У той час, як в Україні резиденції для митців лише починають з’являтися, у світі вони давно є поширеною практикою: існують навіть міжнародні мережі арт-резиденцій, як Res Artis, Writers’ Retreat. Однак це не означає, що українським талантам зась до участі в цих програмах. Читомо вирішило відшукати резиденції саме для письменників (або ж у тому числі для них) і зробило добірку актуальних програм, подати заявку на участь в яких можуть літератори з багатьох куточків світу.
Резиденції – це спеціальні простори, завітавши до яких, представники різних видів мистецтв, інколи також перекладачі, науковці, культурні куратори тощо можуть займатися виключно своїми творчими справами. До нагоди продуктивно попрацювати додайте ще культурний обмін з колегами «по цеху» (для охочих ізолюватися від спілкування також є варіанти), майстер-класи, зустрічі із мешканцями міста чи села, де розташована резиденція.
Найчастіше для того, щоб потрапити до резиденції, потрібно подати заявку і пройти відбір. У заявці організатори переважно просять описати проект, над яким працюватимете, перебуваючи в них, і надіслати зразки робіт. Гостей резиденції приймають протягом усього року або ж посезонно, при цьому час, протягом якого учасники можуть перебувати в резиденції всюди різний. Щодо витрат, то тут теж варіантів чимало. Скажімо, оплати за проживання може взагалі не бути, однак частіше ця сума коливається в діапазоні від 100 до 500 євро на тиждень. Сюди можуть входити або ж не входити витрати на харчування, матеріали, користування послугами інтернет тощо. Буває так, що резиденція оплачує все перераховане вище, а учасник – лише дорогу. Поширеним є досвід, коли перебування платне, однак резиденція пропонує певну кількість стипендій, які можна отримати в ході конкурсного відбору. Такі стипендії, зокрема, надають різні фонди, що співпрацюють з резиденцією. Якщо ж сама резиденція стипендій не пропонує, то в умовах участі часто зазначається, що вона сприятиме пошуку спонсорів для письменника, наприклад, на його Батьківщині.
Варто зазначити, що літератор і сам може знайти собі спонсора. Так, віднедавна в Україні в рамках програми грантів і3 надаються стипендії для письменників, сюди належить і оплата професійних подорожей. Наприклад, завдяки цій програмі поетеса й перекладачка Ірина Шувалова у 2013 році змогла відвідати тритижневу письменницьку резиденцію в Греції.
Хоча резиденцій, де стипендій не пропонується і гість сам оплачує свою участь, вистачає, дозволити собі таку розкіш може не кожен. А отримана стипендія дасть змогу зосередитися на творчості, не відволікаючись на побут і нестачу грошей. Отож, пропонуємо вам добірку резиденцій, побувати в яких можна або за рахунок стипендій або ж безкоштовно (єдина заувага: оплата дороги, заявки часто все ж зостається за учасником).
Centre d’art Marnay art centre (CAMAC)
Країна. Франція (комунна Марне-сюр-Сен, регіон Шампань – Арденни)
Для кого: представники всіх видів мистецтв з усіх країн
Мова: англійська / французька / іспанська
Опис. Резиденція розташована в маленькому (230 мешканців) мальовничому селищі Марне-сюр-Сен, що за годину їзди потягом від центру Парижа. У розпорядженні учасників, окрім необхідного комп’ютерного обладнання, невелика мистецька бібліотека, конференц-зали, виставковий простір, а для проведення публічних презентацій є зали в самому селищі.
Тривалість: від одного до шести місяців (програма резиденції діє протягом усього року)
Умови перебування. Вартість перебування у резиденції становить 500 євро на тиждень або 1800 євро на місяць. Водночас раз на рік один письменник має можливість отримати стипендію (Tenot bursary). Нею передбачено оплату дороги і двомісячного проживання в резиденції (термін може бути змінений, залежно від домовленості переможця з організаційним комітетом).
Дедлайн: 31 липня 2014 року.
Hedgebrook
Країна: США (Відбі-Айленд)
Для кого: жінки-письменниці старше 18 років (громадянство, літературний досвід, жанри й мови, з якими працюють авторки, значення не мають).
Опис. Резиденція розташована серед лісових угідь, неподалік від національного парку Маунт-Рейнір і затоки П’юджет-Саунд. Для проживання гостей облаштовано шість котеджів – кожна з учасниць мешкає в окремому.
Тривалість: від двох до шести тижнів (сезон триває з лютого по жовтень).
Умови перебування. Учасниці оплачують дорогу й подачу заявки. Оплата за проживання здійснюється за кошт резиденції.
Дедлайн: 3 вересня 2014 року. Результати буде оголошено у грудні 2014 року.
The Hambidge Center for Creative Arts and Sciences
Країна: США (Rabun Gap, штат Джорджія)
Для кого: представники різних видів мистецтва (в тому числі письменники).
Мова: вимог не зазначено (зразки творів у заявці необхідно надсилати в оригіналі та англійському перекладі).
Опис. Резиденція розташована серед гірської місцевості на півночі Джорджії. Територія складає 60 гектар, і все це поміж різноманіття галявин, струмків, водоспадів і невеликого лісу. У розпорядженні гостей дев’ять художніх студій та низку інших будівель.
Тривалість: від двох до восьми тижнів (резиденція працює упродовж року, крім періоду із кінця грудня до середини лютого; із середини травня до середини серпня максимальний час перебування тут складає чотири тижні).
Умови перебування. Учасники оплачують подання заявки у розмірі 30 доларів США. Щотижнева плата за перебування у резиденції складає 200 доларів США. Водночас діє значна кількість стипендіальних програм. Зокрема, всі заявки автоматично розглядаються на присудження стипендії NEA Fellowship, згідно з якою дев’ять найкращих претендентів отримають виплати у розмірі 700 доларів США щотижня і безкоштовне двотижневе перебування в резиденції. Інші гранти розподіляються залежно від громадянства, виду мистецтва і досягнень учасників.
Дедлайн: Заявки подаються в три цикли: на сезон із середини лютого до квітня подати заявку потрібно до 15 вересня; на період із травня по серпень – до 15 січня; із серпня по грудень – до 15 квітня.
360 Xochi Quetzal Free Winter Artists and Writer?s Residency
Країна: Мексика (Чапала)
Для кого: письменники, драматурги, художники, хореографи, музиканти, фотографи, фахівці з нових медіа від 25 років
Мова: Вимог не зазначено (за додатковою інформацією до організаторів можна звертатися через е-пошту англійською та іспанською)
Опис. Резиденція розташована в центральній частині Мексики, на березі найбільшого озера в країні – Чапала. Ця місцина з неймовірними гірськими краєвидами давно стала міжнародною мистецькою Меккою. Резиденція складається з чотирьох просторів для проживання й роботи учасників.
Тривалість: один місяць (безкоштовне перебування). Зимовий сезон у резиденції триває з 16 грудня 2014 до 16 січня 2015, а весняний – з 1 до 31 травня 2015 року.
Умови перебування. Організація оплачує проживання, учасник – дорогу й харчування.
Дедлайн: для зимового періоду – 28 вересня 2014 року, для весняного – 15 січня 2015
Brown Foundation Fellows Residency Program
Країна: Франція (Менерб)
Для кого: представники різних видів мистецтва (в тому числі письменники), фахівці з гуманітарних наук
Мова: французька / англійська
Опис. Місцем для мистецької резиденції слугує колишній будинок Дори Маар – музи й коханки Пабло Пікассо. Простора чотириповерхова садиба розташована на півдні Франції у селищі Менерб (долина сонячного Провансу).
Тривалість: від одного до трьох місяців.
Умови перебування. Стипендією від Brown Foundation передбачена повна оплата дороги й проживання, а також щоденна виплата у розмірі 50 доларів США. Учасник оплачує подачу заявки і, крім того, має взяти участь в одному із заходів для місцевих мешканців.
Дедлайн: щорічно проводиться два цикли подачі заявок: для отримання гранту на період з 1 лютого до 30 червня заявку необхідно надіслати до 15 жовтня, а на сезон із 1 липня до 15 грудня – до 15 лютого.
Akademie Schloss Solitude
Країна: Німеччина (Штутгарт)
Для кого: представники різних видів мистецтва, дослідники й фахівці з гуманітарних і соціальних наук, економіки, культури, права. Учасники мають бути випускниками вишів за останні п’ять років, а за віком – не старше 35 років.
Мова: німецька / англійська / французька
Опис. Akademie Schloss Solitude – це публічна організація, що здійснює міждисциплінарну й міжнародну стипендіальну програму для митців і дослідників. Резиденція розташована в будівлі, збудованій у стилі пізнього бароко наприкінці XVIII століття.
Тривалість: від 3 до 12 місяців.
Умови перебування. Участь у програмі резиденції здійснюється на умовах отримання стипендії (загалом цього разу буде надано близько 70 стипендій). Переможці отримують виплату у розмірі 1 100 євро щомісяця (дорогу також оплачують організатори). для стипендіатів перебування у резиденції є безкоштовним. Українцям сплачувати за подачу заявки не потрібно, оскільки Україна не внесена до списку індустріально розвинених країн, що на сайті організації.
Дедлайн: з 1 липня до 31 жовтня 2014 року
Ventspils House
Країна: Латвія (Вентспілс)
Для кого: письменники і перекладачі
Мова: англійська / латиська
Опис. Місто Вентспілс, що на узбережжі Балтійського моря, одне з найпривабливіших у Латвії. Тут і розташувалася резиденція, перебуваючи в якій учасники познайомляться з літераторами з Латвії, інших країн Європи та й усього світу. Програмою резиденції також передбачено участь у спільних заходах, як-от фестивалі й семінари.
Тривалість: від одного до чотирьох тижнів
Умови перебування. Програмою передбачено стипендія у максимальному розмірі – 280 євро. Учасники самі оплачують дорогу, а також проживання в резиденції (30 євро на тиждень).
Дедлайн: кінцевої дати для подачі заявки немає (Open Call)
Окрім цього, обрати резиденцію до смаку можна, завітавши на наступні ресурси:
- http://www.artistcommunities.org/,
- http://www.resartis.org/,
- http://www.transartists.org/,
- http://www.pw.org/
Читайте також: Ірина Вікирчак про міжнародну літературну співпрацю: вартісні ресурси
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
До опису Ventspils House: латвійської мови немає. Може бути латвійський краєвид, а мова — латиська. Це приблизно так, як плутати прикметники «казахський» та «казахстанський». Виправте, будь ласка.
Так, вправили. Дякуємо за уважних і розумних читачів)