Читомо > Казкарка > Студії > Як мотивувати дітей читати влітку?

Казкарка

Як мотивувати дітей читати влітку?

14.07.2016 0 Автор:

Чи справді з останнім дзвоником діти забувають про читання, чому списки рекомендованої літератури на канікули можуть бути злом, що діти воліють читати на дозвіллі самі та як зацікавити їх цікавими книжками влітку, ми розбиралися з бібліотекарями, батьками та фахівцями з дитліту.

Більше чи менше читають діти влітку?

Бібліотекарі з різних регіонів України свідчать: як не дивно, кількість дітей-відвідувачів бібліотек улітку зростає. Наприклад, до Центральної бібліотеки ім. Т.Шевченка для дітей Києва у спекотну пору приходить у 1,5-2 рази більше читачів, розповідає завідувач відділу обслуговування учнів 5-10 класів Саломе Енгибарян. Діти переважно читають художню літературу, яку їм задають на літо в школі. Є діти, які влітку підтягують деякі предмети та беруть науково-пізнавальну літературу, довідники та словники.

line_yellow

Існує категорія дітей, яка ходить в бібліотеку лише влітку, зазначають бібліотекарі.

line_yellow

Вони беруть як програмову літературу, так і книжки на свій смак, бо впродовж навчального року не мають на це часу.

Підтверджує слова пані Саломе й заступник директора по роботі з дітьми Централізованої системи публічних бібліотек м. Краматорська Ганна Бахман: «Влітку дітей у нашій бібліотеці помітно збільшується. Ми – єдина в місті спеціалізована бібліотека для дітей. По-перше, закриті всі шкільні бібліотеки, багато не працює гуртків, студій, тощо… Ми – безкоштовний заклад. Крім того, у місті дуже велика кількість переселенців-дітей. Літо – це час, коли можна почитати книжки за інтересами, для душі. Тому відсоток значно збільшується (60%), тим паче, що книжки стали дуже дорого коштувати, купувати складно. Але “програмних” книжок запитують також багато (40%), діти та їхні батьки хочуть розвантажити шкільну програму в навчальному році».

«Літо видається часом волі й канікул, але насправді це час книжок, – зазначає Валентина Захарченко-Бурцева, бібліотекар книгозбірні №9 для дітей ЦБС Шевченківського р-ну м. Києва. – До бібліотек ходять діти, які читають: 1) тільки програмну літературу й зрідка обирають якусь новинку, цікавинку; 2) які читати люблять. Ось вони й ковтають все нове й старе, що тільки є у фондах. Тому всі затяті читаки намагаються проковтнути програму за літо, щоб протягом року читати для себе».

Наплив читачів бібліотекарка спостерігає на початку червня, а згасання – всередині липня. Наступна хвиля починається із середини серпня – це ті, хто не встиг за відпочинком прочитати програмні твори. Крім того, останні 2 роки до бібліотеки приходить дуже багато мам із малечею.

Читайте також: Поради про читання для найменших від Галини Крук

freeimages.com

Фото: freeimages.com

Як на читання влітку впливає школа?

Учитель української або світової літератури може запропонувати учням прочитати на літніх канікулах твори зі шкільної програми, щоб підготуватися до навчального року. Окрім обов’язкових творів є також книжки зі списку для додаткового читання, який наводиться наприкінці навчальних програм.

У більшості постійні читачі сумлінно беруться виконувати це завдання, на що вказує неабиякий попит на програмні твори влітку.

line_yellow

Посприяло популярності шкільних творів і часткове оновлення програм з літератури, впроваджене передусім завдяки громадським активістам.

line_yellow

Наприклад, у навчальній програмі з укрліту 5-7 класів з’явилися імена сучасних українських письменників: Володимира Рутківського, Лесі Ворониної, Андрія Кокотюхи, Зірки Мензатюк, Олександра Гавроша, Галини Малик, Сашка Дерманського, Галини Пагутяк, Марини Павленко та інших.

«Відгуки переважно позитивні! – зазначає Саломе Енгибарян. – Той факт, що діти беруть продовження книжок, перші частини яких є програмовими, теж говорить про те, що програмовий твір цікавий».

З’явилися нові імена і в програмі зі світової літератури: Роальд Дал, Корнелія Функе, Річард Бах… Російську літературу стали читати значно менше, часто просять  її  українською мовою, зазначають бібліотекарі.

Учні 4-7 класів за кілька років стали читати більше, ніж їхні однолітки 3-4 роки тому, погоджується Валентина Захарченко-Бурцева.

Утім, назвати читання творів шкільної програми влітку раціональною справою може не кожен. «Список літератури на літо величезний, вони раніше читали все: ми на початку літа рахували сторінки й розподіляли, скільки діти мають читати щодня. З 14 років хлопці відмовилися читати влітку, бо для написання творів, характеристик, пошуку цитат їм доводилося все перечитувати – це подвійна робота. І тепер вони читають протягом року з хрестоматії – дуже задоволені. Крім літератури за програмою читають лише нон-фікшн, рідко. У них захоплення – програмування», – зазначає киянка Світлана (прізвище просить не називати), мати двох синів-старшокласників.

«У першому класі список (на літо – Ред.) мав декілька видань, які друкувалися українською років так 50 тому. Я не маю нічого проти бібліотек, навіть була рада туди знову потрапити із часів мого дитинства. Також зрозуміло, що не рік видання визначає цінність книжки. Але в мене склалося враження, що ніхто не дивився на цей список вже декілька поколінь школярів, і він просто бездумно відтворювався рік за роком», – зазначає киянка Дарія Байрак, мама вже чотирикласниці. У другому класі, зазначає співрозмовниця, їх із донькою вразив «Гобіт» – подолати 400 сторінок тексту без малюнків для восьмирічки виявилося заскладно. Натомість у третьому дітям запропонували «Чудесну мандрівку Нільса Гольґерсона з дикими гусьми» Сельми Лаґерлеф, значно простішу за фентезі Джона Рональда Руела Толкіна. Така незбалансованість шкільної програми продовжує дивувати і дітей, і батьків, і дослідників.

«Не можу сказати, що ці списки геть погані. Авторитет вчителя відкриває доньці очі на ті книжки, до яких я не змогла викликати інтересу. Наприклад, їй «пішла» “Маленька Баба-Яга” та “Мері Поппінс”. Але, чесно кажучи, цього року я взагалі задумалася, чи потрібні ці списки як «маст», чи просто як орієнтир? У кожного читача своя дорога», – резюмує Дарія.

Киянка Юлія (прізвище на її прохання не вказуємо) відправила свого тепер уже другокласника в село до бабусі з 4-м томом «Гаррі Поттера». Книжку онукові читає бабуся. Також у нього є завдання на літо з письма, математики і природи. Чи читатиме хлопчик щось іще, мама не переймається. Зазначає, що син і без шкільних завдань на літо читає добре.

Поліфонія дитячих історій: книжки-білінгви і трилінгви

freeimages.com

Фото: freeimages.com

Що діти обирають самі для читання на канікулах?

Поза програмою, зазначає Саломе Енгибарян, популярні такі автори, як Оксана Лущевська, Володимир Арєнєв, Марина і Сергій Дяченки, Олександр Есаулов, Андрій Бачинський, Алєка Вольських, Саллі Ґрін, Деніел Кіз, Рей Бредбері тощо. Дуже популярна серійна література – «39 ключів», «Персі Джексон і…» Ріка Ріордана, «Лола…» Ізабель Абеді, «Буба…» Барбари Космовської тощо.

«Цьогоріч у нас радість небувала, – ділиться Валентина Захарченко-Бурцева. – Система закупила багато сучасних цікавих книжок, і, на щастя, не всі вони програмні. Хіт у хлопців – “Персі Джексон”, у дівчат 6-7 класів – “Три твоїх імені” Сабітової та серія про “Лолу” Абеді. Ми отримали й усю серію “Часодіїв” Наталі Щерби, і “Русалоньку” Павленко. Читачі радіють (аж стрибають і вищать, це правда!) але відкладають: “потім почитаю, бо по програмі багато”».

line_yellow

На перший місяць канікул я прочитав чотири останні томи про Гаррі Поттера, книжку Максима Кідрука «Подорож на пуп землі» та «Кумедна коронація» Джеремі Стронга. 

Мені сподобались книжки про Гаррі Поттера (кому вони не подобаються, я не знаю, один юний його фанат у США пробував навіть змити себе в унітаз, щоб «попасти в Міністерство магії»). Мені найбільше з чотирьох останніх книжок сподобався «Гаррі Поттер і келих вогню», де проводиться Тричаклунський турнір і друзі стають ворогами, а вороги-друзями. Я думаю, що це  дуже хороша книжка, і навіть я, відчайдушний критик, не можу ні за що вчепитись. 

«Подорож на пуп землі» теж хороша, але є, хм, незакінченою. Так і не зрозуміло, чи герої прилетіли на Острів Пасхи, чи ні, і що там робили. А може, це просто незакінчена версія? Напишіть, будь ласка! 

«Кумедна коронація» – книжка дуже хороша. Це продовження до

«Мій тато та зелений алігатор та інші історії» і інших продовженнь цієї серії. Ще там трапляються перосонажі із інших книжок Джеремі Стронга.

Матвій Яценко, 10 років

line_yellow

Як батьки можуть зацікавити дитину читанням?

Ось кілька порад від фахівців про те, як можна мотивувати дитину полюбити читання:

  1. Покажіть гарний приклад – почніть із себе. Читайте часто й для власного задоволення. Ви створите для своїх дітей модель для наслідування.
  2. Нехай у вашої дитини буде доступ до різноманітної літератури: художньої, довідкової, книжок про хобі та різні зацікавлення.
  3. Заохочуйте діяльність, частиною якої є читання: готуйте з кулінарних книжок, майструйте повітряного змія за книжкою з інструкцією, спостерігайте за птахами та шукайте інформацію про них в енциклопедії…
  4. Читайте бодай десять хвилин щодня.
  5. Не ігноруйте спілкування за допомогою записок: лишайте дітям письмові завдання чи послання на холодильнику й заохочуйте письмові відповіді.
  6. Попросіть дитину принести книжку з бібліотеки для вас або молодшого братика чи сестрички.
  7. Присвятіть один вечір на тиждень родинному читанню замість перегляду телевізора або сидіння в інтернеті.
  8. Заохочуйте дитину за кожної «читальної» нагоди. Пам’ятайте, що читання – це не тільки «великі й страшні книжки», але й комікси, ігри, письмові інструкції, титри в кіно, листування.
  9. Читання книжок повинно асоціюватися із задоволенням. Не нав’язуйте дитині книжок на свій смак: можливо, вони їй не сподобаються. Дозвольте їй обирати книжки самостійно. Переконайтеся, що дитина має доступ до різноманітної літератури.
  10. Не ігноруйте так звану «низьку» літературу, комікси й дешеві журнали. Можливо, саме вони зростять у вашій дитині любов до читання.
  11. Не завершуйте читання читанням. Обговорюйте з дитиною книжки, які прочитала вона, або які ви прочитали разом, згадуйте про події чи персонажів із книжок у різних ситуаціях. Нехай ваше спілкування буде приємним і приносить задоволення.

Поради адаптовано за матеріалами посібника Swanson, B. B. (2001). How Can I Improve My Child’s Reading? Parent

Brochure.

У дорогу з книгою: що і як читати дорослим і дітям в авто

Чільне зображення – literaryduckblog.org

 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe