Читомо > Майстер-клас > 10 порад для літературних фандрайзерів

Майстер-клас

10 порад для літературних фандрайзерів

14.09.2015 0 Автор:

11 вересня у рамках Форуму видавців у Львові відбулася дискусія, присвячена фандрайзингу в літературі. Учасники мали змогу почути про те, як виживають сучасні письменники та літературні організації з перших вуст: своїм досвідом ділились директор «Discursus» Василь Карп’юк, організатор літературних заходів Поліна Городиська, куратор фестивалю Meridian Czernowitz Євгенія Лопата. Модерував захід Дмитро Стретович. Ми записали 10 порад, які стануть в нагоді як початківцям, так і практикам.

1. Фандрайзинг — пошук і залучення різнорідних ресурсів для втілення в життя конкретного проекту. Це не завжди пошук грошей. Не відмовляйтесь від бартерів: наприклад, найпоширеніша практика – видавництва дарують книжки в обмін на рецензії, редагування, ілюстрації до наступних видань.

2. Гроші або інші можливості на реалізацію проекту треба знаходити чимшвидше, адже ринок надзвичайно швидкоплинний і уже за рік твоя ідея може бути неактуальною.

3. У пошуках спонсора можна підлаштовуватись під його потреби. Наприклад, знайти мецената для спонсорування сильнішого проекту (який окупиться), натомість витративши гроші на менш перспективний в комерційному контексті. Якісний фундамент ґрунтується на гнучкості та адаптивності.

4. Гроші завжди знаходяться, якщо ви пропонуєте для спонсорування уже готовий бренд. Важко починати з нуля, інколи для цього доводиться залучати власні кошти. Discursus, наприклад, за перший рік існування видали лише 10 книг, за наступні 2 роки існування вдалось показати світові 50 нових видань.

5. Важливо знайти сильного партнера, який зможе вивести вас на ринок. Якщо у вас ще немає досвіду, обов’язково співпрацюйте з досвідченим напарником.

speakers_fundrising

6. Для отримання стипендії обов’язково мати хороше портфоліо (але зауважте, це працює лише у поєднанні з розумінням ідеї та усвідомленням, що ідея буде цікава організатору).

7. Важливо мати мережу зв’язків та вміти нею користуватися. Інформація — важливий дороговказ у просуванні проекту.

8. Сам проект має бути конкретно аргументованим, з досконало пропрацьованим планом. Варто показати спонсору перспективи розвитку ідеї, очевидні результати. Інвестор має бачити, на що конкретно витрачає свої кошти.

9. Ваш проект має гармонійно вписуватись у культурний контекст грантодавця.

10. Треба звертати увагу на те, хто саме читатиме вашу заявку та залежно від сфери інтересів і компетенції цієї людини пояснити важливість проекту.

Якщо ви вирішили шукати можливостей для реалізації проекту, пам’ятайте про те, що навіть досвідченого фандрайзера можуть спіткати труднощі, і в першу чергу, це людський фактор, неефективна робота менеджерів і техпідтримка; складність пошуку коштів через складну ситуацією з літературним бізнесом в Україні. На це слід зважати і розуміти, що попереду – шмат роботи, а не «легкі гроші». З іншого боку, проекти, які найчастіше отримують фінансування, самі спроможні себе реалізувати. Вони мають сильну команду та хорошу репутацію, тому фактично приречені на успіх. Якого ми всі вам бажаємо)

Чільне фото: @designerwsllace

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe