Читомо > Казкарка > Добірки > 5 класичних епопей для читання на літніх канікулах

Добірки

5 класичних епопей для читання на літніх канікулах

21.07.2016 0 Автор:

Літні канікули – час, коли можна забути про обов’язкові твори зі шкільної програми та поринути в читання книжок на свій смак. Наприклад, коли ж, як не влітку, читати захопливі фантастичні епопеї? Поринаючи в ці багатопластові, часом зовсім барокові світи, ти ще довго живеш усіма героїчними й буденними пригодами персонажів, народів та країн, що їх натхненно творить автор. П’ять знаменитих епопей ХХ століття – до уваги юних читачів у нашій добірці.

Володар перснів

2015-1-16_16-16-56

Джон Рональд Руел Толкін
Переклад з англійської Катерини Онищук 
Львів: Астролябія, 2013 

Почати розповідати про найкращі епопеї двадцятого сторіччя слід, на нашу думку, з «Володаря перснів» Дж. Р.Р. Толкієна. Знаменита фентезі-трилогія складається з трьох частин: «Братство персня», «Дві вежі» та «Повернення короля». Події відбуваються у вигаданому Середзем’ї. Подальше існування краю цілком залежить від того, чи зможе найбуденніша істота – гобіт Фродо Торбин – усупереч усім перешкодам, під захистом різномастого героїчного братства (людей, ельфів, магів та гномів) знищити успадкований ним незвичний перстень. Для цього лиховісний артефакт слід кинути в полум’я недоступної гори у сповненій зла країні Темного Володаря – Мордорі.

Переповісти так «Володаря перснів» – це не розповісти нічого. Міфологічний світ Толкіна, населений ентами й орками, людьми і гобітами, магами, ельфами та чудовиськами, має неабияку вторинну реалістичність, котра вже друге сторіччя в головах багатьох читачів зухвало спростовує первинну, маючи свої закони розвитку в просторі й часі.

Професор Оксфорда, немов у шахи, грає не тільки історичними, а й релігійними та філософськими алюзіями. А нам залишається лише читати й відкривати нові й нові глибини в текстах геніального філолога, лінгвіста й поета.

«Три – королям ельфійським під небом світлим.
Сім же – владикам гномів у печерах світу.
Дев’ять – людям землі, що їм смертна доля.
І Один – Володарю Тьми на чорнім престолі,
В Мордорі, де лиховісна тінь.
Перстень єдиний – усіх поєднати
І темною волею міцно скувати
В Мордорі, де віковічна тінь».

Читайте також: 10 книжок про підлітків на літні канікули

line_yellow

Хроніки Амбера

img547_17

Роджер Желязни
Переклад з англійської Анатолія Сагана
Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015

На сторінках «Хронік…» перед нами постає складний, яскравий і жорстокий всесвіт короля Оберона та його дітей, принців і принцес із реальності Амбера – єдиного справжнього світу, що має безліч відображень-Тіней, або ж, якщо завгодно, паралельних реальностей.

Один із найбільш амбітних принців, Корвін, опиняється на одній із таких Тіней – Землі. Йому потрібно повернутися в Амбер, у велику гру, яку ведуть між собою його сестри й брати. Гра цікава й доволі підступна: якщо не ти, то обов’язково тебе. Але Земля змінила його: можливо, зробила сильнішим, а може – більш вразливим.

Читайте також: Видавці, письменники і перекладачі про новинки фантастики

Заплутаним інтригам Амбера позаздрить будь-який королівський двір із класичної англійської літератури. Всесвіт Амбера, як і кожний Всесвіт у надзвичайному романі-епопеї, міфологічний і сповнений алюзій майже на все, що можна було прочитати до «Хронік». Деміурги, боги, напівбоги і герої, чарівники і магічні істоти, загадкові лабіринти, переміщення між світами – усе це закликає до великої, захопливої й небезпечної гри. Пограємо?

«Будь-хто може порушити своє слово, коли мова йде про королівство».

line_yellow

Плаский світ

130503214159357710_f0_0

Террі Пратчетт
«Правда»
Переклад з англійської Олександра Михельсона
Буквоїд, 2010

Плаский світ або Дискосвіт Террі Пратчетта – то пародія на фентезі-епопею, сатира вищого ґатунку – мудра, добра, сильна, неймовірна. Сер Пратчетт створив світ плаский і водночас багатошаровий, наче смачнющий пиріг, додав вершків казки і гротескної міфології, цукатів із героїв, кожен з яких вже давно має не одну армію фанатів, залив усе те ромом з реальності, що буває смердить і шарудить так само, як і річка Анк, коли несе свої води крізь місто Анк-Морпорк вдень і вночі.

Вишенькою на цьому шедеврі залишається те, що для книг про Дискосвіт немає тем, які не можна критично переосмислити, що смішним буває навіть найстрашніше. Читаючи Пратчетта, ви ніколи в житті не засмієтеся вголос, а лише будете танути від суцільної внутрішньої усмішки. Вам позаздрять і Чеширський кіт, і Мона Ліза.

Читайте також: 7 українських фантастичних книжок, на які варто звернути увагу

Міська варта, відьми, Смерть, вчені з Невидимого університету, нак мак фігли, гноми, тролі – пересічні мешканці Плаского Світу, кожен – філософ, кожен – особистість, кожен має свою мудрість, навіть великий А’Туїн

«Брехня може перетнути світ швидше, ніж правда взує одну ногу». Але рано чи пізно правда, таки взується – «і почне бити ногами».

line_yellow

Путівник по галактиці для космотуристів

adams

Дуґлас Адамс
Переклад з англійської Олексія Антамонова
Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2016

Вас не повідомили, що планету Земля буде знищено, тому що вона крутиться саме там, де має проходити гіперпросторова космічна магістраль? Не розповіли, що людина – лише третій за рівнем розумових здібностей вид на своїй планеті? Ви досі не знаєте відповіді на питання, що ж таке Життя, Всесвіт і таке інше? Тоді вам украй необхідно почати користуватися «Путівником по галактиці» для мандрівників автостопом. Тому що автостоп за версією Всесвіту з циклу книг Адамса – найрозумніший спосіб потрапити туди, куди вам обов’язково потрібно.

Усього частин цієї космічної епопеї п’ять. Так що адаптуйтеся до неймовірної тяги і не забудьте прихопити рушника.

«Єдиною думкою, яку нам вдалося записати від горщика з петуніями перед падінням, було: “О, ні, тільки не це!” Дехто вважає, що якби ми знали, про що думають горщики з петуніями, то набагато краще пізнали б світ».

line_yellow

Земномор’я

9789666925285_2 price

Урсула Ле Ґуїн
Переклад з англійської Анатолія Сагана
Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006

Школи магії виникли задовго до Гаррі Поттера. Знаменитий цикл романів про Земномор’я Урсули Ле Ґуїн починається саме з того, як юний герой, виявивши в себе магічні здібності й врятувавши ціле село, потрапляє на навчання до школи чаклунства.

Далі – розповідь про дорослішання, пошук себе та відчайдушний спротив перевіреному, але не своєму досвіду, коли потрібно усвідомити всі помилки лише самотужки, отримати ворогів і друзів на все життя.

Читати підліткам: вартісні переклади й вітчизняна проза

Ле Ґуїн – гуманістка, міфотворець із буддійським поглядом на алегоричний світ, який створює. У ньому є все, щоб випробувати себе, подорослішати й вийти переможцем. А ще – тут є дракони.

«Подумай — кожне слово, кожна магічна дія приховує або Добро, або Зло. Перш ніж щось сказати чи зробити, ти мусиш знати, яку ціну за це доведеться заплатити!»

Чільне фото: goalexandria.wordpress.com

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe