Найгучніші літературні нагороди за минулий рік роздані, видавці діляться планами на 2018-ий, а Читомо вирішило зазирнути в минуле й згадати, які книжки були популярні серед українців 10 років тому. Деякі з них добре продавалися суто завдяки іменитому авторові, деякі піднялися на хвилі слави через номінації на престижні премії, а деякі вартісні настільки, що їх читають і досі. Пропонуємо власну добірку 10 найвідоміших книг 2007-го.
Оксана Забужко «Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій»
- Факт, 2007
Найвідоміша книжка Оксани Забужко у жанрі нон-фікшн, яку вона присвятила пам’яті Соломії Павличко. У ній українська культурна історія осмислена через постать Лесі Українки.
Сама авторка стверджувала, що їй важко визначити жанр цієї книги, оскільки, за її словами, такого жанру в українській літературі бракує. «В західних літературах це те, що називається «інтелектуальним романом», «романом із текстами» чи «романом із книжками», чи, як дуже гарно це сформульовано в однієї польської письменниці, «мандрівка людей книги»», — пояснювала вона в інтерв’ю.
У «Notre Dame d’Ukraine» є багато елементів біографії, багато так званих історико-культурних та релігієзнавчих студій, філологічної екзегетики.
2008 року книжку відзначили кількома нагородами: першою премієї з літератури Союзу Українок Америки, премією Міжнародної Фундації Омеляна й Тетяни Антоновичів, гран-прі Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008». Також її визнали «Найкращою українською книгою року» за версією журналу «Кореспондент».
Юрій Андрухович «Таємниця»
- Фоліо, 2007
Мемуарний роман Юрія Андруховича, який сам автор назвав «замість роману». Письменник стверджує, що книжка — результат його розмов із таємничим німецьким журналістом Еґоном Альтом, який після зустрічей з Андруховичем загинув у автокатастрофі. Чи справді цей журналіст існував, чи він з’явився лише на сторінках книжки і насправді є Alter ego письменника — у цьому, схоже, і є головна «таємниця» роману.
Водночас Павло Коробчук припускав, що це інтерв’ю могло бути розмовами Андруховича зі своїм батьком. «Коли герой книги приїжджав до батьків, то постійно розповідав батькові про свої подорожі, а коли його не стало, то автор фактично залишився сам на сам зі своїми розповідями. Це не інтерв’юер, — німецький журналіст і літературний критик, це ми задаємо Андруховичу запитання», — писав він.
Розкривати «таємницю» Андруховича могли не лише українці. Наступного року книга вийшла польською у видавництві «Czarne». Також роман був виданий у вигляді аудіокниги в озвученні Ігоря Мурашка. 2013 року КСД перевидав паперовий варіант «замість роману».
Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Любко Дереш «Трициліндровий двигун любові»
- Фоліо, 2007
Збірка вибраних творів класиків укрсучліту, які не друкувалися до того в окремих виданнях. Читачам запропонували «любовно» поласувати ранніми армійськими оповіданнями Юрія Андруховича, есеїстикою Любка Дереша і новою на той час прозою Сергія Жадана.
Однак, на думку авторки підручника «Сучасна українська проза: Постмодерний період» Роксани Харчук, армійські оповідання Андруховича у цій книжці «не надто клеїлися до есеїв Дереша і Жадана». Так само відгукувалися про збірку звичайні читачі.
Проте, багато хто таки купився на іменитість авторів і придбав книжку — якщо не для читацького фану, то, хоча б, для архіву.
«Бу-Ба-Бу»: Вибрані твори
- Піраміда, 2007
Ще одна збірка «стовпів укрсучліту», легендарних «бубабістів» Юрія Андруховича, Олександра Ірванця та Віктора Неборака. Авторський проект Василя Ґабора, який і упорядкував книгу. До неї увійшла і поезія, і проза, і есеїстка з детальними бібліографічними відомостями про кожного з авторів.
Видання незвичного формату, у твердій палітурці, якісно оформлене — перед ним важко було встояти як фанатам творчості «бубабістів», так і просто любителям красивих книжок.
Юрій Іздрик «Флешка»
- Лілея-НВ, 2007
Це збірка есеїв, шкіців та колажів Юрія Іздрика, вперше зібраних під однією обкладинкою. Сам автор згодом зізнався, що це видання «Флешки» йому видається «вкрай невдалим». Через два роки видавництво «Грані-Т» перевидало книжку під назвою «Флешка 2Gb», яку Іздрик назвав «цілком пристойною», такою, яка «може бути».
Тоді ж у калуському видавництві «Таке», під обкладинкою 2007-го, вийшов новий проект Іздрика «Флешка. Дефрагментація». У передмові письменник зізнався, що йому важливо було «дефрагментувати кілька здогадок та інтонаціи?», оскільки, за його словами, «перечитуючи писані в різні роки и? зібрані під однією обкладинкою тексти, бачиш клаптиковість чи, радше, фрагментованість думок, цілість яких розкидана уламками недорікуватостеи? по різних сторінках».
Тож іздрикоманам, схоже, довелося купувати усі три книжки. А можна ж було зачекати — і купити одну.
Любко Дереш «Трохи пітьми»
- КСД, 2007
Роман про неформалів, які зібралися на карпатській полонині на молодіжний з’їзд. Серед них з’являються шестеро майбутніх «мерців», які мають організувати фестиваль у фестивалі – фест самогубців.
Усупереч назві, роман «Трохи пітьми» вирізняється із прозового доробку Дереша своїм неусвідомлено/усвідомленим бажанням вирватися із влади пітьми, пустивши в душі й серця героїв світло, яке би очищало й оздоровлювало їх, вважає критик Євген Баран.
Журі «Книги року ВВС», схоже, теж відзначило цей порив автора, внісши роман до короткого списку премії.
Софія Андрухович «Сьомга»
- Нора-Друк, 2007
Книжка Софії Андрухович з провокативною обкладинкою і не менш провокативним текстом викликала чималу увагу читачів та літературних критиків. За словами авторки, «Сьомга» — це шанс зазирнути за лаштунки чужого життя, життя, як воно є, не прикрашеного, неприкритого, з усіма незручностями, з потворними, відразливими моментами, з усім тим, що зазвичай ховають від чужих очей.
Водночас Володимир Панченко назвав роман «піхво-центричним», в якому все обертається «довкола пригод із геніталіями, нікчемних сексуальних експериментів головної героїні та її подруг, гінекологічних одкровень та всяких збоченств».
Тим не менше, роман високо оцінило журі двох премій: «Сьомга» увійшла в короткий список «Книжки року ВВС-2007» та отримала другу премію на конкурсі «Найкраща українська книга» 2008 року від журналу «Кореспондент».
Сашко Ушкалов «БЖД»
- Факт, 2007
БЖД — це «безпека життєдіяльності», проте герої Ушкалова хочуть не «виживати», а жити по-справжньому, жити, відчуваючи всім своїм єством повноту цього світу у закинутому в безвість мегаполісі, який був колись символом українського урбанізму — Харкові.
Богдана Матіяш звертала увагу на те, що роман перегукується із Жадановим «Депеш модом»: в обох романах центральними темами є лузерство, самотність і розпач. Проте, на її думку, Жаданові тексти «написані з тим внутрішнім надривом, якого не повторити жодному авторові» і, якого, схоже, бракує Ушкалову. Водночас вона не заперечувала, що він справді талановитий і знає, «що таке письменницький синтаксис».
Чи то за талановитість автора, чи то за його «розуміння письменницького синтаксису», журі «Книги року ВВС» відзначило роман, включивши його до 5-ки найкращих.
Марія Матіос «Майже ніколи не навпаки»
- Піраміда, 2007
Книжка завершила історично-психологічну трилогію Марії Матіос, яку розпочала «Солодка Даруся» і «Нація». За словами авторки, роман про те, що може людське серце, вражене любов’ю і ненавистю, радістю і заздрістю. «Я би виокремила головну думку цієї книги, де «честь понад усе». Кожен персонаж в ній доводить своє людське алібі», — заявляла вона.
Книжка увійшла до короткого списку ВВС та отримала гран-прі «Коронації слова». Також роман вийшов окремим виданням англійською у Сполученому Королівстві.
Володимир Діброва «Андріївський узвіз»
- Факт, 2007
«Роман-подорож» Володимира Діброви, в якому головний герой, потрапивши на свято міста, піднімається Андріївським узвозом. Там він опиняється в критичній ситуації, непритомніє і наче подорожує в бік дитинства.
За цю книжку письменник отримав премію «Книги року ВВС-2007». Схоже, що лише завдяки цьому, роман став популярним. Наступного року видавництво його перевидало.
Читайте також: Українські бестселери 2017 року: говорять видавці
Дебюти 2017 року: історичні ремінісценції, фентезі та міфологія
Свіжа верстка-2018: що готують українські видавці цього року
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook