Читомо > Відео > Найпопулярніші дитячі телепрограми про книжки й читання

Відео

Найпопулярніші дитячі телепрограми про книжки й читання

05.08.2014 0 Автор:

Рідко яка дитина відмовить собі у задоволенні посидіти перед блакитним екраном на користь книжки. Однак за правильного використання ТВ теж може бути корисним, і серед пістрявого різноманіття дитячих телеканалів все ж трапляються вартісні пізнавальні програми. Читомо вирішило детальніше познайомитися з дитячими програмами, в яких ідеться саме про книжки, читання й основи грамотності. Пропонуємо переглянути добірку найпопулярніших поміж них.

Between the Lions

Країна: США

Період трансляції: 2000–2010

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

Головними персонажами Between the Lions є родина лялькових левів: мама Клео, тато Тео і їх дітки – Леонель (сім років) і Леона (4 роки), які мешкають у великій бібліотеці, разом із багатьма іншими героями, тож метушня тут не вщухає ніколи. До кожної сімейної справи, як, наприклад, приготування їжі у шоу Between the Lions підібрані специфічна лексика й цікаві історії. Програма покликана заохотити малечу по той бік екрану до читання, саме для цього в кожному випуску старші леви знайомлять малят із текстом котрогось із дитячих письменників, розповідь при цьому супроводжується переглядом ілюстрацій із обраної книги. Окрім пізнавальних сюжетів, у передачі часто з’являються кумедні епізоди з пародіями на героїв інших дитячих ТВ-програм, книжок тощо.
Відео, представлені на сайті телепрограми, переглядати можна лише на території США, однак деякі записи можна знайти на YouTube. Натомість на згаданому сайті малюк може пограти в різні ігри, в тому числі й ті, що допоможуть покращити знання з англійської. Користувачі також можуть завантажити з ресурсу вподобані відео- й аудіо файли.

Reading Rainbow

rr

Країна: США

Період трансляції: 1983–2006

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

Кожен випуск побудований на тому, що актор Левар Бартон зачитує юним глядачам історії з книжок, присвячених певній темі. Крім цього, в деяких серіях ведучий рекомендує видання, які дітлахам варто взяти, прийшовши до бібліотеки. Свого часу «Веселка читання» користувалася великою популярністю серед глядачів і була нагороджена низкою відзнак, серед яких премія Пібоді та 26 премій Еммі. Після закриття програми у 2006 році Левар Бартон викупив на неї авторські права, заснувавши бренд RRMEDIAKIDZ. У 2012 році на основі архіву телепередач були створені додатки «Reading Rainbow» для iOS і Kindle Fire. За 36 годин з моменту появи на AppStore «Веселка читання» стала першою серед навчальних додатків, які завантажують найчастіше. Згаданий додаток дозволяє користувачам читати необмежену кількість книг, грати в ігри, переглядати відеоролики з Бартоном, де він сам зачитує дітям історії з різних видань, а розповідь при цьому супроводжується показом ілюстрацій з книги. Також у травні цього року власникам передачі вдалося зібрати на краудфандинговій платформі Kickstarter більше п’яти мільйонів доларів на те, щоб програма повернулася в інтернет, стала доступною на багатьох девайсах, а безкоштовну передплату на неї отримала низка американських шкіл. У результаті проведеної кампанії «Веселка…» ввійшла до топ-5 проектів Kickstarter.

Rainbow

3_tv_show

Країна: Великобританія

Період трансляції: 1972–1992

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

Схожу до розглянутого вище шоу назву мала інша популярна дитяча програма, що спочатку задумувалося як британський аналог американської «Вулиці Сезам». Сюжет кожного випуску розгортався навколо пригод у Веселковому будинку (the Rainbow House), які траплялися з його ляльковими жителями. При цьому випуск супроводжувався виконанням пісень, іграми й зачитуванням історій з Веселкової книги (the Rainbow storybook).

Sesame Street

4_tv_show

Країна: США

Період трансляції: 1969 – донині (шоу транслюється у більш ніж 140 країнах світу)

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

Ця дитяча ТВ-програма вважається найвідомішою в усьому світі. Славнозвісні ляльки Маппет уже понад сорок років готують юних телеглядачів до школи. Кожен випуск сприяє розвитку навичок читання, рахування, збільшенню словникового запасу, а загалом контент передачі спрямований виховувати в дитини активність, оптимізм і допитливість. Легендарна телепередача була нагороджена багатьма престижними відзнаками, серед яких 8 премій Греммі та 153 премій Еммі, що є найбільшою кількістю нагород серед усіх дитячих шоу.
Телебаченням творці шоу не обмежилися: «Вулиця Сезам» стала мультимедійним проектом, для втілення освітніх цілей якого використовуються й книги, й радіо, і, звичайно ж, інтернет. Наприклад, знайти улюблених героїв можна на окремому сайті. Тут користувачі можуть переглянути відео (у тому числі й класичні епізоди шоу попередніх років), пограти в ігри. Має ресурс і спеціальний розділ для батьків з різними порадами щодо виховання малечі, рецептами приготування їжі тощо. Крім цього, існують спеціальні додатки Sesame Street для iOS та Android. Але й на цьому не все: засновники «Вулиці Сезам» створили Sesame Workshop – неприбуткову організацію, що втілює у життя чимало благодійних ініціатив, як-от, відкриття початкових навчальних центрів серед малозабезпечених громад. І хоча в Україні Sesame Workshop свою діяльність не здійснює, однак досвід таких ініціатив є досить цікавим.
Канал «Вулиці Сезам» на YouTube.

Jackanory

5_tv_show

Країна: Великобританія

Період трансляції: 1965–1996 (програма тимчасово відновила свій вихід у 2006 році)

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 15 хв

Головною метою цієї пізнавальної ТВ-програми було заохотити дітей до читання книг. Свою назву програма отримала з дитячого віршика, де звучали такі рядки: I’ll tell you a story / About Jack a Nory. Для читання дитячих художніх творів або казок у шоу запрошували акторів, на одну книгу йшло здебільшого п’ять випусків по п’ятнадцять хвилин (програма виходила в ефір з понеділка по п’ятницю). Час від часу епізоди, про які йшла мова, демонстрували читачам у вигляді ілюстрацій, що їх художники виконували спеціально на замовлення програми. За тридцять років існування цього шоу в ефір вийшло близько 3 500 випусків. Версія цієї передачі для молодших дітей зветься Jackanory Junior, до 2012 року її транслювали на CBeebies.

Wishbone

6_tv_show

Країна: США

Період трансляції: 1995–2001

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

«Маленький пес із великою уявою» – таким є домашній улюбленець на ім’я Вішбон, головний персонаж однойменного ТВ-шоу, яке за час свого існування отримало чимало престижних нагород. Дія програми відбувається у двох вимірах: реальному житті, де родина господарів Вішбона, особливо школяр Джо, зіштовхуються з певною проблемою, і вигаданому світі, де песик уявляє себе головним героєм класичних творів літератури. Чути розмову пса можуть лише персонажі книг, у розвитку сюжету яких він бере участь, і, зрозуміло, глядачі. Вішбон не обов’язково є головним героєм в обраному творі, однак він неодмінно вдягнений у відповідний костюм і цілком вживається в роль. Добігаючи кінця реальна і книжкова історії дедалі більше перегукуються, до того ж, геппі-енд чекає на глядачів в обох випадках.
Випуски на каналі YouTube.

 

Wilbur

8_tv_show

Країна: США / Канада

Період трансляції: 2007–2008

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 30 хв

Головний герой цієї телепрограми – лялькове телятко Вілбур, котрий разом із своїми друзями – півнем Реєм, качечкою Дашею і ягнятком Ліббі мешкають на фермі. Щосерії персонажі потрапляють у різні пригоди, а вихід з них знаходять за допомогою книжок. Вілбур читає товаришам історії, при цьому часом водячи копитцем по рядку, перегортаючи сторінки, що показує юним глядачам, яким має бути процес читання. Малюнки, якими ілюстрована книга, оживають, і телеглядачі мають змогу переглянути анімовану історію, озвучену Вілбуром. Закінчивши читати, телятко розмірковує над тим, як прочитане допоможе розв’язати їхню з друзями проблему. Упоравшись із власними пригодами, наприкінці шоу звірята ще раз нагадують глядачам про важливий урок, який вони збагнули у ході випуску, у програмі демонструють також те, як цей урок може бути застосований у реальному житті.
Деякі випуски Wilbur можна знайти на YouTube.

Super Why

9_tv_show

Країна: США / Канада

Період трансляції: 2007–2012

Мова оригіналу: англійська

Тривалість серії: 25 хв

Головні герої програми – суперчитачі (Super Readers) – четверо друзів, які за допомогою казок вирішують проблеми, які трапляються з ними у щоденному житті. Кожен із команди суперчитачів має суперсилу: Alpha Pig – силу абетки, Wonder Red – силу слів, Princess Presto володіє силою правопису, а центральний персонаж Super Why – силою читання. Для того щоб знайти відповідь на питання, яке цікавить героїв, вони мають вирушити в подорож казкою, під час якої суперчитачі зможуть простежити, як з подібною проблемою впоралися персонажі обраної книжки. Друзі пропонують глядачам долучитися до казкової подорожі, де на них чекає не лише цікава й повчальна історія, але й низка завдань, які, зокрема, сприятимуть розвитку навичок читання й запам’ятовуванню нових слів. А щодо згаданої відповіді на питання, яке цікавить допитливих суперчитачів, її вони «зберуть» буква за буквою, подорожуючи книгою.
Програма також має свій сайт.

Казка з татом

2013-08-31-v9b1

Країна: Україна

Період трансляції: 2013–досьогодні

Мова оригіналу: українська

Тривалість серії: 10 хв

З вересня минулого року в ефір телеканалу ПЛЮСПЛЮС вийшла програма – “Казка з татом”. Читають вечірню казку відомі українські татусі, серед яких Анатолій Анатоліч, Юрій Горбунов, Руслан Сєнічкін, учасники гурту ТНМК Фагот і Фоззі, лідер гурту ТІК Віктор Бронюк, Олег Скрипка тощо. Як стверджували ініціатори програми, це спроба вплинути на сприйняття ролі батька в українській сім’ї і відродження традиції сімейного читання. Зіркові тата читають казку в студії, а казкові герої оживають завдяки анімації. До того ж, у кожній програмі є згадка про видавництво, у якому можна придбати книжку, у разі якщо вона припала до душі малюку.

На сайті проекту «Казка з татом» кожен тато зможе начитати улюблену казку своїй дитині. Бо, окрім звичайного онлайн відео казок, на сайті є відео казок у караоке форматі.


Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe