2 квітня світ відзначає День дитячої книжки, а 1 квітня – Міжнародний день птахів. Тож ми поєднуємо ці два свята і традиційно пропонуємо вам добірку дитячих книжок про пернатих (попередні огляди можна прочитати тут і тут). Проте цього року є одна суттєва відмінність – книжки лише українських авторів. Тому що нарешті можна назбирати українських «пташиних» видань на цілий огляд!
Птахи тут шукають любов, вкладаються на сон, долають страхи, знаходять друзів, мають непрості життєві історії, наважуються на експерименти та роблять багато інших цікавих речей.
Галина Вдовиченко
«Сова, яка хотіла стати жайворонком»
- ілюстрації Христини Лукащук
- Видавництво «Чорні вівці», 2018
Ця книжка зовсім-зовсім нова, буквально на днях вона тільки з’явиться в книгарнях. Написала її Галина Вдовиченко, а проілюструвала Христина Лукащук. Письменниця розповідає про дивну дружбу двох птахів – Сови і Жайворонка. Дивну, бо ці пернаті практично не перетинаються: коли сова прокидається, жайворонок вже вкладається спати, і – навпаки. Вони лише встигають двічі на день перекинутися кількома словами і розійтися (точніше, розлетітися) у різні сторони.
І ось одного дня Сова вирішує стати ранньою пташкою. Це виявилося не так і легко. Чи сподобається їй світ при денному світлі, чи припаде до смаку спів сотень пташок, чи сподобається їй частування, запропоноване Жайворонком? Чи почуватиметься вона нарешті щасливою?
Повернувшись до звичного нічного життя, Сова нарешті помітить і відчує красу ночей і розповість про це Жайворонку, і тоді вже він вирішить дізнатися: як це – бути нічним птахом. Зрештою після таких експериментів птахи доходять простого, але важливого висновку: «краще кожному бути собою».
Читайте також: Дитяче читання: 10 «не» від 0 до 100
Катерина Бабкіна
«Наші птахи і те, що їм заважає»
- ілюстрації Марисі Рудської
- Видавництво «Книголав», 2018
Ця книжка лише вирушає у друкарню, але її вже можна сміливо вносити у список запланованих до прочитання тим, кому цікаві птахи. Це нон-фікшн, своєрідний орнітологічний довідник для дітей. Письменниця Катерина Бабкіна розповідає про 12 видів птахів, які мешкають на території України. Це – голуб сизий, горобець хатній, ластівка міська, яструб великий, сич хатній, лелека біла, куріпка сіра, курочка водяна, мартин, соловейко східний, крижень і чайка.
Це своєрідні пташині «біографії», авторка подає основну інформацію про ту чи іншу пташку, а додатково знаходить цікаві факти, робить екскурси в історію, дає задачки для роздумів тощо. Ці всі штрихи роблять портрети пташок більш виразними і впізнаваними.
Власне, вже назва книжки «Наші птахи і те, що їм заважає» натякає читачам, що в ній йдеться не лише про пернатих. Авторка також пише про речі і явища, які шкодять птахам. Вона розповідає про небесні паперові ліхтарики (особливо небезпечні для хатніх сичів), пластикові пляшки (в які можуть за чимось смачним залізти горобці, а назад вже не вилізти), жуйки, поліетиленові пакети, отрутохімікати, рибальські сітки, повітряні кульки, а також шумове забруднення міст. Часом ціна життя тої чи іншої пташки – зовсім незначні зусилля з боку людини.
Наталія Чуб
«Про маленьку пташку»
- ілюстрації Олексія Черепанова
- Видавництво «Ранок», 2018
Нова книжка Наталії Чуб розповідає про маленьку пташку на ім’я Міллі. Понад усе вона хоче мати друзів, але соромиться знайомитися з іншими пташками. Своїми порадами, як знайти друзів, з нею діляться і старший братик, і тато, і мама, але Міллі вони не підходять, бо вона не може перебороти сором’язливість. А без друзів її не тішать навіть улюблені справи – перестрибування з гілки на гілку, літально-розминальна гімнастика та мамині уроки черв’якознавства.
Авторка заохочує батьків разом читати і обговорювати книжку, тим самим допомагаючи дитині стати сміливішою і знайти друзів. Наталія радить ставити малюку тематичні питання і дозволити йому самому все відчути і зрозуміти. Чому Міллі було нелегко потоваришувати з іншими пташками? Чому врешті-решт у неї все вийшло? Зрозуміла історія про знайомі дитині переживання та емоції. З дуже ніжними акварельними ілюстраціями Олексія Черепанова.
Читайте також: На добраніч, діти: 15 книжок-засинайок
Катерина Міхаліцина
«Хто росте в саду»
- ілюстрації Оксани Були
- «Видавництво Старого Лева», 2017
Ця книжка є тематичним продовженням попередньої книжки авторки про паркові дерева – «Хто росте у парку». У ній маленький паросток шукає серед паркових дерев, на кого ж він схожий. Письменниця створила своєрідну «енциклопедію» паркових дерев для дошкільнят, цікаво і зрозуміло описуючи їхні визначальні риси.
У книжці «Хто росте в саду» авторка так само розповідає про дерева, тепер вже садові. Маленький соловейко повертається додому з Африки. Він бачить гарний старий садок і вирішує: «Ось тут, мабуть, і буде мій дім!». Він починає шукати зручне дерево, щоб збудувати у його гілках гніздечко. Пташка орієнтується на розповіді своїх батьків, згадує про червоні квіти, але не може пригадати назви дерева. Так соловейко облітає всі дерева в саду, дізнається, який в них стовбур, гілки, листя, яким цвітом вони квітнуть, якими на вигляд і смак є їхні плоди, які особливості цих дерев і чи можуть солов’ї жити в їхніх гілках. І – зрештою – його пошуки завершуються успішно. Тож ця книжка дає дитині певні знання не лише про дерева, а й про життя птахів.
Оксана Лущевська
«Пташина колискова»
- ілюстрації Світлани Балух
- Видавництво «Читаріум», 2017
Почну з того, що книжки Оксани Лущевської присутні у «пташиних» оглядах і минулих років. Це і книжка про голуба, який шукає себе і зрештою знаходить справу до душі, – «Авіа, пташиний диспетчер» (видавництво «Грані-Т», 2015). Це і книжка-гра для найменших «Пава з павенятами» («Видавництво Старого Лева», 2016). І навіть у книжці «Бігль-старший», в який йдеться про любов до собак, дружбу і відповідальність, теж присутні птахи.
А зараз – про ще одну книжку Оксани Лущевської для найменших, в якій повно-повнісінько птахів. Це – книжка-картонка «Пташина колискова». У ній практично немає тексту, письменниця використовує прийом звуконаслідування. Ця книжка буквально звучить на різні пташині голоси. Пернаті готуються до сну і тихенько, кожен по-своєму, – щось наспівують. Згодом дитина сама залюбки повторює пташині звуки, лише кинувши оком на малюнки. Художниця Світлана Балух створила ілюстрації у змішаній техніці, використовуючи, зокрема, і вишивку. Усі птахи впізнавані, намальовані досить реалістично, але водночас така цікава візуалізація створює особливу – спокійну і трохи казкову – атмосферу.
Читайте також: Про що розповідають картинки в науково-пізнавальних книжках?
Таня Стус «День народження»
- ілюстрації Ірини Панаріної
- Видавництво «Ранок», серія «Читальня», 2017
Ця книжечка побачила світ у серії для самостійного читання – «Читальня». Автори серії пишуть книжки, які можуть прочитати діти, які тільки-но вчаться читати. Це не дуже довгі, цікаві і зрозумілі малим читачам історії. На кожній книжці зазначено рівень складності, всього їх є три.
У книжечці «День народження» Таня Стус розповідає про дивний подарунок, який на свій день народження отримує Даринка. Її свято припадає на літні канікули, тож вона його зазвичай святкує у селі, в гостях у бабусі з дідусем. Цього разу вона отримує багато різних подарунків, але найдивніший їй дарує дідусь, який весь час десь подорожує. Це – курка. І не просто курка, а така, що думає, буцімто вона півень. Тож її називають на честь діда – Мишком. Курка Мишко. Ця курочка поводиться досить дивно, а відтак відлякує інших, не може знайти собі друзів, почувається зайвою і зрештою зникає. А Даринка вирішує її відшукати. Не варто хвилюватися, курочка Мишко знаходиться цілою і неушкодженою, навіть більше – вона з’являється не сама, а в цікавій компанії. Історія завершується геппі-ендом і дає читачам широке поле для цікавого обговорення.
Надія Кушнір (Надьожна)
«Як Гусь свою любов шукав»
- Видавництво «Віват», 2017
Багато хто знає і любить дотепного Гуся, який вміє гостро й іронічно коментувати різні ситуації та явища. Його авторкою є художниця Надія Кушнір, яка, окрім численних коміксів на FB-сторінці про Гуся, написала і намалювала про нього книжку. У ній Гусь поводиться скромніше, не вживає ненормативну лексику і взагалі зайнятий пошуком своєї любові. Складно сказати, чи це дитяча книжка, чи книжка для всіх категорій читачів.
Тексту у ній небагато, сама історія нагадує класичну казку. Живе собі Гусь, живе, як хоче, займається, чим хоче. Але одного дня його раптом все перестає радувати. Він спочатку не розуміє, що сталося, і вирішує долати свій настрій улюбленими справами – плаває на човні, їсть смачну їжу, приймає ванну з пінкою та навіть береться до самоосвіти. Але нічого не допомагає, і тоді Гусь розуміє, що він відчуває самотність.
Проста і цілком зрозуміла ідея лежить в основі цієї історії. Тому вона може стати чудовим поштовхом для розмов з дітьми про любов.
Читайте також: 13 жахастиків і примарок з дитячих книжок
Катерина Єгорушкіна
«Чубчик»
- ілюстрації Олени Власюк
- Видавництво Cllasica, 2016
Це – книжка-картонка для найменших. Катерина Єгорушкіна, письменниця і психологиня, написала історію про маленьку Пташечку з чубчиком, яка щойно вилупилася з яєчка. Мами поряд не виявилося, тож пташеня вирушило на її пошуки. Воно зустрічає гусеничну, жабку, курочку, свинку, але жоден з них не має чубчика і не схожий на його маму. Зрештою пташенятко знаходить свою маму – велику Птаху з чубчиком. Вони так радіють зустрічі, що обіймаються і труться чубчиками. Письменниця пропонує батькам, які читають цю книжку малюкам, теж почубкатися зі своїми дітьми, тобто потертися чубчиками. Це книжка-гра, яка залучає до активного читання і батьків, і дітей.
І сама історія, яка закінчується зустріччю малюка з мамою, і весела та водночас ніжна гра допомагають малюкам почуватися спокійно і затишно.
Олесь Ільченко
«Зимова казка»
- ілюстрації Ольги Кузнецової
- Видавництво «Фонтан казок», 2016
Одні пташки з настанням холодів відлітають у теплі краї, інші лишаються зимувати вдома. Відтак маємо дві сюжетні лінії. Починається книжка з того, що Соловейко занедужав і не знає, чи вдасться йому полетіти в Африку на зимівлю. Його лікує Повзик, і соловейко вирушає у дорогу, яка, втім, дається йому дуже нелегко. Якби не Звичай Дружнього Крила, невідомо, чи долетів би він, чи взагалі вижив би.
У той же час автор оповідає і про птахів, що лишилися зимувати. Через казкові історії він пояснює малим читачам, як і чим птахи харчуються взимку, які небезпеки на них чекають та як їм можна допомогти. Так само читачі дізнаються, як відбувається міграція птахів у теплі краї, які птахи летять, які небезпеки чекають на них.
Що ще почитати
- Катерина Єгорушкіна «Птахи та янголи», видавництво Cllasica , 2014. Ілюстрації Поліни Родріґес
- Христина Цурковська «Чарівна Гуска. The Magic Goose», «Видавництво Старого Лева», 2017. Ілюстрації Івана Кравця
- Софія Андрухович, Мар’яна Прохасько «Сузір’я Курки», «Видавництво Старого Лева», 2016.
- Олег Чаклун «Мрія. Dream. Мечта», видавництво «Фонтан казок», 2015. Художник Юлія Пилипчатіна.
- Леся Українка «Біда навчить», видавництво «Веселка», художник Петро Гулин. Або видавництво «Навчальна книга – Богдан», 2017, художниця Леся Томків.
- Богдан Стельмах «Птахи співають українською», «Свічадо», 2015. Ілюстрації Ксенії Підгорецької.
- Галина Ткачук «Крамниці вулиці Волоської», видавництво «Темпора», 2014. Ілюстрації Наталки Пастушенко.
- «Пташині скоромовки», «Видавництво Старого Лева», 2016. Ілюстрації Марисі Рудської.
- Оксана Лущевська. «Авіа, пташиний диспетчер», видавництво «Грані-Т», 2015. Ілюстрації Віолетти Борігард.
- Олесь Ільченко «Наші птахи. Круки, шуліки, мартини та інші птахи», видавництво «Грані-Т», 2008. Ілюстратор – орнітолог Ігор Землянський.
- Юрій Ярмиш «Їжачок та Соловейко», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2012. Ілюстрації Юлії Мітченко.
- Олена Забара. «Птахи», «Видавництво Старого Лева», 2016.
- Павло Тичина «А я у гай ходила», «Видавництво Старого Лева», 2016. Ілюстрації Мар’яни Петрів.
- Оксана Кротюк «Чап-чалапу, гусоньки!», «Видавництво Старого Лева», 2015. Ілюстрації Наталії Анікіної.
Читайте також: Дитячі книжки у форматі поп-ап: тренди, історія, шедеври
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Поплачуся: гусь в українській мові вона, як біль він.