Читомо > Казкарка > Автори та ілюстратори > Найкращі ілюстратори світу: номінанти на премію Андерсена 2016 року (Ч. 2)

Book Art

Найкращі ілюстратори світу: номінанти на премію Андерсена 2016 року (Ч. 2)

22.12.2016 0 Автор:

Премія ім. Г.Х. Андерсена щодва роки вручається не тільки найкращим письменникам світу, але й ілюстраторам. Список номінантів дає чудову можливість компактно познайомитися з тими обраними художниками світового рівня, які представляють свої країни. У продовженні огляду – ще 14 імен видатних ілюстраторів, знайомство з роботами яких є корисним не лише для професійної аудиторії, але й кожного читача, адже допомагає відстежувати тренди в ілюстрації та формувати естетичний смак, а головне – приносить справжню насолоду.

Кен Катаяма (Ken Katayama), Японія – художник-ілюстратор. Катаяма народився 1940 року в Токіо. Вивчав промисловий дизайн. Працював у сфері реклами. Після народження першої дитини остаточно вирішив присвятити себе ілюструванню книжок.

Katayama 1

Katayama 3

Дослідники відзначають, що в нашому комп’ютерному світі його творчість – це ностальгія за тим часом, коли все було більш простим, коли взаємодія людини зі світом була безпосередньою, відкритою, а кожен день життя дитини – яскравий, особливий.

Katayama 5

Katayama 4

Аніта Паеґле (Anita Paegle), Латвія – художник-ілюстратор. Народилася 1956 року. Навчалася в художній школі Яніса Розентальса,  потім вивчала графіку в Академії мистецтв у Ризі. Проілюструвала близько 30 книжок. Малювала латвійські марки й монети.

Paegle 2 Paegle 5

Дослідники пишуть, що ілюстрації Аніти Паеґле нагадують стародавні мініатюри, на яких зображено рослин і тварин, музичні інструменти, предмети старовини, а її стиль характеризують як «гіперреалістичний романтизм».

Paegle 3

Як тло подій художниця використовує архітектуру Риґи, і це створює особливий колорит затишку й наближення чуда. Аніту Паеґле називають чарівницею, художником-споглядальником, адже така увага до деталей показує предмети в інакшій, незвичній перспективі.

Paegle 4

Сучасна дитина, оточена скаженим ритмом, буде здивована й зачарована. А сама художниця розповідає, що малює завжди найтоншими пензликами (номери від 0 до 2), бо вважає їх незамінними у своїй творчості.

Paegle 1

Маріт Тьорнквіст (Marit T?rnqvist), Нідерланди – художник-ілюстратор, художній консультант музею Анстрід Ліндґрен у Юнібакені. Народилася 1964 року в місті Уппсала (Швеція), але коли їй було 5 років, батьки переселилися до Нідерландів. Вивчала ілюстрацію в Амстердамі, їздила пробувати свої сили до Швеції. 1987 року одержала своє перше видавниче замовлення й відтоді стала практично особистим ілюстратором Астрід Ліндґрен.

Tornqvist 2

Tornqvist 4

Цікаво, що мама художниці була перекладачем творів Ліндґрен зі шведської на голландську мову, тому Маріт Тьорнквіст була змалечку знайома з цією славетною письменницею. Про співпрацю з Астрід Ліндґрен художниця розповідає, що це було зовсім не важко, адже вона сприймала ілюстрації як подарунок, виявляла повну довіру, хоча й робила час від часу дрібні зауваження.

Tornqvist 3

Маріт каже, що з Астрід Ліндґрен можна було і пожартувати, і поговорити про серйозні речі, і взагалі це найдивовижніша людина в її житті. А ще вони разом літали на повітряній кулі над Стокгольмом, щоб знати, який вигляд він має згори, й описати це в книжках.

Tornqvist 1

Ліса Айсато (Lisa Aisato), Норвегія – художник-ілюстратор, дизайнер одягу бренду Jankeh Njie Jamanca. Народилася 1981 року в Осло. Навчалася у школі вишуканих мистецтв та в школі живопису. Дебютувала 2008 року кількома авторськими книжками-картинками. Потім працювала ілюстратором у журналі Dagbladet.

doi:10.3402/blft.v6.27280

2015 Айсато визнали одним із десяти найкращих письменників віком до 35 років за версією тижневика Morgenbladet. Свої книжки художниця не вважає суто дитячими, а позиціонує їх для читачів будь-якого віку. Наймолодші бачать у них пригоду, старші – власні переживання, асоціації, образи, а дорослі – метафори подій та явищ зі свого життя.

Aisato 1

Читайте також: Найкращі ілюстратори світу: номінанти на премію Андерсена 2016 року (Ч. 1)

Головною метою своєї книжкової творчості Ліса Айсато вважає діалог між дорослими й малими.

Aisato 4

Aisato 5

Міхаїл Фьодоров, Росія – художник, книжковий графік, ілюстратор, дизайнер, графік-станковик. Народився 1941 року в Москві. Вивчав прикладне мистецтво в Московському текстильному університеті.

E:??????0_??? ??150_2012_01_29??????????? ????????. ??????

Малював плакати для кіно, цирку, театрів, афіші концертів. Пізніше почав робити плакати на суспільні теми та події сучасності. Мав персональні виставки в Росії, Німеччині й Нідерландах, експонувався в Третьяковській галереї, в Державному музеї образотворчих мистецтв імені О. Пушкіна, в Російському музеї. Ряд його робіт зберігається у приватних колекціях.

Fedorov 4

Читайте також: Stiftung Buchkunst у Франкфурті: найкрасивіші видання 2016 року

Михаїл Фьодоров розповідає, що книжка як така в наш час перестала бути джерелом інформації, однак це не стосується дитячих книжок. Під час створення ілюстрації до творів світової літератури, які несуть різні емоційні та інтелектуальні смисли, він стилістично намагається наблизитися до послання автора в тексті, і саме це вважає головним завданням у роботі художника.

Fedorov 3

Сьюзі Лі (Suzy Lee), Південна Корея – художник-ілюстратор. Народилася 1974 року в Сеулі. Вивчала живопис у Національному університеті Сеула. Здобула ступінь магістра книжкового мистецтва у Лондоні. Створила ряд книжок-картинок, які стали шалено популярними в багатьох країнах.

Lee 1

Lee 3

Читайте також: Найкращі ілюстратори світу: Мексика

Часто працює з обмеженою кількістю кольорів, навіть просто вугіллям, однак дослідники відзначають, що її роботи попри свою простоту парадоксально красномовні, багаті на емоції.

Lee 2

Художниця ж розповідає, що сприймає книжку як простір можливостей для візуальної гри по вертикалі й горизонталі, а також на межі сусідніх сторінок. Свою техніку Сьюзі Лі вважає таємничою й навіть дивною, але завжди сфокусованою на роботі із читацьким досвідом.

Lee 4

Lee 5

Ева Ліндстрьом (Eva Lindstr?m), Швеція – художник-ілюстратор, письменник, графічний дизайнер, аніматор. Народилася 1952 року у Вестеросі. Там же закінчила художню школу, а потім – коледж мистецтв у Стокгольмі. Починала роботу зі співпраці з журналами, згодом узялася до книжок і стала автором низки дуже відомих книжок-картинок. Ілюструє як власні твори, так і тексти інших авторів. Створила три короткометражні мультфільми.

Lindstrom 1

Lindstrom 4

Читайте також: Global Illustration Award 2016: найкращі книжкові ілюстрації світу

У малюнках цієї художниці простежується рука коміксера, адже відносна скупість художніх засобів створює чудову динаміку й складних персонажів. Дослідники пишуть, що ілюстрації в її книжках розповідають читачеві значно більше, ніж тексти, тому кожен віднайде в процесі читання нові й нові деталі історії.

Lindstrom 3

Цікаво, що протягом тривалого часу Ева Ліндстрьом узагалі не робила ескізів, а відразу малювала готову ілюстрацію. Комп’ютер як знаряддя творчості вона не використовує. Про секрет несподіваних ракурсів розповідає, що часто малює якогось персонажа, потім він їй здається невдалим, але водночас той самий персонаж диктує їй цікаву композицію й гармонійно в неї вписується.

Lindstrom 5

Етьєн Делессер (Etienne Delessert), Швейцарія – художник-ілюстратор, аніматор, продюсер, видавець. Його творчість вважають основоположною в оновленні світової дитячої ілюстрації. Народився 1941 року в Лозанні. Працював графічним дизайнером у Швейцарії, Парижі, Нью-Йорку. Це художник-самоук, який проілюстрував понад 80 книжок, що вийшли мільйонними тиражами, і здобув світове визнання. Прославився співпрацею з Еженом Іонеско.

Delesser 1

Delesser 2

Ілюстрації Етьєна Делессера публікувалися в провідних газетах світу. Мав персональні виставки в найперстижніших закладах світу. Двічі був удостоєний Premio Grafico Болонської книжкової виставки. Автор відомого мультсеріалу Yok-Yok.

Delesser 4

1973 року заснував у Лозанні студію Carabosse, яка займається виготовленням мультфільмів для телебачення. 1975 року створив видавництво Editions Tournesol, яке відкрило дорогу багатьом молодим швейцарським ілюстраторам. Нині живе в США.

Delesser 3

Вважає, що діти повинні вчитися ставити питання дуже рано, адже помилково вважати, що вони не мають досвіду, нічого не розуміють. Майбутнє світу, на його думку, залежить від творчого потенціалу молоді.

Delesser 5

Кріс Рідделл (Chris Riddell), Великобританія – художник-ілюстратор, письменник, політичний карикатурист. Народився 1962 року в Кейптауні. Коли був іще малим, сім’я повернулася до Великобританії. З дитинства займався малюванням. Потім співпрацював із періодичними виданнями – The Economist, The Observer.

Riddell 3

Робота з книжками принесла Крісові Рідделлу велику популярність. Одного разу навіть Ніл Ґейман надіслав йому по електронці свій рукопис книжки The Graveyard Book та запитав, чи не має часу він із ним попрацювати.

SONY DSC

Дослідники називають роботи Кріса Рідделла рубіжними в переосмисленні традиційних казкових історій. А сам художник вважає, що творчість, як літературна, так і художня, значною мірою базується на «переписуванні», і ця традиція стара, як самі казки.

Riddell 1

Розповідає, що за допомогою ілюстрацій він телепортується в те чи інше місце. І вважає, що ми живемо в епоху прекрасних книжок, тому маємо цікаву можливість стати книжковими колекціонерами.

Riddell 4

Мар’ян Манчек (Marjan Man?ek), Словенія – художник-ілюстратор, аніматор, письменник. Народився 1948 року в Новому Місті. В Любляні вивчав філософію, історію та англійську мову. Працював учителем, редактором молодіжної преси. Співпрацював із видавництвами. Був позаштатним карикатуристом у словенських та зарубіжних газетах, коміксером, мультиплікатором. Проілюстрував понад 200 книжок. Брав участь у розробці ляльок для лялькового театру в Любляні.

Mancek 2 Mancek 3

Невід’ємна складова творчості Мар’яна Манчека – гумор. Своїм коміксам він надає ролі «педагогічного агента» у спілкуванні з дітьми. Любить фізичну роботу, наприклад, заготовляти дрова, кататися на велосипеді чи просто багато ходити. Вважає себе дитиною, якій усе навколо цікаве. А в одному інтерв’ю розповідає, що має грандіозні задуми створити комікси для дорослих на суспільно-історичні теми ХХ століття.Mancek 5

Mancek 4

Петер Ухнар (Peter Uchn?r), Словаччина – художник-ілюстратор, живописець. Народився 1970 року в Собранці. Навчався у школі прикладних мистецтв у Кошиці, згодом в Академії художніх мистецтв у Братилаві, де тривалий час був доцентом. Нині займається ілюструванням книжок та живописом. Також малював поштові марки.

Unchar 1

Петер Ухнар наголошує, що не можна малювати просто так, без урахування віку дітей, адже для читачів до 6 років ілюстрації мають бути більш конкретними, тоді як для старших можна використовувати описовість, метафори.

Unchar 4

Цікавий у нього підхід і до створення образу головного персонажа. Він дає можливість читачам побачити його по-своєму, завершити й доповнити. А про естетику, красу каже, що не варто  витрачати час на пошуки визначення цих понять, адже всі канони красу лише вбивають.

Unchar 5

Феріт Авджі (Ferit Avci), Туреччина – художник-ілюстратор, карикатурист, письменник. Народився 1954 року в Мурґулі. Закінчив художній факультет в університеті Анкари. Працював спочатку вчителем малювання, потім зацікавився ілюструванням періодичних видань та книжок. Займався карикатурою. За кілька років здобув визнання не лише в Туреччині, а й за її межами.

Avci 2

Avci 3

У доробку цього художника понад 100 книжок, 6 із них він сам і написав. Дослідники пишуть, що аквареті Феріта Авджі мають яскраві пласкі кольори з чіткими контурами, образи спрощені та виконані з почуттям гумору, тому їх можна вважати ідеальними для дошкільної аудиторії.

Avci 1

Avci 5

Міґеланхо Прадо (Miguelanxo Prado), Іспанія – художник-ілюстратор, карикатурист, аніматор. Народився 1958 року в Коруньї. Вивчав архітектуру. Працював коміксером у періодичних виданнях. З 90-х років займався анімацією на телебаченні. Співпрацював навіть зі Стівеном Спілберґом.

Prado 2

Prado 5

В одному інтерв’ю Міґеланхо Прадо розмірковує про два типи своїх читачів. До першого належать ті, хто, не зрозумівши певний художній елемент чи трюк, зараховують його до авторського дивацтва, сприймають як певний шарм. До другого ж належать ті, хто не цурається переглянути матеріал удруге й прочитати його інакше, зробити нові відкриття. А головне своє завдання художник вбачає у тому, щоб усі читачі були задоволені.

Prado 1

Prado 3

Кріс Рашка (Chris Raschka), США – художник-ілюстратор, письменник, музикант. Народився 1959 року в штаті Пенсильванія. Частину дитинства провів в Австрії, на батьківщині матері. Вивчав біологію в Коледжі св. Олафа. Перед вступом до медичного навчального закладу вирішив, що хоче займатися мистецтвом.

Raschka 3

Raschka 5

Працював учителем, карикатуристом у періодичних виданнях. Проілюстрував понад 60 книжок. До кожної своєї книжки ставиться як до витвору мистецтва.

Raschka 2

Raschka 4

Розповідає, що не хоче, аби читачі оцінювали окремий малюнок словами: «О, який чудовий малюнок!». Для Кріса Рашки важливіше, щоб перегорнувши останню сторінку, читачі сказали: «Це хороша книжка!». Тому він особливого значення у своїй роботі надає перш за все збиранню ідей, їх накопиченню, а потім – структурі та формам, які дають ідеям нове життя. І саме структуру йому інколи доводиться «виношувати» довго, до кількох місяців.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe