен охочий. Експерти знали про те, що їхні рецензії на той чи той підручник більше не будуть таємницею Полішинеля, а будуть представлені широкому загалу. Ми це робили свідомо, щоби кожен експерт, аналізуючи велику працю, зроблену автором і видавцем, так само серйозно ставився до своєї роботи», – додав Полянський.
Читайте також: Шкільні підручники відбиратимуть по-новому
Він також зазначив, що Міносвіти разом із Національною академією педагогічних наук, громадськими експертними організаціями прагне розпочати проект підготовки спеціально навчених людей, щоби оцінка рукопису підручника була компетентною, а не просто емоційною.
«Ми сподіваємося, що в результаті нам вдасться створити пул справжніх експертів. При чому їхня робота, ймовірно, має бути оплачуваною, адже під час цього конкурсу експерти працювали безкоштовно», – пояснив Полянський.
За словами, Галини Усатенко, яка очолила конкурсну комісію, цього року чимало експертних висновків були недостатньо фаховими і деякі підручників доводилося допускати суто з формально, з огляду на кількість схвальних рецензій. «Наприклад, експертний висновок до підручника з української мови для 7 класу видавництва «Навчальна книга – Богдан» має десять зауважень, серед яких є досить ґрунтовні. Але, перерахувавши недоліки, експерт, зрештою, рекомендує підручник до використання в навчальному процесі. Одна із рецензій на підручник з геометрії для 7 класу Г. П. Бевза, В. Г. Бевз, Н. Г. Владимирова містить 27 суттєвих помилок, які викривлюють розуміння учнем предмету. Але такий висновок на це видання – єдиний, всі інші є схвальними. У такому разі конкурсна комісія мусила також рекомендувати видання, незважаючи на низку зауважень. Саме тому дуже позитивною є ініціатива оприлюднювати всі висновки, і нам хочеться, щоби уважні й відповідальні вчителі їх читали», – розповіла Усатенко.
Читайте також: Найперші найгірші: доля скандальних «Букваря» й «Математики»
Загалом, для участі у ІІ (фінальному) етапі конкурсу проходить 81 підручник із 99 поданих для 4-го класу і 133 підручника із 160 поданих – для 7-го.
Із 2 березня 214 підручників доступні на електронному репозитарії для кожної школи України.
Вчителям необхідно ретельно ознайомитися з підручниками свого предмету та зробити вибір одного з них на електронному репозитарії у період з 2 по 20 березня, – йдеться на сайті Міносвіти.
Чільна світилина із сайту mon.gov.ua
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Ви вже чули про те, що конкурс підручників продовжено до 31 квітня?
Наша школа обрала по алгебрі підручник О. І. Цейтлін, чи треба заново заповнювати форму?