Читомо > Book Art > «Чаргород», або як у Львові велокнигарня почала мандрувати

Book Art

«Чаргород», або як у Львові велокнигарня почала мандрувати

24.09.2014 0 Автор:
Львівська велокнигарня «Чаргород», що презентувалася на Форумі видавців-2014, один із найоригінальніших цьогорічних книжкових стартапів. Мирославі Мадей та її команді вдалося не тільки не загубитись серед сотень заходів дитячої програми Форуму, але і яскраво заявити про свій амбітний та харизматичний проект. Цікаво, як впишеться мобільний «Чаргород» у міський пейзаж? Про це дізнаємось згодом, а поки – Мирослава розповідає про історію та особливості свого проекту. 
 
– Як вам вдалося «схрестити» велосипед та книгарню?
.
– Спочатку жодного велосипеду не було! Десь рік тому у мене з’явилась ідея відкрити дитячу книгарню. Планувала, що ця книгарня буде у приміщенні, але для таких масштабів, відверто кажучи, просто не було грошей. Шукати спонсора чи мецената було б важко і дуже довго, а я терпінням похвалитись не можу. Тож «Чаргород» «завис у повітрі» на місяць чи два.
.
Формат велокнигарні виплив у розмові з моїм добрим другом, і почався довгий процес підготовки. Спершу шукали готові вантажні велосипеди, щоб їх переробити, але не знайшли такого як треба. А потім мені допоміг Тарас Филипчак із Franky Kustom Family, який і виготовив наш жовтенький велосипед. До Тараса я підключила Романа Мархевка, який зробив дерев’яну коробку.
.
DSC0570
ю
Хлопців я фактично залишила на призволяще, їхню роботу не контролювала, бо скерувала усі свої зусилля на пошиття книжок та іграшок і пошуки інших майстринь. А коли побачила готову велокнигарню, дуже зраділа. Якщо раніше велосипед був тому, що можливостей не було, то вже зараз я бачу в ньому лише можливості та перспективи. Ми перша велокнигарня в Україні і це прекрасно!
.

Мирослава Мадей презентує  «Чаргород»
.
Розпочинається майстер-клас із виготовлення книжкових закладок
.

А ось і результат: закладка поїдає чарівні шоколадки
 
.
– Однією із ваших беззаперечних переваг є мобільність, тому цікаво, де вас можна буде знайти, як часто велокнигарня курсуватиме вулицями Львова?
– Попри те, що на Форумі ми вже активно працювали, ми досі щось домальовуємо, доробляємо, дошиваємо. Активно розпочати діяльність плануємо з жовтня. Де ми будемо надалі, складно сказати однозначно. Це може бути центр міста чи King Cross Leopolis, якщо ми фінансово потягнемо оренду. Зараз складаємо програму на перший тиждень роботи, усі заходи мають бути схвалені міською радою, якщо це буде центр міста, крім того, важливо, щоб нас не підвела погода. Найсвіжіші повідомлення про наші акції і локації варто шукати, наприклад,  у нашій групі на Facebook.
/
З наступного року плануємо працювати на якомусь визначеному місці, де і буде наш майданчик дитячої книги.
.
.
Майстер-клас із шовкографії проводить Віталій Антосюк
/
– Чому виникла потреба працювати на дитячу аудиторію, при чому робити щось саме для маленьких дітей, адже ваша аудиторія це діти від 0 до 10 та їхні батьки? 
/
– Перш ніж говорити про аудиторію, варто наголосити, що проект має два основні напрямки роботи: це книгарня, ми здійснюємо роздрібну торгівлю дитячими книгами; також це книжковий майданчик, де будуть проводитись спільні читання, лялькові вистави та театралізовані читання, різноманітні майстер-класи, пов’язані зі створенням книжки та її історією, з друком, ілюструванням та написанням самого тексту. Орієнтуємося на дітей до 10 років. Хоча той же майстер-клас із шовкографії зацікавив і старших дітей.
/.
Посилом до створення «Чаргороду» стала повна відсутність у власників львівських книгарень прагнення зробити похід дитини з батьками за книжкою  цікавим, веселим, пізнавальним, магічним врешті-решт. Книжка є своєрідним путівником у різні неймовірні світи, а для маленьких читачів створили лише один світ з купою книжок на стелажах, де не розібратись без консультанта і батьків.
/
Ми хочемо, щоб діти отримали оту можливість потрапити в інший світ, дізнатися щось нове і цікаве, щоб діти полюбили читання ще більше, бо я знаю, що діти насправді люблять читати.
.
.
.
Pop-up книги, у них живуть веселі монстри
.
– Чи не плануєте розширювати аудиторію?
/
– Можливо, з часом ми і розширимо аудиторію, але поки що рано про це говорити. Як майстерня ми створюємо розвивальні книжки-іграшки та ігри для діток до 5 років. Наш «план Наполеона» заповнити в Україні нішу розвивальних книг для найменших. Ми шукаємо способи зробити наші книги дешевшими (адже відомо, що такі рукотворні м’які книжки є досить дорогими), але щоб при цьому вони не втратили у плані якості та привабливості.
.
.
Які матеріали використовуєте?
– Шиємо з тканини та фетру, з використанням нешкідливих для життя та здоров’я малечі матеріалів. Зміст книжки-іграшки залежить від фантазії майстрині, яка її робить, але усі ми дбаємо, щоб складність завдань відповідала віку майбутнього читача, щоб були завдання на розвиток дрібної моторики, логіки. Використовуємо дуже різні матеріали, щоб впливати і на тактильні відчуття дитини. А з пальчиковим театром дитина разом з батьками може творити нові й нові історії, на мою думку, це просто знахідка для батьків.
ю
.
Оля Мадей і  натхненні творці pop-up книг
 ю
– Знаю, що ви працювали у одній з фірмових книгарень «Клубу сімейного дозвілля». Розкажіть, будь ласка, про ваш досвід, що з нього було корисним, а що ви ніколи не хотіли б запозичити у свій проект?
.
– Досвід роботи в книгарні КСД для мене особисто – це досвід як НЕ потрібно вести корпоративну політику, і як НЕ потрібно ставитися до своїх працівників. У мене був хороший колектив і чудовий керівник, до яких я і досі заходжу в гості, але не більше. З роботи у КСД для себе я б не взяла нічого, у мене інші погляди на те, якою має бути книгарня і настрій у її колективі.
.
ю
На Форумі велокнигарня показала дітям виставу лялькового театру за мотивами повісті-казки В. Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі» 
ю
DSC0558
– Коли з’являються такі молоді і оригінальні стартапи, природно, усіх цікавить скільки людей реалізують проект, як розподіляються обов’язки. Розкажіть, будь ласка, про вашу команду.
.
– Мені чомусь слово «команда» важко використати, щоб описати тих людей, які пов’язали себе із проектом. Ми більше схожі на кулю, пап’є-маше – повітряна кулька як це ідея, кожен хто долучився до втілення – шар паперу, який клеять поверх один одного. Мені саме так уявляється наша команда. Можна сказати, що у нас сімейна справа, бо в основі проекту я і мої сестри, Оля і Наталя Мадей. Кожна з нас має свій напрям: я займаюсь організаційними питаннями та креативом, Оля у нас працює над рекламою та налагоджує контакти з усіма, а Наталя займається фінансами. Віталій Антосюк – наш друкар, проводить і буде проводити усі майстер-класи, пов’язані з його спеціальністю, з ним ми маємо багато спільних задумів; Габріелла Тегзе – художниця, займається фірмовим стилем книгарні та ілюструватиме у майбутньому видані нами книжки; Роман Мархевка – поки що зробив для велокнигарні коробку-прилавок, та в мене на Романа великі плани; Юля Пастернак – наш штатний фотограф; також зараз із нами співпрацює сім майстринь. Це ті люди, які вже добре «приклеїлись» до нашої «повітряної кульки-мрії» і я б хотіла, щоб список лише поповнювався новими іменами. Ми відкриті до співпраці!
.
.

 

.
– Як ви оцінюєте свій старт на Форумі видавців-2014?
.
– Як на мене, ми добре впорались. Встигли і презентувати книгарню, і провести майстер-класи для дітей, які, я вважаю, були одними із найцікавіших у дитячій програмі. Майстер-клас із шовкографії був новинкою для дітей, на Форумі такого ще не робили. В один момент ми зрозуміли, що картон закінчився, паперу немає, і в рух пішли сумки, легінси та чохли на планшет. Діти просто хотіли виконати шовкографію і їм було байдуже на чому. Загалом я ставлю усім нам 9 з 10, завжди є можливість зробити більше і краще.
Світлини Юлії Пастернак 
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe