Читомо > Інтерв’ю > Мар’яна Савка: Для успіху потрібна велика віра у свою справу

Інтерв’ю

Мар’яна Савка: Для успіху потрібна велика віра у свою справу

19.09.2014 0 Автор:

mariana_savka Видавництвом року за версією Олександри Коваль стало львівське Видавництво Старого Лева, яке ще й здобуло рекордні шість нагород у конкурсі «Найкраща книга року-2014». В останній рік ВСЛ справді вийшло на якісно новий рівень – як і в асортименті продукції, залученні авторів, у організації фестивалів і дитячих програм, а також в активній діяльності в інтернеті. Мар’яна Савка, головний редактор Видавництва Старого Лева, розповіла Читомо про ставлення до роботи, важливість дизайну й антиестетику в дитячих книжках, про команду й амбіцію вийти на міжнародний ринок. 

Ми зрозуміли, що вийшли на новий рівень ще раніше, ніж почався форум – загалом цього року відбувся якісний стрибок. Ми видали дуже багато добрих книжок, і всі вони були точними попаданнями. Книжки – справді якісні, потрібні людям і ми зробили добру промоцію. І звичайно, це все дало свій результат. Я хочу сказати, що це щоденна велика праця, величезні зусилля дуже злагодженої команди, де кожна людина – це такий собі активний, універсальний солдат.

Щоб бути успішним на книжковому ринку, потрібно змінювати повністю парадигму свого ставлення до справи. Це має бути велика віра в те, що ти робиш, і добрий контакт із аудиторією. Наша сильна сторона у тому, що працюючи дуже активно із соцмережами, з сайтом, на прямих зустрічах, ми приваблюємо і нових читачів, і тих, які стежать за нашими новинами. І частина людей купують у нас книжки за принципом довіри.

Загалом людський ресурс – це найважливіше у будь-якій діяльності. Так виходить, що чим більше ти гарних речей створєш, тим більше до тебе підтягуються справді творчі люди з власними вміннями. І разом це додає таку класну творчу синергію.

Для мене дизайн книги завжди був важливий. Але я радію, що за ці роки смаки читачів стали тоншими, і зараз ми спостерігаємо за ситуацією, коли дизайн часто стає визначальним при покупці книги. Наша поетична серія стала успішною завдяки поєднанню доброї поезії і цікавого художнього оформлення. Дизайн та ілюстрація – речі, які мають гармонійно поєднуватися. Інколи хороші ілюстрації у книзі можуть бути вбиті поганим дизайном. Ми досить прискіпливо до цього ставимося. До речі, рівень власне дизайну у наших книгах суттєво зріс. Те, що у нас з’явилася така плідна співпраця з Аґрафкою, це дуже додало у нашому розвиткові.

Читайте також: Творча майстерня «Аґрафка»: Ми малюємо книжки для себе маленьких

З’ява нових гравців на ринку мене тільки тішить. Ситуація з видавництвом «Грані-Т» мене лише засмутила. Але сподіваюся, що вони знайдуть ресурси, щоб відновити свою діяльність. Я усвідомлюю, наскільки складно зараз починати. Дай Бог, щоб вони втрималися і розвивалися. Але кожен мусить пройти свій шлях самостійно.

Є досить велика ніша картонних книг для найменших, але більша частина наявного товару на ринку – це атиестетика. Та сама ситуація з розвивальною літературою. Ніби багато – але чи багато цікавої? Бракує якісних книг-іграшок. Все ще бракує літератури для підлітків, перекладної літератури, літератури для молоді. Загалом ринку бракує системності.

Ми радше притримуємося американської стратегії, коли намагаємося промоціювати всі книги. Звичайно, не всі книги однаково надаються до промоції. Але часом попадання бувають несподівані. Перший етап промоції визначає масштаб розкрутки на наступному. Все-таки, не всі автори присутні в Україні, не всі можуть брати активну участь у презентаціях. Є книги, які краще надаються до промоції через рецензії, а інші – через прямі зустрічі з читачами. Загалом це нюанси маркетингу. Кожна книга повинна мати свій маркетинговий план.

Потрібно бути у тренді світовому й потрібно бути інноватором. Ми ставимо завдання не тільки лідерства на українському ринкові, а й хочемо бути активним гравцем на міжнародному. І ми цього року почали цю комунікацію, почався продаж прав. Думаю, за цим і майбутнє, бо це добре, престижно й привабливо у бізнесовому сенсі. Бо коли ти продаєш інтелектуальний продукт, то не вкладаєш у нього додаткових ресурсів. Серед улюблених закордонних видавництв – литовське «Nieko Rimto», польське «Dwie siostry», англійські «Andersen Press», «Puffin», дуже подобається австралійське видавництво «Brolly Books», російське «Самокат», американське «HarperCollinsPublisher».

10703603_761602393899259_2001157629038471601_n

У двадцятку найкращих книг Форуму видавців-2014 увійшли такі книжки Видавництва Старого Лева:

  • Даніель і Александра Мізелінські. Карти 
  • Поетична серія Видавництва Старого Лева
  • Юрій Винничук. Галицька кухня 
  • Мар’яна Прохасько. Тарас Прохасько. Куди зникло море 
  • Курт Воннеґут. Бойня номер п’ять 

Окрім того, найочкуванішою книжкою, за версією Олександри Коваль, стала «Хант, доктор, хант» Гасі Шиян.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe