Читомо > Місця > Українські арт-резиденції для письменників, перекладачів і драматургів

Місця

Українські арт-резиденції для письменників, перекладачів і драматургів

28.08.2014 0 Автор:

Ми вже писали про світові мистецькі резиденції, тепер пропонуємо вашій увазі гід українськими – для письменників, перекладачів і драматургів. У цій добірці проекти, які діють нині або вже відбулися. Детальніше про них Читомо розповіли самі  організатори.  

fhenomen

Станіславський феномен

Локація: Івано-Франківськ

Це перша в Україні резиденція для молодих україномовних письменників. Свою назву «Станіславський феномен» отримав від того самого феномену в літературі й візуальному мистецтві, що був в Івано-Франківську наприкінці 80-х – на початку 90-х років і вплив якого вийшов далеко за означені часові й географічні межі. За словами Тараса Прохаська, «і поза феноменом Станіславів є місцем, сприятливим для літератури». А переконатися в цьому молоді україномовні письменники можуть, взявши участь у резиденції. Серед основних вимог до учасників: писати українською, бути віком від 18 до 30 років, проживати поза межами Івано-Франківської області.

Молоді літератори протягом тридцяти днів проживають у хостелі, який, до речі, має назву «Феномен». Тут гостює чимало цікавих людей: мандрівники, музиканти, письменники, з якими резиденти мають нагоду поспілкуватися. Сам хостел розташований дуже зручно: за десять хвилин до міста і дві хвилини до озера. На резидента також чекають мистецькі експедиції у карпатські села, чотири трапези з культовими письменниками з Івано-Франківська, участь у культурних заходах міста. Щотижня учасники мають писати невелике есе про власні враження від побаченого й пережитого. Щодо побутових моментів, то резидентам забезпечують проживання, харчування в місцевих арт-кафе й проїзд в обидва боки.

Починаючи з 2013 року, «Станіславський феномен» тричі приймав резидентів – щоразу по два учасника. Відбір резидентів здійснює журі у складі Василя Карп’юка, Тараса Прохаська, Олега Соловея і представника фонду, який спонсорує проект.

Найближчий дедлайн: 15 вересня 2014 року

karpukВасиль Карп’юк, один із засновників резиденції, молодий письменник, керівник Літературної агенції «Discursus»

Проводити відбір резидентів, з одного боку важко, бо заявок є досить багато і припадає немало читання. З іншого боку, вже з перших рядків чи сторінок видно якість тексту. Тому відсіювати просто.

Трудність стається тоді, коли лишається десяток класних заявок, а треба вибрати лише дві. Вирішальний критерій – завжди естетична вартість. Зазвичай заявок приходить 6-7 десятків. Переважає Захід. Але не тотально. Є заявки з усіх регіонів України, до того ж з Криму. Жаль, ще не було з-за кордону. А таке право є. Головне писати українською.

Чому варто взяти участь в «Станіславському феномені»? Бо це класно. Я як літератор прописував в умовах резиденції ті пункти, які мені особисто були б комфортними. Цілий місяць майже без обов’язків, мандрівки, нові люди, але є і час на творчість, можливість усамітнення. Крім того, зустрічі з письменниками – Андруховичем, Прохаськом, Єшкілєвим, Процюком,  Петросаняк, Ципердюком, Іздриком… І таке може статися лише в Франківську.

Читайте також: Василь Карп’юк про підліткові книжки без менторства

Panorama2

.

MERIDIAN CZERNOWITZ

Локація: Чернівці

У березні 2013 року до Чернівців завітав перший резидент за стипендіальною програмою, яку організовує Міжнародна літературна корпорація MERIDIAN CZERNOWITZ. Резиденція діє для поетів і перекладачів з української мови або ж на українську. Стипендіати мають змогу протягом чотирьох тижнів жити й працювати у квартирі-резиденції в самому центрі Чернівців. Для резидентів організовуються також прес-конференції, творчі вечори, воркшопи та зустрічі зі студентами, письменниками, екскурсії тощо. Учасникам виплачується стипендія та відшкодовуються дорожні витрати. Протягом 2013 року в резиденції MERIDIAN CZERNOWITZ побували вісім учасників, цього року – чотири, очікується приїзд ще чотирьох стипендіатів. Серед резидентів – як закордонні гості, так і українські літератори, зокрема, в резиденції MERIDIAN CZERNOWITZ побували Юрій Андрухович, Катерина Бабкіна та Ірена Карпа.

buchkoАліна Бучко, координатор резиденції

Вибір стипендіатів проводить експертна комісія на основі поданих заявок. Серед експертів Ігор Померанцев (Великобританія), Юрій Андрухович (Україна),  Сергій Жадан (Україна), Марк Бєлорусець (Україна), Петро Рихло (Україна), Томас Вольфарт (Німеччина), Ільма Ракуза (Швейцарія).

Заявки переважно надходять від поетів, проте, слід зазначити, що більшість з них є також і перекладачами-практиками. Відгуки учасників щодо їхнього перебування на резиденції у Чернівцях дуже позитивні. Більшість резидентів стверджує, що вони приїжджають до Чернівців у пошуках інспірації, і атмосфера резиденції та міста, його історії справді надихають їх до написання нових творів. Учасники задоволені, що можуть не лише заглибитися в історію міста, але й відкрити для себе сучасне культурне та суспільно-політичне життя міста і країни загалом.

У 2014 році, в зв’язку останніми революційними подіями та війною, наші резиденти приїжджають також і за достовірною інформацією про Україну, яку важко отримати за її межами. Важливо, що вони бачать, що «казки про бандерівців» не відповідають реальності, що не «катується російськомовне населення країни», а поезія може відкрито звучати українською, російською, німецькою, польською та іншими мовами.

Читайте також: 3 незвичних місць-локацій для поезії від фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ

.

dram_m

.

І Драматургічна резиденція

Локація: Львів

Минулого року Мистецька Майстерня «Драбина» в рамках Фестивалю сучасної драматургії «Драма.UA» організовувала І Драматургічну резиденцію. До участі запрошували українських драматургів віком до 35 років. Головним критерієм відбору була запропонована митцем концепція п’єси, яку він, ставши резидентом, мав написати протягом місяця перебування у резиденції.

Організатори зобов’язувалися забезпечити учасникові побут у Львові та відшкодовувати проїзд у межах України, передбачався також гонорар за п’єсу. За результатами відбору до участі в І Драматургічній резиденції запросили київську драматургиню під псевдонімом М.

danchukОксана Данчук, координатор резиденції

Перша драматургічна резиденція відбувалася упродовж жовтня-листопада 2013 року. Фактично, це була вже друга резиденція для драматурга, котру організувала Мистецька Майстерня «Драбина»: також у жовтні 2013-го ми приймали на резиденцію Оксану Савченко – драматургиню з Києва. Однак метою її резиденції було провести майстер-клас для дітей та підлітків «Перша драма».

Водночас резиденція М. була першою з того погляду, що ми запросили автора, власне, для того аби він міг спокійно, не відволікаючись на буденні справи, виконувати основну роботу – писати. Крім того, щоб урізноманітнити перебування резидента у Львові, ми підготували програму заходів, до якої входило відвідування різних культурних подій, в тому числі ІV Фестиваль сучасної драматургії Драма. UA. Автора ми відбирали на конкурсній основі. Нам надійшло кілька десятків заявок із концепціями п`єс від драматургів з усієї України. Найкращою серед них і стала концепції п`єси «Відредаговане чорне» котру М. завершила на резиденції.

П`єса була представлена у форматі сценічного читання (реж. Антон Романов) на фестивалі Драма. UA у листопаді 2013. Надалі плануємо резиденції для режисерів, про що повідомимо в анонсах на нашому сайті.

941dc95-gogols-head2

.

Школа-резиденція ГОГОЛЬFEST

Локація: Київ

Змінивши свою концепцію, фестиваль сучасного мистецтва ГОГОЛЬFEST запустив пілотний проект школи-резиденції ГОГОЛЬFEST. Із шостого серпня по десяте вересня представники різних видів мистецтва, культурні діячі працюватимуть у форматі творчого майданчику на території колишнього заводу металоконструкцій на Видубичах. Проекти, які школа-резиденція реалізує за цей час, складуть 70 % програми цьогорічного ГОГОЛЬFESTу.

Як зазначають організатори: «Це не зовсім школа, бо мета – зовсім не в освіті в сухому її вигляді. Мета – дати знання і одночасно можливість їх застосувати на практиці». За їх словами, «це також і не зовсім резиденція, оскільки тут не замикаються в одному просторі люди однакових професій і вже точно не роблять те, що звикли робити завжди. Тут – простір експерименту. Обов’язкова умова – міждисциплінарні колаборації».

yevdokimovaАнастасія Євдокимова, куратор літературної резиденції

Резиденція фестивалю ГОГОЛЬFEST – унікальна для України, адже вона зібрала в одному місці різних митців: архітекторів, музикантів, театралів, дизайнерів та інших. Літературний напрям презентовано наймолодшим літературним покоління 2010-ків. Ми відмовилися від системи open-call, тому наші резиденти – це від самого початку готова команда, адже всіх об’єднує досвід спільних виступів, проектів, міжособистісні зв’язки, лауреатство у літературній премії «Смолоскип». Так резидентами стали Вано Крюгер, Мирослав Лаюк, Олена Герасим’юк, Рома Романюк, Оксана Гаджій, Заза Пауалішвілі, Гєник Бєляков, резиденти окремих проектів – Богдан Рачок та Павло Коробчук, не літераторка, однак музикантка – Христина Халімонова. Разом із резидентами працює куратор літературної програми – Олександр Михед, а також напряму я – куратор літературної резиденції.

Фестиваль ГОГОЛЬFEST не пропонує класичний формат резиденції, коли митці живуть на одній території, постійно спілкуються, комунікують із пресою, презентують власні творчі набутки – цього всього немає. Адже наші митці існують в просторі заводу, де вони зустрічаються, мають можливість спілкуватися, працювати. Оскільки літераторам від початку не потрібно нічого пиляти, майструвати, ліпити, то їхня присутність на заводі – епізодична.

jbyrok

.

Обирок

Локація: острів Обирок, Бахмацький район Чернігівської області

За сім років свого існування мистецький хутір Обирок став справжнім культурним осередком, де вже традиційно проводиться чимало цікавих заходів. Серед них і літературні, наприклад, фестиваль КерролФест. Крім того, сюди можна завітати і без спеціально спланованої програми – будь-хто може втекти до Обирка, що за багато кілометрів від найближчого міста, у пошуках рівноваги, натхнення й спілкування з природою. Особливо ж привабливою перспектива такого дауншифтингу буде творчим людям, зокрема письменникам.

kanterДіана Кантер, співзасновниця хутору

Долучитися до Обирка може будь-хто незалежно від професії. Цього року в нас була ідея зробити літературний фестиваль BookIsland, але через об’єктивні обставини, його реалізація відклалася. Тим не менше, на фестиваль «ХЛІБ своїми руками» якось приїздив Любко Дереш.

Читав свій рукопис, сидячи в колі слухачів біля вогнища, а зранку допомагав фарбувати паркан і рубати дрова. Дитяча письменниця Катерина Єгорушкіна займалася тут з дітками казкотерапією і надихнулася на кілька ідей, які використала в своїй новій книжечці. Хтось каже, що тут красиво, хтось називає це місцем сили. Коли тут не відбуваються заходи, особисто у мене відчуття, що повітря б’є ключем разом з вітром і натхненням – така потужна тут сила безлюдної природи.

Але, щоб тут жити-бути, треба вміти топити піч (як похолоднішає) і діставати воду з криниці журавлем.

Читайте також: Діана Кантер: Маґдалена збирала казки в США, Мексиці, Гондурасі й Перу

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe