Читомо > Новини > Конкурси підручників: прозоріше й із голосом вчителів

Новини

Конкурси підручників: прозоріше й із голосом вчителів

04.03.2015 1 Автор:

Конкурсний відбір рукописів підручників для 4-х та 7-х класів цього року проходив прозоріше та за участі громадськості. Перший етап цього відбору завершився 26 лютого, наступного дня про його результати звітували заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський, представники Інституту модернізації змісту освіти та члени конкурсної комісії під час відкритої зустрічі . Захід транслювався в онлайн-режимі, а завітати на нього могли всі охочі. Читомо там також побувало й ділиться новинами у галузі підручникотворення.

Згаданий перший етап складався з трьох ключових кроків. Спочатку автори мали подати рукописи своїх підручників, потім експерти їх оцінювали. Експертів обирали шляхом жеребкування в онлайн-режимі серед кандидатур, яких подавали як науковці, так і громадськість. Третім кроком була робота спеціально створеної конкурсної комісії, що узагальнила висновки експертів і визначила перелік тих видань, які візьмуть участь у другому етапі конкурсного відбору.

«Конкурсна комісія не досліджує зміст підручників, адже це функція експертів. Завдання членів комісії – перевірити правильність оформлення експертних висновків та узагальнити результати експертизи оригінал-макетів підручників з кожного навчального предмету. Ті підручники, що набрали дві третини позитивних висновків експертів, допускаються конкурсною комісією до фінального етапу конкурсу», – пояснив Павло Полянський.

Комісія складається з п’яти осіб, серед яких немає жодного працівника МОНу. Так до складу конкурсної комісії ввійшли:

  • Галина Усатенко, голова правління Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України, віце-президент фонду «Європа ХХІ», доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
  • Володимир Ковтунець, доцент кафедри інформаційних технологій і математики Національної академії управління, експерт проекту «Вибори та політичні процеси» USAID.
  • Віктор Громовий, директор Міжнародної благодійної організації «Центр тестових технологій».
  • Максим Опанасенко, журналіст у бюро журналістських розслідувань «Свідомо»
  • Юрій Шухевич, директор Фінансового ліцею міста Києва і голова Асоціації директорів шкіл міста Києва.

«Найближчим часом всі без винятку експертні висновки будуть оприлюднені у відкритому доступі, ознайомитися з ними зможе кожен охочий. Експерти знали про те, що їхні рецензії на той чи той підручник більше не будуть таємницею Полішинеля, а будуть представлені широкому загалу. Ми це робили свідомо, щоби кожен експерт, аналізуючи велику працю, зроблену автором і видавцем, так само серйозно ставився до своєї роботи», – додав Полянський.

Читайте також: Шкільні підручники відбиратимуть по-новому

Він також зазначив, що Міносвіти разом із Національною академією педагогічних наук, громадськими експертними організаціями прагне розпочати проект підготовки спеціально навчених людей, щоби оцінка рукопису підручника була компетентною, а не просто емоційною.

«Ми сподіваємося, що в результаті нам вдасться створити пул справжніх експертів. При чому їхня робота, ймовірно, має бути оплачуваною, адже під час цього конкурсу експерти працювали безкоштовно», – пояснив Полянський.

За словами, Галини Усатенко, яка очолила конкурсну комісію, цього року чимало експертних висновків були недостатньо фаховими і деякі підручників доводилося допускати суто з формально, з огляду на кількість схвальних рецензій. «Наприклад, експертний висновок до підручника з української мови для 7 класу видавництва «Навчальна книга – Богдан» має десять зауважень, серед яких є досить ґрунтовні. Але, перерахувавши недоліки, експерт, зрештою, рекомендує підручник до використання в навчальному процесі. Одна із рецензій на підручник з геометрії для 7 класу Г. П. Бевза, В. Г. Бевз, Н. Г. Владимирова містить 27 суттєвих помилок, які викривлюють розуміння учнем предмету. Але такий висновок на це видання – єдиний, всі інші є схвальними. У такому разі конкурсна комісія мусила також рекомендувати видання, незважаючи на низку зауважень. Саме тому дуже позитивною є ініціатива оприлюднювати всі висновки, і нам хочеться, щоби уважні й відповідальні вчителі їх читали», – розповіла Усатенко.

Читайте також: Найперші найгірші: доля скандальних «Букваря» й «Математики» 

Загалом, для участі у ІІ (фінальному) етапі конкурсу проходить 81 підручник із 99 поданих для 4-го класу і 133 підручника із 160 поданих – для 7-го.

Із 2 березня 214 підручників доступні на електронному репозитарії для кожної школи України.

Вчителям необхідно ретельно ознайомитися з підручниками свого предмету та зробити вибір одного з них на електронному репозитарії у період з 2 по 20 березня, – йдеться на сайті Міносвіти.

Чільна світилина із сайту mon.gov.ua 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 09.04.2015 в 11:01 pm

    Ви вже чули про те, що конкурс підручників продовжено до 31 квітня?
    Наша школа обрала по алгебрі підручник О. І. Цейтлін, чи треба заново заповнювати форму?


Warning: Missing argument 3 for WPS\WPS_Hide_Login\Plugin::login_url() in /sata2/home/users/chytomo/www/archive.chytomo.com/wp-content/plugins/wps-hide-login/classes/plugin.php on line 657

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

*

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe